Sayfa 533/1230 İlkİlk ... 334334835235315325335345355435836331033 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,257 - 4,264 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku

BIST'te yükseliş sınırlı mı kalacak sizce gidecek mi? Rüzgar yavaşladı gibi sanki hafif bir meltem esti ve ardından uzun süre gelgitler olacak gibi ne dersiniz?
    Nerdeyse 1 yıl önceden 2019 son çeyrekte 120 bine doğru bşr hareket beklediğimi yazmıştım. Başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi, pek çok olumsuzluk yaşadık. Ancak başta ABD olmak üzere yurt dışı piyasalar da beklediğimden iyi gitti.

Sonuçta hala bu beklentim devam ediyor...ama her geçen gün yükseliş zora giriyor. Öte yandan yurtdışı kaynaklı ciddi bir global hisse satış furyası başlamazsa da aşağı gidecek çok marjımız yok...95-105 arası takılırız işler ters giderse.

2. Bir de genç beyaz yaka arkadaşlara şöyle bir tavsiyem olsun.

Profesyonel iş hayatım boyunca irili ufaklı 100 lerce eğitim aldım...en faydalı bulduğun, en tavsiye edilir bulduğun hangisi derseniz...proje yönetim eğitimi derim...metodoloji, sistematik düşünmek, yol-yöntem çok önemli...zaten her konuyu bşr proje gibi eke alabilir, iyi çözümler üretebilirsiniz,

Pmp olarak bşr kaç proje de yönettim...sonra maaşlı hayattan çıkış projesi hazırladım ve bizzat yönettim

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir de genç beyaz yaka arkadaşlara şöyle bir tavsiyem olsun.

Profesyonel iş hayatım boyunca irili ufaklı 100 lerce eğitim aldım...en faydalı bulduğun, en tavsiye edilir bulduğun hangisi derseniz...proje yönetim eğitimi derim...metodoloji, sistematik düşünmek, yol-yöntem çok önemli...zaten her konuyu bşr proje gibi eke alabilir, iyi çözümler üretebilirsiniz,

Pmp olarak bşr kaç proje de yönettim...sonra maaşlı hayattan çıkış projesi hazırladım ve bizzat yönettim
    Özel olmayacaksa, sadece temettü geliriniz mi var yoksa kendinize işyeri mi açtınız?

Portföyünüzü çeşitlendirmek içi kira geliri, eurobond vb. neye yatırım yaptınız?

Faiz geliriniz var mı?

Son soru: Bir miktar para elinize geçse neye yatırırsınız şu anda BIST/altın/döviz?

tabii ki ytd. beyin fırtınası yapalım diye....
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

4. Faizler düşmeye başlayınca BES'in % 25 devlet katkısı cazip gelmeye başladı.Fon getirileri de feana değil.Bu yıl maksimum devlet katkısı almak için ara ödeme yapmayı planlıyorum.Fikrinizi almak isterim.Teşekkürler.

5.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Özel olmayacaksa, sadece temettü geliriniz mi var yoksa kendinize işyeri mi açtınız?

Portföyünüzü çeşitlendirmek içi kira geliri, eurobond vb. neye yatırım yaptınız?

Faiz geliriniz var mı?

Son soru: Bir miktar para elinize geçse neye yatırırsınız şu anda BIST/altın/döviz?

tabii ki ytd. beyin fırtınası yapalım diye....
    Bu tür soruları özelden sorabilirsiniz

Ama yanlış anlaşılır diye, özelden de çok yardımcı olamıyorum

Şaka bir yana, kısaca cevap vereyim..kendi portföyümün reel getirisi yeterli oluyor.

Öte yandan, ne var ne yok sorularına cevap vermek zor geliyor...bu ve arşive kaldırılan önceki versiyonu okursanız çok faydalı bilgiler bulacaksanız.

Önemli not: aksa başlığında biraz atışmışlığımız da vardır...unutmuş değilim..umarım sen de benim gibi kindar biri değilsindir

6.  Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku
    Faizler düşmeye başlayınca BES'in % 25 devlet katkısı cazip gelmeye başladı.Fon getirileri de feana değil.Bu yıl maksimum devlet katkısı almak için ara ödeme yapmayı planlıyorum.Fikrinizi almak isterim.Teşekkürler.
    Devlet katkısının değerlendiği fon içerisinde % 80-90 uzun vadeli tahvil ve %10 Hisse senedi mevcut bu ara ödemeyi 6 ay önce yapmış olsaydınız yaklaşık %40 ilave getiride elde edecektiniz. Katkı fonları son 6 ayda yaklaşık %40 değer kazandı. Devlet katkısından maksimum yararlanmak için ara ödemeden ziyade devlet katkısının tamamını hakadecek şekilde aylık katkı payı belirlemek bence daha mantıklı. Tabi ara ödemenizi değerlendireceğiniz fonlarınızda getiri potansiyeli görüyorsanız ara ödeme de yapılabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Devlet katkısının değerlendiği fon içerisinde % 80-90 uzun vadeli tahvil ve %10 Hisse senedi mevcut bu ara ödemeyi 6 ay önce yapmış olsaydınız yaklaşık %40 ilave getiride elde edecektiniz. Katkı fonları son 6 ayda yaklaşık %40 değer kazandı. Devlet katkısından maksimum yararlanmak için ara ödemeden ziyade devlet katkısının tamamını hakadecek şekilde aylık katkı payı belirlemek bence daha mantıklı. Tabi ara ödemenizi değerlendireceğiniz fonlarınızda getiri potansiyeli görüyorsanız ara ödeme de yapılabilir.
    Faizlerin bu kadar gevşeyebileceğine inansam aynen dediğiniz gibi yapardım.Benim hedefim % 25 devlet katkısı daha ziyade.Elde duran paranın da getirisi düştü şu an .Mevduatlar malum seviyelerde.Beste en azından hisse fon ve altın fonu kombinasyonu ile uzun vadede tatminkar bir hedefliyorum.Benim Bes 2023'te doluyor bu arada...

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir de genç beyaz yaka arkadaşlara şöyle bir tavsiyem olsun.

Cautionary Hocam

Bu eğitimi nasıl aldınız, dışardan parayla alınabilecek bir egitim mi ?

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Sayfa 533/1230 İlkİlk ... 334334835235315325335345355435836331033 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •