Sayfa 625/1230 İlkİlk ... 1255255756156236246256266276356757251125 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,993 - 5,000 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Sn. Cauti nin ve bu başlığın ruhuna aykırı bir işlem hubvc almak. Zor kazanılan parayı böyle riskli işleme bağlamak ne bileyim... Ha bence kazanan haklıdır ama bu tarz işlemlerde kaybetme riski de çok yüksektir bol kazançlar.
    Mevzu kazanıp kaybetme konusu değil. Beni bağlar sadece, bu benim görüşüm.

Titan tarzı oyunlarda, bir süre lale devri yaşanır, hemen herkes kazanıyor gözükür...ama gün gelir, oyun sonlanır...birileri de batar.

Çok kişi, girip-çıkmıştır bu hisselerde...kazanan da olmuştur...ama, bu bence inandığın prensiplere ters ise, kazanacağını bilsen de bulaşmamak gerekir.

Şahsen, parayı birinci plana koyan biri olmadığım için bana ters bu işler...alın terine inanırım, az ama sürekli kazanca inanırım..kısa sürede kolay para bana ve yatırım felsefeme uymuyor.

Zaten, bir anda gelecek büyük para Sevdalısı olsam...milli piyango bileti alırım, iddia oynarım...bunları bile yapmamışım hayatım boyunca...bu tarz, kusa sürede 10-15 e katlayan ve altında mantıklı temel bşr sebep olmayan hisse hareketleri bence iddia oynamaktan faksız...bu tarz hareketler, borsa ve hisse işi kumar algısınız yerleştiriyor...bir nesli zehirliyor.

2. Neyse, her koyun kendi bacağından asılır. Ben ne kadar anlatsam da, çoğunluk yine borsaya kumar gibi yaklaşacak. Sonra 10 yıl önce şu fiyattan almıştım, hala o fiyata gelmedi hikayeleri okuyacağız.

Bizim millet bilmediği şeye kolay inanır. Yazılımdan bir haber, 1 ve 0 ne demek, neyi temsil eder bilmeyen adam yazılıma yatırım yapıyor. 10 sene sonraya yatırım yapıyorum diyor.

2000 yılında .com balonu ve çöküşüne benzetmiştim bu hareketi. Neyi kastettiğim, hareketler nasıl benzeşiyor, bu çöküş başladığında daha iyi anlaşılacak. Ayrıca bu hareket kamu desteği olmadan, ya da kamu hatırlı kişilere göz yummadan gerçekleştirilemedi. Arsa, tarla, inşaat işinden kolay para kazanamayan bir kesimin borsayı kumarhaneye çevirip buradan bu parayı kazanmalarına imkan sağlanıyor bence.

3. maalesef genel olarak sizin dediğiniz gibi durum. siz ne kadar izah ederseniz edin, ne kadar ayrıntılı anlatırsanız anlatın insanlar orada burada hiç tanımadıkları insanların etkisiyle uçan kaçan hisse peşinde. çeşitli mecralarda hisseler hakkında yazılan yorumlardan insanlarımızın ne kadar korkusuz (cahil dersem kızarlar ) olduğunu gördüm.

çalıştığım yerde birine uzun süredir denk geldikçe birçok temel kavramı kendimce izah etmeye çalıştım. biraz gariban bir adam olduğundan biraz da sempatik olduğundan biraz da bildiklerimi paylaşmayı sevdiğimden yaptım. ilk başlarda sabırla dinliyor gibiydi ancak meğersem adamın derdi uçan kaçan hisse tüyosuymuş diyorum artık. o kadar şey konuştuk ama boşa gitmiş diyorum içimden.

özellikle son aylarda kendini dahi sanmaya başlamıştı. "hocam senin dediğin hisseler iki ieri bi geri yapıyor, öbür tarafta hepsi uçuyor. yok mu şöyle güzel bir tüyo versen de para kazansak demeye başlamıştı." antin kuntin forumlarda, twitterda, telegram gruplarından duyduğu hisseleri bana sormaya başladı. ben boşver desem de oralı olmadı. iki üç kazanınca iyice coştu en nihayetinde malum banka hissesinde şamarı yedi oturdu yerine. iki gündür "ne yapacam nasıl kurtararırım paramı?" diye ağlıyor ortalıkta.

bence sorun biraz da matematik cahili bir toplum olmamızda. biraz da hadsiz olmamız. biraz kenardan köşeden birşey öğrenen ben oldum sanıyor. öğrenmeye gelişmeye saygı duymuyor. bir işin profesyonellerini hele hele okumuş insanlar ise küçümsemeye başlıyor. kafadan şak şak dört işlem yapan kendini matematik profesörü sanıyor misal. aynı insan "bedelsiz verecek bedavadan hisse sayım artacak" diye hiç bilmediği hisseyi alıyor ve kendini karda sanıyor.

sonuç olarak kendi adıma şunu söyleyebilirim: azimle öğrenmeye devam..

bu başlıkta çok kıymetli bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, olumlu/olumsuz örnek teşkil etmiş olsa da herkese sonsuz teşekkürler.
    burada öğrendiklerim son zamanlarda daha kıymetli olmaya başladı benim için. kıymetini daha iyi anlar oldum desem daha doğru olur aslında.

4. Yazılanları okudum. Genel anlamda haklısınız. Borsa son dönemde kumarhaneye dönmeye başladı. Mesela, HUBVC Sabah yüzde 10 düştü, şimdi artıda. Bu biraz borsamızın sığ olmasından kaynaklı. Lakin, (malesef) bu işin kaynağı olan, ABD piyasalarında da durum buna benzer işliyor. Bazı agresif hisseler yukarı ve aşağı yönlü sert hareket yapıyor. ABD Borsalarına da bakıyorum, orada da teknoloji hisseleri portföyde bulunmasında sakınca görmüyorlar.

Gelelim bize, faizler düşük, döviz müdahale sonucu düşük bırakılıyor. Gayrimenkul soru işareti derken, enflasyon üstü getiri sadece altın ve borsa ve fonlar kalıyor maalesef.

Eğer borsaya yeni giren birisi, bütün parasını smart,kfein,hubvc gibi şirketlere yatırıyorsa, zaten borsayı kumar olarak görüyordur. Kazanmak olduğu kadar kaybetmek de var.

Lakin, kendi adıma konuşayım. Ben tüm portföyüm içerisinde borsanın oranını %15-20'den fazla yapmıyorum. Hisse PORTFÖYÜMDE de , %20 riskli bulundurmaya gayret ediyorum. Temettü peşinde değilim zira, ne zaman uzun vadeli hisseye girsem borsada, hem olumsuz sonuçlandı. Güzel bir kar gördüğümde çıkıp başka hisseye geçiyorum. Mesela 14 aydır elimde PETKIM var. Hala zarardayım. KRDMD zarar ile çıktım. GLYHO çok önceleri 2 sene bekledim. Getirim olmadı. Kısacası, hisseye göre günlük trade de yapıyorum, 12 ay da bekliyorum. Ya da borsada yükseliş durduğunda ben de porföyümü azaltabilirim.

Diğer konularda haklısınız.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Yazılanları okudum. Genel anlamda haklısınız. Borsa son dönemde kumarhaneye dönmeye başladı. Mesela, HUBVC Sabah yüzde 10 düştü, şimdi artıda. Bu biraz borsamızın sığ olmasından kaynaklı. Lakin, (malesef) bu işin kaynağı olan, ABD piyasalarında da durum buna benzer işliyor. Bazı agresif hisseler yukarı ve aşağı yönlü sert hareket yapıyor. ABD Borsalarına da bakıyorum, orada da teknoloji hisseleri portföyde bulunmasında sakınca görmüyorlar.

Gelelim bize, faizler düşük, döviz müdahale sonucu düşük bırakılıyor. Gayrimenkul soru işareti derken, enflasyon üstü getiri sadece altın ve borsa ve fonlar kalıyor maalesef.

Eğer borsaya yeni giren birisi, bütün parasını smart,kfein,hubvc gibi şirketlere yatırıyorsa, zaten borsayı kumar olarak görüyordur. Kazanmak olduğu kadar kaybetmek de var.

Lakin, kendi adıma konuşayım. Ben tüm portföyüm içerisinde borsanın oranını %15-20'den fazla yapmıyorum. Hisse PORTFÖYÜMDE de , %20 riskli bulundurmaya gayret ediyorum. Temettü peşinde değilim zira, ne zaman uzun vadeli hisseye girsem borsada, hem olumsuz sonuçlandı. Güzel bir kar gördüğümde çıkıp başka hisseye geçiyorum. Mesela 14 aydır elimde PETKIM var. Hala zarardayım. KRDMD zarar ile çıktım. GLYHO çok önceleri 2 sene bekledim. Getirim olmadı. Kısacası, hisseye göre günlük trade de yapıyorum, 12 ay da bekliyorum. Ya da borsada yükseliş durduğunda ben de porföyümü azaltabilirim.

Diğer konularda haklısınız.
    bende temettuden emekli olacam diye ISYAT, ISMEN, Tupras, TAV aliyorum insallah sonum sana benzemez

Nasrullah ayan bi videosunda son dönemde bordada yeni açılan hesap sayısı cogaldı ne zaman böyle olsa bu kisiler yuksekten maliyetlendi ve borsaya küstürüldü insallah yine boyle olmaz diyordu
    https://www.google.com/amp/s/m.haber...di-2376469-amp

Bu da subat 2019 subat tarihli bir haber borsadaki 1m160bin kisi icerisinde portfoyu 100bin tl yi gecenlerin sayisi inanilmaz az...
    Ben de insanımızda kısa sürede koseyi donme hevesinin cok asiri guclu olduguna inaniyorum kimse 10 yil sonraki kesin refahi tercih etmiyor yarin paranin yuzde 15 artmis olma ihtimaline oynuyor.... sonucta aldigini baska yerden verip cikiyor... ben de bir hissede tabani yiyip oturdum asagi Allahtan cuzi bir tutarla denemistim... herkesin gorusune saygi duyuyorum belki guzel yerlerde alip satan gercekten basarili kisiler vardir ben o psikolojiyi o surekli ekrana bakma durumunu asamadim... herkese hayirli bol kazanclar dilerim...
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

7.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    bende temettuden emekli olacam diye ISYAT, ISMEN, Tupras, TAV aliyorum insallah sonum sana benzemez
    Valla iyi bi şey mi demek istediniz? Kötü bir şey mi anlamadım? Ama bence siz de sepet yapın. Sadece uzun vadeli temettü hissesi de bana doğru gelmiyor. Yani, sadece bir enstrümanı ve sadece bir şekilde kullanmak bana ters. Sadece borsa olsun ve onda da sadece temettü hissesi olsun benim başarabildiğim yöntem değil. Yumurtaları farklı sepete koymayı seviyorum.

Ben gayrimenkul + altın + (usd+Euro) + Borsa + Bes + TL Mevduat şeklinde gidiyorum. Enstrümanlardan birisi çok hızlı yükselirse, satışa geçip diğer enstrümanlardan uygun olanlarda pay arttırıyorum. İşim gereği zaten uluslararası finans ile uğraştığımdan dolayı, haber akışı hızlı oluyor ve hızlı aksiyon alabiliyorum.

Hedefim (Enflasyon+10 Puan) , 3-4 senedir de bunu başarabiliyorum çok şükür.

Kısacası ben ilerde emekli olmak için değil, mevcut durumda çalışmaya ihtiyacım kalmaması için yapıyorum bunu. Şimdilik bu yöntem işe yarıyor. Eşim iş hayatını bıraktı. 5-6 sene sonra ben de bağımlı çalışmayı (maaşlı) bırakmayı planlıyorum. (Klasik danışmanlık v.s. yapabilirim, hali hazırda da yapıyorum). Bunun için uğraşıyorum.

Sanırım @cauitionary hocam ile benzer işleri yapıyoruz.

Herkese sevgiler ve saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Nasrullah ayan bi videosunda son dönemde bordada yeni açılan hesap sayısı cogaldı ne zaman böyle olsa bu kisiler yuksekten maliyetlendi ve borsaya küstürüldü insallah yine boyle olmaz diyordu
    https://www.google.com/amp/s/m.haber...di-2376469-amp

Bu da subat 2019 subat tarihli bir haber borsadaki 1m160bin kisi icerisinde portfoyu 100bin tl yi gecenlerin sayisi inanilmaz az...
    Ben de insanımızda kısa sürede koseyi donme hevesinin cok asiri guclu olduguna inaniyorum kimse 10 yil sonraki kesin refahi tercih etmiyor yarin paranin yuzde 15 artmis olma ihtimaline oynuyor.... sonucta aldigini baska yerden verip cikiyor... ben de bir hissede tabani yiyip oturdum asagi Allahtan cuzi bir tutarla denemistim... herkesin gorusune saygi duyuyorum belki guzel yerlerde alip satan gercekten basarili kisiler vardir ben o psikolojiyi o surekli ekrana bakma durumunu asamadim... herkese hayirli bol kazanclar dilerim...
    Aselsan 47'e kadar yükseldiğinde de aynı şey olmuştu. Yakın zamanda çok sıkıntılı haberler alacağız. KY , yine "borsa kumar" diyecek. Borsaya küsecek. Umarım yanılırım.

YTD.

Sayfa 625/1230 İlkİlk ... 1255255756156236246256266276356757251125 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •