Sayfa 603/1230 İlkİlk ... 1035035535936016026036046056136537031103 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,817 - 4,824 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Borsanın en güzel özelliği kimin haklı olduğunu er geç ortaya çıkarmasıdır. Siyaset olsa sabaha kadar konuşursun.

2 kişi tartışıyor mu, son 5 yılda portfoy performansına bakarsın, kim haklı çıkmış, kim yanılmış çıkar. Bİr kere özvarlık artışı hikayedir, şirketin en kolay şişireceği rakamdır özvarlık. Adam fabrikasına 1 tl yerine 5tl olarak yazabilir oraya, bağımsız denetim firmaları mesela orayı denetlemede yetersiz kalır.

Nakit akışında maniplasyon çok daha zordur.

Gerçek defter değeri piyasanın biçtiği değerdir, bilançonun değil. Adam makinelere 10 milyon dolar yazar, peki acilen satmaya kalkarsa 10 milyon dolar alabilir mi? Gerçek soru budur.

Özvarlıka anca nakit,altın,eurobond gibi enstrumanlardan oluşursa gerçek değeri gösterir.
    Borsanın en güzel özelliği kimin haklı olduğunu er geç ortaya çıkarmasıdır, bu cümle haricindekileri, kaç yılda tecrübe ettin. son 5 seneye bakıp kim haklı çıkmış denebilir mi? önümüzdeki süreçte ne olacak ona bakacağız. 22 yaşında borsa ile tanıştım, yaş oldu 59. bugün 30 dışındaki hisselerle ilgilenemiyorum. ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. sabancı babamın oğlu değil. bugün portföyde var, belki yarın yok. piyasa defter değeri hiç önemli değildir. daha doğrusu o anı gösterir. yani o an yanlış fiyatlıyor olabilir. zaten bizim amacımızda ; yanlış ve ucuz değerlendiriliyor iken hisseyi almak, gerçek değerinde satmaktır.

2.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    Borsanın en güzel özelliği kimin haklı olduğunu er geç ortaya çıkarmasıdır, bu cümle haricindekileri, kaç yılda tecrübe ettin. son 5 seneye bakıp kim haklı çıkmış denebilir mi? önümüzdeki süreçte ne olacak ona bakacağız. 22 yaşında borsa ile tanıştım, yaş oldu 59. bugün 30 dışındaki hisselerle ilgilenemiyorum. ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. sabancı babamın oğlu değil. bugün portföyde var, belki yarın yok. piyasa defter değeri hiç önemli değildir. daha doğrusu o anı gösterir. yani o an yanlış fiyatlıyor olabilir. zaten bizim amacımızda ; yanlış ve ucuz değerlendiriliyor iken hisseyi almak, gerçek değerinde satmaktır.

Evet o an yanlış fiyatlanıyor olabilir, zaten piyasada parayı yanlış fiyatlamadan bulup kazanırsın. AMa özvarlığa bakıp yanlış fiyatlanıyor diyemezsin Bunu demen için senin o özvarlık hakkında çok derin bilgi sahibi olman lazım. Mesela şirketin kullandığı iş makineleri hakkında. Büyük yatırımcılar sırf özvarlığı değerlendirmek için, tanesi 4-5 bin dolardan satılan sektör raporlarını okuyor.

Ve en önemlisi holding gibi çok çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren şirketin özkaynaklarını tek başına analiz edemezsin, einstein bile olsan yapamazın. Temettü verimi, nakit akş daha doğru sonuç verir.

Siz ne yapıyorsunuz? Sadece özvarlıka bakarak ucuz diyorsun. Onu bende derim, excele bütün hisselerin bilanöçosunu atarım sonra en fazla özsermaye büyümesi yapanı otomatikman seçerim, bunda ne var? 6 yaşında çocuk yapar bunıu.

Bende 13 yaşından beri ilgileniyorum borsrayal 15 yaşından beri takip ediyorum ama bunlar önemsiz şeyler. Iyi analiz etmek doğru karar vermek allah vergisi bir yetenektir, borsayı 0 dan bilen biri 2 yıl içinde benden daha iyi olabilir eğer yeteneği varsa.

Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Evet o an yanlış fiyatlanıyor olabilir, zaten piyasada parayı yanlış fiyatlamadan bulup kazanırsın. AMa özvarlığa bakıp yanlış fiyatlanıyor diyemezsin Bunu demen için senin o özvarlık hakkında çok derin bilgi sahibi olman lazım. Mesela şirketin kullandığı iş makineleri hakkında. Büyük yatırımcılar sırf özvarlığı değerlendirmek için, tanesi 4-5 bin dolardan satılan sektör raporlarını okuyor.

Ve en önemlisi holding gibi çok çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren şirketin özkaynaklarını tek başına analiz edemezsin, einstein bile olsan yapamazın. Temettü verimi, nakit akş daha doğru sonuç verir.

Siz ne yapıyorsunuz? Sadece özvarlıka bakarak ucuz diyorsun. Onu bende derim, excele bütün hisselerin bilanöçosunu atarım sonra en fazla özsermaye büyümesi yapanı otomatikman seçerim, bunda ne var? 6 yaşında çocuk yapar bunıu.

Bende 13 yaşından beri ilgileniyorum borsrayal 15 yaşından beri takip ediyorum ama bunlar önemsiz şeyler. Iyi analiz etmek doğru karar vermek allah vergisi bir yetenektir, borsayı 0 dan bilen biri 2 yıl içinde benden daha iyi olabilir eğer yeteneği varsa.
    Allah vergisi yetenek mi? 13-15 yaş! hadi kolay gelsin.

4. Neyse arkadaşlar...herkes fikrini paylaşır, isteyen istediği yolda yürür...bu işlerde tek doğru yok zaten, kimisi trade işinde iyidir,,kimisi al tut işinde...kimisi momentuma göre al sat yapar, kimisi ucuz kalmış hisseleri alır.

Ayrıca borsada 10-15 sene çok da uzun bir süre sayılmaz...21 yıldır aktif olarak bu işlerin içindeyim...hem alaylı, hem mektepli sayılırım,...her gün yeni bir şey öğreniyorum sayılır....piyasa da dinamik, durağan değil...2 yıl önce işe yaratan yöntemler şimdi işe yaramayabilir...ya da geçmişte değer verilmeyen bazı parametreler bir anda ön plana çıkabilir...özetle piyasalarda sabit fikirli olmamak lazım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,112
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6. Hat vermeyen ile hissesi yükselen arasında bir ilişki yoksa her şey normal duruyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7. Merhabalar,
    Daha önce de tartışmak istemiştim bu konuyu, şimdi bir video üzerinden tekrar konusunu açmak istiyorum. Özellikle bazı hisse senetlerinin endeks bu denli artış yaşarken, yukarı yönlü hareket etmemesi kafamı kurcalayan bir şeydi. Daha 1-2 ay önce tupraş başlığında herkes, her şeyin çok iyiye gittiğini yazıyordu. Şimdi endeks rallisinde hisse aşağıya gidiyor.
    Benim aklıma borsayı incelerken, hele bir de "değer yatırımcılığı" kavramını sorgularken kafama takılan hep bir şey vardı: borsa gerçekten şirketleri değerliyor mu? Değerliyor ise hangi parametreler ön planda? Bu parametreler önceden ön görülebilir mi?
    Örneğin tupraş 8-9 ayda 40 milyar TL değerden 30 milyar TL değerine düştü mü?

Borsada '1-2 senelik karı' şirketin değeri olarak gözüken şirketler var mı? Ya da 'sürekli zarar yazan' bir şirketin hisse fiyatının sürekli artması mümkün mü? Ya da bunlar mantıklı bir zemine oturtulabilir mi? (geleceğine olan, şirket vizyonuna olan, hatta belki de şirket sahibine olan "inanç/güven" gibi?)
    Korkarım ki borsa da her ikisi de var.

https://youtu.be/li7oiaZVFB0

Burada nasdaq daki en büyük hisse senetlerinin sadece yıl başından beri artışı var. Facebook un inanılmaz yükselişi, bir şekilde anlamlandırılabilinse de kurulduğundan beri bir bilanço kar yazmamış Tesla nın bu denli artışı anlamlandırılamıyor. Ayrıca şirketlerin kendi hisselerini geri alabilmeleri ile ilgili bir tartışma mevcut.

Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum...
    Saygılar.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    Merhabalar,
    Daha önce de tartışmak istemiştim bu konuyu, şimdi bir video üzerinden tekrar konusunu açmak istiyorum. Özellikle bazı hisse senetlerinin endeks bu denli artış yaşarken, yukarı yönlü hareket etmemesi kafamı kurcalayan bir şeydi. Daha 1-2 ay önce tupraş başlığında herkes, her şeyin çok iyiye gittiğini yazıyordu. Şimdi endeks rallisinde hisse aşağıya gidiyor.
    Benim aklıma borsayı incelerken, hele bir de "değer yatırımcılığı" kavramını sorgularken kafama takılan hep bir şey vardı: borsa gerçekten şirketleri değerliyor mu? Değerliyor ise hangi parametreler ön planda? Bu parametreler önceden ön görülebilir mi?
    Örneğin tupraş 8-9 ayda 40 milyar TL değerden 30 milyar TL değerine düştü mü?

Borsada '1-2 senelik karı' şirketin değeri olarak gözüken şirketler var mı? Ya da 'sürekli zarar yazan' bir şirketin hisse fiyatının sürekli artması mümkün mü? Ya da bunlar mantıklı bir zemine oturtulabilir mi? (geleceğine olan, şirket vizyonuna olan, hatta belki de şirket sahibine olan "inanç/güven" gibi?)
    Korkarım ki borsa da her ikisi de var.

https://youtu.be/li7oiaZVFB0

Burada nasdaq daki en büyük hisse senetlerinin sadece yıl başından beri artışı var. Facebook un inanılmaz yükselişi, bir şekilde anlamlandırılabilinse de kurulduğundan beri bir bilanço kar yazmamış Tesla nın bu denli artışı anlamlandırılamıyor. Ayrıca şirketlerin kendi hisselerini geri alabilmeleri ile ilgili bir tartışma mevcut.

Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum...
    Saygılar.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Welcome to Borsa. Çok farklı teoriler mevcut, benim en gıcık olduğum ve genellikle herkesin doğru bulduğu efficient market theory, benim kaıldığım ise piyasayı manik depresif bir hatuna benzetmek.

Mani zamanlarında olmayacak paralara hisse satılırken depresif dönemlerde de yine olmayacak fiyatlara hisseler el değiştiriyor. Elindeki mala sürekli teklif verilmesi de borsanın hem güzelliği hem çirkinliği.

Mesela evin var, Bunun için her gün teklif alıyor musun? Ama elindeki hisse senedine her Allah'ın günü teklif veriyorlar. Bazen ucuz bazen pahalı. Dolayısıyla 40 milyardı 30 milyar oldu evet, ama koç bugün satsa kaç milyara satar o belli değil neticede. Belki 20 belki 50'ye satacak bilemezsin.

Efficient market theory der ki bir şeyin fiyatı her ne ise, değeri de o an için odur. Ben diyorum ki bir fiyat vardır bir de değer vardır, ben değeri bilançolardan hesap ederim, fiyat hesap ettiğim değerin altında iken alırım üstünde iken de satarım geleceği tahmin etmeye çalışmam diyorum. Bazıları da diyor ki öyle saçma şey mi olur bilanço herkese açık öyle olsa herkes para kazanırdı önemli olan geleceği tahmin etmek habere beklentiye poz almak Teknik analiz yapmak. Doğru olabilir bilmiyorum. Kazanan haklıdır.

Sayfa 603/1230 İlkİlk ... 1035035535936016026036046056136537031103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •