Sayfa 959/1230 İlkİlk ... 45985990994995795895996096196910091059 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,665 - 7,672 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Malesef Almanya'da da ayni sorun var...

35 yil prim odedikten sonra alinan ortalama maas erkeklerde 1520 Euro kadinlarda 1106 Euro.

Bu nedenle bir cok alman da calisabilirken ozel emeklilik sirketlerine para odeyerek emekliliginde ondan maas almaya calisiyor..

https://www.zdf.de/nachrichten/heute...ahlen-100.html

Bu ozel emeklilik sirketlerine odenen primin bir kismini alman hukumeti karsiliyor, vergi indirimi sagliyor vs

https://www.riester-rente.net/

Syg,
    Sistem bize şunu emrediyor. Emekliliğe kadar evini mutlak al. Emekli maaşının amacı seni yaşatmak değil seni hayatta tutmak bu nedenle birikimini ona göre yap. Özellikle yaşlanınca daha minimalist bir yaşama hazırlık yap. Ve paranın sana en çok yaşlılıkta gerekeceğini unutma.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,008
     Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    sn dudu, herkes göçmenini seçer alır ama biz bakacak adamları değil bakılacakları seçeriz gibime geliyor... son Suriyeli örneği açık değil mi?
    Ben de ironi yaptim zaten.

Kanada gocmenlik puanlamasinda 29 yasindan sonra puan vermiyor puan eksiltiyor.
    20 li yaslarda gel bana 40 sene calis ver vergi ode diyor.
    Oradaki min emekli maasi 600 dolarlarda. Ortalama 800 en yuksegi ise 1100 dolarlarda.
    Asgari saat ucreti ortalama 14-15 dolar brut saatlik.
    Bu durumda emekli maaslarinin asgari ucretle karsilastirildiginda ne kadar dusuk oldugu goruluyor.
    Orada da herkes calisirken emekliligi icin para biriktirip yatirim yapmak zorunda.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Keşke imkanım varken 12 sene önce emekli olsaydım keşke diyorum şimdi kafam hiç çalışmamış ki o zamanlar 🤦

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,008
    Emeklilik sistemi bir iluzyondur.

Syg,

5. Zaten olacak olan o. Onu yapan net iktidardan düşer o nedenle şimdilik beyaz yaka hedefte vurun abalıya misali. Tüketim çılgınlığına kapılmayın, biriktirmezseniz ve iyi degerlendirmezseniz yolun sonu kötü.
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Devlet inanın bunu umursamıyor. Ülkede yasallar dahilinde vefat eden eşinin maaşının (belli bir oranda) üstüne kendi emekli maaşını alanlar var.
    Siz 70 yaşındayken 20 yaşında biri ile evlenirseniz. Siz öldükten sonra evlenmezse ömrünün sonuna kadar sizin maaşınızın belli bir yüzdesini çalışmadan alıyor.
    Kız cocukları içinde belli koşullar dahilinde ömür boyu maaş var.
    Sonuçta devlet bunu çözmek istese emekli maaşını asgari ücret seviyesine indirger. Bunun üstünde kestiği primi bes’e aktarır.
    Böylece kamunun uzun vadede yükü sabit kalacak şekilde sistemi sürdürür.

6. su konut faizi kampanyalarını tekrar düşünmek lazim.
    favorimdeki ilanlara 100bin ve üzeri fark geldi su faiz surecinde .
    simdi belki bir miktar talebi harekete gecirmistir ama bir miktar talebi de törpülememiş midir bu?
    bugün ayni emlakçının tam olarak ayni ev için 3 ilanını buldum.
    575 bin 635 bin 647bin di fiyatlar.
    647binlik ilanı arayan 600e alsa çok sağlam pazarlik yaptım diyecek herhal
    bence piyasaya cok karismayacaksin abi.
    bir yerini tutarsan oteki tarafi sisiyor balon gibi.

7.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Devlet inanın bunu umursamıyor. Ülkede yasallar dahilinde vefat eden eşinin maaşının (belli bir oranda) üstüne kendi emekli maaşını alanlar var.
    Siz 70 yaşındayken 20 yaşında biri ile evlenirseniz. Siz öldükten sonra evlenmezse ömrünün sonuna kadar sizin maaşınızın belli bir yüzdesini çalışmadan alıyor.
    Kız cocukları içinde belli koşullar dahilinde ömür boyu maaş var.
    Sonuçta devlet bunu çözmek istese emekli maaşını asgari ücret seviyesine indirger. Bunun üstünde kestiği primi bes’e aktarır.
    Böylece kamunun uzun vadede yükü sabit kalacak şekilde sistemi sürdürür.

pasif sigortalı olarak adlandırılan emeklilerin sayısı ise 2019’da bir önceki yıla göre 346.6 bin kişi, 2017 yılına göre de 795.8 bin kişi arttı. 2019 yıl sonu itibarıyla dosya bazında 12.2 milyon emekli bulunuyor. (Ölenlerin hak sahipleriyle birlikte kişi bazında emekli sayısı 12 milyon 977 bine ulaşıyor.)

Çalışan sayısı 26M
    Ücretli çalışanlar bu grup içerisinde 18.3M

YTD

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,008
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    pasif sigortalı olarak adlandırılan emeklilerin sayısı ise 2019’da bir önceki yıla göre 346.6 bin kişi, 2017 yılına göre de 795.8 bin kişi arttı. 2019 yıl sonu itibarıyla dosya bazında 12.2 milyon emekli bulunuyor. (Ölenlerin hak sahipleriyle birlikte kişi bazında emekli sayısı 12 milyon 977 bine ulaşıyor.)

Çalışan sayısı 26M
    Ücretli çalışanlar bu grup içerisinde 18.3M

YTD
    Her bi emekliye en az uc calisan gerekiyormus sistemin saglikli isleyebilmesi icin..

Syg,

Sayfa 959/1230 İlkİlk ... 45985990994995795895996096196910091059 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •