Sayfa 667/1230 İlkİlk ... 1675676176576656666676686696777177671167 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,329 - 5,336 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,240
    hisse değişimleri ile ilgili bir soru...
    eğer bu piyasada 2-3 hisse takip ediyorsanız portföyünüzde de aynı şekilde yer alıyorlar ise mesela bir hisse nerede ise 1/4 düşmüş, diğer hisse 1/10 düşmüş bu hisselerin ikisini de beğeniyorsunuz... ağırlıklarını değiştirmeli miyiz? ya da az düşeni satıp çok düşeni almalı mıyız?
    yükselişlerde bu durum tartışıldı ama düşüşler için tartışılmadı yanlış hatırlamıyorsam. bir de bu durumu genelleyebilir miyiz. yani düşüşlerde satıp alttan almak gibi ( benim hiç becerebildiğim bir şey değil) eylemlere girişmeli miyiz?
    not viop ya da hedge türü long, short inançlarım nedeniyle ilgi alanımda değil...

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Öğrenmeye ve başarmaya kararlı arkadaşlara bu ve önceki başlıkları baştan sona okumalarını öneririm. Yeni başlayanlar için en önemli adım bu olur.

Sabır en önemli konudur. Piyasalar konusunda yeterli tecrübeyi edindim demek için en az iki kriz, en az iki coşku dönemi yaşamak gerekir. 22 yıldır piyasaların içindeyim, 14 yıldır vadeli piyasalarda işlem yapıyorum. Bazı önemli noktaları yeni yeni kavrıyorum. Sabırla yola devam etmek çok önemli.
    Sayın Cautionary, ben de birkaç yıldır cüzi miktar da son 1 yıldır ciddi miktar da yatırım yapmaya çalışıyorum.Vadeli piyasa da çok cüzi alım satım yapıyorum ama öğrenmek çok uzun sürecek.Kendinden ve pozisyonundan ne kadar emin olsan da bir anda %30 kayıp görünce paniklememek çok zor. Acaba vadeli piyasasında sizin tespit ettiğiniz önemli noktalar nelerdir bizimle paylaşmayı düşünür müsünüz.Akıllı insan başkalarının deneyimlerinden öğrenen insandır diye düşünüyorum.
    Y.T.D.

3.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    eğer bu piyasada 2-3 hisse takip ediyorsanız portföyünüzde de aynı şekilde yer alıyorlar ise mesela bir hisse nerede ise 1/4 düşmüş, diğer hisse 1/10 düşmüş bu hisselerin ikisini de beğeniyorsunuz... ağırlıklarını değiştirmeli miyiz? ya da az düşeni satıp çok düşeni almalı mıyız?
    yükselişlerde bu durum tartışıldı ama düşüşler için tartışılmadı yanlış hatırlamıyorsam. bir de bu durumu genelleyebilir miyiz. yani düşüşlerde satıp alttan almak gibi ( benim hiç becerebildiğim bir şey değil) eylemlere girişmeli miyiz?
    not viop ya da hedge türü long, short inançlarım nedeniyle ilgi alanımda değil...
    Yakın zamanda bu hatayı (benim adıma hata) yapmış biri olarak kanaatimi arz etmek isterim:
    Kıpraşılmaması taraftarıyım... Sayın Dudu'nun paylaştığı satma dürtüsüne karşı koyma isteği ile ilgili makaledeki yöntemleri sizin sorunuza da cevap verecek şekilde uyarlayabiliriz diye düşünüyorum. Makalede satıp daha düşük fiyattan alım fırsatı yakalamanın çok nadir denk geldiği yazıyordu. Zaten koca pazarda eli yüzü düzgün bulabildiğimiz üç beş firma var ve ya yenisi yok ya da bulması zaman alacak... Bu nedenlerle elimizdeki malı kaptırma riskini almama taraftarıyım.
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

4.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    Ağutsos ayından bu yana blok ve kademeli ve aylık alımlar ile tuprs, hekts, kords ve ereglı aldım. Bu ay da froto ekledim. Hiç satmadım. 3 hissem karda ama hiç satmadım. 1 hissem %15 zararda sonuncusu da malum yeni aldığım için nötr diyebilirim. Ben de %3-4 düşen hisselerimden almak istedim. Ancak benim planıma uymadığı için stabil alımlara devam etmeyi daha uygun gördüm. Ancak benim de kafamdaki sorulardan biri budur.

Farklı fikirleri olan varsa dinlemek isterim. ytd

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    2020 yıl sonu beklentilerim,

Makro büyüklükler,

i-) Büyüme : %4
    ii-) Enflasyon : %9
    iii-) Faiz (2 yıl) : %10

Finansal Piyasalar,

i-) Borsa: u-100 125.000 ( Ağırlıklı olarak 105-120 bin arası takılırız...aşağıda 100 bin altına haftalık kapanış beklemiyorum)
    ii-) Dolar/tl:7 tl
    iii-) Ons altın: 1900 usd
    31 Aralık ta paylaştığım 2020 beklentilerimi tekrar hatırlayalım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6. Cauti üstadım böyle giderse erken emeklilikten de emekli olacaksınız, Allah nazardan saklasın öğrenerek imrenerek takipteyiz.

7.  Alıntı Originally Posted by Carrah Yazıyı Oku
    Cauti üstadım böyle giderse erken emeklilikten de emekli olacaksınız, Allah nazardan saklasın öğrenerek imrenerek takipteyiz.
    Yok, severek yapıyorum bu işi...başarılı olmak da ekstra motivasyon sağlıyor...1-2 yıl daha bu başarı devam ederse portföy yönetim şirketi kurma durumum olabilir.

Ölmezsek, sağ kalırsak tabii ki...daha geçen hafta üni den okul arkadaşım kalp krizi geçirdi...stent takıldı iki damara...içki yok sigara yok, düzenli yaşayan biri.

Sakinim, stresim sıfıra yakın...ama belli olmuyor bu işler. Allah hayırlı ömür versin...hayatın amacını unutmadan, para pul hırsına çok kapılmadan yaşamak lazım...bunu becermeye çalışıyorum, belki bu yüzden de başarım artıyordur.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by feray007 Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary, ben de birkaç yıldır cüzi miktar da son 1 yıldır ciddi miktar da yatırım yapmaya çalışıyorum.Vadeli piyasa da çok cüzi alım satım yapıyorum ama öğrenmek çok uzun sürecek.Kendinden ve pozisyonundan ne kadar emin olsan da bir anda %30 kayıp görünce paniklememek çok zor. Acaba vadeli piyasasında sizin tespit ettiğiniz önemli noktalar nelerdir bizimle paylaşmayı düşünür müsünüz.Akıllı insan başkalarının deneyimlerinden öğrenen insandır diye düşünüyorum.
    Çok kısa vadeli bakmamak lazım olaya...2020 beklentilerim, benim için önemli dönüm noktalarıdır...bu noktalar baz alınabilir...ama günlük al sat ile vadeli piyasada işlem yapmayı önermiyorum...mutlaka hisse portföyü ile birlikte portföy destekleyici işlemler yapılmalı vadelide.

Kırmızıladığım kısım hayat motto larımdan biridir...gençlere en büyük tavsiyem budur...ülkemizde en ucuz şey, başkalarının akıl ve deneyiminden faydalanmaktır..gelişmiş ülkelerde para eden Bilgi bu kadar ucuz değildir.

Sayfa 667/1230 İlkİlk ... 1675676176576656666676686696777177671167 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •