Sayfa 783/1230 ÝlkÝlk ... 283683733773781782783784785793833883 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,257 - 6,264 arasý.

Konu: ...::: Beyaz Yaka Ýçin Tasarruf ve Yatýrým Koçluðu-2 :::...

1.  Alýntý Originally Posted by Pscyokinesis Yazýyý Oku
    2 ve 4 te var

Uzun vade yatýrým tek eþlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arý gibidir
    Olmadýðýný bildiðim için gülücük koydum
    Önemli dönüm noktalarýný, beðendiðim analizleri Twitter dan da paylaþýyorum...@cautionary53

2.  Alýntý Originally Posted by Cautionary Yazýyý Oku
    Vay be, vobelit te ne güzel þeyler yazmýþýz...özellikle desperado ile yazýþmalar iyiymiþ....çok iyi bir iþ yapmýþsýn, krizde psikoloji ne olmuþ, süreç nasýl geliþmiþ...geçmiþ krizi bu gözle okumak çok faydalý.

Þunu da belirteyim....teorik Bilgi olarak o zaman da iyi þeyler yazmýþýz...ama piyasa iþlem tecrübesi olarak, o zamanla þimdi arasýnda büyük farklar var...zaten þimdiki iþlem baþarýsý o zaman olsa Türkiye’nin sorosu olurdum

Doðrularý bilmek ayrý, uygulayabilmek apayrý þeyler....gerçi genç bir beyaz yaka olarak kariyer endiþesiyle finansal konulara da gereken önemi vermiyorduk...bir nevi hobi gibi iþlem yapýyorduk, buradan para kazanma gibi bir derdim ya da hedefim yoktu.
    Baya güzel yazýlar varmýþ eskiden kalite daha yüksekmiþ bu eleþtri kendime de geçerli. ben 2014 de üye oldum o yýl yatýrýma baþladým o zamanki yazýlarýma bakýyorum. Uzun vadeli yatýrýmcý topiði vardý mllet hangi hisse alalým vs derken ben O zaman bile ilk hedge nasýl yapýlýrý sormuþum :D
    Kafa yapýsý her zaman en iyiyi umarak en kötüye hazýr olma olunca durum bu oluyor

Oguz:
    Ýyi pazarlar herkese bu forumu 1. Ciltin son sayfalarýndan beri takip ediyorum hatta borsaya bile bu forumla tanýþtýktan sonra girdim

her ay düzenli alým yapan birisiyim. Bazen aklýma soru iþareti takýlýyor. Allah korusun Büyük Ýstanbul depremi olmasý. Herhangi bir devletin üst kademelerinden birinin ölümü. Ya da yatýrým yaptýgýmýz sýrketýn uretým tesýsýnde olabýlecek buyuk kaza... Bu tarz olumsuzlara karsý nasýl bir þekilde yatýrýmlarýmýzý az zararla atlatabilmeliyiz? Portfoyun býr kýsmýný dovize mi ayýrmalý?

Sn Necip:
    Þahsi görüþüm olarak; toplumal, þirketsel ve/veya kiþisel olsun, doðal afet veya felaketleri, kazalarý, vb. unsurlarý; yatýrým sepeti aðýrlýklarý hesabýna risk faktörü olarak katamazsýnýz. Bunlarý ancak muhtelif sigorta (deprem, saðlýk, maluliyet, vs.) yöntemleri ile hedge edilebilirsiniz. Aksi takdirde; düþecek korkusundan uçaða binmeyenin, halka açýk havayolu þirketlerine yatýrým yapmasýna benzer

Oguz:
    Merhaba Necip bey
    Hedge olarak kullandýgýnýz bir yatýrým aracý var mý

Sn Necip:
    Özellikle o, bunu, þu da, þunu hedge etsin türünden bir çabam yok. Ben tüm birikimimi; deðiþik yatýrým unsurlarýndan oluþan bir sepet olarak düþünüp, o þekilde daðýtým yapýyorum: BÝST, mevduat TL, mevduat döviz, BES. Bunlarýn içindeki BÝST de haliyle kendi içine bir UVY sepeti. BES'e de çok önceden baþladýðýmdan kendisini hem zoraki bir biriktirme unsuru, hem de -- fon deðiþiklikleri imkaný sayesinde -- UV yatýrým unsuru olarak düþünüyorum. Ýhtiyaç dýþý (birikim için) nakitim olduðunda bir anlamda 4-kefeli terazi olarak gördüðüm bu sepeti olabildiðince dengede tutmaya çalýþýyorum. Birbirleri arasýnda kaydýrma vs. türünden ince ayar ve hesap yapmýyorum. Yapmaya kalkarsam benim için çok zaman alýcý ve stresli oluyor.

https://www.hisse.net/eforum/showthr...5#post11018685

Bu da bugünlere not olsun : https://www.hisse.net/eforum/showthr...1#post11019541

10-11-2014, 00:51
    Bugun buraya yazmamdaki amaç her yýlýn böyle olmayacaðýný öngörmem, ne gibi tedbirler alabileceðim (kriz zamaný) konusunda bilgi almaktý zaten Ýnþallah hedeften þaþmam da portfoyüm büyüyünce hedge için VOB konusunda da sizden yardým alabilir hale gelirim Þimdilik daha var oralara

YTD.

3.  Alýntý Originally Posted by Cautionary Yazýyý Oku
    Ýlk çeyrek baðýmsýz denetim var mýydý
    yok, doðru... haziran deyince aklým 6 aylýklara gitti...

þimdi 1 senede yazdýðýmý o sayfada 1 günde yazmýþým, çok iþsizdim heralde o ara... þimdi sýkýldým okumadým bile hepsini... o zaman da okuyan olmamýþtýr...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

4. Daha önce de yazdým beyaz yakalýnýn bundan sonra tek derdi mevcut iþini ve gelirini kaybetmemek olacak gibi gözüküyor. borsa yatýrým v.s. onlar(bizler) için arka planda kalacak.

5. Amaç zaten B planý yaratmak, borsa gibi basit deðil daha genel yatýrým olarak düþünmek

A: çalýþarak para kazanma
    B: paradan para kazanmak

En büyük dertlerinden biri(bizler) için B>A yý saðlamak olmalý.
     Alýntý Originally Posted by finans_mt Yazýyý Oku
    Daha önce de yazdým beyaz yakalýnýn bundan sonra tek derdi mevcut iþini ve gelirini kaybetmemek olacak gibi gözüküyor. borsa yatýrým v.s. onlar(bizler) için arka planda kalacak.

6.  Alýntý Originally Posted by oguzvortex19 Yazýyý Oku
    Amaç zaten B planý yaratmak, borsa gibi basit deðil daha genel yatýrým olarak düþünmek

A: çalýþarak para kazanma
    B: paradan para kazanmak

En büyük dertlerinden biri(bizler) için B>A yý saðlamak olmalý.
    Borsa gibi basit mi

SM-N920C cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi

7. Korona virüs için; "Abartýlýyor, þu kadar insan da gripten ötürü ölüyor" diyenlere aþaðýdaki grafiði gönderebilirsiniz. Ayrýca bugün saðlýk bakaný çok dillendirilmesede çok dikkat etmemiz gereken bi þey söyledi. "Bu virüs beklediðimizden de hýzlý yayýlýyor"

Piyasalar ve hayatýn normale dönüþ sinyalleri bence ölüm sayýsýnýn 200-300'lerde gezinmeye baþlamasýyla gerçekleþir.

Capture.jpg

8. Yani illa borsa olacak diye birþey yok demek istedim.
    Kira olur faiz olur altýn olur tahvil olur. Paranýn çalýþtýðý þeyler

YTD
     Alýntý Originally Posted by Corbaciyan Yazýyý Oku
    Borsa gibi basit mi

SM-N920C cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi

Sayfa 783/1230 ÝlkÝlk ... 283683733773781782783784785793833883 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz