Sayfa 774/1230 İlkİlk ... 274674724764772773774775776784824874 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,185 - 6,192 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Ben de gıdanın perakendenın fılan neden covıd-19 SONRASI prım yapması gerektıgını anlamıyorum... Zaten yapacaklarını yaptılar bu sıra, defansıf sektor dıye dıgerlerının yedıgı satısı yemedıler. Bundan SONRA neden daha ıyı gıtsınler kı, ınsanlar 2 ay evde oturdu dıye daha mı fazla peynır yıyecek sut ıcecek bundan sonra... Daha once ne yıyıp ıcıyorlarsa mıktar bazından yıne onu yıyıp ıcecekler...

Hatta, hısse alıp satmıyorum ben ama, bu saatten sonra alacak olsam kesınlıkle perakende gıda mıda almam... Yerle yeksan olmus yarısına hatta dortte bırıne ınmıs tonla sırket var... Dıpten donus gorduysen bunların arasından curuklerı ayıklayıp saglamlarından alınabılır... Betası yuksek bankalar en basıtınden cok temız bır secenek...
    +1

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. bilişim sektörü çok geniş tanımlanıyor önce bunu daraltmak lazım. Bilişim bilgi kökünden gelir ve bilgiye dayanır. Bir bilişim firmasının değeri onun bilgisi yani know how u ile ölçülür.
    Burada bilgi nedir ona biraz eğilmek gerekir.
    Kıymetli bilgi pek az bulunur.
    Mesela Qualcomm diye bir firma var mesela. (Bknz: Qualcomm Success Story)
    Apple bir modelinde intel wireless çipini kullanıyor memnun kalmayıp geri bu firmaya dönüyor. Bu firmanın know how değerini düşünebiliyor musunuz?
    Ya da İsrailli bir fırmadan örnek verelim.. NSO Gorup(bilgi güvenlik firması) arkadaşlar bu adamların ürettiği yazılım İsrail devletinin izniyle başka devlete satılabiliyor. Firmaya ya da şahsa satış yapması yasak..Yani şimdi bu bilgiye kaç para değer biçersiniz?
    Fazla uzatmadan gelelim bize. Bizde de değerli işler yapan firmalar var.
    Bilişim firmasına değer biçerken yaptığı işin know how değerine bakın. Bilançocundan daha önemlidir.
    Mesela adam 5g üzerine çalışıyordur acayip birikim edinmiştir ben böyle firma bulsam bilanço falan bakmam mesela.
    ya da askeri haberleşme kriptolojisi konusunda bilgisi var diyelim potansiyelini düşünebiliyor musunuz?(bu konuda ruslar acayiptir.)
    Firmanın yaptığı işi yapan ne kadar azsa değer o kadar yükselir. Borsada x yazılım diyelim ya bu adam sadece ekran mı yazıyor yoksa yazdığı ekranın topladığı bilgiden customer churn yapabilecek bir öğrenen algoritması var mı mesela? Bu ikisi arasında dağlar oynar.
    Bilgisayar ticareti ile datacenter kurma bilgisi farklı şeylerdir.
    Neyse bizde halka açık baya az bilişim firması var. Bu konularda bana göre önden gidemedik. Misal dev holdingler var ama trendyolu, yemek sepetini,opsgenie i falan hep yabancılar aldı.
    Bu konuda daha çok şey yazardım da zaten 3 5 tane bilişim kağıt var 3 5 sayfa yazmayalım onun için

3.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    1918 salgınını anlatan kitabın linkini burda daha önce paylaşmıştım. Bitirmek üzereyim kitabı. Neyse geleceğe ışık tutan çok güzel bir kitap.

Artık kesinlikle hayatın en az 1 sene normale dönmeyeceğinden eminim. Bu virüs tamamen yeni bir virüs ve kimsenin bağışıklık sistemi tanımıyor. Böyle salgınlarda önümüzde 3 senaryo var

1. ( en iyimser senaryo)

Insanüstü karantinayla vaka sayısını 0 layıp salgını bitirmek (2003 SARS'da bu oldu)

2. (Iyimser senaryo)

Aşı çıkacak, ve toplumun %60'ı aşılandığı an, sürü bağışıklığı olacak ve salgın yavaş yavaş bitecek.

3. (Kötümser senaryo)

Toplumun en az %60'ı salgını doğal yollardan kapıp bağışıklık kazancak, ölenler ölecek, kalanlar sürü bağışıklığına dahil. Böyle durumda salgın azalarak bitecek

Şu an 1. senaryo otomatik out

2. senaryo'da kayda değer gelişme yok, en erken aşı 1 yıl içinde gelcek diyorlar.

3. senaryo şu an oyunda. Ülkeler sosyal mesafeyle salgını olağanca yavaşlatmaya çalışıyor ki yoğun bakım yatakları dolmasın. Çünkü covid kapanların %20'si hastanede tedavi görüyor, %10'u yoğun bakım yatağında.

Ekonomiyi göçertmeden sosyal mesafe mümkün olmayacak, kısıtlamaların çoğu devam edecek.

Benim tahminim ülkeler yeteri kadar vantilatör ve yoğun bakım yatağı tedarik edince, sürü bağışıklığına geçecekler topluca

Yani artık covid-2019 bir endemik olacak, endemik demek, artık aramızda hep olacak, zaman zaman dalgalar halinde gelcek. Şu an ki ilk dalga en kötüsü çünkü yepyeni bir virüs ve kimsenin bağışıklığı tanımıyor.

Tahminim bizim devletimizde yeteri kadar vantilatör temin edilince, sürü bağışıklığına geçecek.

TUrizm iyimser senaryoyla en az 1 yıl bitti, orta şeker senaryo 2 yıl yaprak kımıldamaz, kötümser senaryo 5 yıl perişan.

Havayolu en çok daralmayı yaşayacak sektör olacak dünyada, 11 eylülü mumla arayacağız.

Servis sektöründede çok ciddi daralma olacak dünyada.

Elinde sanatı olan kişilerin dönemi olacak (Tesisatçı, Elektrikçi, Marangoz)

Türkiye için büyük bir fırsat aslında, Ankara ve Konya sanayide vantilatörün çoğu parçasını üretecek know-how var. Bütün dünyaya kaliteli bir vantilatör satabilirsek belki dünyada adımızı duyurabiliriz.

Aynanda 10 milyon kişinin covid kaptığı günler gelecek, bu 1 milyon vantilatör ihtiyacı demek fazladan. Neden bir kısmını biz üretmeyelim?
    Eksik biliyorsunuz; covid kapan hastaların yüzde 10 u yoğunluk bakım ihtiyacı duyacak diyorsunuz. Bu yanlış. Bu rakam on binde 5 civarıdır. Muazzam sayıdaki asemtomatik ve nezle 🤧 hafif grip gibi geçirecekleri göz ardı etmeyin.

4. Malum Petrol düşüşünden sonra biraz araştırmaya başladım. İlgilenenler olabilir diye elimdeki verileri, haberleri paylaşmaya karar verdim ;

- İlk grafik çıkarma maliyetleri:

1AE5918C-16D3-402D-B866-1D9430C79026.jpg

Şimdi burada en düşük maliyet Suudi Arabistan İran Irak. Bunun en büyük nedeni işçilik gibi gözüküyor olsa da kaynağın yüzeye yakınlığı ve genişliği diğer ülkelere göre daha iyi konumda dolayısıyla daha ucuz.

Grafikte akıllara şu soru geliyor. E o zaman şuanki fiyatlar(20-25usd) gayet makul gözüküyor. Ama öyle değil nedenlerini sıralayalım;

1. Piyasada 3 büyük oyuncu dediğimiz ülke var üretim miktarlarına göre ; ABD, S.Arabistan ve Rusya.

Bunların arasında en tuzu kuru diyebileceğimiz ABD çünkü, hem kendi iç talebi çok fazla hem de Petrol gelirleri GDPnin %8i kadar. Dolayısıyla bu fiyat onları pek bozmaz kısa vadede. Ancak kimse kar etmeyen rafinerileri, kuyuları çalıştırmak istemez.Arz düşüklüğüne sebep olabilir. Neyse, ABD için büyük problem değil bu fiyatlar kısacası. Denklem Rusya ve S.Arabistan arasında. Rusya da ABD gibi bu fiyatlara tolere gösterebilir- 3-4 yıl ancak- fakat ekonomisi daha kırılgan ve GDPye oranı daha fazla(%30 gibi).Asıl problem S.Arabistan, Petrol GDPnin %50sini oluşturuyor ve ihracatın %90ı. Tamam bu fiyatlarla yine oldukça güzel kar ediyor ancak ellerindeki rezervlerinde bir sonu var ve ülkenin geleceği için diğer sektörlere büyük miktarda kaynak aktarılması, geliştirilmesi gerekiyor ve bunun içinde 15-20 yıl içerisinde para musluklarının sonuna kadar akması lazım petrol tarafında yoksa ülke 50 yıl içerisinde basit bir Afrika ülkesinden hallice olur.
    Benim düşüncem 3 ülke içinde uzun vadede sürdürülebilir olmayan bu fiyatların geçici olduğu, Rusyanın OPEC ile anlaşacağını ve tekrar 50-55 usd bandına geleceğini düşünüyorum(belki 1 belki 2 sene sonra)

Dolayısıyla Akpörtföyün yayınladığı petrol fonunu 3 kademede almaya başlamayı düşünüyorum. Hem de diğer yandan ülkedeki enflasyonun ana kaynağını hedge etme imkanı doğuyor(petrol ve usd)

Aşağıda yararlandığım makaleleri bırakayım, incelemek isteyenler olabilir.

https://www.reuters.com/article/us-s...-idUSKBN20Y0QA

http://graphics.wsj.com/oil-barrel-breakdown/
    Son düzenleme : firklover; 30-03-2020 saat: 22:57.

5.  Alıntı Originally Posted by firklover Yazıyı Oku
    Malum Petrol düşüşünden sonra biraz araştırmaya başladım. İlgilenenler olabilir diye elimdeki verileri, haberleri paylaşmaya karar verdim ;
    .......

https://www.reuters.com/article/us-s...-idUSKBN20Y0QA
    http://graphics.wsj.com/oil-barrel-breakdown/
    Selam,
    Elinize saglik. Su haberi de buraya ilistirelim o zaman...
    https://tr.sputniknews.com/abd/20200...sunda-anlasti/

6.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Ben de gıdanın perakendenın fılan neden covıd-19 SONRASI prım yapması gerektıgını anlamıyorum... Zaten yapacaklarını yaptılar bu sıra, defansıf sektor dıye dıgerlerının yedıgı satısı yemedıler. Bundan SONRA neden daha ıyı gıtsınler kı, ınsanlar 2 ay evde oturdu dıye daha mı fazla peynır yıyecek sut ıcecek bundan sonra... Daha once ne yıyıp ıcıyorlarsa mıktar bazından yıne onu yıyıp ıcecekler...

Hatta, hısse alıp satmıyorum ben ama, bu saatten sonra alacak olsam kesınlıkle perakende gıda mıda almam... Yerle yeksan olmus yarısına hatta dortte bırıne ınmıs tonla sırket var... Dıpten donus gorduysen bunların arasından curuklerı ayıklayıp saglamlarından alınabılır... Betası yuksek bankalar en basıtınden cok temız bır secenek...
    Kardeş, sen uzun vade hisse yatırımında bu forumun tecrübelilerinden birisin...şahsi görüşüm uzun vade düzenli max getiri için ideal yapı hisse+vob...neden hisse işinden vazgeçtin.

Öte yandan vob topiğinde aşırı uçlardaki yorumlardan etkileniyor gördüm seni...orada bugün kıyamet kopar, ertesi gün aya otoban yapılır...yani etki altında kalmamak İçin çok sağlam bir psikoloji gerekir...vob başlığındaki son yorumların nedeniyle endişelendim senin için
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Her zaman sepet yapacaksın

YTD
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Covid 19 sonrasi hangi sektorlere yatirim yapmali?

Syg,

8. @firklover,

Petrol düşüşü, trade açısından fırsat verebilir...benim esas merak ettiğim kusa-orta-uzun bist teki belli hisseleri nasıl etkiler...Tüpraş, Petkim, aksa,öpegasus vs.

Bu konuda detaylı bir rapor mı? Sensitivite analizi vs ...yoksa kaba hatlarıyla kim ne kadar etkilenir ben de biliyorum...ama detay bir analiz çok işe yarardı.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 774/1230 İlkİlk ... 274674724764772773774775776784824874 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •