Sayfa 613/1230 İlkİlk ... 1135135636036116126136146156236637131113 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,897 - 4,904 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,989
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    5, 6 ve 9 da benim portföyün has elemanları.,,aksa, ttrak ve Toaso...üstelik 1,5 yın önce kademeli almaya başlamışım...temettüleri dahil edersek %100 e yakın kar var üçünde de.

Salt temettü İçin hisse alsam, belki Tüpraş ve Ereğli almam gerekirdi...ben nispeten ucuz ve sağlam hisse arıyorum,,,bu yüzden tercihlerim böyle oldu.

Bşr de pişmanlık...Ereğli için artık grafik pahalı değil, alım İçin takipteyim demiştim...6,1 lere gelmişti..önceki dibi 5,9 lara geldiğinde giriş yapacağım demiştim....%1 le kaçtı güzelim kağıt...tam o şurada ticaret görüşmeleri imza aşamasına geldi haberi çıkmıştı...sert toparladı oradan...yoksa görecek gibiydi dediğim yeri.

Zaten ilk giriş sonrası gerisi gelecekti, her %5-10 yukarı harekette ek alım gelecek ve 8 altında alımlar tamamlanmış olacaktı...ortalana maliyet de 7 altında olacaktı...üzüldüm gerçekten.
    Yalniz degilsin Cauti abim..
    Bende para yoktu, acaba Tuprs'in yarisini cevirsem mi cevirmesem mi derken durum ortada..
    Neyse tanidik, bildik es dosta aldirdik bu sekilde avunuyorum..
    Bazi kagitlar bazi kisilere ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bi turlu yaramazlar..
    Bu Eregl de bana yaramadi son 30 senede 2 defa aldim ama para kazanamadim, yanlis zamanda aldim hep saniyorum.
    Artik bir sonraki donguye bakacagiz bu da en az 5 sene sonra olur sanirim..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yalniz degilsin Cauti abim..
    Bende para yoktu, acaba Tuprs'in yarisini cevirsem mi cevirmesem mi derken durum ortada..
    Neyse tanidik, bildik es dosta aldirdik bu sekilde avunuyorum..
    Bazi kagitlar bazi kisilere ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bi turlu yaramazlar..
    Bu Eregl de bana yaramadi son 30 senede 2 defa aldim ama para kazanamadim, yanlis zamanda aldim hep saniyorum.
    Artik bir sonraki donguye bakacagiz bu da en az 5 sene sonra olur sanirim..
    Syg,
    Evet, batıl inanç..,ama ben de böyle düşünüyorum...Ereğli de çok başıma gelmedi...ama kordsa da çok oldu...resmen kağıdın ters indikatörü oldum...şu an portföyümde yok...iyi mi, çok iyi kağıt...ama bana iyi gelmiyor..bu nedenle artık pek düşünmüyorum.

Brisa bile daha sempatik geliyo diyeyim de durumun vehameti anlaşılmış oldun

3. geçen sayfalarda sorulmuş döviz ve altını geçen bist portföyü ne olabilir ki diye, öyle çok sürpriz kağıtlar değil;

hekts, toaso, petkm, tuprs, soda, froto, eregl

kısaca oyak + koc + is grubu içlerinde bir tek socar'a uyuzum, onu da ilk yükselişte satacağım. uv borsada patron her şey.

geçen sene ilk 6 hisselerinin tamamı vardı, şuan hiçbiri olmasa da.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yeni girenler aksa enerji ve kelebek mobilya...portföyünde olup da bilançolarını çok beğendiğim Pegasus, bağfaş, deva.

Bu çeyrekte bilançosu nedeniyle eksi not alan hissem olmadı...biliyorsunuz iki çeyrek üst üste eksi alan portföyden çıkıyor.

Ancak son yükselişte ciddi prim yapan bazı hisseleri azalttım mecburen, şu an %80 hissedeyim.
    Bilançolarını beğendiğim hisselerden bağfaş nereden nereye geldi,,.yeni giren kelebek mobilya da çok iyi performans gösterdi

26-11-2019—-> 20-01-2020 ... yaklaşık 2 ayda yaklaşık getiriler,

BİST 100 —> %20

Pegasus —> %0
    Deva —> %20
    Bağfaş—> %50

Aksen—> %15
    Kelebek —> %37

Not: bağfaş ve aksen kasa sürede çok iyi gittiği için daha önce portföyden çıkmışlardı...son durumda bilançolarına çok güvendiğim Pegasus ve deva da beklentilerim devam ediyor. Kelebek ise sürpriz at, patronuna güvenmeyip portföye aldığım tek kağıt...spekülatif diyebileceğim tek portföy elemanı.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bilançolarını beğendiğim hisselerden bağfaş nereden nereye geldi,,.yeni giren kelebek mobilya da çok iyi performans gösterdi

26-11-2019—-> 20-01-2020 ... yaklaşık 2 ayda yaklaşık getiriler,

BİST 100 —> %20

Pegasus —> %0
    Deva —> %20
    Bağfaş—> %50

Aksen—> %15
    Kelebek —> %37

Not: bağfaş ve aksen kasa sürede çok iyi gittiği için daha önce portföyden çıkmışlardı...son durumda bilançolarına çok güvendiğim Pegasus ve deva da beklentilerim devam ediyor. Kelebek ise sürpriz at, patronuna güvenmeyip portföye aldığım tek kağıt...spekülatif diyebileceğim tek portföy elemanı.
    patrona güven olmayınca, ya fazla alınmıyor yada en küçük sallantıda trenden atlıyorsun. dolayısı ile patronuna güven duymadığım hisseler yok hükmünde. patron topluyor , bir bakıyorsun bilanço parlıyor. patron satmış, sonra kötü bilançolar geliyor.

7.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    patrona güven olmayınca, ya fazla alınmıyor yada en küçük sallantıda trenden atlıyorsun. dolayısı ile patronuna güven duymadığım hisseler yok hükmünde. patron topluyor , bir bakıyorsun bilanço parlıyor. patron satmış, sonra kötü bilançolar geliyor.
    Patrona güvenmediğim hisseler için kota 1 adet...yani 10-12 hissenin biri bu tür hisse olabiliyor...oransal olarak da %10 geçmiyorum...yoksa bir hisse de %20 ye kadar çıkabiliyor oran, eğer çok iyi performans gösteriyor ve maliyetim çok aşağıda kalmışsa.

Normal de %20 ye kadar maliyetin altına dayanırım.,,ama bu tür hisselerde %10 ekside stop olurum.

Bu arada, patronuna güvenmiyorum demek,,,spekülatif beklentilerle aldım demek değil,,,son bilanço da güzel sinyaller gelmişti...ben almaya başladıktan sonra 1-2 yurt dışı iş bağlantısı haberi geldi,,,sonra da KDV indirimi...yani temel olarak gayet ümitliyim...zaten temel olarak güzel sinyaller almasam kesinlikle bulaşmam. Son çeyrek bilançosu çok önemli olacak bundan sonrası İçin.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Patrona güvenmediğim hisseler için kota 1 adet...yani 10-12 hissenin biri bu tür hisse olabiliyor...oransal olarak da %10 geçmiyorum...yoksa bir hisse de %20 ye kadar çıkabiliyor oran, eğer çok iyi performans gösteriyor ve maliyetim çok aşağıda kalmışsa.

Normal de %20 ye kadar maliyetin altına dayanırım.,,ama bu tür hisselerde %10 ekside stop olurum.

Bu arada, patronuna güvenmiyorum demek,,,spekülatif beklentilerle aldım demek değil,,,son bilanço da güzel sinyaller gelmişti...ben almaya başladıktan sonra 1-2 yurt dışı iş bağlantısı haberi geldi,,,sonra da KDV indirimi...yani temel olarak gayet ümitliyim...zaten temel olarak güzel sinyaller almasam kesinlikle bulaşmam. Son çeyrek bilançosu çok önemli olacak bundan sonrası İçin.
    Sayın Cauti, hisse sayım 4 ve oranları karışık( Tuprs %36,37 hekts %35,78 eregl %15,10 ve kords %12,75) bu oranları birbirine yaklaştırmak ve hisse sayımı 6-8 adete çıkarmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemek lazım? Kademeli olarak alımlarla mı dengelenebilir veya karda olanlardan satış yaparak da ilerlenebilir mi?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Sayfa 613/1230 İlkİlk ... 1135135636036116126136146156236637131113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •