Sayfa 566/1230 İlkİlk ... 664665165565645655665675685766166661066 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,521 - 4,528 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Bist rallisinden yararlanabildiğinizi düşünüyor musunuz?

Endeks artışının altında kaldıysak başarısız sayılır mıyız?
    Benim portföy bu hafta itibariyle %70 oldu sayılır..BİST 100 %25...bu yükseliş biraz ikincil kağıt rallisi olduğu İçin benim tarzdaki pırtföyler daha iyi gitti..endeksi %45 yenmek, sürdürülebilir değil...benim için bist i %10-20 arası yenmek ve bunu 10 yıl ve üzeri sürdürmek büyük başarıdır...üzeri biraz şans, biraz da 3-5 yılda bşr olur herhalde.

Bu yükselişte endeksi bile yenemediyse portföyünüz, oturup sağlam bşr analiz yapmanız şart...ben haftalık takip ediyorum portföyü...haftalık getiri de bile endeks altı kalırsam sorguluyorum...iki hafta üst üste endeks altı getirim hiç olmadı zaten.

2. Türkiyede 1 yıllık tahmin yapmak imkansız bana göre, maymunun rasgele dart atması gibi bir şey bu. O kadar inanilmaz değişkenler var ki. Yarın bile olağanüstü gelişme olur, atıyorum bahçeli çıkar bir şey der, sonra hop reis çıkar başka bir şey der, sonra bakmışın erken seçim.

Trump canı sıkılır twit atar.
    Putin de sağlam kumaş değil, o da bir şey çevirir.

Ya da bi bakarsın herşey olumlu yönde değişir, AB Türkiye ile tekrar arayı düzeltir, müzakereler başlar, vize serbestliği gelir (ki bence gelecek)

Mart tezkeresinden sonra dibin de dibine gören endeks, 2004'de AB ile adaylık sürecin başlamasından sonra tarihin en büyük rallisini yaptı, 4.5 senede 1 e 10 kazandırdı dolar bazında.

Burası Türkiye
    Herkes ona göre pozisyon alsın.
    Permanent Portfolio bence bizim ülkemize harika uyarlanabilir. Ben daha beceremedim. Ama denemelerim var.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Benim portföy bu hafta itibariyle %70 oldu sayılır..BİST 100 %25...bu yükseliş biraz ikincil kağıt rallisi olduğu İçin benim tarzdaki pırtföyler daha iyi gitti..endeksi %45 yenmek, sürdürülebilir değil...benim için bist i %10-20 arası yenmek ve bunu 10 yıl ve üzeri sürdürmek büyük başarıdır...üzeri biraz şans, biraz da 3-5 yılda bşr olur herhalde.

Bu yükselişte endeksi bile yenemediyse portföyünüz, oturup sağlam bşr analiz yapmanız şart...ben haftalık takip ediyorum portföyü...haftalık getiri de bile endeks altı kalırsam sorguluyorum...iki hafta üst üste endeks altı getirim hiç olmadı zaten.

100% Katılıyorum aynı şeyleri söylecektim. Endeks %25 artıda, benim portfoy de baya üzeri getiri sağladı. Bu işler böyle gitmeyecek ama, ben de sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum.

Ama efficient market theory'nin BIST'de işlemediğini düşünenlerdenim, bizim borsada endeksi yenmek gayet mümkün bence uzun vadede. Ben 6 senedir yeniyorum, şans olduğunuda düşünmüyorum.

2020'de banka hisseleri ralli yaparsa çoğumuzun getirisi endeksin altında kalacağını düşünüyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    100% Katılıyorum aynı şeyleri söylecektim. Endeks %25 artıda, benim portfoy de baya üzeri getiri sağladı. Bu işler böyle gitmeyecek ama, ben de sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum.

Ama efficient market theory'nin BIST'de işlemediğini düşünenlerdenim, bizim borsada endeksi yenmek gayet mümkün bence uzun vadede. Ben 6 senedir yeniyorum, şans olduğunuda düşünmüyorum.

2020'de banka hisseleri ralli yaparsa çoğumuzun getirisi endeksin altında kalacağını düşünüyorum.
    %10-20 yenmek başarıdır...bunu 10 yıl ve üzeri bu başarıyı sürdürmek büyük başarıdır...biraz da şans dediğim endeksi %45 yenmek...buna BİRAZ da şansdır diyorum.,zaten bunu sürekli becersem 10 yılda Türkiye’nin sorosu olurum

5. Geçen haftarda geçmiş performansları analiz etmek için çeşitli modellemeler yaptım kendimce. 2007-2012 arası rasgele hisse seçtim havuzdan, 2012-2017 arası içinde aynısını yaptım. Düzenli temettü veren ve ilkeli yönetilen firmaları tercih ettim sadece.

Elde ettiğim sonuçtan kendimce bazı çıkarımlarım oldu

1. Temettülerle tekrar hisse alınmasının önemi
    2. Geçmiş performansa bakıp gelecekle bağ kurulmaması gerektiği, sadece düzgün yönetilen firmaları seçmek kafi.
    2007-2012 arası yatırımcısını süründüren LOGO, 2012-2017 arası ihya etmiş.
    3. Minimum 6 hisse, aslında 8 daha ideal.

2007-2012
    20072012.jpg

Ve Sonuc

2012-2017

LOGO hariç sonuç:

6. Yanıtlar için teşekkür ederim.

Bloomberg HT'de 2020'de hem BİST'in hem de doların yukarı tırmanacağını dinlemiştim bir fon yöneticisinden. Sizler ne dersiniz?

7. 2018de endeksi %50(milletin $bazli portföyünü yariladigi Ağustos ayi dahil) , 2019un ilk 5 ayında endeksi %40 yendim ancak son küçük hisse rallisinde % 30 yenildim.

Portföyümden mutsuz muyum değişiklik mi yapmam gerekir ? Tabi ki hayır, varsın 5 ay -6 ay arkasında kaliyim. Sirketlerin bilançosunda bozulma, gelecekle ilgili kaygı yoksa portföye dokunmam ben. Sürekli hisse takip edip ordan oraya uçup kaçacak vaktim de yok. Ayrıca bu jeopolitik risklerle yüzde 70 defansif, yüzde 30 büyüme odaklı portföy iyidir. Ne zaman ekonomik kırılganlık ortadan kalkar o zaman strateji değiştiririm.

8. Biraz daha detaya girip hisse fon isse ismi veririz bu kez.

YTD
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bence de gayet başarılı...ama daha net olmalı bence..,benim formatta öngörülerine güvenen herkes paylaşabilir....ben her tahmine değer veriyorum şahsen.

Sayfa 566/1230 İlkİlk ... 664665165565645655665675685766166661066 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •