Sayfa 884/1230 İlkİlk ... 384784834874882883884885886894934984 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,065 - 7,072 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Aynen katiliyorum. Hatta eklemek isterimki sermaye girisi olmazsa derdimiz sadece ekonomi olmaz. Ornekleri cok

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,024
     Alıntı Originally Posted by Wshark Yazıyı Oku
    Aynen katiliyorum. Hatta eklemek isterimki sermaye girisi olmazsa derdimiz sadece ekonomi olmaz. Ornekleri cok

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Sayın şefin yazdığı gibi yerli en uygun alternatifi borsa gördüğü için endeksi tutuyor. Peki yerlinin kurşunu bittiğinde bu hisseleri yukarıya kim sürecek?

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Toparlayamadığımın farkındayım sadede geleyim. Yabancı sermaye girişi olmadan finansal piyasalarda sürdürülebilir getiri imkansız. Olsak olsak içe kapanık İran gibi bir ülke oluruz. Hem Avrupalı gibi yaşayalım, tüketelim, hem de yabancı sermaye girişi olmadan bunu yapalım dersek, olmaz, olamaz. Sürdürülebilir getiri için iyi büyümemiz, bunun için de çok fazla üretmemiz ve satmamız lazım. Bu da sermaye ile oluyor, yerel kaynaklar kısıtlı, zaten bu nedenle gelişmiş ülke değil, gelişmeye çalışan ülke diyorlar bize.
    sn cauti, bunlar güzel dilekleriniz. lakin böyle bir rasyonel yönetim görüyor musunuz? yabancıda görmediği için, hem sermayeye ihtiyaç olup hem de enflasyonun altında faiz verilen bir ülkeden çıkıyorlar. hangi şartlarda borsaya demiyorum, ülkeye yatırıma gelirler? bu şartlar oluşabilir mi?
    uçan kaçan hisse peşinde koşan ky için yapacak bir şey yok. atalarımızın dediği gibi aptalın cebinde para durmaz.
    garip şef ne yapmalı, ben bu soru peşindeyim: yabancı payı % 56 altına inmiş, 244milyar tl hissesi var. bankadaki mevduat 2,6 trilyon tl var. bunun yarısı tl de. yabancı hissenin tümünü satmaz, belki satacağını sattı. karşısında bunu rahat karşılayacak, parayı nereye yatırayım arayışında olan insanlar var. bunların çok büyük çoğunluğu borsaya hisse alarak değil, fon alarak girer. benim görüşüm 1 yıla kalmaz yerli yatırımcı payı % 50 yi geçeceği yönünde.
    dünyada tekrar para basıldığı, faizin bu kadar düşük olduğu buna karşın covid virüsünün ekonomileri durdurduğu şu ortamda bist düşer mi, düşerse kaça düşer. yok mu, aranızda bir ermiş.
    Son düzenleme : şef; 08-05-2020 saat: 13:03.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,024
    #YABTKSORAN #matriks http://share.matriksdata.com/share.a...05081235582010

Yabanci takasi orani dusmeye devam ediyor..

Yeni sermaye cekemedigimiz gibi eskisini de kaybediyoruz..

Bakalim ne kadar surecek? Nerede duracak??

Basladigimiz noktaya, AB'den tarih aldigimiz yilin gerisine duseriz boyle giderse..

Gittikce icimize kapanacagiz..

Yerlinin bile kacmak istedigi bir ortama yabanci gelir mi?

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Güzel soru. Bu soru son dönemlerde özellikle small cap denen bist30 dışındaki hisselerde yaşanan hareketliliği anlamak için de soruluyor.

Bence de, düşük faiz ortamı ve reel hayatta iş yaparak para kazanma şansı azaldığı için böyle bir eğilim oluştu. Bu eğilimde sosyal medyadaki bazı çok takipçili hesapların da etkisi büyük. Ama ben bu konuda esas parayı götürenin arka taraftaki bazı orta boy spekülatörler olduğunu düşünüyorum. Yani ön tarafta bazı çok takipçili hesaplar, bilinçli bir şekilde desteklendi. Yani adamların yazdığı hisseler bilinçli hareket ettirildi, bir güven oluşması ve fenomen olmaları sağlandı, sonra da bu hesaplar üzerinden manipülasyon yapılmaya başlandı.

Sonuç olarak. Ponzi olayına benzetiyorum bu durumu. Bahanelerden biri olarak da teknoloji, yazılım vs argümanları kullanıldı. Yıllarca sektörde profesyonel olarak çalışmış biri olarak, 5g gelecek, Teknosa bu işten çok olumlu etkilenecek görüşünü okuyunca kahroluyorum. Takipçilerin de eğitim ve bilinç düzeyi düşük olunca, inanlar da çok oluyor...bu iş Nasrettin hocanın koyunların geçerken yünlerinin çalılara takılma işine benziyor.

Neyse, toparlayalım. Her ponzide olduğu gibi, bu işin sonunda birileri servetine servet katacak...aç gözlü, kumar oynama arzusundaki küçük kumarbazkar da para kaybedecek...üzücü ama, 20 yıl aradan sonra yine 100 binlerce borsa küskünü oluşacak...sonra bizim gibi gönüllüler de deniz yıldızı hikayesinde olduğu gibi birer birer kurtarmaya çalışacak bu yaralıları.

Toparlayamadığımın farkındayım sadede geleyim. Yabancı sermaye girişi olmadan finansal piyasalarda sürdürülebilir getiri imkansız. Olsak olsak içe kapanık İran gibi bir ülke oluruz. Hem Avrupalı gibi yaşayalım, tüketelim, hem de yabancı sermaye girişi olmadan bunu yapalım dersek, olmaz, olamaz. Sürdürülebilir getiri için iyi büyümemiz, bunun için de çok fazla üretmemiz ve satmamız lazım. Bu da sermaye ile oluyor, yerel kaynaklar kısıtlı, zaten bu nedenle gelişmiş ülke değil, gelişmeye çalışan ülke diyorlar bize.
    5g’yi bende zorladımda teknosa nesnelerin internetiyle teknocell ile mükemmel işler yapar mı diyeceğim ama bunun için çok sağlam bir mühendislik departmanı ve buna uygun bir şirket kültürü gerekir. Yani apple’ın veya samsungun yaptığı gibi önce ürün sonra mağaza konsepti gerekir

Diğer yandan insanların sistem riski nedeniyle paralarını yastık altında tuttuğu bir ülkede sermaye piyasalarının salt yerli yatırımla yürümesi zor gözüküyor.
    Yabancı yatırımcı içinse güven gerekiyor. Sürekli dış siyasi gerginlikler yaşayarak (haklı veya haksız olduğumuzu sorgulamıyorum). Yatırım alma veya tedarik zincirine dahil olma sürecinde her zaman, ama sorusu olmaya devam edecek.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7. Ben de dahil çoğu ekonomi ile uğraşan insanlar bu kadar dolar bolluğunda mutlaka ülkemiz yabancı sermaye çeker diye bekliyorduk. Ancak bırak gelmeyi son hız yabancı sıcak para çıkıyor. Para otoritesi de önlem almayı değil bu çıkışı hızlandırıcı şekilde davranıyor. Bu adımlar sanırım bilinçli atılıyor(.Eğer bilinçli atılmıyorsa gelişi güzel davranılıyorsa yandı gülüm keten helva). Bilinçli davranıldığını umut ederek sebep arıyorum kendi kendime. Ülke de sıcak para olmazsa finans piyasaları daha stabil olur. Bu durumda faiz ve döviz kurlarında ki stabilite ülkeye yabancı yatırımcı çekebilir.Şu an dolar kurlarının bulunduğu durum itibariyle tüm fabrikalarımız çöp fiyatına düşmüş durumda. Acaba para otoritesi ya da daha açık anlamıyla hükümet bunu mu sağlamaya çalışıyor. Yani faiz ve kurlarda stabiliteyi sağlayıp kalıcı yabancı yatırımcıyı çekmek mi amaçları.Sadece sesli düşünüyorum.
    Y.T.D.

8.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    sn cauti, bunlar güzel dilekleriniz. lakin böyle bir rasyonel yönetim görüyor musunuz? yabancıda görmediği için, hem sermayeye ihtiyaç olup hem de enflasyonun altında faiz verilen bir ülkeden çıkıyorlar. hangi şartlarda borsaya demiyorum, ülkeye yatırıma gelirler? bu şartlar oluşabilir mi?
    uçan kaçan hisse peşinde koşan ky için yapacak bir şey yok. atalarımızın dediği gibi aptalın cebinde para durmaz.
    garip şef ne yapmalı, ben bu soru peşindeyim: yabancı payı % 56 altına inmiş, 244milyar tl hissesi var. bankadaki mevduat 2,6 trilyon tl var. bunun yarısı tl de. yabancı hissenin tümünü satmaz, belki satacağını sattı. karşısında bunu rahat karşılayacak, parayı nereye yatırayım arayışında olan insanlar var. bunların çok büyük çoğunluğu borsaya hisse alarak değil, fon alarak girer. benim görüşüm 1 yıla kalmaz yerli yatırımcı payı % 50 yi geçeceği yönünde.
    dünyada tekrar para basıldığı, faizin bu kadar düşük olduğu buna karşın covid virüsünün ekonomileri durdurduğu şu ortamda bist düşer mi, düşerse kaça düşer. yok mu, aranızda bir ermiş.
    Bu sorunun cevabını, kendimce vermeye çalıştım daha önce. Önce sert düştük, abd borsaları eşliğinde güzel, hatta aşırı sayılabilecek bir tepki verdik. Bundan sonra tekrar aşağıları denememiz lazım görüşündeyim. Ama abd düşmeden bizim de çok düşmemiz pek mümkün gözükmüyor.

Dow önderliğinde yeni bir düşüş dalgası başladığında bist ön sıralarda olur görüşündeyim hala..Nerden döner, nasıl döner, onu düşüş başlasın ondan sonra tartışırız. Şimdiden doğmamış çocuğa don biçmeyelim.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 884/1230 İlkİlk ... 384784834874882883884885886894934984 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •