Sayfa 992/1230 İlkİlk ... 492892942982990991992993994100210421092 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,929 - 7,936 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,972
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Bu başlıkta ve twitter da rasyonel, kumar oynama dürtüsünden uzak, aklı ve hırsı makul yatırımcılarla yazışıyoruz..ancak şu an, tüm dünyada 2000 yılındaki gibi bir çılgınlık var...o dönemleri yaşamayanlar bilmez..neredeyse bire bir aynı şeyler yaşanıyor.

birkaç yıl sonra, geriye dönüp 2000 yılındaki balona bakıp, insanlar nasıl oldu da bu kadar bilinçsizce borsaya yatırım yaptılar diyordum...şimdi aynı senaryo tekrarlanıyor ve ben hayterler içinde izliyorum.

.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Ben borsacıyım ,trende karşı durulmaz,piyasa borsa diyor, sağlam bulduğum kağıt da varsa ben borsaya girerim.Oynayıp da kazanmaya en yakın durum oynayıp da kaybetmektir.Borsa oyun değil diyenlere lafım yok.Ha bir gözüm daima amerikan borsalarında orada göçüşü görürsem ne el bırakırım ne kol ne bacak hepsini keser atar borsadan çıkarım,ama sanki bir müddet daha borsadan ekmek yenecek gibi.

3.  Alıntı Originally Posted by Caylak00 Yazıyı Oku
    TEFAS üzerinden fonların geçmiş performansları ve portföy dağılımlarını inceleyebilirsiniz.

Bence dengeli bir fon portföyü oluşturarak, hisse yatırımlarına destekleyici bir yan yatırım alanı oluşturulabilir.

Ben şahsen borçlanma aracı, katılım, hisse, altın, serbest fonlardan ve bunların döviz/yerli kombinasyonlarından dengeli bir fon portföyü oluşturarak 1-2 aylık performanslarını denemek için bu hafta başında cüzzi bir alım yaptım.

Açıkçası ümitliyim fonlardan, eğer merak eden olursa aylık olarak fonların durumunu paylaşıp fikir sağlayabilirim sizlere.

Saygılar.
    Reis ben merak ediyorum memnun olurum

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Esomar Yazıyı Oku
    Reis ben merak ediyorum memnun olurum

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Seve seve

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    Sn. Dudu,

Sizin satmama sanatı düşüncenizi okumuştum. Bu kapsamda yukarıdaki durumda iyi firmalar da gereğinden fazla (içsel değere göre) yükselirse ve irrasyonel fiyatlamalara gelirse yatırıma başlarken ki temel kurallar aynı kalsa bile bir süre yatırımdan çıkılabilir mi?

Daha geniş bir ifade ile patron ve diğer kriterler aynı ve hisseyi 1 tl den aldık ve 5 yıldır yatırımcıyız ve bugün yeniden vermeye razı olacağımız değer 7 olmasına rağmen firma 30 tl civarında ise satıp bu yatırımdan çıkılmalı mı gibi?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu başlığın açılış amacı bu hedef doğrultusunda hareket etmek zaten...Bunun için düzenli tasarruf, tasarrufların iyi reel getiri ile yatırımlarda değerlendirilmesi.

Enflasyon*2 şeklindeki bir getiri rasyonel değil..son yıllarda böyle gerçekleştiği için böyle düşünüyor olabilirsin..Ben buna enflasyon+%10-20 arası getiri diyorum...enflasyonun son 15 yılda ortalama %10 civarı olduğunu düşünürsek..oyak enflasyon+%10 u başarmış olur.

Şahsen 3 yıldır aktif olarak bu işe kafa yoruyorum..şu ana kadar enflasyon +%20, yani üst bandı becermiş durumdayım...ama bunu 15-20 sene sürdürebilmek kolay değil...sürdürsen zaten, makul bir başlangıç sermayesi ile 20 sene hatırı sayılır bir varlığa ulaşırsın.

Sonuçta, birisinin enflasyon+%20 getirebileceğine inansam, parayı o fona gözüm kapalı yatırırm...enflasyon+%10 u ben de sağlarım diye düşünüyorum.

Bu vesile şunu da belirteyim..Bu başlıkta ve twitter da rasyonel, kumar oynama dürtüsünden uzak, aklı ve hırsı makul yatırımcılarla yazışıyoruz..ancak şu an, tüm dünyada 2000 yılındaki gibi bir çılgınlık var...o dönemleri yaşamayanlar bilmez..neredeyse bire bir aynı şeyler yaşanıyor.

Bu dönemde yazdıklarım, önerilerim ve fikirlerim ister istemez cazip gelmiyor çoğu kimseye...hayılrısı ile bu dönemi atlatalım diyorum..sonra yine yoğun bir şekilde konuşur, tartışırız.

Hiç kar etmemiş, yakın vadede de etmesi beklenmeyen..gözümde fiilen batık hisselere saldırıyor insanlar..üstelik bir ayda ikiye katlanmış fiyatlardan...ne diyeyim..bu işin sonu güzel bitmeyecek ama...birkaç yıl sonra, geriye dönüp 2000 yılındaki balona bakıp, insanlar nasıl oldu da bu kadar bilinçsizce borsaya yatırım yaptılar diyordum...şimdi aynı senaryo tekrarlanıyor ve ben hayterler içinde izliyorum.

Not: endeksin seviyesine çok itirazım yok...zaten bu yıl için 80 bin alt seviye, 120 bin üst sınır beklentimi paylaşmıştım...gerçi ben bu hareketi son çeyrekte bekliyordum...ama çok da sorun değil...sorun bazı bist30 kağıtlarının saçma sapan seviyelere çıkması...borsa iyice kumarhaneye döndü maalesef.
    Sn Cautionary,

Lutfen daha sık yazin; hem Twitter'da hem de burada keyifle takip ediyorum. Aykiri ve anaakimdan ayrisan fikirlere her zaman ihtiyacimiz var.

Ayrica, gecen haftalarda Sn. Trade Shark'in paylastigi piyasa profesyonelinin yorumu bu konunun ilk kisminin ne kadar onemli oldugunu bir kez daha hatirlatii bana. O zaman yazamamistim, hazir mesaj yazarken bunu da eklemek istedim.

Saygilar.

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Ben borsacıyım ,trende karşı durulmaz,piyasa borsa diyor, sağlam bulduğum kağıt da varsa ben borsaya girerim.Oynayıp da kazanmaya en yakın durum oynayıp da kaybetmektir.Borsa oyun değil diyenlere lafım yok.Ha bir gözüm daima amerikan borsalarında orada göçüşü görürsem ne el bırakırım ne kol ne bacak hepsini keser atar borsadan çıkarım,ama sanki bir müddet daha borsadan ekmek yenecek gibi.
    Buraya kadar gelip de rekoru görmezsek çok yazık olur, bir çuval incir berbat olur. Önce o rekor şöyle biraz zorlanılacak uğraşılacak sonra güçlü bir şekilde geçilecek ki gelsin manşetler, rekor haberleri, direnç kırıldı başka direnç kalmadı teknik analizleri vb. O gazla birkaç bin puan daha gidilecek daha çok yatırımcı çekilecek.

8.  Alıntı Originally Posted by baymetin Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarıyla bu konuyuda anlatayım.Hal esnafı hale gelen ürünün satış fiyatı üzerinden %8 civarında komisyon alır.Bu paraya belediye kesintileri ve vergiler de eklendiğinde %15-%!8- i bulur.Bu parayı üretici öder.Yani komisyoncu %15-%18 keserek üreticiye parasını öder.Ürün Kaça satılırsa satılsın bu değişmez.Burada esas sorun bundan sonra başlıyor.Pazarcı esnafı ve marketleri iyi denetlemek gerekiyor.Aldığı fiyatı öğrenip kesinlikle fahiş kar yaptırtmamalı.Serbest piyasa kesinlikle yalan.Kendi aralarında anlaşıyorlar.Köylü aynı ürünü pazara getirse kendilerinden ucuz sattırmazlar.Bence bütün sorun denetleme yokluğundan olmaktadır.Zabıta etiket yazıyor (yada pazarcı oda yetkilisi) kaç para yazalım diye soruyor.Bence bu yanlış.Etiketi yazıyor sonrada tezgahın boyuna göre para istiyor.Yani her şey üretici ve tüketicinin aleyhine işliyor.Tarlada soğan 50 kuruş pazarda 250 kuruş patatesde öyle .Yazık günah bu üreticiye.
    Bunun başka çaresi de var, internetten kendi satış yapsın son tüketiciye. Var zaten böyle satanlar, ama bakıyorum genelde market fiyatına ya da daha pahalıya satıyor, aradaki komisyon vb. farkların hepsini kendine alıyor, ne anladık bu işten.
    Yani o aracılar olmasa da değişen birşey olmuyor.

Askerde bir arkadaş vardı, giresunlu ve fındıkları var, öve öve bitiremiyor çok kaliteliymiş, ben de çok sever ve tüketirim, dedim markete para döküp duruyorum bana getir 2-3 kilo deneyeyim. Geldi fındıklar bir fiyat söyledi market/kuruyemiş fiyatından daha pahalı, bozuldum ama ses etmedim, fındığı yedim kalite vasat, market/kuruyemişçiden biraz peşine düşünce daha iyisini rahat buluyorum. Bana ders oldu bir daha bir daha tanıdıktan eşten dosttan mal almıyorum. İşyerinde de herkes bir yerden birşey getirtip satıyor, yok diyorum biz onu tüketmiyoruz denemiyorum bile beni pas geçiyorlar.

Yazdıklarıma çiftçi arkadaşlar alınmasın, onlar olmasa aç kalırız, ben deneyimlerimi paylaştım sadece.

Sayfa 992/1230 İlkİlk ... 492892942982990991992993994100210421092 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •