Sayfa 688/1230 İlkİlk ... 1885886386786866876886896906987387881188 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,497 - 5,504 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Coronavirüs etkisinin şirketler üzerine etkilerine dair... belki tam karşılaştırmak doğru olmaz ama SARS'ın etkisi 9 ay sürmüş ve Asya Pasifik havayolu şirketlerinin yıllık RPK %8 düşmüş. Önümüzdeki aylar toplama ayları olabilir.

''The outbreak of novel Coronavirus in China is a common treat for all airlines, which may potentially weigh down on the passenger demand – measured by the RPKs. While the impact of the epidemic on global GDP and the aviation demand remains uncertain at this stage, an analysis of IATA demonstrates how previous epidemics had affected the passenger demand. Accordingly, the impact of SARS in May 2003 had been the worst, compared with the avian flu outbreaks in 2005 and 2013 as well as the outbreak of MERS in 2005. At the height of SARS outbreak, monthly RPKs of Asia-Pacific airlines were c.35% lower than their precrises levels. It took 9 months for the monthly international traffic to return back to its pre-crises levels and Asia-Pacific airlines lost 8% of their annual RPKs''.

2.  Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Üstad Corona virusu böyle giderse bütün ülkelere yayılacak. Doktorların açıklamalarına göre aşı'nın bulunması uzun zaman alacak.

Sanırım ülkemizde birçok ülkeye uçuşları/seyahatleri durduruacak. Bu durum pgsus/thyao olumsuz yansıyabilir.

Bu yüzden bu satışların panik satışı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca satan tarafın yabancılar olduğunu dikkatlerden kaçmasın...
    Ayrıca corona virüs olan ülkelerde marketler resmen yağmalanmış bir şekilde boşaltılıyor.

Bu durumda perakende sektörü iyi prim yapabilir gibi.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bazen her şey olumlu gider, bazen de tam tersi..şu an havacılık hisselerinde böyle bir durum var.,,özellikle Pegasus ta...yaşanan kazalar, son olarak virüs konusu....dağa kötüsü olamazdı.

Şu an panik satış var..şirket dün bilanço sonrası con. call yapıldı...Ocak ve Şubat ta pek etki görülmediğini, Mart ve Nisan da etki beklediklerini söylediler...şu an değil ikinci çeyrek, tüm yıl kaybedilmiş gibi bir fiyatlama var.

Aynı durum tav da da var...Pegasus ve tav da aceleci olmadan düştükçe almayı düşünüyorum...10 parçaya böleceğim alımları...Pegasus da ortalama maliyetim 45 civarı, tahvil de 16 civarı olur düşüncesindeyim....çünkü bu panik devam eder bşr süre daha.

Borsa böyledir, bazen baca fiyatına fabrikayı, bazen de kanadının fiyatına bütün bir uçağın alma fırsatı sunar...nasıl Pegasus 30 tl altında büyük bir fırsat verdiyse...şimdi de, tüm olumsuzluklara rağmen, 50 tl altı büyük fırsattır bence.

Gerek Pegasus da, gerekse tav da operasyonel sorun yok...karlılıkları devam eder..yeter ki şu virüs korkusu biraz yatışsın.
    Üstad Tav'ın en büyük gelir kalemi olan Atatürk havalimanı gittikten sonra ikinci en büyük gelir kalemi olan Antalya havalimanının imtiyazı da 2023'de dolacak. Malumunuz geçen haftalarda ihalesi iptal edilmişti ve pek çok söylenti çıkmıştı. Eğer Antalya havalimanı da giderse tav yeni iş alamaması halinde gelecek dönemlerde ciddi gelir kaybı sorunu yaşar gibi duruyor. Bu risk konusunda ne düşünüyorsunuz?

4. DHMİ Şubat ayı yolcu verilerini açıkladı...yolcu sayısında az bir düşüş var, dış hatlar artmış..iç hatların etkisiyle toplam yolcu sayısında az bşr düşüş olmuş...daha ilginci sabiha’da toplam yolcu sayısında artış var...Şubat ayı başında Pegasus un yaşadığı kaza yolcu sayısını fazla olumsuz etkilememiş...kazaya rağmen Pegasus Şubat yolcu sayısı yıllık bazda artış gösterirse, çok güzel bşr sinyal olacak.

Zaten bu veri sonrası, sabah %6 eksileri gören Pegasus daki düşüş %3 ün altına indi...thy deki düşüş %4 şu an.

Citi nin 257.418 lot satışı, karşılığında 0 lot alım yapmış olması ise...ayrı bşr olumlu indikatör benim için...nasip olur da sene sonunu görürsek, bu günleri sık sık hatırlatacağım size
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Ayrıca corona virüs olan ülkelerde marketler resmen yağmalanmış bir şekilde boşaltılıyor.

Bu durumda perakende sektörü iyi prim yapabilir gibi.
    Bu gözler neler gördü...gaza gelmemek ve uzun vade yatırıma odaklanmak lazım...abartıların çağındayız..herşeyi abartıyoruz, sağduyuyu kaybetmemek lazım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by dividend Yazıyı Oku
    Üstad Tav'ın en büyük gelir kalemi olan Atatürk havalimanı gittikten sonra ikinci en büyük gelir kalemi olan Antalya havalimanının imtiyazı da 2023'de dolacak. Malumunuz geçen haftalarda ihalesi iptal edilmişti ve pek çok söylenti çıkmıştı. Eğer Antalya havalimanı da giderse tav yeni iş alamaması halinde gelecek dönemlerde ciddi gelir kaybı sorunu yaşar gibi duruyor. Bu risk konusunda ne düşünüyorsunuz?
    Tav iyi yönetilen, işini iyi yapan bir şirket..Antalya yı alna ihtimali yüksek, ortağı da güçlü zaten...olmasa da dünyanın sonu olmaz, dünyanın her yerinde işletmecilik yapabilir, yeni çıkacak fırsatlara bakar.

7. Virüs olayının abartılması veya Ülkemiz'de görülebilecek vakalar'da,kanal orta bant ve mavi ortalamaya sarkmalar yapabilir.
    49.5- 50 üzerinde turuncu ortalamaya tepkiler verebilir.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Tav iyi yönetilen, işini iyi yapan bir şirket..Antalya yı alna ihtimali yüksek, ortağı da güçlü zaten...olmasa da dünyanın sonu olmaz, dünyanın her yerinde işletmecilik yapabilir, yeni çıkacak fırsatlara bakar.
    Antalyada iga’cılar istekli diye biliyorum. Hesabı orasız yapmak daha rasyonel olur. Orası olursa kaymağı olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 688/1230 İlkİlk ... 1885886386786866876886896906987387881188 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •