Sayfa 955/1230 İlkİlk ... 45585590594595395495595695796510051055 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,633 - 7,640 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Maç sonraları olan futbol yorumculuğuna benzer yaptıkları.
    Sihirli küreleeiyle tahminde bulunanlar viop24de zaten

Ben Işık beye sardım pazartesi aparada heyecanı yorumlaması keyifli bilgili de direk yatırımcıya dokunabildiğini düşünüyorum.

YTD
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yazacak çok şey var da, benim yeterince motivasyonum yok...belki köy hayatındadır Yine de şunu yazmadan edemeyeceğim, çünkü günümüzde yaşadığımız duruma cuk diye oturuyor.

Bundan 20 yıl kadar önce, borsada işlem yapmaya başlayalı 1-2 yıl olmuş. Her açıdan toyluk zamanlarım yani.

Borsada müthiş bir ralli var, o zamanlar enflasyon %50 üzeri olduğu için çıkışlar da %100 lerin üzerinde gerçekleşiyor. Her sabah, millet ne alsak modunda, alınan kağıt %2-3 gidince üzülüyor sahibi...keşke şunu alsam, o %5 gitti diyor.

Bir gün kurumu arayıp sordum, â��neden yükseliyorâ� dedim...temsilci para girişi var dedi...sinirlendim tabi, iyi de ben de neden para girişi oluyoru soruyorum dedim...eleman, onu ben de bilmiyorum dedi.

Aslında eleman bana borsanın sırrını vermiş, yıllar sonra anladım bu cevabın değerini...hani diyorum ya, hareket olduktan sonra bahane uydurmak en kolay şey.

Ekonomide ve beklentilerde kayda değer bir değişim olmasa bile, mesela bir ay sonra endeks 125 bin de olsa, 105 bin de olsa...bunun neden olduğunu anlatacak birileri... aynı kişiler, benzer laflarla, farklı sevileri ve nedenlerini konuşacak.

Yapmamız gereken, bence, büyük resmî unutmadan..teknik belli sinyaller ile pozisyon ayarlamak...ve fazla detaylara takılmamak.

2.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Bu yazılar neden böyle çıkıyor? Yazılanları okumak işkence oldu resmen
    Ben normal görüyorum tüm yazıları..Telden yazıyorum, ios kaynaklı bir sorun oluyordur belki. Benim çözebileceğim bir sorun değil ne yazık ki.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by SelvanBurhan Yazıyı Oku
    Bu güzel yazı köyde geçirdiiniz için çok şanslısınız. Bizim gibi bazı beyaz yakalılar da maalesef şehirde kalıp çalışmak zorunda. mümkün olduğunca erken ve güzel bir emeklilik sağlıklı ve çook uzun bir yaşam hayali kurarak.

Bu zamanda sizin gibi samimi ve net ifadeler kullanarak yazan birini bulmak çok zor. Konuşup yazanlar bilmiyor, bilenler ise sessiz kalmayı tercih ediyor. Öngörülerinizin ise genel olarak oldukça isabetli olduğunu söylemeliyim. Borsa endeksin eski zirvesinden döneceği öngörünüze katılıyorum. Bence borsaların son yükselişi meşhur oyun teorisindeki pozisyon ayarlamak ve paniği yatıştırmak için suni olarak oluşturulmuş olabilir.

Diyelim ki bir grup insan bir barda toplanmış parti veriyor. Partinin tam ortasında bir bomba patladı ve yangın çıktı. Barın tek çıkışının kapısı olduğunu ve kapıdan da her defasında sadece tek bir kişinin çıkabildiğini farzadelim. Bu hayatta kalma oyununda herkes canını kurtarmak için kapıya koşacak ve tek çıkış yolunu da bloke edecektir. Bu toplamı sıfır olmayan oyunda en mantıklı çözüm herkesin sakin kalması ve sırayla kapıdan çıkmasıdır. Ölen zaten ölecektir ancak amaç hayatta kalanların oranını maksimum yapmaktır.

Bence borsada kamu otoritelerinin ve piyasa yapıcılarının ortaklaşa kurdukları böyle bir düzen var. Panik yaratan beklenmedik dışsal bir olaya borsalar düşerek cevap veriyor. Ancak panik devam ederse fiyatlar çok hızlı düşer ve bir çok yatırımcı aşırı zarar eder hatta satış bile yapamaz. Piyasa bile kapanabilir. Ancak bu durum yaşanmadan otoriteler devreye girip paniği yatıştırıp borsadan çıkış için daha sağlıklı ortam yaratabilirler. Belki de merkez bankalarının hamleleri ve Goldman -Morgan gibi piyasa yapıcıların olumlu ekonomi raporları (V tipi çıkış olacak endişelenmeyin gibi) yatırımcıları yatıştırmak ve mümkün olduğunca çok yatırımcının çıkabilmesi için oynanan bir oyundur.

Zaten borsalar trend dönüşlerini ani keskin şekilde değil daha yumuşak yapıyorlar. Bu nedenle teknik analizcilerin söyleyip durdukları ikili/ardışık tepeler, obo formasyonları gibi şeyler oluşuyor.

Şimdi borsalar pandemiden önceki yerlerine geldiler. Geçen aylarda yatırımcılar pozisyonlarını aldılar. Eğer bu bir oyunsa mart ayındaki sahneler bu sefer daha soğukkanlı ve ağır çekim tekrar yaşanacak.
    Çok güzel yazı. Keşke uzman geçinen yüzlerce piyasa profesyoneli arkadaşların birinden de böyle bir yazı gelebilseydi.

Ama ben artık şuna inanıyorum, kimse bu kadar kör olamaz. Sistem bir şekilde, fazla derinlere inmeyin, yüzeysel takılın diyor. Onlar da kendilerine biçilen rolü oynuyor.

Şunu da unutmamak lazım. Piyasa ortalama zekaya, bilgiye hitap eder. Temel amaç sürünün hareketlerine yön vermek zaten. Sen zekanla, bilginle sürüden ayrışıyorsan, bazı şeyleri tuhaf karşılamam normal.

Not: ışık ökte de tam piyasa adamı. Derin analizlerle işi olmaz, var olan hareketi, yanı monentumu yorumlar.. hepsi o kadar.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Doğtaş kelebek mobilya önceki zirvesini gördü ve satış yedi. Elimde Doğtaş kalmadı artık...aynı şekilde all time high değerine yaklaşan ttrak ları da sıfırladım... Petkim ve aksa da da satışlarım sürüyor

Hisse oranım %40 lara inmiş durumda. Deva da poz azaltmadım, aksa ve Petkim de de fazla bir şey kalmadı. Şimdilik 3 hisse ile devam...eğer 120 binlere gelirsek deva dışında hisse kalmaz elimde.

Üstat, şartlar ne olursa olsun sadece devaya güveniyor olmanız da ilginç geldi bana.

Bu hareketinizden şu anlaşılıyor: DEVA gelecek dönemde genel şartlar ne olursa olsun
    yıldızı parlayan ve taşınabilecek bir numaralı hisse.

Geçmiş dönemde Hektaş'a tektaş diyordu ortakları ve ballandıra ballandıra anlatıyorlardı
    büyüme odaklı faaliyetlerini. Hektaş geleceğe dönük yatırımlarını yaparken fiyatı da her geçen
    dönem katlanarak gitti ve fiyatı pahalı olduğu için çoğumuzun eli almaya yanaşmamıştı.

Derken bu forumda Deva ile tanıştırdın bizleri ki o dönemde Deva tek haneli fiyatlarda idi.
    "Deva küllerinden doğuyor" dediğinizi unutmuyorum.

Bu forumu sabırla takip eden beyaz yaka yeni arkadaşlar için burası büyük bir nimet gerçekten.

Allah razı olsun sizden Cauti Hocam.

Syg.

6. Sn Cautionary birisi traktörde sizle benim satmami bekliyormuş heralde😁 ben sattıktan sonra 69 dan 75 e yürüdü.. neyse bizden alan da kazansın.. burada bilançosu çokça konuşulduğu için takibe almıştım teşekkürler emegeinize sağlık.

7.  Alıntı Originally Posted by KARDELEN 54 Yazıyı Oku
    Üstat, şartlar ne olursa olsun sadece devaya güveniyor olmanız da ilginç geldi bana.

Bu hareketinizden şu anlaşılıyor: DEVA gelecek dönemde genel şartlar ne olursa olsun
    yıldızı parlayan ve taşınabilecek bir numaralı hisse.

Geçmiş dönemde Hektaş'a tektaş diyordu ortakları ve ballandıra ballandıra anlatıyorlardı
    büyüme odaklı faaliyetlerini. Hektaş geleceğe dönük yatırımlarını yaparken fiyatı da her geçen
    dönem katlanarak gitti ve fiyatı pahalı olduğu için çoğumuzun eli almaya yanaşmamıştı.

Derken bu forumda Deva ile tanıştırdın bizleri ki o dönemde Deva tek haneli fiyatlarda idi.
    "Deva küllerinden doğuyor" dediğinizi unutmuyorum.

Bu forumu sabırla takip eden beyaz yaka yeni arkadaşlar için burası büyük bir nimet gerçekten.

Allah razı olsun sizden Cauti Hocam.

Syg.
    Evet, devada hektas potansiyeli goruyorum. Fiyatı yüksek, kısa vadeli alım riskli...ama 4-5 sene sonra geriye dönüp baktığımda yeni bir hektaş hikayesi yazdı diyeceğimi düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by Carrah Yazıyı Oku
    Sn Cautionary birisi traktörde sizle benim satmami bekliyormuş heralde�� ben sattıktan sonra 69 dan 75 e yürüdü.. neyse bizden alan da kazansın.. burada bilançosu çokça konuşulduğu için takibe almıştım teşekkürler emegeinize sağlık.
    Traktör çok karakterli, düzgün bir kağıt. Geldiği seviyeyi kesinlikle hak ediyor...ama piyasalar ciddi bir tirbulansa koşar adım gidiyor gözüküyor... bu nedenle düşerse, tekrar almak üzere vedalaştım. 30-40 TL arasında çok yazdım bu kağıdı..çok düzgün bir şekilde çıktı, yatırımcısını hiç strese sokmadı. O yüzden düzgün karakterli bir kağıt diyorum.

8. Cauti hocam, eski başlık ve bu başlığın tüm sayfalarını okumuş biri olarak, benim görüşüme göre tüm geçmiş öngörüleriniz %70-80 tutmuş.
    Gerçekten helal olsun.
    Umarım bu başarınız devam eder

Sayfa 955/1230 İlkİlk ... 45585590594595395495595695796510051055 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •