Sayfa 592/1230 İlkİlk ... 924925425825905915925935946026426921092 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,729 - 4,736 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Başlıkta yazanları oldukça birikimli tecrübeli buluyorum.
    kanaatim şudur!
    siyasi görüşleriniz, ön yargılarınız, öyle olmasını arzu edişiniz ülke gerçeklerini görmenize engel oluyor maalesef.
    borsa bu düşer çıkar, genel trend değişmez, hisse seçimi önemli.

sayın hkm yolunuz bahtınız açık olsun (tabi tüm yazanların da)

Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    Başlıkta yazanları oldukça birikimli tecrübeli buluyorum.
    kanaatim şudur!
    siyasi görüşleriniz, ön yargılarınız, öyle olmasını arzu edişiniz ülke gerçeklerini görmenize engel oluyor maalesef.
    borsa bu düşer çıkar, genel trend değişmez, hisse seçimi önemli.

sayın hkm yolunuz bahtınız açık olsun (tabi tüm yazanların da)
    Sn kitapçı iyi akşamlar,valla emin olun para işine başka hiç bir şeyi karıştırmam,zaten borsacıyımdır özünde.Siyasi nedenlerde de borsada ne kağıt alırım ne satarım.Misal albaraka )))))))) Allah razı olsun baya para kazandırdı.Şimdi artık temkinli olmak zamanı diye düşünüyorum.Hani buffeta sormuşlar paramın ne kadarını borsada tutayım diye, o da rahat uyumanı sağlayana kadar borsadan çık,borsadaki paran uykunu kaçırıyorsa fazlasını sat demiş.Ben bu ara ortalığı çok karışık görüyorum.

Kimbilir belki de amerikan seçimlerine kadar borsaları düşürmeyebilirler de belli olmaz tabi, o zaman da paranın zaman maliyeti nedeniyle zarar yazarız.Bu gelecek global çöküş deprem gibi zamanı belli değil ama kesin gelecek ,artık aksini düşünen pek kalmadı gibi.

4.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn kitapçı iyi akşamlar,valla emin olun para işine başka hiç bir şeyi karıştırmam,zaten borsacıyımdır özünde.Siyasi nedenlerde de borsada ne kağıt alırım ne satarım.Misal albaraka )))))))) Allah razı olsun baya para kazandırdı.Şimdi artık temkinli olmak zamanı diye düşünüyorum.Hani buffeta sormuşlar paramın ne kadarını borsada tutayım diye, o da rahat uyumanı sağlayana kadar borsadan çık,borsadaki paran uykunu kaçırıyorsa fazlasını sat demiş.Ben bu ara ortalığı çok karışık görüyorum.
    albrk' da tarihi hacmin olduğu gün hisse için milattır! sayın hkm.

iyi geceler.

Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    albrk' da tarihi hacmin oldu gün hisse için milattır! sayın hkm.

iyi geceler.
    Bence de kağıt uçacak gibi,erken çıktım sanırım,neyse ben egeen i 14 15 den alıp 20 den satmış adamım,allah bin bereket versin taş atıp kolumuz yorulmadı allah razı olsun albarakadan,bizden alan da kazansın.

6. Kendime şu cuyum bucuyum demem, ben herşeyciyim, yanar döner adamım. Her enstrümanın para kazandırdığı dönem olacak, kaybettirdiği dönem olacak.

2000 lerin başında mesela, herkes deprem yüzünden avcılarda evleri yok fiyatına satarken, o evleri 3-4 bin dolara toplayan adamlar, dolar bazında 1 e 10, 1 e 15 kazandı gayrimenkulden, hem de 5-10 yıllık bir periodda. Ama 1995 de avcılardan aynı evi alan adam 2000 yılında dolar bazında %90 erimesine tanık oldu belki yatırımının, hem de emlak dan yaptığı. Yine zamanlama herşeyy

2001 de 250 dolardan altın alanlar, 2011 de 1800 dolardan okutma şansı elde etti, altın gibi muhafazakar bir yatırım için süper bir olay. Ama şu unutulmamalıdır, 1981-2003 arası, altın yatırımcısını kanser etti. %80 e varan alım gücü kayıpları yaşandı. Demek istediğğim zamanlama herşey.

1970-1980 arası ABD de borsacılar nalı tuttu, enflasyona yenildiler.
    Hatta Businessweek dergisinde 1979 da bir makale yayınlandı, the death of the equities diye, yani hisse senetlerinin sonu. Makalede bundan sonra hisseden para kazanma devri bitti, sıra başka araçlarda diye. Bİr sürü harvard business mezunu adamdan alıntı var. Sonuç ne peki? O sene hisse senedi alan adam 20 yıllık tarihin en büyük boğa piyasasına tanık oldu ve anormal getiriler elde etti.

https://ritholtz.com/1979/08/the-death-of-equities/

Merak edenler için makale.

Şu an altını güvenli liman olarak doğru bulmuyorum. Çocukluğumda piyasaları çok yakından takip ederdim, daha toy 11-12 yaşındayken cnbc e ekranında altın 250 dolar ons yazdığı günleri hatırlarım, şimdi olmuş 1600 dolar.

Benim için yeterli güvenli marjı değil bu. Ama bir şey olur ons 600-700 dolara iner, o zaman bende altıncı olurum.

Gideceğinden emin olsam bile hiç bir yatırım aracına yüzde 30 dan fazla pay ayırmam portfoyde.

Atıyorum, 100% hissede hayatta olmam, ya da 100% altında.
    Objektifliğimi yitiririm çünkü ve güvenlik marjını azaltırım.

Farazi örnek veriyim, 2 milyon liralık portfoyum var , full hissedeyim diyelim. Günlük %2-3 dalgalanma, 40-60 bin lira artı eksi portfoyumu oynaması demek. Hele maaşlı çalışansanız bu oynamalar adamın psikolojisini bozar bence.

Ama altını değil, güvenli liman olarak hiç bir şey göremiyorum şu piyasada. 2002 de olsak direk altıncı olurdum. Şaka gibi gelcek, ama yine kötünün iyisi olarak dolar bazında dipte olan BIST bana en güvenli liman olarak geliyor. Ya da amerikan 10 yıllık tahvilleri, bilemedim : )

Neyse özellikle 1979 da yayınlanan the death of the equities makalesi çok ilginç. KY borsaya küstü artık iflah olmaz endeks diyor. Burada devamlı dile getirilen şeyler.

Ben önümüzdeki 10 yılda borsada tarihimizin en büyük boğa piyasasından birine tanık olacağımızı düşünüyorum ve bu sırada bir sürü kişi yaya kalacak aynı 2002-2003 de kaldıkları gibi. Ama buna rağmen %30'u geçmez hissedeki param. Anormal artış olunca belki portfoyda %50 ağırlığa ulaşır, işte o zaman satıp dengelerim diğer limanlara kaydırırım.

Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,708
     Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Sn cautionary , portfoyu hedge etmek için ve olası krizde ek barut için cazip araç ne sizce, 2020'de.

Döviz desen çıktı çıkacağı kadar, ama ekonomi bozulursa yine en sağlam hedge gibi duruyor

Altın desen, 1600 dolar ons, bence yüksek

Gümüşten anlamam

Türk Eurobondu desek, ekonomi bozulursa, oda gümler. Gelişmiş bir ülkenin eurobondu daha güzel olabilir sanki, ama yine risk..

Kürkçü dükkanı misali, ben yine dövizden kullanıyorum oyumu.
    Dolar endeksi baya yüksekte, o yüzden dağılımım %50 USD, %50 İsviçre frangı.

Olası bir eurozone krizi, ya da ABD krizi bence isviçre frangını güvenli liman haline getirir, altın ile beraber. Altının ama aşağıya gitme riski var, isviçre frangında daha az gibi bu risk.
    Olası bir finansal krizde para birimi en çok etkilenecek 3 para birimi say deseler:1. İsviçre Frangı 2.Japon Yeni 3.Amerikan doları olurdu.Bunlara özellikle ilk 2 sine bence uzun vade yatırımdan uzak durmak gerekir. Doları zaten hiç önermiyorum.
    Her 3 ülkede son yıllarda çok ciddi kağıt para bastılar. Ama en çok para basan rezervlerini 6 ya katlayan isviçre frangı oldu. Ayrıca adamların merkez bankasının yani SNB nin faizi bildiğim kadarıyla 5 yıldır %-0,75. 100 yatırıyorsun 99.25 veriyor vergisi hariç Paralarının güçlenmesini hiç istemiyorlar. Bastıkları paralarla birlikte 750 milyar dolar varlıkları var. Ve bunları nereye yatırıyorlar bilin bakalım Apple, Microsoft, Google ve Facebook gibi ABD merkezli büyük şirketlere. Bu hisselerde milyarlarca dolarlık yatırımları var..
    Şimdi Amerikada olması beklenen ama henüz gerçekleşmeyen finansal türbülans başladığında bu şirketlerin amazonun facebookun vs. fiyatları günden güne gerilemeye başladığında bundan en çok kim etkilenir? Tabi ki yatırımları burada olan SNB. Böyle bir durumda büyük bir ihtimalle İsviçrenin parası değer kaybedecektir.Belki iddialı olacak ama TL sı bile Franktan daha güvenli olabilir krizin zirve yaptığı noktada..Ancak bence yine de siz gümüş ve gram altın da bulundurun derim uv portföyde..

8.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Olası bir finansal krizde para birimi en çok etkilenecek 3 para birimi say deseler:1. İsviçre Frangı 2.Japon Yeni 3.Amerikan doları olurdu.Bunlara özellikle ilk 2 sine bence uzun vade yatırımdan uzak durmak gerekir. Doları zaten hiç önermiyorum.
    Her 3 ülkede son yıllarda çok ciddi kağıt para bastılar. Ama en çok para basan rezervlerini 6 ya katlayan isviçre frangı oldu. Ayrıca adamların merkez bankasının yani SNB nin faizi bildiğim kadarıyla 5 yıldır %-0,75. 100 yatırıyorsun 99.25 veriyor vergisi hariç Paralarının güçlenmesini hiç istemiyorlar. Bastıkları paralarla birlikte 750 milyar dolar varlıkları var. Ve bunları nereye yatırıyorlar bilin bakalım Apple, Microsoft, Google ve Facebook gibi ABD merkezli büyük şirketlere. Bu hisselerde milyarlarca dolarlık yatırımları var..
    Şimdi Amerikada olması beklenen ama henüz gerçekleşmeyen finansal türbülans başladığında bu şirketlerin amazonun facebookun vs. fiyatları günden güne gerilemeye başladığında bundan en çok kim etkilenir? Tabi ki yatırımları burada olan SNB. Böyle bir durumda büyük bir ihtimalle İsviçrenin parası değer kaybedecektir.Belki iddialı olacak ama TL sı bile Franktan daha güvenli olabilir krizin zirve yaptığı noktada..Ancak bence yine de siz gümüş ve gram altın da bulundurun derim uv portföyde..
    Sn cennetyolu, dedikleriniz bana gerçekten mantıklı geldi, kararımı tekrar değerlendircem. ISviçreyi neden seviyorum, dünyada en az finansal yolsuzluğa bulaşmış ülkelerden biridir. Banka hortumlanma, enron skandalı gibi usulsuzler yaşamadı ve en zor zamanlarda bile tarafsız kaldı.

Bana krizde tarafsız kalacak adam lazım.

Mesela ingiltereye hayatta güvenmem, çünkü maduronun altınlarına el koydu ve vermicem dedi. Maduroya sempatim 0, sağcı sayılırım, ama oranın seçilmişş adamının parasını gasp edemezsin.

Isviçre olsa o altınları paşa paşa venezuela devletine verirdi ABD baskısına boyun eğmezdi.

Isviçre zamanında nazilere bile boyun eğmemiş bir ülkedir. Bana kaosda ABD'ye ya da o zamanki supergüç kimse, ona boyun eğmicek adam lazım.

Sayfa 592/1230 İlkİlk ... 924925425825905915925935946026426921092 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •