Sayfa 609/1230 İlkİlk ... 1095095595996076086096106116196597091109 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,865 - 4,872 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,087
    Neyse her ikisi de red listemde de rahat ettim bi suredir..
    Boyle devam eder insallah.
    Syg,
    Son düzenleme : Dudu; 19-01-2020 saat: 16:25.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. herkese merhaba ve iyi hafasonları,

Reel getirinin hesaplanması ile ilgili daha önceleri kıymetli paylaşımlar yapılmıştı ve onlardan da istifade etmiştim.

hisse senedi portföyümün getirisini değerlendirmek amacıyla takip ettiğim bir parametre dolar, euro ve gram altın bazlı getiri.
    elbette diğer hesaplama yöntemleri de mevcut ancak ben mümkün olduğunca sade olanı tercih ederim her işte.
    bu nedenle hisse senedi alış/satış işlemlerimi, temettü ve bedelli gibi işlemlerimi o anki kura göre kayıt ediyorum.
    nihai olarak güncel portföy büyüklüğünü güncel kura bölerek kar/zarar hesabı yapıyorum. Alternatif olarak aylık kurla aynı işlemleri tekrarlıyorum. İki durumda da sonuçlar birbirine yakın çıkıyor.

Sizce bu yöntem anlamı bit yöntem mi? Sonuçta elimizde TL cinsinden varlıklar var ve elimde olmayan döviz için sevinmek/üzülmek anlamsız geliyor bazen. dövizin aşağı/yukarı hızlı hareket ettiği dönemlerde yanıltıcı olabilir anladığım kadarıyla.

Bir diğer husus ise kendimi değerlendirmek istemem. Çevremde bu bilgileri paylaşacak hiç kimse yok maalesef. Hatta arkadaşlarım alaycı bir şekilde boş işlerle uğraştığımı söylüyorlar.

Ciddi olarak hisse senedi almaya 2018 Şubat'ta başladım diyebilirim. Alımlarımın %90'ı 2018 Şubat'tan sonra gerçekleşmiş.
    Sonuç olarak;
    Dolar bazlı getiri: % 33.4
    Euro bazlı getiri: %45.9
    Gram altın bazlı getiri: %9.02 olarak görünüyor.

Portföyümdeki hisselerin çoğu uzun vade amaçlı tuttuğum hisseler. İkisi hariç Bist 100 hisseleri. Ciddi miktarda satış yapmadım şimdiye kadar. Birkaç kere kendimi tutamayıp uçan kaçan hisselere de yöneldim ancak sınırlı bir parayla, milyoner olacağım hayalleri kurmadan ve yeterli bir kar gördükten sonra çıkmak koşuluyla. Yeteri kadar kar elde ettim, heyecan yaşadım

Karakter itibariyle biraz sağlamcı bir kişiliğim var ancak yaş itibariyle biraz risk almam gerektiğini düşünüyorum zaman zaman.
    Sizce bu oranlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Eleştirilerinizi duymak isterim.

3. Aylık alımları 4 e bölüp, 3 hisse + gram altın yapmak doğru bir tercih olur mu sizce?
    Asels %25
    Alark %25
    Soda %25
    Gram altın %25 olacak şekilde.

Hisseler ömürlük değil, uygun yere gelince satarım, varsa daha uygun bir hisseye geçerim.

Gönlümden bu şekilde yapmak geçiyor ama hisse sayısının azlığı huzursuzluk yaratıyor. Aslında ortak olmak istediğim 12 şirket var. Alım gücü düşük olunca bu şekilde uygun gördüm siz ne dersiniz?

Şu an mevcut portföyümde asels, eregl, froto, soda, toaso ve tuprs var. Altın yada başka bir enstrüman yok.

4.  Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku
    Aylık alımları 4 e bölüp, 3 hisse + gram altın yapmak doğru bir tercih olur mu sizce?
    Asels %25
    Alark %25
    Soda %25
    Gram altın %25 olacak şekilde.

Hisseler ömürlük değil, uygun yere gelince satarım, varsa daha uygun bir hisseye geçerim.

Gönlümden bu şekilde yapmak geçiyor ama hisse sayısının azlığı huzursuzluk yaratıyor. Aslında ortak olmak istediğim 12 şirket var. Alım gücü düşük olunca bu şekilde uygun gördüm siz ne dersiniz?

Şu an mevcut portföyümde asels, eregl, froto, soda, toaso ve tuprs var. Altın yada başka bir enstrüman yok.
    Uygun yeri nasıl anlayacaksınız? Hem elinizdeki için hem de alacağınız hisse için. Kazanınca mı uygun kaybedince mi? Bilanço ile mi haberle mi takasla mı teknikle mi? Elinizdeki malın ederi nedir fiyatı nedir sizce? Aselsan mesela kaç üstü pahalı kaç altı ucuz nedir ne değildir? Bunları bilmeden borsa yatırımınıza yorum yapmak kolay değil.

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Uygun yeri nasıl anlayacaksınız? Hem elinizdeki için hem de alacağınız hisse için. Kazanınca mı uygun kaybedince mi? Bilanço ile mi haberle mi takasla mı teknikle mi? Elinizdeki malın ederi nedir fiyatı nedir sizce? Aselsan mesela kaç üstü pahalı kaç altı ucuz nedir ne değildir? Bunları bilmeden borsa yatırımınıza yorum yapmak kolay değil.
    Söylediğiniz gibi birçok etken var uygunluk açısından. İlk olarak kâr/zaman durumuna bakarak karar verebilirim. Kısa sürede tatmin edici kâr diyelim. Aslında söylemek istediğim ömür boyu bu 3 hisseyi almayacak olmam. Dönemsel bazlı değişimler olabilir.

6. url=https://hizliresim.com/AOBRLB][/url]

5dklık analize gore Tupras icin 2020 de 4milyar uzeri kar bekliyorsam alırdım
    3.5-4 icin elimde varsa tutardım
    3milyar altı ise bu seviyelerden satardım

Yukarıdaki bilgiler Kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir.
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Benim de merak ettiim bir soru var Tuprasin suanda olmasi gereken deger ne ? Hissedarlari veya taliplileri suan 30.3Milyar Tl sirketin Turkiye kosullarinda kac olmasini fair value olarak degerlendiriyorlar?
    20Milyar- 50Milyar vs?

Bu soruyu birazda yatirimci olarak bizlerin sirkete nasil deger bictigini merak ettigim icin soruyorum.?

YTD

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,087
     Alıntı Originally Posted by emrefad1 Yazıyı Oku
    2021 mart ayi icin tuprs dan temettu beklentiniz ne kadar Dudu? Saygilar
    Ben ihtiyar bi adamim, hic bir beklentim yok desem

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,087
     Alıntı Originally Posted by jmk99 Yazıyı Oku
    Milletin alıp satıyla amma ilgileniyorsun.
    Patrona rapor vereceksin galiba.
    Yalnızlık başına vurmuş yazık.
    Adamin derdi gunu bilinmek, okunmak, v.s
    Normal bir ruh hali degil bu..
    Bu gibi tiplere en guzel davranis bicimi ignore etmek olmali...

Syg,

Sayfa 609/1230 İlkİlk ... 1095095595996076086096106116196597091109 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •