Sayfa 665/1230 İlkİlk ... 1655656156556636646656666676757157651165 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,313 - 5,320 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Borsamızın gerçeklerini, takip ettiğim 31 senelik data toplama sonrasında , bir araya getirerek

bazı yorumlarda bulunmaya, müsade istiyorum...

Önce rakamların resme dökülmüş halleri ( bir resim = bin söz)

IMKB -100 ün dolar görüntüsü..

Faiz ile kıyaslama için Libor olarak USA 10 seneliklerini kullanacağım. (paranın maliyeti)

Paranın maliyetinin kümülatif ederi.. (her sene faiz+anapara)

Şimdi soruyorum.

Yabancı, USA da bile masanın üzerinde durduğu yerde bile % 4,69 getirisi olan Dolarını, 31 senede ancak % 6,7 faiz getirebilmiş

olan IMKB-100 yada bunların ifadesi ile BIST -100 e ..

DJNS da bile % 8,65 getiri varken

niye getirsin..?

Ülke ve Borsa olarak önce yalancılığı bırakıp, "yabancı" soytarılığından vazgeçmeden

Gençlere BORSA tavsiye etmenin ne kadar doğru olduğunu tartışmalıyız...

Bu arada "GEZİ" olaylarının perde arkasını, resimde görüldüğü gibi, piyonlarda

arayanların, gerçek nedenleri bulma niyetlerinin, hiç olmadığı da aşikardır..

2. @izmirli_hoca,

Grafiklerle aslında şu tespiti destekliyorsunuz. Borsa İstanbul’a endeks bazında yatırım yapar ve pasif bir şekilde uzun yıllar dahi beklerseniz, dolar bazında kayıpta olursunuz...burası ABD borsası değil, bu nedenle pasif borsa yatırımı sizi bir yere ulaştırmaz.

Bu başlığı açan kişi olarak, ben de aynı şeyleri yazıyorum, dikkatli okuyucular bu durumu biliyor zaten.

Peki özetle genç beyaz yakalılara ne öneriyorum,

i-) beyaz yaka olarak geçmişe kıyasla, maaşlarınızla daha az satın alma gücüne sahip olacak, daha geç emekli olacaksınız. Bu nedenle az çok demeden, mümkün olduğunca düzenli ve fazla tasarruf etmelisiniz. Bu sayede, belli bir yaştan sonra, ilave portföy geliriniz olabilir. Bu sayede ileride mevcut yaşam standartlarınızı koruma şansınız olur.

İi-) tasarruf etmek yetmez. Çünkü yeterince tasarruf edecek gelirimiz olmayacak. Bu nedenle tasarrufları sağlıklı kararlar akarak verimli yatırımlara yönlendirmeliyiz.

iii-) iyi yatırım bazen döviz, bazen altın olur...bazen de borsa olur..bizim gibi ülkelerde yatırımların dönemsel getirileri büyük değişimler gösterebiliyor. Bu bedenle varlıkları portföy yapısında düşünüp, zaman zaman enstrümanların oranlarını azaltıp arttırabilmeliyiz.

iv-) borsa yatırımı derken...endekse yatırım yapmıyoruz...hedefimiz borsa getirisini ve enflasyonu en az %10 yenecek hisse portföyünü oluşturabilmek. Bunun için aktif takipte olmak.

Aktif takip yapamam, ne bilgi birikimim, ne de zamanım buna müsait değil diyenler...sağlam hisse senetlerinde aylık küçük miktarlarda düzenli alım yapabilirler. Sağlam hisseyi de bulamam diyenler...düzenli şekilde altın alabilirler, hiç yoktan iyidir.

Başlığın amacı özetle budur, başlığa yeni teşrif edenler için tekrar bir özet yapmış oldum,
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. Sn. Cautionary ,

Seçici bir şekilde hisse tavsiyenizi kısmen onaylıyorum. Uygun zamanında yapılmayan trade ler ile desteklenmezse,

ve şans ile en diplerden yani Kriz günlerinde büyük bir cesaretle (toplu olarak) alınmaz ise çok da başarılı bir yatırım olmayabilir.

Buna en kral senetler de dahildir. Toplu alınınca da senedin 10-15 sene taşıttırıldığı da hemen her senette varittir.

"Yabancı" porfoyü de zaten bunun için vardır. Şahsi 35 senelik tecrübelerimden yazıyorum..

VE, "altın" için olan tavsiyenizde erken davrandığınızı düşünüyorum.

"ALTIN", 2003 senelerinde başlattığı hareketin bir fazını 2011 de tamamladı. Bu Fazın devamında olabileceklerin, 2 olasılığı var.

Resimde yeşil ve Mavi ile gösterdim. Umarım öngörünüz haklı çıkar ve mavi yol gelecek olur..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,982

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    Bizim sgk sistemi sosyal yardım sistemi, emeklili kısmı hikaye. Bizde sağlık güvencesi için mecburen bu sistemin içindeyiz. Zira sağlık masraflarına milyonlar dayanmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. Genel sağlık sigortalı ile normal çalışan sigortalının arasında fark var mı ? Tıbbi olarak alınan hizmetler açısından soruyorum. Bilgi sahibi olan varsa paylaşırsa sevinirim

7. Bu soruyu Sn.cauti cevaplar sanırım. Zira şu an kendisi GSS kapsamında diye biliyorum

Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    Genel sağlık sigortalı ile normal çalışan sigortalının arasında fark var mı ? Tıbbi olarak alınan hizmetler açısından soruyorum. Bilgi sahibi olan varsa paylaşırsa sevinirim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    Genel sağlık sigortalı ile normal çalışan sigortalının arasında fark var mı ? Tıbbi olarak alınan hizmetler açısından soruyorum. Bilgi sahibi olan varsa paylaşırsa sevinirim
    evet aynı. SGK çatısı altında.
    (GSS'liyim)
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 665/1230 İlkİlk ... 1655656156556636646656666676757157651165 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •