Sayfa 528/1230 İlkİlk ... 284284785185265275285295305385786281028 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,217 - 4,224 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Takibimde olan hisselerden bağfaş vardı, bu akşam gelen deva da çok iyi...genel bir bilanço taraması yapmadım, hepsi gelsin, güzel bilanço sayesinde takip listeme yeni giren hisse olacak mı bakacağım.

Not: güzel, göze batan bilanço demek, hemen alım yapılmalı demek değil...takip etmeye değer demek istiyorum..yoksa alım kriterleri pek çok maddeden oluşuyor biliyorsunuz.
    Deva güzel bilançonun hakkını veriyor...maşallah diyelim

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hiç düşündünüz mü? Bu yıl hayata geçen dönem ortası tatiller hangi sektörleri etkileyecek. İlk-orta-lise de eğitim gören çocuklar, öğretmenler ve bunların aileleri bu karardan etkilenecek.., erdeyse nüfusun yarısı etkilenecek bu karardan.

Hani indirgenmiş nakit akımı analizi var ya, geleceğe dönük karları günümüze indirgeyip hisse fiyatlaması yapıyoruz. Mesela bir firma sırf bu karala yıllık ilave 10 milyon TL net kar elde ederse...bu durum cari fiyatını ne kadar etkiler.

Var mı bu konuda analiz yapan yayınlayan bir kurum..ben duymadım, olacağını da sanmıyorum.

İşte bizim bu tür analizlerle hisse değerlemesinde oluşacak etkileri sorgulamamız lazım.
    Selam,

Aklima gelen en temel sorular ki bu sorular sadece cocuklarin guvenligi temelinde sorular.
    1. Kac ailenin cocugu okul caginda? Okul cagindaki cocuklarin:
    1.a. Kaci okula servis ile gidip donuyor?
    1.b. Kacinin okula gidis gelisi ebeveyn tarafindan bilfiil saglaniyor?
    1.c. Kaci okuldan eve dondukten sonra bir yetiskin gozetimine ihtiyac duyuyor?
    2. Kac cocuk hala okul oncesi cagda? Okul oncesi cagdaki cocuklarin:
    1.a. Kacinin ev bakimi bizzat ebeveynler tarafindan bilfiil gerceklestiriliyor?
    1.b. Kacinin ev bakimi ebeveyn disinda bir aile ferti tarafindan gerceklestiriliyor?
    1.c. Kacinin ev bakimi aile disindaki unsurlar ile gerceklestiriliyor?
    3. Ev bakimi ebeveyn disinda saglanan cocuklar icin bakimi ustlenen kismin ne kadari bu tatil donemlerinde de aynen devam edebilir?

Benim aklima gelen soyle bir konusma gecmistir:
    + Efendim ara tatiller yapalim boylece herkes tatile gider ekonomi ve turizm canlanir.
    - Ama olur mu, ya calisan aileler?
    + Efendim onlar da izin alir, cok bisi degil zaten 1 hafta...

Bundan sonrasinda dediginiz gibi:
    - Uretim sektorunde izin alan ebeveynlerin etkisi ne olacak?
    - Buyuk cogunluk yilda bir tatili zar-zor finanse edebilirken bu ekstra tatiller nasil finanse edilecek?
    - Tatil tesisleri/programlari bu olasi ilave yogunluga hazir mi?

3.  Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam,

Aklima gelen en temel sorular ki bu sorular sadece cocuklarin guvenligi temelinde sorular.
    1. Kac ailenin cocugu okul caginda? Okul cagindaki cocuklarin:
    1.a. Kaci okula servis ile gidip donuyor?
    1.b. Kacinin okula gidis gelisi ebeveyn tarafindan bilfiil saglaniyor?
    1.c. Kaci okuldan eve dondukten sonra bir yetiskin gozetimine ihtiyac duyuyor?
    2. Kac cocuk hala okul oncesi cagda? Okul oncesi cagdaki cocuklarin:
    1.a. Kacinin ev bakimi bizzat ebeveynler tarafindan bilfiil gerceklestiriliyor?
    1.b. Kacinin ev bakimi ebeveyn disinda bir aile ferti tarafindan gerceklestiriliyor?
    1.c. Kacinin ev bakimi aile disindaki unsurlar ile gerceklestiriliyor?
    3. Ev bakimi ebeveyn disinda saglanan cocuklar icin bakimi ustlenen kismin ne kadari bu tatil donemlerinde de aynen devam edebilir?

Benim aklima gelen soyle bir konusma gecmistir:
    + Efendim ara tatiller yapalim boylece herkes tatile gider ekonomi ve turizm canlanir.
    - Ama olur mu, ya calisan aileler?
    + Efendim onlar da izin alir, cok bisi degil zaten 1 hafta...

Bundan sonrasinda dediginiz gibi:
    - Uretim sektorunde izin alan ebeveynlerin etkisi ne olacak?
    - Buyuk cogunluk yilda bir tatili zar-zor finanse edebilirken bu ekstra tatiller nasil finanse edilecek?
    - Tatil tesisleri/programlari bu olasi ilave yogunluga hazir mi?
    Sen daha derinlemesine, global olarak bakmışsın...aslında fayda maliyet analizi değil sorum...daha dar kapsamlı, hangi şirketler bu işten en olumlu etkilenir...hisse fiyatlamasına nasıl etki eder.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hiç düşündünüz mü? Bu yıl hayata geçen dönem ortası tatiller hangi sektörleri etkileyecek. İlk-orta-lise de eğitim gören çocuklar, öğretmenler ve bunların aileleri bu karardan etkilenecek.., erdeyse nüfusun yarısı etkilenecek bu karardan.

Hani indirgenmiş nakit akımı analizi var ya, geleceğe dönük karları günümüze indirgeyip hisse fiyatlaması yapıyoruz. Mesela bir firma sırf bu karala yıllık ilave 10 milyon TL net kar elde ederse...bu durum cari fiyatını ne kadar etkiler.

Var mı bu konuda analiz yapan yayınlayan bir kurum..ben duymadım, olacağını da sanmıyorum.

İşte bizim bu tür analizlerle hisse değerlemesinde oluşacak etkileri sorgulamamız lazım.
    Bence negatif etkisi mevcut personel izin almak için mücadele halinde zira sadece bir hafta tatil var. İki hafta yapsalar daha iyi olacaktı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Deva güzel bilançonun hakkını veriyor...maşallah diyelim
    Bunlar da benim ilk tarama kriterlerimden geçenler... esas aldığım veriler cari çeyrek ve geçen yıl aynı çeyrek hasılat ve esas faaliyet karlarının değişim yüzdesi... hasılat artışı yüzde 15ten büyük olmalı, efk da ya yüzde 15ten fazla artmalı ya da geçen yıl artış negatifken bu çeyrekte pozitife dönmüş olmalı... deva da bağfaş da listede olunca işin uzmanıyla aynı hisselerle ilgileniyormuşum gibi oldu. Sevindirik oldum (kendi çapımda...).

https://imggmi.com/full/2019/11/11/1...-full.png.html
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

6.  Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Bunlar da benim ilk tarama kriterlerimden geçenler... esas aldığım veriler cari çeyrek ve geçen yıl aynı çeyrek hasılat ve esas faaliyet karlarının değişim yüzdesi... hasılat artışı yüzde 15ten büyük olmalı, efk da ya yüzde 15ten fazla artmalı ya da geçen yıl artış negatifken bu çeyrekte pozitife dönmüş olmalı... deva da bağfaş da listede olunca işin uzmanıyla aynı hisselerle ilgileniyormuşum gibi oldu. Sevindirik oldum (kendi çapımda...).

https://imggmi.com/full/2019/11/11/1...-full.png.html
    Aklın yolu bir Bu arada filtre kriterleri biraz daha sıkılaştırılabilir.

gelişim noktası da şu olabilir....biraz daha komplike olacak ama daha faydalı olur...çeyreklik verileri mevsimsellikten arındırıp bakarsan, trendi daha güncel bir şekilde yakalamış olursun...bazı hisseler için bir yıl oldukça uzun bir süre, kalkışa geçen hisseler için bir önceki yılın aynı çeyreği değil de, aynı yılın önceki çeyreği daha erken tespit etmeye yarayabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sen daha derinlemesine, global olarak bakmışsın...aslında fayda maliyet analizi değil sorum...daha dar kapsamlı, hangi şirketler bu işten en olumlu etkilenir...hisse fiyatlamasına nasıl etki eder.
    Selam,
    Ilk etapta aklima gelen direk olumlu etkilenecekler akaryakit ve ulasim sektoru oluyor.
    Sahil seridi dag konaklamalari konusunda o kadar iyimser degilim.
    Kultur turizmi konaklamalari canlanabilir ama tabi bunun etkisini gorebilecegimiz kagit var mi bilmiyorum.
    Her iki konaklama tipine de ulasmak icin ilk satirdaki bolgeden gecmek gerekiyor.
    Ha bunlari rakama dokebilecegimi sanmiyorum.
    Belki gecmis yillardaki 9 gunluk bayram tatillerinin istatistikleri yol gosterici olabilir...

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Aklın yolu bir Bu arada filtre kriterleri biraz daha sıkılaştırılabilir.

gelişim noktası da şu olabilir....biraz daha komplike olacak ama daha faydalı olur...çeyreklik verileri mevsimsellikten arındırıp bakarsan, trendi daha güncel bir şekilde yakalamış olursun...bazı hisseler için bir yıl oldukça uzun bir süre, kalkışa geçen hisseler için bir önceki yılın aynı çeyreği değil de, aynı yılın önceki çeyreği daha erken tespit etmeye yarayabilir.
    Teşekkürler, Geçen çeyreğe göre artış oranı kaç olmalı? (Gerek hasılat gerek efk)

Aslında daha önce bu yazdığınızı yapmıştım ama mevsimselliğin birçok firmada etkili olduğunu farkettim... Ben de sadece Graham taraması yapmaya karar vermiştim. Ancak büyük sözü dinleriz... İdeal oran konusunda fikir beyan ederseniz ilk fırsatta tabloya dökerim.

Saygılarımla

PRA-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

Sayfa 528/1230 İlkİlk ... 284284785185265275285295305385786281028 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •