Sayfa 611/1230 İlkİlk ... 1115115616016096106116126136216617111111 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,881 - 4,888 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Finansal okuryazarlığı sınırlı olan biri için en güzel liman altındır bence. Temettü nedir, şirket büyümesi nedir, bileşik temettü vs bu kavramlardan toplasan ülke nufusunun %1'i hakimdir. Hala bedelsiz beklentisiyle kağıtlar hareket ediyor borsada, bu kadar cahil yatırımcı surusu var. Adamın elinden 100 lirayı alıp, 100 lira + 5TL temettü versen surat asar, ama 100 lirayı alıp 5 tane 20 lira versen havalara uçar.

Bu bedelsiz yüzünden hisselerin prim yapması sadece bana mı salakçı geliyor?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,982
     Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Finansal okuryazarlığı sınırlı olan biri için en güzel liman altındır bence. Temettü nedir, şirket büyümesi nedir, bileşik temettü vs bu kavramlardan toplasan ülke nufusunun %1'i hakimdir. Hala bedelsiz beklentisiyle kağıtlar hareket ediyor borsada, bu kadar cahil yatırımcı surusu var. Adamın elinden 100 lirayı alıp, 100 lira + 5TL temettü versen surat asar, ama 100 lirayı alıp 5 tane 20 lira versen havalara uçar.

Bu bedelsiz yüzünden hisselerin prim yapması sadece bana mı salakçı geliyor?
    Ama ben bugune kadar altindan zengin olan birisine rastlamadim.. calmadi ise tabii
    Altin temettu de vermez bilindigi gibi ama kagit altinlar yillik %2.5 getiri ile yine altin olarak tabii kiraya veriliyor dediydi HSBC'deki musteri temsilcim..
    Bunun disinda altin bana tasarruf yapmak ve varligi korumak icin cok cok elverisli ve guvenli bir enstruman geliyor.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Abiler merhaba eski başlığı okuyorum ve müthiş paylaşımlar var emeği geçen herkese teşekkürler.
    Forumda tek tek sayfalarda ilerlemek epey yorucu bilgilerde çok değerli olduğu için hiç birini ziyan etmek istemiyorum
    İlk sayfalara da içindekiler kısmını ekleyerek aranan şeyin bulmasını daha rahat hale getirmeye çalışacağım
    Bunun için önemli gördüğüm yerleri parça parça alıp word dosyasında birleştiriyorum bitince tamamını burada paylaşacağım.

Şimdilik 60 sayfayı okuyabildim ve çıkardığım dosyayı paylaşıyorum. Yazarlar siz olduğunuza göre istekleriniz varsa onları da içine eklemek isterim
    https://drive.google.com/file/d/1GRB...ew?usp=sharing

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,982
     Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Abiler merhaba eski başlığı okuyorum ve müthiş paylaşımlar var emeği geçen herkese teşekkürler.
    Forumda tek tek sayfalarda ilerlemek epey yorucu bilgilerde çok değerli olduğu için hiç birini ziyan etmek istemiyorum
    İlk sayfalara da içindekiler kısmını ekleyerek aranan şeyin bulmasını daha rahat hale getirmeye çalışacağım
    Bunun için önemli gördüğüm yerleri parça parça alıp word dosyasında birleştiriyorum bitince tamamını burada paylaşacağım.

Şimdilik 60 sayfayı okuyabildim ve çıkardığım dosyayı paylaşıyorum. Yazarlar siz olduğunuza göre istekleriniz varsa onları da içine eklemek isterim
    Afiyet olsun..
    Sonunda basdan sona okuyacak birisi cikti.
    Cok memnun oldum gercekten

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    Iki farklı kişi portfolio larının döviz ve altını epey geçtiğini yazmış. Endekse bakınca ne kadar doğru hisse seçimi yaptıklarını görmek mümkün. Tebrikler.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Aslında kısmen öyle. Sınai endeksi banka endeksini şu an 3'e katlamış durumda 2009 dibinden bakılınca. Özellikle son dönemde ayrışma çok daha net. Ama BIST endeksinin ağırlığı hala bankalarda olduğu için, borsa çok gitmedi algısı oluşuabiliyor. Banka dışı ne alsan bankaları 3'e katladı daha ne gitsin, yani sınai endeks ağırlığı banka kadar olsaydı 200 binlerde idi borsa endeksi. Tamamen sınai endeks olsa 300 ü geçmişti muhtemelen.

Bunun yanında bir de küçük şirketler büyük şirketlere oranla çok büyük ralli yaptı onu da söylemek gerekir.

6.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku

Oturup baya çalışmışsın, ve bu çalışmayı diğer faydalanmak isteyenlerin kişilerin kullanımına açmışsın. İşte bu yaptığını büyük şirketlerdeki çalışanlar, yeni yetme beyaz yakalılar yapsa, hayat onlar İçin çok daha kolay ve verimli olurdu.

Öncelikle tavsiyeye uyup önceki yazıları okuduğun İçin tebrikler. Bununla yetinmeyip fark yaratan, katma değer sunan bir çalışma da yapmışsın. Güzel bir örnek oldun, bravo.

Not: geçen bir başlıkta nükte yapmışsın, “cauti abi fırça attı†diye. Demek ki büyüklerin “fırça†ları hayırlı sonuçlara yol açabiliyor.

Not2: ileride beyaz yaka diye bir kitap yazarsam, bu çalışmamdan faydalanırım, special thanks kısmında adın geçer o zaman

7. Endeks 122 K oldu, buralardan veya 125 K seviyesinden bir düzeltme bekliyor musunuz?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    harika bi çalışma olmuş .elinize sağlık
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 611/1230 İlkİlk ... 1115115616016096106116126136216617111111 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •