Sayfa 945/1230 İlkİlk ... 4458458959359439449459469479559951045 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,553 - 7,560 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Tebrikler, çok işlem yapmıyorsun diye biliyorum...eğer öyleyse, makul risk, makul işlem adediyle mükemmel bir başarı elde etmişsin..bu başarıyı 15 yıl daha sürdürürsen ve portföy dışına para çıkarmazsan, Türkiye’nin sayılı zenginlerinden olursun
    Sayin Cautionary,

7 yildir babamin adina BES yatirimi yapiyorum. Kendi adima da var ama o 56 yasin konusu . Daha cok yol var orada. Her ay yatirdigimin kaydini tutuyorum. Babamin hesabinda yillik ortalama getirim 5% vergi dustukten sonra net tl cinsinden 46%, dolar cinsinden 19,1%. simdiye kadar dogru zamanda dogru trendeydim, umarim dogru treni her zaman bulabilirim. Bu 7 yilda, hesabi acarken ki fon secimimi saymazsak, 2 defa fon degisikligi yaptim. Gercekten de getirinin en buyuk sebebi cok islem yapmamak. Bunu soyleyebilirim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,117
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Sayin Cautionary,

7 yildir babamin adina BES yatirimi yapiyorum. Kendi adima da var ama o 56 yasin konusu . Daha cok yol var orada. Her ay yatirdigimin kaydini tutuyorum. Babamin hesabinda yillik ortalama getirim 5% vergi dustukten sonra net tl cinsinden 46%, dolar cinsinden 19,1%. simdiye kadar dogru zamanda dogru trendeydim, umarim dogru treni her zaman bulabilirim. Bu 7 yilda, hesabi acarken ki fon secimimi saymazsak, 2 defa fon degisikligi yaptim. Gercekten de getirinin en buyuk sebebi cok islem yapmamak. Bunu soyleyebilirim.
    3-5 yıl, biraz da şans yardımıyla güzel getiriler mümkün oluyor da..,bunu 10-15-20 seneye taşımak zor oluyor..2016 can beri %100 gram altındayım BES te...100 ti civarıydı gram, şu an 380...400 olsa sene sonuna kadar, 5 senede 4 e katlamış olacak...yıllık getiri ortalama %40 filan olacak...üstelik 1 kez portföyün bir kısmı ile sat al yapmışım...sıfıra yakın işlem ve sıfıra yakın risk ile bu getiri gelmiş.

İşte, önemli olan bundan sonrası...5 yılda sağlanan getiriyi 10-15-20 seneye taşımak çok çok zor...o yüzden, yıllık ortalama %10 reel getiri çok uzun vade için çok iyi diyorum.

Uygun bir zamanda portföy değişikliği yapmam gerekecek...ama şimdilik altınlarımla mutluyum, gittiği yere kadar bekleme taraftarıyım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Benim bu toiğin ilk versiyonunda anlattığım tarım arazisi konuları vardı.,,İstanbul’ boğaza 100-150 km mesafede, 1-2 dönüm içinde...hem mini tarım yapabileceğin, hem de haftasonu kafa dinleyebileceğin bir yer.

Yazıda biraz da tam zamanlı tarım işinden bahsediliyor...bu bizim gibi betaz yakalılar için çok çok zor...köyde büyümüş, hala sık sık köyüne giden gelen biri olarak az biraz biliyorum bu işleri..toprak işi zordur, hayvancılık daha da zordur.çoğu kişi için tatlı bir rüya olarak kalır bu doğal köy hayatı.

Mesela köy halkı tarafından kabullenilmen zordur, 100 TL ye yapılacak işi 300 e yatırmak zorunda kalırsın...hepsinden önemlisi sık sık gitmeyeceğin, zaman harcamayacağım yer yükten başka bir şey değil..,Yani bakarsan bağ, bakmazsan dağ oluyor.

Geçen, büyük bir firmada direktör olarak çalışan Yakın arkadaşım, yakın çevrede böyle bir yer yapabilir miyim dedi..Covid sonrası böyle bir yer güzel olurdu diye düşünmüş...,hayatında eline çapa, orak almamış..Yılda 1-2 hafta ancak kalabilecek...hemen aklından çıkar dedim bu fikri, ben seni 1-2 hafta misafir ederim...Yoksa yazık günah o masrafa, zaten belki hiç gidemeyecek, 3-5 sene sonra çürümeye terk edecek.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. Gene karamsarlık derecesini arttıracak bir videoyu tartışmaya açmak istedim.
    https://www.youtube.com/watch?v=ox9WLg1nAtw

Mesela bu videoda yukarıda yaptığımız yorumların ve hesaplamaların aslında olması gerekenden çok daha fazla borsa lehine olduğunu söylüyor, borsayı da balon olarak nitelendiriyor.

Tesla'ya rakip olarak gelen 'Nikola' işi çok mantıklıymış. Beğendim ve korktum. Adamların ürettiği hiç bir şey yok 6 kat artmış Mart'tan beri.

Teşekkür ederim. Son 15 aya kadar hedef fiyat belirleyip o fiyata gelince alım satım yapıyordum sadece. 15 aydan beri calismiyorum, bu nedenle biraz can sikintisindan biraz da alternatif maliyeti görmek açısından slow trade yapıyorum belli hisselerde. Ttrak ve aksa ortak hisselerimizden mesela, onlarda temettü ve gelecek beklentisi nedeniyle sadece alım yapıyorum. Çok zengin olma hayalim yok, kimseye muhtaç olmadan gecimimi sağlayabilmek yetiyor bana.

Topigin ilk açıldığından beri sıkı takipçisiyim. Burada bahsettiginiz ongorulerin hemen hemen hepsini yaşadım. Dolar ve alım gücü bazında beyaz yaka maaşları kuşa döndü. 10 senelik iş tecrübesine rağmen dolar bazında ilk isimdeki maaşı veren firma sayısı çok az. Umarım iş hayatına yeni başlayan arkadaşlar bu topigi dikkatlice okur ve hemen tasarrufun+yatırımın değerini anlarlar. Bu vesileyle böyle bir topik acip tecrübelerinizi paylastiginiz için size ve katkı sağlayan tüm forumdaslara teşekkür ederim.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Tebrikler, çok işlem yapmıyorsun diye biliyorum...eğer öyleyse, makul risk, makul işlem adediyle mükemmel bir başarı elde etmişsin..bu başarıyı 15 yıl daha sürdürürsen ve portföy dışına para çıkarmazsan, Türkiye�nin sayılı zenginlerinden olursun
    ONEPLUS A5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by jacksparrow Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim. Son 15 aya kadar hedef fiyat belirleyip o fiyata gelince alım satım yapıyordum sadece. 15 aydan beri calismiyorum, bu nedenle biraz can sikintisindan biraz da alternatif maliyeti görmek açısından slow trade yapıyorum belli hisselerde. Ttrak ve aksa ortak hisselerimizden mesela, onlarda temettü ve gelecek beklentisi nedeniyle sadece alım yapıyorum. Çok zengin olma hayalim yok, kimseye muhtaç olmadan gecimimi sağlayabilmek yetiyor bana.

Topigin ilk açıldığından beri sıkı takipçisiyim. Burada bahsettiginiz ongorulerin hemen hemen hepsini yaşadım. Dolar ve alım gücü bazında beyaz yaka maaşları kuşa döndü. 10 senelik iş tecrübesine rağmen dolar bazında ilk isimdeki maaşı veren firma sayısı çok az. Umarım iş hayatına yeni başlayan arkadaşlar bu topigi dikkatlice okur ve hemen tasarrufun+yatırımın değerini anlarlar. Bu vesileyle böyle bir topik acip tecrübelerinizi paylastiginiz için size ve katkı sağlayan tüm forumdaslara teşekkür ederim.

ONEPLUS A5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Aslında başlıktaki genç arkadaşlar için güzel bir örneksin.,, Arada sırada başlıkta tecrübelerini paylaşırsan faydalı olacaktır.

Mesajında kritik bir şey yazmışsın...bu konu o kadar önemli ki. “Zengin olma hayalim yok, kimseye muhtaç olmadan yaşayayım yeterâ€..hedef mütevazi olunca, tutturma ihtimalin ve hatta hedefin çok üstünde başarı elde etmen mümkün oluyor genelde.

Mesela benim için de çok para biraz da çok dert demek...evimi, arabamı değiştirmeyi düşünmem...semtimi değiştirmem...çocuklarım aynı okula gitmeye devam eder...maddi manada büyük hayallerim yok yani.

Herkes warren Buffett mübarek

https://www.dr.com.tr/Kitap/Istanbul...=0000000386900

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 945/1230 İlkİlk ... 4458458959359439449459469479559951045 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •