Sayfa 690/1230 İlkİlk ... 1905906406806886896906916927007407901190 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,513 - 5,520 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by the. pathfinder Yazıyı Oku
    Deva 286k net kâr açıkladı ama bu hengamede fazla bir etkisi olmaz gibi

SM-M205F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Güzel bilanço...dahası 10 kuruş temettü açıkladı...aşırı borçlu iken, son yıllarda borcunu makul düzeye indirdi..şimdi de temettü vermeye başladı...böyle giderse 1-2 seneye %10 temettü verimine ulaşabilir.

Ptesi BİST çok kötü açılmazsa güzel bir gün bekliyorum deva İçin.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Net 8.5 krş temettü, deva ilk defa temettü verecek olması nedeniyle anlamlı. Inşallah 1 tl ve üzerini de görürüz. Tutmaya Deva'm...

SM-M205F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    "Kûllî nefsin zâikatü'l-mevt...."

3. yok arkadaş ben bıktım bu işlerden tam trde işler biraz düzelmeye başlamış suriye meselesi biraz düzelmiş derken bu seferde virüs bahanesiyle küresel bir kriz geliyor. olan yine bizim gibi ful malda olan beyaz yaka kylere olacak.

4.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    yok arkadaş ben bıktım bu işlerden tam trde işler biraz düzelmeye başlamış suriye meselesi biraz düzelmiş derken bu seferde virüs bahanesiyle küresel bir kriz geliyor. olan yine bizim gibi ful malda olan beyaz yaka kylere olacak.
    Gün gelecek tüm beyaz yaka gerektiğinde portföyünü hegde edecek...zor değil,,,yeterki biraz zaman ayırın.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. Merhaba,

Vioptan anlamadığım için hedge’i altın/dolar ile yapıyorum ama şu piyasada viop daha yararlı gibi. Öğrenebileceğim kaynak var mı ?

6. Evet ben de viop araştıracağım.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Gün gelecek tüm beyaz yaka gerektiğinde portföyünü hegde edecek...zor değil,,,yeterki biraz zaman ayırın.
    portfoyumun en eksik kismi bu sanirim ama bir sorun var:

fiyatlar ve hacim anlaminda hedge mekanizmasi vadeli kontrat ile yapmak daha pratik sanirim. opsiyonlarin cogunda (ozellikle uzun vadeli olanlar) fiyat gecmiyor bile. vadeli kontrat ile hedge yapmak da ya kisa sureli (piyasa zamanlamasi ile) yapmak lazim yoksa uzun vadeli bir vadeli hedge (or: endeks short) endeks yukselirken deger artisimizi oldukca torpuleyebilir.

opsiyon tarzi ters istikametteki zararimizin limitli oldugu bir hedge mekanizmasi daha cekici geliyor bana acikcasi. sn cautionary hedge konusunda bir anlat yapsaniz forumda cok faydali olabilir diye dusunuyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

17-10-2017 Cautionary
    Evet...biraz da strateji konuşalım....Size bir soru sorsam. Endeksi yıllık getiri olarak %10 yenebilecek bir portföy yapmak çok mu zor? Mesela endeks %10 artarken, portföy %20 artacak..endeks %20 düşerken, portföy %10 düşecek.

Bizim gibi dalgalı piyasalarda, 3-4 yılda bir iyi getiriler yakalansa da, çoğu zaman piyasa ya yatay takılıyor, ya da ara ara sert düşüşler yaşıyor. Zaten 2008 den bu yana, endeksin yıllık ortalama getirisi ortada.

Bu durumda ne yapılmalı? Benim stratejim şu, boğa piyasaları dışında (2017 nin başından bu yana böyle bir piyasa içindeyiz), 100 bin tl lik portföyümüz varsa, 100 bin tl lik endeks short açılarak hedge yapılabilir. Bu durumda endeksin düşmesi size zarar vermez, eğer portföydeki hisselerinizin değeri endeksten daha az düşüyorsa, portföyünüzdeki kayıptan daha fazla hedge pozisyonu ile kar edersiniz.

Örneğin endeks %10 düşerken, endeks short pozisyonunuz ile 10 bin tl kar ederken...bu sırada portföyünüz %5 değer kaybederse, portföy zararınız 5000 tl olacaktır....nette 5000 tl kar etmiş olacaksınız bu düşüşten.

Üstüne, elde ettiğiniz 5000 tl kar ile portföyünüze düşük fiyatlardan 5000 tl daha ilave alım yapabileceksiniz...B usayede hem portföyünüzdeki hisseleri satmadan riskinizi azaltabilecek, hem de portföyünüz ne kadar sağlam kaldıysa o kadar ilave kar ve ek pozisyon açabileceksiniz.

Çoğu zaman portföyde hisse satmaya kalkarsın, birazda psikolojik yanılgılarla, sattığın düşmez, satmadığın daha çok düşer...zaten genel bir düşüş sırasında hisse satmak yanlış tercihler yapılmasına sebep olabilir...hisse portföyden çıkarılacaksa iç dinamikleri, bilanço performansı vs ile portföyden çıkarılmalı...piyasa düşüyor diye değil.

not: lütfen paradigmaları bir kenara bırakın...baştan olmaz demeyin...yapıcı eleştirilerin başımızın üstünde yeri var tabii ki.

Soru Pilavli 17-10-2017
    Sn. Cautinary,
    Yazdığınız strateji baştan endeksten hızlı çıkıp yavaş düşen hisse seçebilme varsayımına dayanıyor, bunu yapabilirseniz ne mutlu, ama yapamazsanız strateji de çöküyor, üstelik olur da seçtiğiniz hisse(ler) endeksten hızlı düşüp yavaş artarsa zararınız da katmerleniyor.
    Bunun için yani doğru hisseleri seçebilmek için çok çalışmak, biraz (biraz değil epeyce) fiyatlara, verilere, istatistiklere kafa yormak lazım.

Cevap Cautionary
    1. İyi de amacımız endeksi yenmek degıi mi zaten? Eğer endeksi yenemiyorsak bu kadar neden kafa yoruyoruz, zaten uzun vadeli portföyümüz endeksi geçemeyecekse reel kazanç imkanı da çok kısıtlı olacaktır...borsa riskini almaya değmez bu durumda.

18-10-2017 Cautionary
    Şimdi de bir örnek yapalım...Endeksin zirveye yakın olduğunu ve 1-2 hafta içinde dönüş yapma ihtimali olduğunu düşünüyoruz...Böyle de olmayabilir, sene sonuna kadar 120 lere de gidebilir...Sonuçta en yüksek ihtimale oynuyoruz, buna göre strateji belirliyoruz.

Endeksin 100 un 110-115 arası bir noktadan döneceği beklentisi ile, bilançosu kuvvetli, koşullarımızı sağlayan bir hisse alıyoruz...tcell olsun bu...14,24 ten şu an itibariyle aldık.

1000 lot, 14.240 tl ilk hisse karşılığı, u-30 dan 134.450 den 1 kontrat aralık vade kısa yaptık...bu işlem ile u-30 da her 1000 puanlık düşüşte 100 tl kar edeceğiz...u-30 çıkarsa, ki kasım ilk haftasına kadar çıkmasını bekliyoruz...her 1000 puanlık çıkışta 100 tl zarar edeceğiz.

Endeks %1 çıkarsa, tcell %2 çıkar beklentisindeyiz...böylece short poz dan %1 zarar edersek, tcell den %2 kar edeceğiz ve nette cok az risk alarak %1 kar etmiş olacagiz
    Tabii ki bu stratejiyi portföy bazında yapacağız...5-10 arası ideal...tek hisse ile endeksten daha iyi getiri hedefimiz tutmayabilir...ama kendimize ve portföyümüze güveniyorsak, portföyümüzün endeksi yenebileceğine inanıyoruz denektir.

Burada önemli olan süreyi en az 2-4 hafta tutmak...yanı bir haftalık dilimde portföyümüz endeksten daha kötü performans gösterebilir,,, ama 2 hafta ve üzeri beklersek, hele hele bilanço dönemindeysek, portföyümüz büyük ihtimal endeksi yenecektir.
    Endeks bizi yanılttı ve yarın düşmeye başladı, düşüş trendine girdi...sorun yok, portföyden hisse satmaya gerek yok...çünkü korumamız var...korumadan gelecek kar portföydeki zararı törpüleyecek, hatta gelen para ile ilave hisse alınabilecek dusukten.

Hatta endeks %2 düşerken, portföyümüz daha sağlam durup %1 düşerse, düşüşte bile %1 kar etmiş olacagiz.
    Baktık ki, endeks 110-115 bandını aşti, 125 lere gidecek gibi...yıl sonu rallisi moduna girdi.. bu durumda fazla ihtiyata gerek yok diyoruz.endeks kısa pozisyonumuzu kapıyoruz...portföyümüzle baş başa kalıyoruz.

Soru Diproyal 18-10-2017
    Bu yaptığın stratejiye göre Turkcelli'in endeksten fazla yükselmesi gerekiyor. Doğru mu anlıyorum?

Cevap Cautionary
    Evet, u-30 dan dağa çok yükselmeli.

Ama bunu portföy olarak düşünün, biz anlatımı kolay olsun diye bir hisse uzerınden gidiyoruz...yoksa bir orta vadeli portföyde en az 5 hisse olmalı bence...ideali 10 dur benim için.

Saygılar

Sayfa 690/1230 İlkİlk ... 1905906406806886896906916927007407901190 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •