Sayfa 781/1230 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,241 - 6,248 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Bizim sorunumuz da bu Sn. Cauti. Piyasalar o kadar derin ve büyük ki Dünyadaki toplam sermayenin %1'ini bile oluşturmuyordur BIST. Ama yatırımcılarımız hissyata göre, hisse.net'teki, twitterdaki çoğunluğun tersine göre işlem yaparak kazanabileceklerini düşünüyorlar. O yüzden ben de genç sayılırım ama buradaki yeni mezun/genç arkadaşlara tavsiyem, muhakkak ingilizce yoksa öğrenip varsa da global piyasaları araştırmak, takip etmek.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu konuda geniş kapsamlı bşr anket ya da araştırma raporu var mı? Yoksa okuduklarımızdan, piyasadaki hareketlerden bir çıkarım mı yapıyorsun? Bu konuya biraz takık durumdayım, kusura bakma...vob topiğinde de bu tür geyikler döner...küçükler longda, o zaman büyükler terse yatırır short yönlü oynar...kendi pozisyonun ne diye sorsam, kendi de büyükler gibi terse yatırma ustası olduğu İçin o da short yapmıştır mesela.

Şunu demeye çalışıyorum, kim hangi pozisyonda, bunu anlamak İçin birkaç gözlem değil de, somut verilere bakmak lazım.

Ayrıca ben de ikinci bşr dip bekliyorum...ama bu 80-85 arası herhangi bir yerde olabilir...daha yukarıda 85-87 bölgesinde de..yani ikinci bir dip beklentisi var diye, bu dip daha aşağıda oluşacak diye bir şart yok.
    Tabi ki somut veri elde edebilecek bir durumum yok. Benim bahsettiğim piyasa manuplasyonudur. Forumlardan okuduğum, sitelerden takip ettiğim kadarıyla genel olarak bir dip yapacak beklentisi oluşmuş kanısındayım. Bence de bir dip daha olmalı. Ama tecrübelerim bana çoğunlukla beklentinin tersinin oluştuğunu gösteriyor.
    Hiç unutamadığım bir olaydır ingilterenin bretrix referandumunun EVET çıkması. Piyasa beklentisi HAYIR çıkması yönündeydi ve pozisyonlar bu şekilde alınmıştı, ben de aynı şekilde ,HAYIR çıkacak diye pozisyonumu almıştım. Sabah uyandığımda piyasayı kontrol ettim ve gözlerim fal taşı gibi açıldı. ONS +%10 durumdaydı. yanlışlık var diye düşünüp telefonu kapatıp tekrar açtım. ama değişmedi. Bretrix EVET oylanmıştı ve altın patlamıştı. Bir kaç yorum okudum bu durum BİST için çok olumsuz en az %30 küçülme bekleniyor. Ben de boşalttım portföyü. o gün BİST tarihi dip yaptı ve ralli başlangıcı oldu. Hiç de öyle daralma filan olmadı.
    Özetle piyasa manuplasyonuna inanıyorum ben.
    forex piyasalarına gelince burada kazanma ihtimali çok düşük. istatistikler %30 kazanç %70 kayıp gösteriyor. Tabi birileri büyük resmi görüyor, kim nereye stop koymuş, stop patlatsa ne olur hesaplıyor, robotlar kullanıyorlar, bu işten günlük oynayayım kaldıraç ile para kazanayım diyenler hüsrana uğruyorlar. bu yüzden forex'den hep uzak durdum.
    Sizin sistemi takip ediyorum, aklıma da yatıyor ama hala gidip bankada VİOP hesabı açtırmadım. bilmediğim anlamadığım işe girmeyeyim diyorum.

3. Bu yüzden karınca gibi çalışmalı, minik adımlar atsak da, hedefe doğru ilerlemeliyiz...tek kalemde işlemler yapmamalıyız...normalde 5 parçaya bölerken, artık 10 parçaya bölmeliyiz işlemleri diyorum.

Borsamız kapansa, hisseler pul olsa..yine de hayat devam eder benim için, çok da etkilenmez hayatım...buna rağmen çoğu vaktim risk analizi ile geçiyor diyebilirim...riskimi minimize etmeye çalışıyorum sürekli. Hedge enstrümanlarını bu nedenle öğrenin diyorum, işlem yapmasanız da öğrenin diyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Bu tür kriz ortamları da 15-20 senede bir Gelir...hatta 100 yılda 4-5 kez yaşanır bu tür büyük krizler diyebiliriz...bu nedenle zaman zaman fiyatlama anomalileri oluşabilir, korelasyonlar dönem dönem çalışmayabilir...bu tür zamanlarda biraz geri çekilip, büyük resme odaklanmak daha doğru olur.

90-95 arasında, güçlü tepki veren hisselerde poz azaltımı, 85 bin civarında da pozların yerine koyulması...zaman zaman fazla gidenlerden geride kalanlara geçişler...bu dönemde yapılabilecek hamleler...olurda 80 bin altına sarkma olursa diye, bir miktar cephane mutlaka yedekte tutulmalı.

Şahsen V tipi hızlı bir toparlanma beklemediğim için panik alımlardan uzak durmalı, her koşulda sakin kalmalıyız..,bence dalganın büyüğümü atlattık, bundan sonra artçı sarsıntılar gelebilir, ama herkes daha hazırlıklı olacak bu sefer.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Borsa istanbul'da işlem gören şirketlerin konsolide olmayan finansal sonuçlarını son gönderme tarihi 30 nisan'dan 1 haziran'a revize edildi

borsa istanbul'da işlem gören bankaların konsolide olmayan ve konsolide finansal sonuçlarını son gönderme tarihi 11 ve 20 mayıs'tan 15 haziran'a revize edildi

sanki bu haber sonrası satışlar gelmeye başladı!!!

6.  Alıntı Originally Posted by NKN Yazıyı Oku
    Borsa istanbul'da işlem gören şirketlerin konsolide olmayan finansal sonuçlarını son gönderme tarihi 30 nisan'dan 1 haziran'a revize edildi

borsa istanbul'da işlem gören bankaların konsolide olmayan ve konsolide finansal sonuçlarını son gönderme tarihi 11 ve 20 mayıs'tan 15 haziran'a revize edildi

sanki bu haber sonrası satışlar gelmeye başladı!!!
    Moral bozmayalım diye mi bu tür adımlar hiç hoşuma gitmiyor...bizim gibi temel analiz ile yatırım yapıp hisse alanlar neye bakacak bu durumda..,bilançoya bakıp belki a hissesini satıp b hissesini alacağım...neden fazladan bir ay bekliyorum ki!!!

7. Mehmet nane den taze taze umut veren açıklamalar...polyannacılığa gerek yok, ama felaket tellalığının da anlamı yok...her gelişmeyi rasyonel bir şekilde, akılla değerlendirmeliyiz.

https://www.airporthaber.com/pegasus...almayacak.html

8. Eski hissenet arşiv forumda 2007sonu-2009sonu arası bir çok başlık var bugün açıkcası 1 1.5saat kadar göz gezdirdim. Bir yanda endeks grafiği bir yanda yorumlar ilk düşerkenki yorumlar dipte ve yükselis sonrası.

Temel teknik değil, Psikolojik bir analiz

YTD
     Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Benim de dahil olduğum büyük çoğunluk dibi görmedik daha çok aşağılar var diyor. Demek ki dibi çoktan görmüşüz. Benim tecrübelerim piyasa çoğunluğu hep ters köşede bırakır diyor.

Sayfa 781/1230 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •