Sayfa 616/1230 İlkİlk ... 1165165666066146156166176186266667161116 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,921 - 4,928 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Amcam yaziyi begenmemis ama bunu daha nazik bir uslupla ifade edebilirdi.

En azindan diyebilirdi ki adam oturmus, 2 saatini harcamis, bunu turkceye cevirmis, ingilizcesi iyi olmayanlar da yararlansin demis veya katilmadigi, begenmedigi kisimlari yazabilirdi.

Neyse bu tip seylere aldiris etmemeye zaman icinde kendimi alistirdim.

Syg,
    Hocam elinize sağlık. Hem katkı için hem de güzel çeviri için
    Syg
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Amcam yaziyi begenmemis ama bunu daha nazik bir uslupla ifade edebilirdi.

En azindan diyebilirdi ki adam oturmus, 2 saatini harcamis, bunu turkceye cevirmis, ingilizcesi iyi olmayanlar da yararlansin demis veya katilmadigi, begenmedigi kisimlari yazabilirdi.

Neyse bu tip seylere aldiris etmemeye zaman icinde kendimi alistirdim.

Syg,
    Teşekkürler, hem bu yazıyı gündem yaptığınız İçin, hem de çevirmek için emek harcadığınız İçin.

3. Şunu da belirteyim...her zaman dediğim gibi...bu yazılar, hele içinde wall street geçiyorsa...önyargılı yaklaşıyorum...bu piyasa dünyanın en gelişmiş hisse piyasası ve son 50 yıldır dünyaya liderlik eden ülkenin borsası, o borsanın hisseleri söz konusu.

35 yıllık geçmişi olan, az gelişmiş ülkemizin, az gelişmiş borsasında...ve bize benze ülkelerde...olay farklı cereyan ediyor ve döngüsellik temel gerçek oluyor...yani düşüş trendinde full malda olma, yükseliş trendi sonlarında mutlaka hisse oranını azalt..azalt ki bir dahaki sefere cephanen hazır olsun.

Bu dediğimi anlamayan...1990 dan bu yana dow grafiğini ve usd bazlı İMKB grafiğini üst üste koysun ve trendlerdeki farklılığa dikkat etsin...biz ne kadar güzel hisseler seçsek de, ne kadar portföyümüzü iyi yönetsek de, mucizeler yaratmıyorsak, Ayşe teyzenin koluna taktığı bileziği zor yeneriz performans olarak,

Çözüm ne peki: aktif portföy yönetimi ile, 3-5 yıllık yükseliş ve 1-2 yıllık düşüş döngülerinde uygun hisse oranlarında olmak.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Şunu da belirteyim...her zaman dediğim gibi...bu yazılar, hele içinde wall street geçiyorsa...önyargılı yaklaşıyorum...bu piyasa dünyanın en gelişmiş hisse piyasası ve son 50 yıldır dünyaya liderlik eden ülkenin borsası, o borsanın hisseleri söz konusu.

35 yıllık geçmişi olan, az gelişmiş ülkemizin, az gelişmiş borsasında...ve bize benze ülkelerde...olay farklı cereyan ediyor ve döngüsellik temel gerçek oluyor...yani düşüş trendinde full malda olma, yükseliş trendi sonlarında mutlaka hisse oranını azalt..azalt ki bir dahaki sefere cephanen hazır olsun.

Bu dediğimi anlamayan...1990 dan bu yana dow grafiğini ve usd bazlı İMKB grafiğini üst üste koysun ve trendlerdeki farklılığa dikkat etsin...biz ne kadar güzel hisseler seçsek de, ne kadar portföyümüzü iyi yönetsek de, mucizeler yaratmıyorsak, Ayşe teyzenin koluna taktığı bileziği zor yeneriz performans olarak,

Çözüm ne peki: aktif portföy yönetimi ile, 3-5 yıllık yükseliş ve 1-2 yıllık düşüş döngülerinde uygun hisse oranlarında olmak.
    Bu çok doğru, fakat alıp satma kararı vermek kolay değil.
    örneğin 2018 başında hisslerimi satıp dolara geçsem şu an hala dolar --> hisse yapamazdım.
    hep kendimi iyiki doğru zamanda satıp dolara geçmişim diye avutup durur borsayı uzaktan izlerdim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,991
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    örneğin 2018 başında hisslerimi satıp dolara geçsem şu an hala dolar --> hisse yapamazdım.
    hep kendimi iyiki doğru zamanda satıp dolara geçmişim diye avutup durur borsayı uzaktan izlerdim.
    2000 de krizden 6 ay once aldigim hisselerimi 2006 martta dolar bazinda %400 kar ile satmis idim 3.20 cent endeksten.
    4 sene disarida bekledim, faiz ve dovizde.
    2008 dibini gordum. (1.20 cent)
    10 TL den 1 TL ye gelen ARCLK ve TOASO'yu, 10 TL ye dusmus TUPRS'i alamadim.
    Gerekcem de 2000-2003 arasindaki biktiran, anami aglatan yatay surecin olusacagi, yatay gitmeden endeksin yukselemeyecegi idi.
    Ne zaman mi aldim taa 2010 baslarinda.
    Endeks 20K dan taa 50K olunca dusen faizler nedeni ile temettu bazli yatirim yapmaya karar vererek.
    Sunu demek istiyorum, AL SAT kararlari vermek oyle kolay degil.
    Iyi kagidi bulup uzun vade beklemek cok daha kolay, en azindan benim icin.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Kolay değil kesinlikle...ama son iki yıl bizzat şunu deneyimledim. Hisse portföyünde doğru oranlarla endeksi her yıl ortalama %10-20 yenmek mümkün...kendi başarım çok daha iyi oldu son iki yıl, ama kötü performans göstereceğim yıllar da olacaktır..bu bedenle %20 endeksi yenmek, gayet mümkün gözüküyor.

Bu da 15-20 yıl gibi bşr süreçte çok tatminkar bir portföy büyüklüğüne ulaşmak demek olacak.

Diğer taraftan...nasip, kısmet işlerine inanan biriyimdir...olmuyorsa, olmuyordur..çok inat etmeye gerek yok...eğer %10-20 yenme olayını, aktif portföy yönetimi ile başaramayan arkadaşlar.,.her ay düzenli sabit alımlarla yola devam edebilir...bu durum kimseyi geri zekalı, ya da beceriksiz yapmaz...Türkiye çapında derece yapmış, kafasının çok iyi çalıştığını bildiğim bazı arkadaşlarım borsa işinde başarısız oldu...biraz da kişilik yapısı etkili bu işlerde.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,991
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    biraz da kişilik yapısı etkili bu işlerde.
    Bence biraz degil cok..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Kolay değil kesinlikle...ama son iki yıl bizzat şunu deneyimledim. Hisse portföyünde doğru oranlarla endeksi her yıl ortalama %10-20 yenmek mümkün...kendi başarım çok daha iyi oldu son iki yıl, ama kötü performans göstereceğim yıllar da olacaktır..bu bedenle %20 endeksi yenmek, gayet mümkün gözüküyor.

Bu da 15-20 yıl gibi bşr süreçte çok tatminkar bir portföy büyüklüğüne ulaşmak demek olacak.

Diğer taraftan...nasip, kısmet işlerine inanan biriyimdir...olmuyorsa, olmuyordur..çok inat etmeye gerek yok...eğer %10-20 yenme olayını, aktif portföy yönetimi ile başaramayan arkadaşlar.,.her ay düzenli sabit alımlarla yola devam edebilir...bu durum kimseyi geri zekalı, ya da beceriksiz yapmaz...Türkiye çapında derece yapmış, kafasının çok iyi çalıştığını bildiğim bazı arkadaşlarım borsa işinde başarısız oldu...biraz da kişilik yapısı etkili bu işlerde.
    %100 katılıyorum. Peki hem viop hem hisse işlemi yaptığını biliyorum ama bunları bağımsız yönetiyorsun Cauti ağabey.

Sana bir soru,

Her çeyrek her aldığın hisse için %100 hedge yaparak gitmeyi ister misin? Yani endeksten bağımsız, endeks ne olursa olsun ben onu yeneceğim mutlaka dediğin bir portföy oluşturup %100 de hedge de olduğun için kulaklarını dış dünyaya haber akışına vb.. kapatmayı düşünür müsün?

Bu tarz yatırım yaklaşımları da var ama ben çok risk alarak hızlı büyümeye çalıştığım için açıkçası şimdilik çok sıcak bakmıyorum, tatminkar bir portföy büyüklüğünde ve 3 cent üzeri endekste aslında düşünülebilir neden olmasın diyorum...

Sayfa 616/1230 İlkİlk ... 1165165666066146156166176186266667161116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •