Sayfa 529/1230 İlkİlk ... 294294795195275285295305315395796291029 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,225 - 4,232 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam,
    Ilk etapta aklima gelen direk olumlu etkilenecekler akaryakit ve ulasim sektoru oluyor.
    Sahil seridi dag konaklamalari konusunda o kadar iyimser degilim.
    Kultur turizmi konaklamalari canlanabilir ama tabi bunun etkisini gorebilecegimiz kagit var mi bilmiyorum.
    Her iki konaklama tipine de ulasmak icin ilk satirdaki bolgeden gecmek gerekiyor.
    Ha bunlari rakama dokebilecegimi sanmiyorum.
    Belki gecmis yillardaki 9 gunluk bayram tatillerinin istatistikleri yol gosterici olabilir...
    Hocam, sende basit düşünme eksikliği var...kafan çok karmaşık çalışıyor...zeka belirtisi

Ulaşım demişsin, ilk aklıma havayolu geliyor benim. Örneğimn eşim öğretmen, bir hafta ailesinin yanına gidecek..önceden hiç olmayan bir seyahat...uçak biletlerine bakıyorum...ölü sezon, ama bu tatil nedeniyle fiyatlar yükselmiş doğal olarak.

Sırf bu tatil etkisinin ölü sezonlar olan 4. ve 1. çeyrek havayolu hisselerine olumlu etki etmesini beklerim.

2.  Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Teşekkürler, Geçen çeyreğe göre artış oranı kaç olmalı? (Gerek hasılat gerek efk)

Aslında daha önce bu yazdığınızı yapmıştım ama mevsimselliğin birçok firmada etkili olduğunu farkettim... Ben de sadece Graham taraması yapmaya karar vermiştim. Ancak büyük sözü dinleriz... İdeal oran konusunda fikir beyan ederseniz ilk fırsatta tabloya dökerim.

Saygılarımla

PRA-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Enflasyon oranına bağlı..bir kod yazacaksan enflasyondan arındırılmış olarak yıllık %20, çeyreklik %5 artış iyidir. mesela bu yıl enflasyon %15 desek (yıl sonu değil, ortalama enflasyon gibi düşünsek)...yıllık bazda %35 artış sonuçları oldukça daraltacaktır.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hocam, sende basit düşünme eksikliği var...kafan çok karmaşık çalışıyor...zeka belirtisi

Ulaşım demişsin, ilk aklıma havayolu geliyor benim. Örneğimn eşim öğretmen, bir hafta ailesinin yanına gidecek..önceden hiç olmayan bir seyahat...uçak biletlerine bakıyorum...ölü sezon, ama bu tatil nedeniyle fiyatlar yükselmiş doğal olarak.

Sırf bu tatil etkisinin ölü sezonlar olan 4. ve 1. çeyrek havayolu hisselerine olumlu etki etmesini beklerim.
    Estagfurullah hocam,
    Isim geregi gunum surekli proses akisi tasarimlari veya tartismalari ile geciyor. Aliskanlik olmus.
    Hani Matrix'te Neo "aydinlandigi" zaman cevresini kodlardan ibaret goruyordu ya, benimki de o hesap.
    Bu tarz konularda direk kutular, oklar, karar noktalari vs vs

Fiyat konusu acilmisken konaklama konusunda bir gozlemimi aktarayim. Tabi ki butun tesislere mal edilemez;

Duzenli gittigim bir tesis 2019 yazi icin fiyatlarini kabul edilebilir oranlarin ustunde arttirmisti. Haliyle ben de tercihimi degistirmistim.
    Ayni tesis 2020 donemi fiyatlarini acikladi ve daha once benim reddettigim 2019 yazi fiyatlari ile ayni. Simdi 2 yila oranla daha kabul edilebilir bir artis var. Tercihimi eskisi gibi yine oraya yonlendirecegim.

Bu yeni ara tatiler sanirim bizim kulturumuzde ilk. Etkisi nasil olur bilemiyorum acikcasi. Kendim TR'de yasiyor olsaydim bir tanesinde ya koyume giderdim ya da Avrupa'ya. Digerinde de gitmedigim diger secenege. Yine bir sekilde ulasim sektorune degiyoruz

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Enflasyon oranına bağlı..bir kod yazacaksan enflasyondan arındırılmış olarak yıllık %20, çeyreklik %5 artış iyidir. mesela bu yıl enflasyon %15 desek (yıl sonu değil, ortalama enflasyon gibi düşünsek)...yıllık bazda %35 artış sonuçları oldukça daraltacaktır.
    Tekrar teşekkürler;
    Evet amatörce kod yazıyorum. Başka türlü manuel kim uğraşacak bu kadar yığın veriyle? Çözemediğim bir nokta var. Misal efk geçen sene azalmışsa daha doğrusu zarar olmuşsa değişim oranı negatif çıkıyor. Bu sene pozitifse matematik olarak sonuç negatif çıkıyor. Yani geçen yıl -10 ve bu yıl aynı çeyrekte +10 ise efk değişim oranı = (10 (-10)) x 100/-10 = -200% oluyor. Firma iyi iş çıkarmış ama tabloda sıfırın altında bir değişim yüzdesi çıkıyor. Aramızda matematikçi varsa ve bir çözüm önerirse minnettar olurum. Graham taramalarında bunu oranına bakmaksızın kriteri karşılıyor diye kabul ediyordum. Daha doğrusu sayın aLL_oFFs böyle olması gerektiğini söylemişti. Ama herhangi bir sıralama yapsak iyi performans diplerde yer alacak...
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

5.  Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Tekrar teşekkürler;
    Evet amatörce kod yazıyorum. Başka türlü manuel kim uğraşacak bu kadar yığın veriyle? Çözemediğim bir nokta var. Misal efk geçen sene azalmışsa daha doğrusu zarar olmuşsa değişim oranı negatif çıkıyor. Bu sene pozitifse matematik olarak sonuç negatif çıkıyor. Yani geçen yıl -10 ve bu yıl aynı çeyrekte +10 ise efk değişim oranı = (10 (-10)) x 100/-10 = -200% oluyor. Firma iyi iş çıkarmış ama tabloda sıfırın altında bir değişim yüzdesi çıkıyor. Aramızda matematikçi varsa ve bir çözüm önerirse minnettar olurum. Graham taramalarında bunu oranına bakmaksızın kriteri karşılıyor diye kabul ediyordum. Daha doğrusu sayın aLL_oFFs böyle olması gerektiğini söylemişti. Ama herhangi bir sıralama yapsak iyi performans diplerde yer alacak...
    Selam,
    Hocam ben gunluk hesaplamalarimda delta icin direk kiyas farkinin mutlak degerini kullaniyorum. Boylece sifirdan kucuk % degerlerini ortadan kaldirmis oluyorum.

Yani (a1-a2)/a1 yerine Abs(a1-a2)/a1

6.  Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Tekrar teşekkürler;
    Bir de şunu dikkate Alman gerek...mesela 100 milyon sermayeli firma geçen yıl 1 milyon efk üretmiş, bu sene 2 ye katlamış...harika mı diyeceğiz, artış oranının dikkate alınması İçin rakamın miktar olarak anlamlı bşr büyüklükte olması lazım.

Analizlerimi manuel yapıyorum, bu nedenle kod vs hiç uğraşmadım...bu konuda çok detaylı çalışan arkadaşlar var, onlarla fikir alış verili yapabilirsin

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir de şunu dikkate Alman gerek...mesela 100 milyon sermayeli firma geçen yıl 1 milyon efk üretmiş, bu sene 2 ye katlamış...harika mı diyeceğiz, artış oranının dikkate alınması İçin rakamın miktar olarak anlamlı bşr büyüklükte olması lazım.

Analizlerimi manuel yapıyorum, bu nedenle kod vs hiç uğraşmadım...bu konuda çok detaylı çalışan arkadaşlar var, onlarla fikir alış verili yapabilirsin
    Detay bilgilendirme için teşekkürler...
    Elbette bu ilk filtreleme... bir sonraki aşamada özsermaye kar marjı ve özsermaye (geçen seneye göre) artış oranı var. Daha sonra da diğer mali oranların sektör ortalamasıyla karşılaştırılması var. En son olarak ucuz pahalı ayrımını temettü verimi ya da fiyat grafiği ile (misal 200 günlük ema'ya uzaklık vs) yapmaya çalışıyorum. (fiyat hareketlerine bakarken sizin grafik pahalı kriterinizi de dikkate almaya başladım.). Haber akışını kodlara dökemiyorum. İşin bu tarafı eksik kalıyor. Detay çalışan arkadaşlar kim acaba? Bi tanışsak güzel olurdu...
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

8. Bugün bilanço açıklayan şirketlerim,

Doas: iyi
    Pegasus: çok iyi
    Uluun: nötr

Sayfa 529/1230 İlkİlk ... 294294795195275285295305315395796291029 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz