Sayfa 577/1230 İlkİlk ... 774775275675755765775785795876276771077 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,609 - 4,616 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Yatırım amaçlı uygun fiyatlı konut almak için ciddi bir araştırma yapmak ve epeyi gezmek gerekiyor.Alinacak konut eğer kirası ile kendini 12 senede amorti ediyor ise (vergi v.s. masrafları ile 15 sene diyelim), bölgede ortalamanın uzerinde fiyat artışı potansiyeli var ise, AKP nin yapmaya çalıştığı gibi devlet teşviği ile avantajlı kredi olanağı kullanılabilir ise finansal piyasalara uzak olan kişiler için konservatif bir yatırım alternatifi olabilir.

2. Emlak topiğinde birkaç ay önce yazmıştım. Burada da yazayım...dediğim gibi emlak piyasası uzmanı değilim, görüşlerim de yanılma payı yüksek olabilir.

i-) vergi artışları, reel gelir artışlarının düşük seyri, işsizlik vs nedeniyle yeni konut talebi düşük kalacak..bu nedenle arz talep kesişimi daha da zorlaşacak...piyasa 2-3 yıl daha düşük tempoda büyüyecek.

ii-) ekonomik sıkıntılar nedeniyle sorun yaşayan kiracı sayısında artış, yasaların kiracıları aşırı koruyor olması, hukuki işlemlerde yavaş işleyen süreç..yeni vergiler ve eski vergilerdeki yüksek artışlar...kira getirisi için konut alımının cazibesini düşürüyor.

İii-) yüksek vergiler, yeni konut satışlarındaki görece düşüş...yeni konut üretiminin düşmesi..artan nüfus...deprem korkusu nedeniyle eski evlere azalan talep..kiralık talebini arttıracaktır.

Önümüzdeki 2-3 yıl enflasyon üzerinde ortalama kira artışı bekliyorum...yıllık enflasyonun bu üç yılda %10 civarı olmasına karşın, kira artışının %15 civarı olmasını bekliyorum.

Doğal bir sonuç olarak...yeni ev kuran 10 adaydan 9 u kiralık tercih ediyor...hatta maddi olarak ev alma kapasitesine sahip olanların çoğu da kiralık tercih ediyor...bu durumda kiraların reel olarak artması kaçınılmaz...unutmayın ev sahipleri hayırsever abiler değil...2-3 yıl sonra kiralar niye bu kadar arttı diye sızlanmamak lazım...şimdiden uyarayım.

3. Ev almak İçin yeterli parası olan, ama “enayi miyim, bu yüksek ev fiyatları ve vergiler..görece düşük kiralar varken...niye ev alayım, paşa paşa kirada takılırım†diyen çok “kurnaz†arkadaşlar var...böyle düşünen arkadaşların önümüzdeki yıllarda pişman olacaklarını düşünüyorum.

Şu güzel sözü unutmayalım “ sular yükseldiğinde balıklar karıncaları yer, çekildiğinde de karıncalar balıklarıâ€.

4. Bu başlığın bir öncekinde konuşulmuştu, ev yoksa bir ev şart diye. Şahsen hala kirada oturarak kendime kızıyorum. Ancak şartlarım henüz uygun değil. Umarım bu sene sonuna doğru durgunluktan yararlanıp uygun bir evi satın alırım. Ev almak için evin tutarının yarısı kadar peşinatımın olmasını bekliyorum. Beklediğim süre yerine fazla kredi çeksem kiradan daha çok faiz ödüyorum(Bu faiz oranları ile bile). Ancak uzun vadede hesaplamasını detaylıca yaptığımda özellikle 10 yıl içinde kira faizden çok daha masraflı oluyor. Herkese içinde oturacağı bir ev almasını öneriyorum. syg.

Ev almak hisse almak gibi,dolar almak gibi,faize para yatırmak gibi finansal bir karardır.Zamanlama yanlış olursa zarar edilir.Bence emlakta çöküş yeni başladı,beklemek daha mantıklı,TL bazında az bişi artar, ama altın ,gümüş,ve olası bir dolar artışı evden daha karlı olur bence.Daha erken, hele iran işi falan belli olsun hava düzelsin biraz iki üç yıl sonra belki düşünülebilir.O da oturmak için,yoksa yatırım için hiç bir zaman ev almak düşünülmemeli.

Oturacağınız ev de kutsal falan değildir,ruhen rahatlık verir,ama kazıklanırsanız o yatırımınıza ilerde kızmanız da mümkün.2014 den sonra ev alanlar dolar bazında baya zararda misal.

7. Bence faizlerin dususu sermaye piyasasiyla ilgilenmeyen insani ev almaya iter.( 2-3aydir bu durum var) Satislarda kıpırdanma var Bu nedenle kirada oturanlar olarak bizi teget geçer diye dusunuyorum
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ev almak İçin yeterli parası olan, ama â��enayi miyim, bu yüksek ev fiyatları ve vergiler..görece düşük kiralar varken...niye ev alayım, paşa paşa kirada takılırımâ� diyen çok â��kurnazâ� arkadaşlar var...böyle düşünen arkadaşların önümüzdeki yıllarda pişman olacaklarını düşünüyorum.

Şu güzel sözü unutmayalım â�� sular yükseldiğinde balıklar karıncaları yer, çekildiğinde de karıncalar balıklarıâ�.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,010
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Oturacağınız ev de kutsal falan değildir,ruhen rahatlık verir,ama kazıklanırsanız o yatırımınıza ilerde kızmanız da mümkün.2014 den sonra ev alanlar dolar bazında baya zararda misal.
    Benim durumumu anlatmissiniz..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 577/1230 İlkİlk ... 774775275675755765775785795876276771077 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •