Sayfa 777/1230 İlkİlk ... 277677727767775776777778779787827877 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,209 - 6,216 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu kayıplar, eğer gerekli dersleri çıkarıp aynı hataları yapmazsan kayıp değil, büyük kazanç olur senin için.

Ben böyle yazınca, beylik laflar ettiğim, gazel okuduğum düşünülebilir. Ama yıllarca, farklı farklı kişiler için test edilmiş, onaylanmış konular. Daha önce de arkadaş çevremde Fahri danışman gibi görüldüğümden, 100 lerce kere yaşadım bu örnekleri.

Bu nedenle söylediklerimi yılların deneyimi olarak değerlendirin.
    Ben sizi dudu beyi ve bu başlığı hep takip ediyordum hatta notlar bile alıyordum.Deneyimleriniz bize yol gösteriyor.Çok şey okudum öğrendim sizlerden tşk ederim.ilk doğru yoldaydım ama sonradan macera aradım çevremdeki diger arkadaşlarım hep alt sat yapıyorlardı çabuk çıkıp inen hisselere giriyorlardı.Onlara uyduk gitti portföy. Şimdi tek isteğim bir yüzde kırk artış yakalasam eski hisselerime dönecem.

2. Abi, senin anlattıklarından bir şey anlamadım, çok da okumaya, anlamaya çalışan bir yapım yok..bu nedenle ne demek istediğini birkaç cümle ile anlat diyenler olabilir..,bunu her zaman yapmam, hatta kestirme anlatımlara karşıyım, çünkü tembel insanları sevmem.

Yine de bu seferlik yapmaya çalışayım....Özetin özeti,

Borsada, ya da daha genel bir ifadeyle portföy yönetim işinde başarılı olmanın şartı şu. Acı eşliğinizin, ya da sabır eşiğinizin yüksek olması. Ama öncesinde de, genel geçer doğrulara göre pozisyon almanız gerek.

Mesela...nakit varlıklarınızın %50 si bir hissede...endeks %20 düşerken, bu hisse %50 düştü..bu acıya dayanmanız zor, acı eşiğinizi bilerek kendiniz düşürdünüz ama...dayanabilen kapasiteniz düşük...ya da, endeks %20 çıkarken, sizin iki hissenizden biri de %50 çıktı...bu artış karşısında sabredip, kar üzerinde oturmak zor...yani ilk hisseyi çok düştü diye acıya dayanamayıp sattınız, ikincisini de çok kar ettiniz diye sattınız...birincisini dipten, ikincisini yükselişin başlarında elinizden çıkardınız.

Bu nedenle portföy çeşitlendirmesi en önemli konudur...bu uyarılarıma burun kıvırıp, sorostan örnek verenler bence sorusu da anlamamışlar...zaman en iyi öğretmendir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Abi, senin anlattıklarından bir şey anlamadım, çok da okumaya, anlamaya çalışan bir yapım yok..bu nedenle ne demek istediğini birkaç cümle ile anlat diyenler olabilir..,bunu her zaman yapmam, hatta kestirme anlatımlara karşıyım, çünkü tembel insanları sevmem.

Yine de bu seferlik yapmaya çalışayım....Özetin özeti,

Borsada, ya da daha genel bir ifadeyle portföy yönetim işinde başarılı olmanın şartı şu. Acı eşliğinizin, ya da sabır eşiğinizin yüksek olması. Ama öncesinde de, genel geçer doğrulara göre pozisyon almanız gerek.

Mesela...nakit varlıklarınızın %50 si bir hissede...endeks %20 düşerken, bu hisse %50 düştü..bu acıya dayanmanız zor, acı eşiğinizi bilerek kendiniz düşürdünüz ama...dayanabilen kapasiteniz düşük...ya da, endeks %20 çıkarken, sizin iki hissenizden biri de %50 çıktı...bu artış karşısında sabredip, kar üzerinde oturmak zor...yani ilk hisseyi çok düştü diye acıya dayanamayıp sattınız, ikincisini de çok kar ettiniz diye sattınız...birincisini dipten, ikincisini yükselişin başlarında elinizden çıkardınız.

Bu nedenle portföy çeşitlendirmesi en önemli konudur...bu uyarılarıma burun kıvırıp, sorostan örnek verenler bence sorusu da anlamamışlar...zaman en iyi öğretmendir.
    senden gram hoşlanmıyorum..Ama söylediklerin o kadar doğru ki? altına şahsen imzamı atarım.Bu kadar doğru bir yaklaşım şu aralar piyasada yok gibi..yada çok az ..bravo.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Sayin timsah41 stoploss suz işlem yapmayın. Stoploss kacarsa dönüşü imkansız bir Paradox başlıyor. Alsan cephane yok. Satsan gönül razi degil bir durum oluşuyor.

5. Cautinoary hocam şu anda pegasus a girilir mi. Ne dersiniz.

6. Timing ve sizing ( zamanlama ve pozisyon büyüklüğü) en önemli iki unsur..timing için tecrübe ve Bilgi gerekir...ama sizing için rasyonel düşünebilen, kumarı sevmeyen bir bilinç düzeyi yeterlidir. “TS†yi aklınızdan hiç çıkarmayın.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by el salvador Yazıyı Oku
    Cautinoary hocam şu anda pegasus a girilir mi. Ne dersiniz.
    Kademeli girilir...ben bile kademeli alıyorum ve portföyümün %25 ini geçmiyorum bir hissede...aslında %20 olan en yüksek oranı, Pegasus gibi özel durumlarda %25 e kadar esnetebiliyorum...bu arada bşr hissede alımlarınızı normalde 5 e bölmek yeterlidir...bu tür sıradışı dönemlerde 10 parçaya bölmek gerekir.

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    senden gram hoşlanmıyorum..Ama söylediklerin o kadar doğru ki? altına şahsen imzamı atarım.Bu kadar doğru bir yaklaşım şu aralar piyasada yok gibi..yada çok az ..bravo.
    Duygular karşılıklı...ama bir kişiden hoşlanmamam doğruya doğru dememe engel olmaz, ayrıca çok sevdiğim biri olsa da yanlışına yanlış derim...bu noktamız da ortak sayılır.

Bu vesile ile şunu da belirteyim...kindar biri değilim...karşımdaki kişiyle daha önce tartışmış, söz dalaşına girmiş olsak da, ağır bir terbiyesizlik yapmadıkça ( küfür vs), ileride iyi anlaşamayacağım manasına gelmez.

Sayfa 777/1230 İlkİlk ... 277677727767775776777778779787827877 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •