Sayfa 792/1230 İlkİlk ... 292692742782790791792793794802842892 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,329 - 6,336 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. 5 yillik CDS nerdeyse 650. Herkes gibi bizim borsada amerika onculugunde tepki veriyor. Ozellikle hisse senedi bazinda

Belki piyasa satmaktan sikildi, belki yalanci bahar, belkide beklentilerin cogu satin alindigindan toparlanma surecinin baslari. Bunlar herkesin kisisel gorusune bagli

Ama bu CDSle nereye kadar dayanabiliriz?Goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim. Sindiden tesekkurler

2.  Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku
    Aklınıza gelebilecek hemen her kriterde diğer ülkelerden negatif anlamda ayrışıyoruz:

Diğer ülkelerde virüsün ülkeye girdiği sıralarda umreden dönen vatandaşlara "ateş düşürücü" verilip binlerce potansiyel covid19 hastası havaalanı kontrolünden geçmesi sağlanmadı. Bu vatandaşlardan yaklaşık 10bini şu an kontrolsüz şekilde anadolumuzda virüs yayıyor.

Diğer ülkelerde, milletinden bağış isteyen ve çalışanlara herhangi bir iş/gelir güvencesi veremeyen bir devlet başkanı yerine vatandaşına "evinizde durun, parayı pulu düşünmeyin" diyerek halkını finansal anlamda rahatlatan devlet başkanları var.

Daha örnek verilir de yazdıkça sinirleniyorum. Ülke gündemini takip ediyorsanız sayısız örnek ekleyebilirsiniz.

Aynı şeyi defalarca deneyip farklı sonuçlar beklemenin akıl karı olmadığı gibi, birbirinden çok farklı kültürel/sosyolojik özelliklere sahip ülkelerin salgın zaman çizelgesinin benzer olacağını düşünmek çok mantıklı değil gibi.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
    Valla, bu konu tartışmaya açık...ben verilere bakınca bize özel ekstra bir olumsuzluk görmüyorum...ama şunu söyleyenlere de katılmıyorum “aslında durum çok daha kötü, rakamlar gizleniyorâ€.

Sonuçta, ben işin diğer boyutlarını derinlemesine inceleme durumunda değilim...olayın, ekonomik boyutu, piyasalara, borsaya etkisini analiz etmeye çalışıyorum. O noktada da çok negatif değilim. Şu an tüm dünyada tepki verme çabası var, bizde de bir süre daha sürebilir bu tepki, sonrasında yeni bir arayışı başlar.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Wshark Yazıyı Oku
    5 yillik CDS nerdeyse 650. Herkes gibi bizim borsada amerika onculugunde tepki veriyor. Ozellikle hisse senedi bazinda

Belki piyasa satmaktan sikildi, belki yalanci bahar, belkide beklentilerin cogu satin alindigindan toparlanma surecinin baslari. Bunlar herkesin kisisel gorusune bagli

Ama bu CDSle nereye kadar dayanabiliriz?Goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim. Sindiden tesekkurler
    Twitter da yazdım CDS lerle alkalı bir şeyler yazdım. Özetle, yabancının Türkiye riskini yansıtabildiği tek enstrüman cds ler kaldı, bu nedenle bugünün 650 si ile 10 sene öncesinin 650 si aynı olumsuzluğu ifade etmiyor bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,326
    CDS verileri genelde zaten olmuş olanı fiyatlar...Yani geriden gelir.Bir gerçek var ki dünyada çok fazla likid varlık var.Ve bunlrın girebileceği yüksek bir faiz ortamı da yok....Bist100 de ise 2003 yılından beri gelen bir trend var ve 87 binlerden geçiyor.Yani burdan risk alan fonlar olabilir..Ben bu durumu fırsat olarak görüyorum.Ama bu virüs olayı bittikten sonrada önümüzdeki iki yılda Türkiye de ve dünyada ciddi siyasal değişiklikler olacağını düşünüyorum .Özellikle AB de.Boşta kalan para kendine mutlaka bir yatırım aracın arıyor.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,326
    Aslında sorulmasın gereken soru şu..Bu türbülanslar ne zaman bitecek....Bittiğinde bence borsalar için (özellikle az gelişmiş ülkeler için) yeni ralliler gelecektir.Ama sanki bu virüs vs. durumların yerini yeni siyasal çalkantılar alacak gibi.....

6. Şunu akıldan çıkarmayalım.

Piyasa, yani ortak akıl bizim keyfimize ya da beklentilerimize göre diyelim, hareket etmek zorunda değili...bazen beklediğimizden geç, bazen de beklediğimizden az, bazen çok tepki verir...belki de haklı olan görüş, bizim görüşümüzdür. Önemli olan haklı olmak değil, piyasanın neyi ne kadar fiyatlayacağım öngörmektir. Piyasa, kendisinden daha akıllı olan, ya da öyle olduğunu sananları sevmez.

Mesela, başta bu salgına çok tepki vermedi piyasa...öyle işine geldi muhtemelen...sonra da çok hızlı düştük...belki de satış fırsatı vermek istemedi büyük yatırımcı..pek çok olumsuzluk baştan satıldı...belki bu sayede pek çok teşvik, destek paketi vs koparıldı..,şimdi de salgın yatışıyor diye tepki veriyor...vay efendim ekonomi durmuş, tarihin en büyük resesyonu geliyor, nasıl bu kadar tepki verir vs..bunların bir önemi yok..inatlaşmak istiyorsan ve çok daha kötüsünü bekliyorsan bu yükselişleri satış fırsatı olarak kullanırsın...sonra ah, vah etmek yok ama.

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Aslında sorulmasın gereken soru şu..Bu türbülanslar ne zaman bitecek....Bittiğinde bence borsalar için (özellikle az gelişmiş mülkeler için) yeni ralliler gelecektir.Ama sanki bu virüs vs. durumların yerini yeni siyasal çalkantılar alacak gibi.....
    Dünyayı bilmemde bizde gündem bitmez abi

Mi A1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,326
     Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Dünyayı bilmemde bizde gündem bitmez abi

Mi A1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Haklısın...Ama bir süre sonra piyasa da kanıksıyor......Paraya sahip olan tekniği ve piyasayı çiziyor..

Sayfa 792/1230 İlkİlk ... 292692742782790791792793794802842892 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •