Sayfa 647/1230 İlkİlk ... 1475475976376456466476486496576977471147 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,169 - 5,176 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    "Dolar sakin gittiği sürece" demişsiniz; misal sadece %10 artsa dolar 6.6 civarlarına bu sene karı ne kadar etkiliyor hesabınıza göre?
    Sene içerisinde %10 artması çok etkilemez. Ama 2018 krizinde olduğu gibi çeyrek içerisinde %10 ve daha fazla arttığında Cenal termik santralinin borcundan dolayı o çeyrek tüm santral karını götürür ve zarar yazdırır.
    Alarkonun toplam 400 milyon dolar civarı dolar borcu var. Ama avantajı şu: santral ürettiği elektriği dolar üzerinden satıyor. Aslında bilanço dolar olarak tutulsa ortada zarar da yok. Yani fiktif bir zarar bu.
    Ama bilanço TL ile tutulduğu için 2018 3. Çeyrek bilançosunda olduğu gibi yüklü zarar açıklıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Temel olarak ucuz..ama grafik olarak pahalı maalesef elimde olsa satmazdım..yeni giriş de yapmazdım... ( deva gibi mesela..yeni giriş zor...ama maliyetim çok aşağıda ve olumsuz bşr sinyal yoksa niye satayım).
    Benim maliyetim de epey aşağıda ama elime para geçtikçe de ekleme yapmaya devam ediyorum.
    Şu an sıfırdan giriş yapacak olsam tereddütsüz girerdim yine
    tabi doların çeyrek içindeki durumuna da bakarak
    Saygılar...

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
     Alıntı Originally Posted by monaroza Yazıyı Oku
    Benim maliyetim de epey aşağıda ama elime para geçtikçe de ekleme yapmaya devam ediyorum.
    Şu an sıfırdan giriş yapacak olsam tereddütsüz girerdim yine
    tabi doların çeyrek içindeki durumuna da bakarak
    Saygılar...

Dövizin durumuna göre yapılacak yatırımın güvenilirliği ve risk derecesi iyi sorgulanmalı.
    Özellikle sıfırdan elinize geçen para ile yapılacak yatırımdan sonra herhangi bir beklenmeyen haberin oluşmamasını istemeniz gerekir. (Döviz kurlarında herhangi bir sebeple kısa sürede oluşabilecek %15/20 lik artış gibi..) Her olasılık iyi hesap edilmeli. Tamam ekonomi iyi olacak faizler düşük dolar stabil kalacak diyorsunuz ama ya tersi durumda ne yapacağız.
    Buna rağmen böyle bir yatırıma tereddütsüz girme isteği inançtan ve cesaretten kaynaklanan takdire şayan bir husus..
    Kanaatimce bu şekilde bir yatırımın güvenilirliği kuşku çıkartır ve Türkiye şartlarında sıkıntı doğurabilir gibi..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,270
    Ben de sn monaroza gibi borsadaki yatırımımı ALARK ta tutanlardanım... hisse fiyatı 1 dolar olduğunda anaparamı çekip uzun vadede de olsa ihtiyaç duyulduğunda kullanabileceğim altın almıştım. sonraki dönemde ihtiyaç fazlası olanı ( az bir kısım diyelim, satışın 1/3 ünü)tekrar borsaya ALARK a yatırdım... yumurtayı tek sepete koyduk doğru ama zaten bizim yumurya biraz çorba oldu ve güzel çorba yapan bir holding...

bunlar dışında yeni hisse alıyor muyum hayır. maaşımdan arta kalan miktarla ki son zamanlarda epey zor oluyor arta kalan kısmını bulabilmek) biraz altın alıyor biraz da kış kıyamette zorlanan insanlarımız için Ramazanda vermek zorunda olduğum zekatıma mahsuben kaynak aktarıyorum. yani gene hisselerime dokunmadan biriktirim yapmış ( ya da kısa vadeli gider hanemdeki borçları azaltmış) oluyorum...

yeni hisse alır mıyım ülkedeki süreci olumlu bulsam alırdım. maalesef sn cautionary gibi bağ bahçe işine girmek çok kolay değil. aslında memlekette uygun bir arazi bulup ağaç dikmek ve bahçe oluşturmak gerekiyor bunun farkındayım ama bütün birikimi buna yatırmak da ne kadar doğru olur bilemiyorum. şu sıralar uygun ve güvenilir bir ortak bulabilirsem biraz hayvancılık yatırımı düşünmekteyim... tabi ki artık bu maaşlarla ne kadar yapılabilirse. kendi adıma artık tasarruf döneminin bittiğini bundan böyle ayakta kalabilme döneminin geldiğini düşünüyorum. bu durumda da ayakta kalabilmek için tutumlu yaşamanın önemi açıktır...

ülkedeki hava düzeldiği ülkemiz sıkıntıyı aştığı zaman gene tüm birikimim borsa olabilir ama bir soru sormak istiyorum... acaba kriz dönemlerinde borsada kalınmalı mı? hisseleriniz güvenilir de olsa satıp alttan almak yoluna gidilmeli mi ( ki ben de dahil birçok küçük yatırımcı ne satış ne alış yerini bilmiyoruz)?

5.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    Ben de sn monaroza gibi borsadaki yatırımımı ALARK ta tutanlardanım... hisse fiyatı 1 dolar olduğunda anaparamı çekip uzun vadede de olsa ihtiyaç duyulduğunda kullanabileceğim altın almıştım. sonraki dönemde ihtiyaç fazlası olanı ( az bir kısım diyelim, satışın 1/3 ünü)tekrar borsaya ALARK a yatırdım... yumurtayı tek sepete koyduk doğru ama zaten bizim yumurya biraz çorba oldu ve güzel çorba yapan bir holding...

bunlar dışında yeni hisse alıyor muyum hayır. maaşımdan arta kalan miktarla ki son zamanlarda epey zor oluyor arta kalan kısmını bulabilmek) biraz altın alıyor biraz da kış kıyamette zorlanan insanlarımız için Ramazanda vermek zorunda olduğum zekatıma mahsuben kaynak aktarıyorum. yani gene hisselerime dokunmadan biriktirim yapmış ( ya da kısa vadeli gider hanemdeki borçları azaltmış) oluyorum...

yeni hisse alır mıyım ülkedeki süreci olumlu bulsam alırdım. maalesef sn cautionary gibi bağ bahçe işine girmek çok kolay değil. aslında memlekette uygun bir arazi bulup ağaç dikmek ve bahçe oluşturmak gerekiyor bunun farkındayım ama bütün birikimi buna yatırmak da ne kadar doğru olur bilemiyorum. şu sıralar uygun ve güvenilir bir ortak bulabilirsem biraz hayvancılık yatırımı düşünmekteyim... tabi ki artık bu maaşlarla ne kadar yapılabilirse. kendi adıma artık tasarruf döneminin bittiğini bundan böyle ayakta kalabilme döneminin geldiğini düşünüyorum. bu durumda da ayakta kalabilmek için tutumlu yaşamanın önemi açıktır...

ülkedeki hava düzeldiği ülkemiz sıkıntıyı aştığı zaman gene tüm birikimim borsa olabilir ama bir soru sormak istiyorum... acaba kriz dönemlerinde borsada kalınmalı mı? hisseleriniz güvenilir de olsa satıp alttan almak yoluna gidilmeli mi ( ki ben de dahil birçok küçük yatırımcı ne satış ne alış yerini bilmiyoruz)?
    krize çok da bel bağlamayın her ne kadar fiyatlar düşse de tepeden satış yapamazsanız, hisseniz yine de harekete başladığı noktanın üstünde olacak, belki de sizin aldığınız fiyatın üzerinde olacak, mesala havayolları, 2017 de 5 liradan başlayan hareketi 20 de bitirmiş, krizde ise 10 lara geri gelmiş, harekete başladığı noktanın 2 katı, 10 liranın üzerinde satış yapamadıysan çok karlı bir seçenek değil. ancak dolar veya altından dolayı kazançlı olabilir sadece

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,270
     Alıntı Originally Posted by zebetosu Yazıyı Oku
    krize çok da bel bağlamayın her ne kadar fiyatlar düşse de tepeden satış yapamazsanız, hisseniz yine de harekete başladığı noktanın üstünde olacak, belki de sizin aldığınız fiyatın üzerinde olacak, mesala havayolları, 2017 de 5 liradan başlayan hareketi 20 de bitirmiş, krizde ise 10 lara geri gelmiş, harekete başladığı noktanın 2 katı, 10 liranın üzerinde satış yapamadıysan çok karlı bir seçenek değil. ancak dolar veya altından dolayı kazançlı olabilir sadece
    sn zebetosu
    krize bel bağlamak değil de krizden yatırımlarımızı korumak düşüncesindeyim... geçmiş kriz dönemlerinde bir çok hisse epey diplere inmiş ve sonrasında çok yükselişler yaşanmıştı... mesela ALARK 6 dan satılıp 3 ten geri alınma ihtimali varsa portföyünüz 2 ye katlanmış olur...

7.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    sn zebetosu
    krize bel bağlamak değil de krizden yatırımlarımızı korumak düşüncesindeyim... geçmiş kriz dönemlerinde bir çok hisse epey diplere inmiş ve sonrasında çok yükselişler yaşanmıştı... mesela ALARK 6 dan satılıp 3 ten geri alınma ihtimali varsa portföyünüz 2 ye katlanmış olur...
    anladım. ancak siz sattınız 6 ya ve alarko 20 ye giderse, krizde de 10 düşerse??? tepeyi veya tepeye yakın bir noktayı bulabilmek en önemlisi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,270
     Alıntı Originally Posted by zebetosu Yazıyı Oku
    anladım. ancak siz sattınız 6 ya ve alarko 20 ye giderse, krizde de 10 düşerse??? tepeyi veya tepeye yakın bir noktayı bulabilmek en önemlisi
    ustalar daha iyi bilirler ama krizde bütün senetler düşer... ama en çabuk toparlayanlar iyi olanlardır. eğer Alark ya da bir diğer kağıt istisna olur ise başka bir blue chip bulunur ve yola devam edilir...
    ustalara ilave bir soru daha:
    burası yeter ne olursa olsun deyip tehlikeyi düşündüğümüz zaman çıkmalı mıyız? yani kriz bir şeklikde geliyor ise bütün öğretiler buna işaret ediyor ise ( mesela geçmiş itibariyle bir toplantıda sorunlu banka alacaklarını dile getirdiğimde 2016 sonları idi sanırım küçümsemişlerdi şimdi hatırlarlar mı bilmem. ayrıca bir arkadaşım ya kriz diyorsun ama gelmiyor her şey güllük gülistanlık diye serzenişte bulunduğunun ertesi hafyasında ne oldu diye sormuştum sadece) eninde sonunda o kriz az veya çok gelecektir... bu durumlar için strateji ne olmalıdır?

Sayfa 647/1230 İlkİlk ... 1475475976376456466476486496576977471147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •