Sayfa 651/1230 İlkİlk ... 1515516016416496506516526536617017511151 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,201 - 5,208 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. İyi akşamlar

Bilanco okurken solo bilancoya mı bakıyorsunuz? Konsolide bilancoya mı?

Mesela tskb solo bilanco 2019 karı 701M
    Konsolide bilanco 730.5.
    Genelde piyasada konuşulan rakam soloya göre ve fk bu orana göre hesaplanıyor. Ben bu yaklasımı dogru bulmuyorum ama piyasa buna agırlık veriyorsa brnim bilmediğim piyasanın bildigi birsey vardır heralde?

YTD

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    1,017
    Şirketler hem solo hem de Konsolide bilanço açıklamaz diye biliyorum.. Yanılıyor muyum?

3.  Alıntı Originally Posted by özmen Yazıyı Oku
    Şirketler hem solo hem de Konsolide bilanço açıklamaz diye biliyorum.. Yanılıyor muyum?
    Bankalar hem solo hem de konsolide bilanço açıklıyorlar.

4. borsayı yakından takip etmeyen biri olarak nacizane bir gözlem paylaşmak istiyorum.

iş bankasına ait kağnı gibi yerinden oynamayan hisseler bile son bir yılda ikiye katlamış (İŞYAT , ANHYT)

benzer şekilde borçlarıyla nam salmış BRİSA da ikiye katlamış.

daha ufak çaplı hisseleri düşünemiyorum bile ,bunlar kısmen alıp sattığım hisselerdi.

gerçekten ülke ekonomisi çok iyiye gidiyor şirket karları katlanıyor da ben mi bir şey kaçırıyorum.

5. Sn throne ustalardan bize söz düşmez ama ben kendi gozlemimi paylaşayım; biz ülke ekonomisinin kötüye gittiğini fark ettiğimizde borsa zaten dolar bazında 3 te birine düşmüş oluyor, şimdi de işlerin duzelme ihtimali veya daha kötüye gitmeme ihtimali fiyatlaniyor olabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    borsayı yakından takip etmeyen biri olarak nacizane bir gözlem paylaşmak istiyorum.

iş bankasına ait kağnı gibi yerinden oynamayan hisseler bile son bir yılda ikiye katlamış (İŞYAT , ANHYT)

benzer şekilde borçlarıyla nam salmış BRİSA da ikiye katlamış.

daha ufak çaplı hisseleri düşünemiyorum bile ,bunlar kısmen alıp sattığım hisselerdi.

gerçekten ülke ekonomisi çok iyiye gidiyor şirket karları katlanıyor da ben mi bir şey kaçırıyorum.
    Evet doların artışıyla şok yaşayan bilançolar yeni düzleme alıştı ve kar getiren şirketler çoktu, fiyatlama da aşırı kötümser olduğu için normalleşme yaşanıyor diyebiliriz. Borsa kriz fiyatı olan 2 sentin hemen üstünde, zirvesi olan 5 sente ise çok çok uzak ve telaffuz dahi edilmiyor. Yani yaşanan rally aşırı kötümser fiyatlamanın düzeltmesi diyebiliriz, dolar bazlı düşen trending içinde alt banttan sektik diyelim Teknik olarak.

Artı, çok kötü bilançoları olup 5 e 10 a katlayan pek çok senet var, isim zikretmeyelim. Bunlarda da mağduriyetler oluşması ilerleyen dönemde çok olası, kimse kafamıza silah dayamıyor almamız için herkes kararlarının sonuçlarına katlanacak.

Yabancı gelmediği ve almadığı için, ucuz dahi olsa bist30'da pek bir hareket yok, dolar bazlı hala ucuz pek çok bist30 hissesi öyle duruyor. Tüm bunlar, dow rekor üstüne rekor kırarken yaşanıyor. Yurt dışı krize girerse ki bekleniyor, Cauti ağabeyin 125k zirve tahmininin tutması olası. Yok girmezse, ve tahvil 10 altında düşecekse, ben şahsen daha yukarıda fiyatlama beklerim ama ben de beklentiyle işlem yapan bir tip değilim kaale almayın o nedenle.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    3 yıl önce dolar ocakta 3.90 falan olduktan sonra haziranda 3.50 lere kadar düşmüştü,ben de ya bu çok düştü deyip o zamanki kağıdım güneş sigortadan kazandığım parayı realize edip dolar aldım.Bir onbeş gün falan bekledim,baktım 3.42 lere kadar düştü.Benim de canım sıkıldı ağustosta sattım dolarları,sonrası malum dolar 1 yıl boyunca hep yukarı gitti 2018 ağustosta da 7.20 lere kadar çıktı.Bir yılda para ikiye katlayacaktı.Çok daha dramatik olaylar 1994 ve 2001 de de oldu.Her milletin korkusu vardır,almanyanın enflasyon,japonyanın durgunluk,bizimki de malum devaulasyon olayı.Hep aralıklı olarak bizde devaulasyonlar olur.O yüzden her ne kadar azerbeycan usulü dolar baskılansa da oluşacak cari açıktan korkulup ucuz dolardan devlet politikası olarak vazgeçilip veya vazgeçilmek zorunda kalıp dolarda kontrollü bir devaulasyon olablir,bence zaten olması da şart.Türkün gözü hep dolarda olacak ))))))) Ne olur ne olmaz.
    Türkün bir gözü hep doların üstünde olacak.

haftaya düzeltme haftası olacak gibi.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

Sayfa 651/1230 İlkİlk ... 1515516016416496506516526536617017511151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •