Sayfa 390/1230 İlkİlk ... 290340380388389390391392400440490890 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,113 - 3,120 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

bana göre gerçek temettü emekliliği ancak dolar geliri ile olur. şüphesiz o da gavur hisse senetleriyle olur. londra da vergi kesintisi olmuyor diye bir arkadaş yazmıştı. sadece tr de vergisi verilir. gelirin 5 olmazda 3 olur, ama enflasyon karşısında erimeyen bir para ile gelirin olur.
    cennetyolu arkadaşın yazısını okumadan yazmıştım. aynı konuya parmak basmış. neticede aklın yolu bir. bundan 5 sene önce daha farklı düşünüyorken, bugün tr hisseleriyle emekli olunmaz, diyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,932
    Isimiz zor cunku tl bir iluzyondur..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    isimler önemli değilde, bunlar aylık birikim mi
    Yıllık birikim birinci örnekte 25 yaşında 2000 tl ile başlıyor 5 senelik aralıklarla her yıl belirtilen tutarı yatırımına ekliyor. İkinci örnekte ise 40 yaşında ayda 8500 tl yatırırsa 65 yaşında 1 milyona yaklaşıyor. Her iki durumda yatırımın yıllık getirisi 11% asıl etli bileşik getiri ve erken başlamak yıllık yatırım tutarını azaltmış durumda, her iki case reinvest.

Bunu temettü emekliliği için hemen 2 milyon lazım düşüncesine anti tez olarak belirtmek istedim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Olaya sadece maddi birikim olarak bakmayalım...önce tasarruf doğru, ama birikimleri maddi ve maddi olmayan yatırımlara yönlendirmek lazım...mesela ekilip biçilebilir bir tarla çok kıymetli bir yatırım...burada ekip biçmek, sebze meyve yetiştirmek çok önemli.

Kaslarımızı diri tutmak lazım...elimizden bağ bahçe işleri de gelmeli...her yıl dikeceğin 9 meyve ağacından üçü erişkin hale gelse...30 yıl sonra 90 yetişkin meyve ağacın olur.... emeklilikte çok kıymetli bir varlık olur bu ağaçlar.

Parasal olarak bakmayın, bağ bahçeyle uğraşmak, meyve sebze yetiştirmek huzur ve mutluluk kaynağı....bence çocuklarınıza birakabileceğiniz en iyi varlık dalına çıkıp meyve toplayabileceği ağaçlardır.
    Askerde iken köylü çocuğun biri anlatmıştı.
    Bizim çocuğumuz olduğunda, dere kenarına kanada kavağı dikeriz. Çocuk evlenme yaşına geldiğinde o kavak büyümüş ve satılacak hale gelir.
    Kavağı keser satarız çocuğu evlendiririz.
    O zaman bir kanada kavağı ile bir traktör alınabiliyormuş. Yıl 1989 civarı.

Bunu beyaz yakada, evlenince, doğacak çocuk için üniversite ve özel okul parası biriktirmeye benzetebiliriz. yada emekliliğe birikim.

Tabi ticari kafalılar, madem o dönem kavak o kadar değerli, neden tüm köy dere kenarını kavakla doldurmamış diyecek. Fazlasını satar zengin olurlar.
    O dönem TVlerin halkı henüz bozmadığı dönem. İnsanların insanca yaşayabildiği dönem. Herkesin daha fazla para için koşmadığı dönem. En azından bazı bölgelerde.
    Şimdi fakiride zenginide, çalışanıda çalışmayanıda huzurlu ve mutlu değil.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Start early derler gavurlar..

Buffett'a sormuslar en buyuk pismanliginiz nedir diye hisse senedi biriktirmeye 12 yasinda baslamam demis..
    Keske 8 yasinda baslayaydim diyormus adamcagiz..
    Servetinin %99 u da bilesik getiri nedeni ile 50 sinden sonra yani son 35 senede olustu.

Syg,
    Merhaba sayın dudu,

grafik görmüştüm onuda ekleyeyim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,932
     Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    Merhaba sayın dudu,

grafik görmüştüm onuda ekleyeyim

Tskler..
    Ben de gormustum bu grafigi ama ben foruma grafik eklemeyi ogrenmedim bi turlu yoksa cok resim ekleyecegim.
    Syg,

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Tskler..
    Ben de gormustum bu grafigi ama ben foruma grafik eklemeyi ogrenmedim bi turlu yoksa cok resim ekleyecegim.
    Syg,
    Warren buffet Türkiyede yaşasaydı bırak milyarder olmayı kalp hastası olurdu.
    Adamın yaşadığı ülke endüstri devrimini tamamlamış. Bilgi teknolojisine dönüşümü gerçekleştirmiş. Doğal kaynakları nedeniyle bağımsız bir ülke. Zaten hayata 1-0 önde başlamış.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,932
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Warren buffet Türkiyede yaşasaydı bırak milyarder olmayı kalp hastası olurdu.
    Adamın yaşadığı ülke endüstri devrimini tamamlamış. Bilgi teknolojisine dönüşümü gerçekleştirmiş. Doğal kaynakları nedeniyle bağımsız bir ülke. Zaten hayata 1-0 önde başlamış.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Zaten kendi de zengin olmasindaki etkenleri soyle siralamisti.

1. ABD dogmus ve ABD sirketlerine yatirim yapmis olmasi
    2. Erken baslamis olmasi
    3. Yeterince uzun yasamasi

Biz de tirmalayip duralim bu ulkede...

Syg,

Sayfa 390/1230 İlkİlk ... 290340380388389390391392400440490890 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız