Sayfa 558/1230 İlkİlk ... 584585085485565575585595605686086581058 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,457 - 4,464 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Tekrar tekrar okudum, mesajı gayet net aldım. Umarım uzun vade diye başlayıp kısa sürede vazgeçenlerden olmam.

Babadan kalacak hiç bir varlık olmadığı ve 60 yaşında emekli olup bugünün parasıyla 1300 tl ile yaşayamayacağım için en doğru yolun hisse biriktirmek olduğu aşikar.

Bir de oğlum var ellerinizden öper 11 yaşına girecek. Ben çok çektim, çekiyorum ve çekeceğim. İnşallah oğluma güzel bir gelecek bırakabilirim.

Herşey için teşekkür ederim. Saygılarımla.

2.  Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku
    Tekrar tekrar okudum, mesajı gayet net aldım. Umarım uzun vade diye başlayıp kısa sürede vazgeçenlerden olmam.

Babadan kalacak hiç bir varlık olmadığı ve 60 yaşında emekli olup bugünün parasıyla 1300 tl ile yaşayamayacağım için en doğru yolun hisse biriktirmek olduğu aşikar.

Bir de oğlum var ellerinizden öper 11 yaşına girecek. Ben çok çektim, çekiyorum ve çekeceğim. İnşallah oğluma güzel bir gelecek bırakabilirim.

Herşey için teşekkür ederim. Saygılarımla.
    Sağlık, aile huzuru...Helal kazanç, kimsenin hakkını yememek. Bunlar en önemli konu. Şunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Kuma kağıtlarında 1 koyup, 10 kazanmak...böyle bir şansım olsaydı da, istemezdim...Bir şey 1 e 10 kazandırıyorsa, mesela 1 senede..burada haksız bir kazanç var demektir. birilerinin hakkını yiyorsundur.

Ben bir işçi ve çiftçi ailede büyüdüm...maddi olarak imkansızlıklarımız fazlaydı...ama gözü tok yetiştik..belki köy çocuğu olduğumuzdan...çocuklarımıza, ya da ailemizin tümüne, maddi şeylere aşırı değer vermemeyi öğretmeliyiz...marka tutkunu olmamak..mütevazi yaşamak..ve paylaşmak..bu değerleri verebilmek çok önemli.

Bir de inanç olarak...ben şuna inanıyorum..ne yaparsan yap, maddi olarak bir kazanç nasip olmayacaksa olmaz...sen ne kadar hak etsen de, ne kadar çalışsan da..bir yerden sonra olmuyor diye üzülmenin anlamı yok..tevekkül buna deniyor zaten..tabii ki çalışmalı, en iyisini yapmak için uğraşmalı...ama hedefe ulaşamadın diye de kahrolmak yok.

Şunu telkin ediyorum kendime...kimileri maddi kazançlarıyla sınav oıluyor..kazandıkça karakter değişiyor mu, paylaşıyor mu, ihtiyaç sahiplerini görüyor mu? yoksa şımarıyor mu, ben kazandım, ben yaptım..benim hakkım..hatta daha iyisini, daha güzelini hak ediyorum mu diyorsun...amiyane tabirle, para kazandıkça .ötün başın oynuyor mu? bu çok önemli.

kimisi de yoksunlukla sınav oluyor..ne yapsa da olmuyor..yok diye hayata küsüyor muyuz, olmuyor diye kendimize ve çevremizdekilere hayatı zindan mı ediyoruz.

hepimiz, bize sunulan sahnede en iyisini yapmaya çalışmalıyız...kimsine zengin kız, kimisine fakir oğlan rolü düşüyor...bize düşen rolü beğenmemezlik etmeden, en iyi performansı sergilemek.

3. Sn.cautionary bu bilgiler çok değerli ,hayranlıkla okudum , teşekkür ederim.

4.  Alıntı Originally Posted by 2Ekmek1Samsun Yazıyı Oku
    Sn.cautionary bu bilgiler çok değerli ,hayranlıkla okudum , teşekkür ederim.
    Kesinlikle çok değerli. Hisse analizinden daha önemli benim için. Bende teşekkürlerimi sunarım Sn. Cautionary.

5. Arkadaşlar bir nevi damdan düştük...yazdıklarım ve de önerdiklerin bire bir yaşadıklarım...kendi nefsimde yaşamadıklarımı burada önermiyorum kesinlikle....erken emeklilik diyip,gemileri yakmadan maaşlı çalışmaya devam etsem olmazdı��

Sadece şu eleştiri gelebilir. Bunu da kabul ederim..bundan 15 sene önce beyaz yaka için şartlar çok daha iyiydi..çok iyi şartlarda çalıştık.. çok iyi birikimler yapabildik.. uygun fiyata ev aldık, araba aldık, bes yaptık.. şu an şartlar çok daha zor.

Bu arada benim de caytilnary gibi bir mentorum olsa 40 yaşında değil, 35 de etken emekli olabilirdim

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili umtbra,

Peki biz de vasat mı olalım? Tabii ki hayır. Bu bir dönem, bu dönem de gelip geçer...Dönem gelecek, vasatlar ve kötüler büyük şok yaşayacak. İyiler yine öne çıkacak. Er ya da geç..Bu nedenle birilerine yaranmak, birilerinin torpiline mazhar olmak yerine; iyi olmak, hatta en iyi olmak için çalışmaya devam etmek lazım..İyiler, belki geç olur ama, eninde sonunda kazanır.
    Abi ben mühendislik öğrencisiyim, beni en çok bunaltan yere değinmişsin. Torpilsiz staj dahi bulması çok zor ...
    Ben senin dediğin gibi iyi olmak için çok çalışacağım ve kimsenin ağzına bakmayacağım. Umarım senin dediğin gibi bu dönem geçer ve iyiler kazanır.
    İyi ki burayı takip etmeye başlamışım, senden öğrenecek çok şey var
    Saygılar

7.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Abi ben mühendislik öğrencisiyim, beni en çok bunaltan yere değinmişsin. Torpilsiz staj dahi bulması çok zor ...
    Ben senin dediğin gibi iyi olmak için çok çalışacağım ve kimsenin ağzına bakmayacağım. Umarım senin dediğin gibi bu dönem geçer ve iyiler kazanır.
    İyi ki burayı takip etmeye başlamışım, senden öğrenecek çok şey var
    Saygılar
    Bu başlığın 1. Versiyonu da var.. hem bunu, hem de o başlığı bulup oku bence..,çok faydalı paylaşımlar olmuştu

Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku
    Yakam beyaz ama aldığım maaş asgarinin bir tık üstü. Şu anda aylık hisse alabileceğim miktar 200 TL. Yaş 35. Amacım 50 yaşında emekli olabilmek. En azından yıllık 12 asgari ücret kadar temettü alabilmek.

Önümde 15 sene var. Aylık 200 Tl ile bu amaca ulaşabilirmiyim bilmiyorum. İlk alımımı yaptım. Asels, petkm ve soda. İlk olarak portföyü büyütmek gerektiği için prim yapabilecek hisselere yöneldiğimi sanıyorum. Belli bir büyüklüğe ulaşınca düzenli temettü hisselerine yöneleceğim.

Maaş şartlarım bu şekilde devam ettiği sürece alımlarımı her yıl enflasyon oranında revize edeceğim. Daha fazlası imkansız malesef.

Sizlere sormak istediğim şu; Bu şartlar altında amacıma ulaşabilirmiyim yoksa hayalmi görüyorum?

Teşekkürler. Saygılar, sevgiler.

Sayın umbtra,

Bu başlığın sahipleri var ve belki de konuşmak ve fikir vermek bana düşmez ama size söylemek istediğim naçizane bir şeyler var.
    Ayda 200 TL'yi küçümsemeyin, bu işte niyet önemlidir. İyi bir yatırım yaparsanız, ileride mutlaka karşılığını alırsınız.

Ancak size tavsiyem, kendinizi sadece hisselerle sınırlamayın. Mutlaka yatırımınızda sepet yapın ve ne alırsanız alın ama mutlaka ucuzken alın. Sizce şu anda borsa ucuz mu? Ucuz diyorsanız alın.

Örneğin, benim sepetteki hisselerden biri %100 prim yaptı, ismini vermeyeyim sanırım 4-5 ay önce 2.20 TL'den almıştım. 4.40 olunca yarısını sattım ve maliyetimi çıkarmış oldum. Bence şu anda borsa yatırımımı arttıracağım bir mecra değil. Size ucuz geliyorsa tabii ki yatırımınızı yapın ama tek yatırım yapılacak yer borsa değil bunu da unutmayın.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Sayfa 558/1230 İlkİlk ... 584585085485565575585595605686086581058 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •