Sayfa 802/1230 İlkİlk ... 302702752792800801802803804812852902 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,409 - 6,416 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Risk/para yönetimini örneklerle açıklayarak başlayalım.

Diyelim ki overall'unuz 1.000.000-tl ve 4 parçaya ayırdınız. Her pozisyon için 250.000 tl. Max. Alış miktarı olsun.

örneğin; petun için 23/03/2020 tarihinde kapanış fiyatından yani 8,96 dan al sinyali geldi, yapmamız gereken stop lose seviyesini hesaplamak bunun içinde atr(14) değeri olan 0,94 ü, alış fiyatından çıkarıyoruz. 8,96-0,94=8,02 sizin stop fiyatınız olsun. (çeşitli yöntemlerle bunu değiştirebilirsiniz ben bunu tercih ediyorum)

alış fiyatımız, stop lose noktamız ve pozisyon için max. Para miktarı belli. şimdi bu hisseden ne kadar almamız gerektiğini hesaplayalım.

Benim uyguladığım yöntem; overall için alınabilecek risk miktarı yani bir pozisyon için max.zararı belirlememiz lazım. Ben %2 olarak bir oran belirledim.burada önemli husus overall üzerinden %2 uygulamak.

Max.hisse adedi= overall*%2
    -------------------------------------------
    hisse alış fiyatı-hisse stop fiyatı

=1.000.000*%2/8,96-8,02= 21276 lot hisse alınmalı max.

21276*8,96=190.638 tl. Alacağınız max. Hacim

bu pozisyon için 250.000 tl ayrılmıştı bunun 190.638 tl.sini kullandık. Neden böyle oldu... çünkü 21.276*0,94= 20.000 tl. Zarara denk geliyor.

Tüm parayla yani 250.000/8,96 =27.900 lot alsaydık ......27900*0,94=26200 tl. Gibi bir zarar yazabilirdik stop noktasına kadar.yani baştan belirlediğimiz max.zararı aşmış olurduk. Püf noktası burası.

Demek istediğim herhalde anlaşılmıştır. Pozisyonu büyütmüyor ve pozisyon için eldeki paranın hepsini kullanmıyoruz. Sebebi 20.000 tl. Olarak belirlediğimiz max.zararı aşmamak adına.

Bu konu biraz karışık gelebilir. Ancak çok önemli ve portföyü dengeli büyütmek adına elzem.

2. Cautionary hocam, basinizi agritacam ama bir sorum olacak. Elimizde viopta acik kontrat kalirsa vade sonunda ne olur?

Birde pgsus spot ile vadeli islem arasinda yuzde 8 lik bir fark var. Bunun hakkindaki dusunceniz nedir?

Syg.

LG-H815 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by Harita Yazıyı Oku
    Cautionary hocam, basinizi agritacam ama bir sorum olacak. Elimizde viopta acik kontrat kalirsa vade sonunda ne olur?

Birde pgsus spot ile vadeli islem arasinda yuzde 8 lik bir fark var. Bunun hakkindaki dusunceniz nedir?

Syg.

Endeks kontratlarında bir şey olmuyor...vade sonu uzlaşma fiyatından otomatik kapanıyor...hisse kontratlarında durum Farklı...açığa satış yasak olduğu İçin o konuda da bazı değişiklikler yapıldı...bu nedenle vade sonuna 1-2 gün kala hisse kontratların kapatılmasını, pozisyon korunmak isteniyorsa bir sonraki vadeye taşınmasını öneririm.

Şahsen, endeks kontratlarında dahi vade sonundan en az bir gün önce pozisyonumu taşımayı öneririm...vade sonlarında, son gün dengesiz işlemler olabilir.

Spotta açığa satış yasak olduğu İçin, olmayan hissenin satışı için sadece vadeli işlemler var...bu nedenle spottan daha aşağıda işlem görüyor vadeliler..normalde spottan vade farkı kadar yukarıda işlem görmesi lazım...ancak bu anomali bir süre daha sürecek gibi gözüküyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

sn cauti, anlık turkey cds leri takip edebileceğimiz bir yer var mı?

5.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    Ben buradan bakıyorum
    http://www.worldgovernmentbonds.com/...urkey/5-years/

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Endeks kontratlarında bir şey olmuyor...vade sonu uzlaşma fiyatından otomatik kapanıyor...hisse kontratlarında durum Farklı...açığa satış yasak olduğu İçin o konuda da bazı değişiklikler yapıldı...bu nedenle vade sonuna 1-2 gün kala hisse kontratların kapatılmasını, pozisyon korunmak isteniyorsa bir sonraki vadeye taşınmasını öneririm.

Şahsen, endeks kontratlarında dahi vade sonundan en az bir gün önce pozisyonumu taşımayı öneririm...vade sonlarında, son gün dengesiz işlemler olabilir.

Spotta açığa satış yasak olduğu İçin, olmayan hissenin satışı için sadece vadeli işlemler var...bu nedenle spottan daha aşağıda işlem görüyor vadeliler..normalde spottan vade farkı kadar yukarıda işlem görmesi lazım...ancak bu anomali bir süre daha sürecek gibi gözüküyor.
    Teşekkürler, viopu ogreniyorum sayenizde 1-2 kontratla.

7.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    Anlık takip etmiyorum...gereğinden fazla önem atfedildiğini düşünüyorum zaten..özelikle swap piyasası öldükten sonra, gösterge olma özelliği zayıfladı bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yükseldi diye hiç bir enstrümanı short lamam...endeksi bile, sat sinyali gelince shortluyorum...kaldı ki hem dolartl, hem ons çok dalgalı hareket edebiliyor...sıradışı bir dönem yaşıyoruz...bu nedenle kısa vade sat sinyalini, altın İçin dikkate almam.

Ayrıca bu sene için ons hedefim 1900, dolartl 7 diye paylaşmıştım sene başında...ons lehine pek çok ilave gelişme oldu...b7 nedenle şu anki gram fiyatı bana abartı gözükmüyor...gideceği yere biraz daha erken gider görüntüsü var sadece, bunun da benim açımdan bir sakıncası yok.
    Kar analizi olarak shortlamayı dedim atıyorum 400tl oldu altın haziranda sonra süzülmeye basladı asagıı sinyali verdi 390larda bes uzun vade bozmayacaksınız kar realizasyonu anlamında altın portfoyun %20-25shortlanarak sanki 4te 1altın bozmuş gibi bir risk alınabilir.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 802/1230 İlkİlk ... 302702752792800801802803804812852902 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •