Sayfa 637/1230 İlkİlk ... 1375375876276356366376386396476877371137 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,089 - 5,096 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Karli ise ve bu kari daha da buyumek icin kullaniyorsa no problem yani..
    X sirketi diyelim sermayesi kadar kar etsin yank hisse basi 1 TL bunu dagitmak yerine bu 1 TL ile yeni yatirim yapip ozvarliklarini daha da buyutuyor ve daha karli oluyorsa neden olmasin?
    Bu nedenle 10 TL olan hisse 15 TL ye cikiyorsa bana verecegi temettu icin gerekirse o kadarlik satarim ve dahasi nakit temettude odenen %15 stopaji da odemem
    Gecen sene Hekts bedellisinde tam da bu oldu.
    2 TL topladi ama hisse fiyati 15 den 30 a cikti.

Syg,
    Sn. Dudu cevabınız için teşekkürler.

Aslında sormak istediğim şu, ortak olduğum şirket bana nakit döndürmeyecekse, hisse senedi olarak tam olarak neyi satın alıyoruz?

Yani X firması çok karlı, öz kaynağını büyütmüş, arsaları şahlanmış, yeni teknoloji geliştirmiş olsun. İyi de ben tam olarak T adet hisseye sahip olmakla bu yukarıda saydığım varlıkların neyine ortak olmuş oluyorum eğer bu karlılıktan bana net olarak dönen bir şey yoksa?

Ortaklık = Karlılıktan pay alma ya da zarara ortak olma değil midir?

Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Üstadlar çok beginner bir soru soracağım.

Temettü vermeyen bir hisse tam olarak ne işe yarar? 1 adet hissesine sahip olduğum X şirketinin hissesi talebe, çok iyi karlılığa vs yükseldi diyelim ve hiç temettü vermiyor. İnsanlar neden bu temettü vermeyen X şirketine (yani para kazandırmayan bir dükkana ortak olmak için) alım yaparak piyasa değerini yukarı çekiyorlar?

ben X şirketinin 1/ödenmiş sermaye oranında sahibi olarak tam olarak neye ortak olmuş oluyorum eğer şirketim bana nakit sağlamıyorsa?

Umarım kafamı karıştıran noktayı anlatabilmişimdir.
    Arazi gibi düşünün uygun fiyata aldığınız bir araziyi daha sonra ona daha yüksek değer biçen birine satabilirsiniz. Bu süreç boyunca bir gelir elde etmezsiniz satım anında yatırdığınız parayı getirisi ile alırsınız.

Bir şirkette iyi kar ediyor ve bu karı işine yatırıyorsa ona biçilen değerin artması beklenir.
    Forumda yatırım yapan katılımcıların bir çoğu düşük değer biçilen bir firmayı bulup onu adil değerinden satmayı hedefler. Ancak şirketin adil değerini bulması için belli bir zaman aralığı yoktur. Zaten işin zor kısmı değerinin altında fiyatlanan şirketi öncelikle bulmak devamında sabretmektir. Kimileri sabretmez ve alternatiflere yönelir. Kimileri uzun süre bekler ama şirket bir türlü adil değerine ulaşmaz. İşte temettü burada devreye girer temettü veren bir şirket bu süreçte sabretmeyi kolaylaştırır ve çıpa görevi görür. Ama temettü vermemesi bir şirketi kötü kılmaz bunun en güzel örneği warren buffetin Berkshire Hathaway’dir.

https://www.macrotrends.net/stocks/c...-price-history

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

https://think.ing.com/articles/coron...rket-fall-out/
    ING'nin Coronavirus ile ilgili yazdığı rapor.
    2016 IMF çalışmasına göre Çin'in GSYİH'nin %1 düştüğünde Türkiyenin %0.05 pozitif ayrıştığını paylaşmış.
    2020 için de aynı şey düşünülebilir mi sizce ?
    Saygılar ..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,932
     Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Üstadlar çok beginner bir soru soracağım.

Temettü vermeyen bir hisse tam olarak ne işe yarar? 1 adet hissesine sahip olduğum X şirketinin hissesi talebe, çok iyi karlılığa vs yükseldi diyelim ve hiç temettü vermiyor. İnsanlar neden bu temettü vermeyen X şirketine (yani para kazandırmayan bir dükkana ortak olmak için) alım yaparak piyasa değerini yukarı çekiyorlar?

ben X şirketinin 1/ödenmiş sermaye oranında sahibi olarak tam olarak neye ortak olmuş oluyorum eğer şirketim bana nakit sağlamıyorsa?

Umarım kafamı karıştıran noktayı anlatabilmişimdir.
    Esasinda soru beginner sorusu filan degil, uzerinde surekli tartisilan bir konu.
    Ben de esasinda temettu icin ortaklik yaparim ama sirket bana derse, ben daha karli calisacagim, yeni yatirim yapip buyuyecegim bu nedenle bana belli bir sure musaade edin, temettu vermemeyim derse konuyu ciddi sekilde arastiririm. Aklima yatarsa beklerim yatmazsa temettu vermeyen sirketi satar vereni alirim.
    Gecmiste yuksek temettu veriyor/verecek diye bir kac cimento sirketi almistim, bir de Isyat yuksek temettu veriyor diye girmistim, ama sonra baktim fiyatlar hep yerinde sayiyor, hisseler artis yapmiyor, bana verdikleri temettuler hep ayni seviyelerde hatta dusuyorlar, hepsini bastim ciktim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    https://think.ing.com/articles/coron...rket-fall-out/
    ING'nin Coronavirus ile ilgili yazdığı rapor.
    2016 IMF çalışmasına göre Çin'in GSYİH'nin %1 düştüğünde Türkiyenin %0.05 pozitif ayrıştığını paylaşmış.
    2020 için de aynı şey düşünülebilir mi sizce ?
    Saygılar ..
    dusunulebilir.
    bizdeki organize sanayi falan dedigimiz bolgelerin agirligi tekstil isidir. tekstile olumlu yansiyabilir.
    deeee
    hocam bizim esas mevzumuz bu degil ki.
    yani bizim esas mevzularimiza gelmemiz lazim ordan yarim puan katki falan. degil bizim olayimiz.
    mevzularimiz belli.
    sn cautionary de herhalde bu mevzularimizda koklu bir iyilesme gormuyor ki 125 bine cizgi cekiyor.
    halbuki o cizgiyi 185 200 bin arasina da cekebilirdi.
    peki neden 125 diyor sebepler belli. o sebeplerden duzelen var mi yok diye goruyor ki 125 diyor.
    o oyle goruyor biz hayir diyebiliyor muyuz arguman sunabiliyor muyuz hayir.

6.  Alıntı Originally Posted by Calibra Yazıyı Oku
    dusunulebilir.
    bizdeki organize sanayi falan dedigimiz bolgelerin agirligi tekstil isidir. tekstile olumlu yansiyabilir.
    deeee
    hocam bizim esas mevzumuz bu degil ki.
    yani bizim esas mevzularimiza gelmemiz lazim ordan yarim puan katki falan. degil bizim olayimiz.
    mevzularimiz belli.
    sn cautionary de herhalde bu mevzularimizda koklu bir iyilesme gormuyor ki 125 bine cizgi cekiyor.
    halbuki o cizgiyi 185 200 bin arasina da cekebilirdi.
    peki neden 125 diyor sebepler belli. o sebeplerden duzelen var mi yok diye goruyor ki 125 diyor.
    o oyle goruyor biz hayir diyebiliyor muyuz arguman sunabiliyor muyuz hayir.
    Teşekkürler...yavaş yavaş beni anlayanlar, ya da katılanlar çoğalacak diye düşünüyorum.

Çok temel sorunlarımız var. Mesela bundan 5 yıl önce Brezilya, güneyafrika vs ile paralel bir fiyatlamamız vardı...fk larımız yakındı...şimdi ise Rusya ile paraleliz..neden, yönetim anlayışımız ve dünyaya bakışımız paralel...Rusya düşük faize rağmen yollardır 5-6 fk larla işlem görüyor...biz de maalesef 5-6 fk lara alışmak zorundayız...bşr ara faizler 20 ye zıpladı, bunun etkisi var dedik...ama 10 a düştük hala fk larımız 5-6 ( endeks fk larını değil...belli başlı hisselerin ortalama fk sını kastediyorum...yoksa öyle saçma hareketler oldu ki fk sı 30-40 olan bir sürü şirket var..bu balonlar gün gelir patlar, ama patlayana kadar da ortalama fk ları etkiler).

Ne oluyor peki...yabancı güven duymuyor...ve ne hisselerimize ne de tahvillere yatırım yapmıyor...İran, Suriye, Irak, Libya...hemen her ülkede ABD ve AB ile karşıt taraftayız...Rusya bile batıdan desteğimizin azaldığını görünce, artık pek yüz vermiyor bize...Suriye de ve Doğu Akdeniz de kaale almıyor bizi artık. Arap dünyası yönetimleri zaten içten içe diş biliyor.

Özetle, kimse güçlü Türkiye istemiyor...zaten kimse güçlü Rusya, Çin de istemiyor...bunu bilip çok akıllı hareket edip, boyumuzdan büyük işlere girişmememiz gerekiyordu...biraz kabuğumuza çekilip, içeride düzeni sağlayıp ekonomik olarak güçlenmemiz gerekiyor...yoksa İran durumuna düşer, tamamen tecrit ediliriz...halkta fakir ama gururlu takılmaya devam eder.

Mevcut yönetimin girdiği yoldan dönmesi zor, yeni bir anlayış yeni bir yönetim ile sağlanabilir bence...bu nedenle borsada reel olarak güçlü primler için seçim gündemi ve iktidar değişimi şart gözüküyor...( 125 bin konusunu açmam gerekti...lütfen konuyu fazla dallandırıp siyasete girmeyelim. Bu başlığı siyasetten uzak tutmaya çalışıyorum).

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,932
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Mevcut yönetimin girdiği yoldan dönmesi zor, yeni bir anlayış yeni bir yönetim ile sağlanabilir bence...bu nedenle borsada reel olarak güçlü primler için seçim gündemi ve iktidar değişimi şart gözüküyor...( 125 bin konusunu açmam gerekti...lütfen konuyu fazla dallandırıp siyasete girmeyelim. Bu başlığı siyasetten uzak tutmaya çalışıyorum).
    Ahmet MERGEN de 8.5 dolar hedefini dile getirirken bu degisimi ima ediyordu, acik acik soylemiyordu ama ima ediyordu..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8. Önce uçtu ama nefesi yetmedi, yere çakıldı

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    satılmaz dedim kağıt uçtu.

Sayfa 637/1230 İlkİlk ... 1375375876276356366376386396476877371137 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz