Sayfa 906/1230 İlkİlk ... 4068068568969049059069079089169561006 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,241 - 7,248 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Ekonomi yonetiminin son donemde aldigi kararlar maglesef karaborsaciligi tesvik eder nitelikte.Resmi ve karaborsa kuru seklinde iki farkli kur olusursa bundan yatirimcilar oldugu kadar ulke de buyuk zarar gorur. Gram altin konusunda eskiden beri devam eden tartismada fiziki altin tutmak isteyenleri eski kafali,paranoyak olarak degerlendirirdim ama artik fiziki altincilara hak vermeye basladim. Ulkede iki farkli kur olursa bankalardaki gram altinlar daha dusuk olan devletin belirleyecegi kurdan hesaplanarak gram altin ederi belirlenecek bu da bankadaki kaydi gram altin ile piyasadaki fiziksel gram altinin farkli degerlenmesine yol acacaktir.Yanlis anlamayin boyle olacak demiyorum ama eskiden olmaz diyebiliyorken su an olmaz diyemiyoruz.

2.  Alıntı Originally Posted by turkuaz Yazıyı Oku
    Ekonomi yonetiminin son donemde aldigi kararlar maglesef karaborsaciligi tesvik eder nitelikte.Resmi ve karaborsa kuru seklinde iki farkli kur olusursa bundan yatirimcilar oldugu kadar ulke de buyuk zarar gorur. Gram altin konusunda eskiden beri devam eden tartismada fiziki altin tutmak isteyenleri eski kafali,paranoyak olarak degerlendirirdim ama artik fiziki altincilara hak vermeye basladim. Ulkede iki farkli kur olursa bankalardaki gram altinlar daha dusuk olan devletin belirleyecegi kurdan hesaplanarak gram altin ederi belirlenecek bu da bankadaki kaydi gram altin ile piyasadaki fiziksel gram altinin farkli degerlenmesine yol acacaktir.Yanlis anlamayin boyle olacak demiyorum ama eskiden olmaz diyebiliyorken su an olmaz diyemiyoruz.
    sanirim günaydin dersem kabalik etmis olmam.

bakmayin boyle yazdigima pandemi sebebi ile primi dijital altina yatirmak zorunda kaldim😔

herneyse artik mizrak cuvala sigmiyor burasini herkes artik az bucuk anladi.

bu noktada olasi ek hamleler

-bes fonlarinin x % si ile zorunlu tahvil alimi yok artik oyle kafana gore altin fonu almak

-memurlardan x % zorunlu tasarruf kesintisi .eskiden vardi yine gelir

- kambiyo vergisinin yuzde 2 ye cikmasi

vb.

malum yapi ulkeyi aldigin yerin 20 yil gerisine getirip ortada birakacak

tasarruf artik her zamankinden daha onemlj

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,010
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Dudu’nun güzel bir sözü vardı. En iyi yatırım akşam rahat uyuduğun yatırımdır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Dudu'dan ozlu sozler:

TL bir iluzyondur...

En iyi yatirim gece rahat uyutandir..

Toplanmamis kagit gitmez.

Cogunluk hakli cikamaz.

Kacanin pesinden kosulmaz, her daim ne geri kaldi onu arastirmak lazim.

Uzun vadede hepsi biribirine yakinsar, fazla kasmaya gerek yok.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    sanirim günaydin dersem kabalik etmis olmam.

bakmayin boyle yazdigima pandemi sebebi ile primi dijital altina yatirmak zorunda kaldim😔

herneyse artik mizrak cuvala sigmiyor burasini herkes artik az bucuk anladi.

bu noktada olasi ek hamleler

-bes fonlarinin x % si ile zorunlu tahvil alimi yok artik oyle kafana gore altin fonu almak

-memurlardan x % zorunlu tasarruf kesintisi .eskiden vardi yine gelir

- kambiyo vergisinin yuzde 2 ye cikmasi

vb.

malum yapi ulkeyi aldigin yerin 20 yil gerisine getirip ortada birakacak

tasarruf artik her zamankinden daha onemlj
    Estagfurullah kabalik olarak saymam
    Ben zaten yurt disinda yasiyorum, bir Swift'e bakar her sey ama ulkeye yazik ediyorlar.

5. Eğer bu ülkede yaşıyorsanız, her şeye rağmen bu ülkede yaşamaya devam edeceğim diyorsanız, ülke riskini peşinen kabulleniyorsunuz demektir. Ben de Allah korusun, büyük sıkıntılar olmadıkça, kendim ve ailemin geleceğini bu ülkede görüyorum. Peki ülke riski için ne yapıyorum, çok basit, riskimi farklı enstrümanlar arasına dağıtıyorum.

Genç arkadaşlara yatırım (varlık demek daha doğru belki de, temettü-kıra getirisi olmayan mala yatırım değil de varlık demek daha doğru..oturduğun ev, kullandığın araba, ürün almadığın tarla vs gibi) öncelik sıralaması,

Hisse senedi yatırımı, Oturulacak ev, binilecek araba, tarla, döviz bazlı eurobond ve altın gibi yatırımlar, mütevazi ilk evi satıp daha büyük ve konforlu yeni bir ev, hisse senedi yatırımlarını büyütme, farklı bir ilde ikinci bir ev, yakın çevredeki daha önce alınan tarlada köy-bağ evi...vsvs.

Servetiniz büyüdükçe, mal çarlığında çeşitlendirme en önemli unsur. Daha önce de konuştuk bu konuları, bazen bir enstrümanın illikit olması dezavantaj olurken, bazen avantaj bile olabilir.

Dudu abinin dediği gibi, uzun vadede tüm enstrümanların getirisi bir birine yakınsar. Farkı yaratan ayrıntı hangi enstrümana hangi dönemde hangi ağırlığı verdiğindir.

Bunları neden yazdım. Son dönemlerde, 2-3 yıldır artan bir şekilde, paramızı nasıl koruyalım, nerede tutalım korkuları arttı. Yok devalüasyon olacak, yok dth lara bir şey olacak, yok o olacak yok bu olacak...bazı çok Zeki beyaz yakalılar var, enayi miyim milyon TL verip ev alayım diyor, paramla para kazanır, kral gibi kirada yaşarım diyor. Ama şunu unutmayın, kısa vadede çoğunluk kaybetse de, genlere işleyen ortak-sürü psikolojisi somut nedenlere dayanır. Bu nedenle bu ülkede oturulacak ev ve altın yatırımı hep birinci önceliklidir. başka ülkelerde farklıdır bu durum, ama bizim ülkemizde böyle olmasının geçmiş deneyimlerle yakın ilgisi vardır.

Eğer, tüm servetinizi 1-2 bankada elektronik bir fon hesabında tutuyorsanız, şu ortamda endişeli olmanız doğal. Eğer yeterli büyüklükte ve sizi endişelendirecek bir miktarda paranız varsa, rahat uyumanın en kestirme yolu, bu serveti farklı enstrümanlara bölmektir.

Unutmayın, şimdiye kadar hep trade amaçlı işlemler hedef alındı. Döviz ve altında artan lşlem vergileri vs. Benim gibi Bes hesabında 2016 dan bu yana altında park edip hareket etmeyeni etkilemez bu kararlar. Ama ileride servet vergisi anlamına gelecek kararlar alınırsa ( ev, araba, dth, mevduat üzerinden ek vergi, stopaj vs) bundan hepimiz etkileniriz. İlk adım zaten degerli konut vergisi olarak atıldı zaten.

Herhangi bir yatırım türünde, ağın üzerinde kalacak kadar büyüklüğe sahip olup av olmamaya dikkat etmeli.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,010
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Eğer bu ülkede yaşıyorsanız, her şeye rağmen bu ülkede yaşamaya devam edeceğim diyorsanız, ülke riskini peşinen kabulleniyorsunuz demektir. Ben de Allah korusun, büyük sıkıntılar olmadıkça, kendim ve ailemin geleceğini bu ülkede görüyorum. Peki ülke riski için ne yapıyorum, çok basit, riskimi farklı enstrümanlar arasına dağıtıyorum.

Genç arkadaşlara yatırım (varlık demek daha doğru belki de, temettü-kıra getirisi olmayan mala yatırım değil de varlık demek daha doğru..oturduğun ev, kullandığın araba, ürün almadığın tarla vs gibi) öncelik sıralaması,

Hisse senedi yatırımı, Oturulacak ev, binilecek araba, tarla, döviz bazlı eurobond ve altın gibi yatırımlar, mütevazi ilk evi satıp daha büyük ve konforlu yeni bir ev, hisse senedi yatırımlarını büyütme, farklı bir ilde ikinci bir ev, yakın çevredeki daha önce alınan tarlada köy-bağ evi...vsvs.

Servetiniz büyüdükçe, mal çarlığında çeşitlendirme en önemli unsur. Daha önce de konuştuk bu konuları, bazen bir enstrümanın illikit olması dezavantaj olurken, bazen avantaj bile olabilir.

Dudu abinin dediği gibi, uzun vadede tüm enstrümanların getirisi bir birine yakınsar. Farkı yaratan ayrıntı hangi enstrümana hangi dönemde hangi ağırlığı verdiğindir.

Bunları neden yazdım. Son dönemlerde, 2-3 yıldır artan bir şekilde, paramızı nasıl koruyalım, nerede tutalım korkuları arttı. Yok devalüasyon olacak, yok dth lara bir şey olacak, yok o olacak yok bu olacak...bazı çok Zeki beyaz yakalılar var, enayi miyim milyon TL verip ev alayım diyor, paramla para kazanır, kral gibi kirada yaşarım diyor. Ama şunu unutmayın, kısa vadede çoğunluk kaybetse de, genlere işleyen ortak-sürü psikolojisi somut nedenlere dayanır. Bu nedenle bu ülkede oturulacak ev ve altın yatırımı hep birinci önceliklidir. başka ülkelerde farklıdır bu durum, ama bizim ülkemizde böyle olmasının geçmiş deneyimlerle yakın ilgisi vardır.

Eğer, tüm servetinizi 1-2 bankada elektronik bir fon hesabında tutuyorsanız, şu ortamda endişeli olmanız doğal. Eğer yeterli büyüklükte ve sizi endişelendirecek bir miktarda paranız varsa, rahat uyumanın en kestirme yolu, bu serveti farklı enstrümanlara bölmektir.

Unutmayın, şimdiye kadar hep trade amaçlı işlemler hedef alındı. Döviz ve altında artan lşlem vergileri vs. Benim gibi Bes hesabında 2016 dan bu yana altında park edip hareket etmeyeni etkilemez bu kararlar. Ama ileride servet vergisi anlamına gelecek kararlar alınırsa ( ev, araba, dth, mevduat üzerinden ek vergi, stopaj vs) bundan hepimiz etkileniriz. İlk adım zaten degerli konut vergisi olarak atıldı zaten.

Herhangi bir yatırım türünde, ağın üzerinde kalacak kadar büyüklüğe sahip olup av olmamaya dikkat etmeli.
    Cok saheser bi yazi olmus Cauti abim..

Dinlenmenin etkisi var saniyorum..

Su hususun altini bir defa daha cizmek isterim.

Uzun vadede tüm enstrümanların getirisi bir birine yakınsar. Farkı yaratan ayrıntı hangi enstrümana hangi dönemde hangi ağırlığı verdiğindir.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,010
    Kamu sikistikca ya borc alacak ya da vergi alacak, bundan kacis yok.

Varlik vergisine de temelde karsi degilim..

Sistemin devami icin elzem ise neden olmasin?

Sistem yikilsa daha mi iyi olur??

Mis gibi bir ulkede yasayip gidiyoruz iste.

Syg,

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Kamu sikistikca ya borc alacak ya da vergi alacak, bundan kacis yok.

Varlik vergisine de temelde karsi degilim..

Sistemin devami icin elzem ise neden olmasin?

Sistem yikilsa daha mi iyi olur??

Mis gibi bir ulkede yasayip gidiyoruz iste.

Syg,
    Ben temelden karşıyım.
    Kamuda tasarrufa gitmeden, konut üzerinden reel değerinden alım satım vergisi almadan, servet vergisi koymayı doğru bulmuyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Sayfa 906/1230 İlkİlk ... 4068068568969049059069079089169561006 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •