Sayfa 654/1230 İlkİlk ... 1545546046446526536546556566647047541154 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,225 - 5,232 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Ben de dün ve bugün epey mala girdim sattığım çoğu kağıdı daha aşağıdan yerine koyma imkanları geldi. Aslında bilanço döneminde daha yüksek nakitte kalmak isterdim ama mal satar mal alırım gün içinde dedim. Gün içi güzel tradeler de oldu. Borsa portföyümde %80 maldayım şu an, hayırlısı bakalım. Kalanında altın ve gümüş var elimde.

Şimdiye kadar gelen bilançolar içinde en beğendiğim kağıt ismen, 2. Begendigim isgyo, 3. Soda oldu. Soda birlesme nedeniyle spekülatif hareket edecektir bilanco öncesi kapattım pozu ve tekrar açmadım. Isgyo, gyo lara olan genel soguklugum ve inceleme fırsatı bulamamam nedeniyle yedekte. Ismen de ise tradelerle beraber mal almaya çalıştım 5 lira maliyetli ortalama bir poz açabildim.

Elimde klmsn (8), Arsan (1.8), knfrt (5.5), asels(19.15), ıpeke(4.5), ismen(5) ve olmaz olasıca TKFEN (22) var, Ykb ereğli soda cemtas pozları güzel karlarla kapanmış durumda. Birinci önceliğim para kaybetmemek olduğu için karşı bacak sürekli manüel deneme ve öğrenme amaçlı short açıyorum, son düşüş ile beraber açıkçası faydasını gördüm. Short tan para kazanmadım ama portföyümü koruduğunu söyleyebiliriz.
    Güzel...hedge sigorta gibidir, kazaya karşı yaparsın...tüh kaza yapmadım, sigortayı boşa yaptık demezsin...10 yıl kaza yapmazsın. 11. Yıl da kaza yaparsın, 11 yıl boyunca sigorta yaptığına değmiş olur.

2. +sadece short degil longta sigorta olabilir.
    örnek tupraş vardır portföyünde Petrol fiyatları rafineri marjları düsmüştür endeks giderken hissen gitmez... demir celik fiyatları düsmüstür eregl ile yaya kalırsın vs.

YTD
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Güzel...hedge sigorta gibidir, kazaya karşı yaparsın...tüh kaza yapmadım, sigortayı boşa yaptık demezsin...10 yıl kaza yapmazsın. 11. Yıl da kaza yaparsın, 11 yıl boyunca sigorta yaptığına değmiş olur.

3. Bu benim felsefeme tamamen ters. Ben her zaman endeksi overperform etme iddiasindayim, asla endeks long olmam hele hele hedge amaçlı kesinlikle olmam. Tüpraş için dediklerinizi düşünürsem direk verir fiyatın düşmesini beklerim ve başka kağıtlara geçerim. Tek tek 225 bilançoyu inceliyorum overperform edecek başka şirket bulamıyorsam da borsadan çıkarım short denemeye devam ederim açıkçası.

Cauti üstad aselsan için ne dersiniz? Çok çok iyi görünüyor detaylı yarın bakarım ama iyi ki elimde hatta keşke daha çok alsaydım dedim kârı görünce!
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    +sadece short degil longta sigorta olabilir.
    örnek tupraş vardır portföyünde Petrol fiyatları rafineri marjları düsmüştür endeks giderken hissen gitmez... demir celik fiyatları düsmüstür eregl ile yaya kalırsın vs.

YTD

4.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Bu benim felsefeme tamamen ters. Ben her zaman endeksi overperform etme iddiasindayim, asla endeks long olmam hele hele hedge amaçlı kesinlikle olmam. Tüpraş için dediklerinizi düşünürsem direk verir fiyatın düşmesini beklerim ve başka kağıtlara geçerim. Tek tek 225 bilançoyu inceliyorum overperform edecek başka şirket bulamıyorsam da borsadan çıkarım short denemeye devam ederim açıkçası.

Cauti üstad aselsan için ne dersiniz? Çok çok iyi görünüyor detaylı yarın bakarım ama iyi ki elimde hatta keşke daha çok alsaydım dedim kârı görünce!
    Evet, ASELSAN çok iyi...ama benim kapsam dışında olduğu İçin detaylı bakmıyorum...esas Ereğli sürpriz kötü bir bilanço açıkladı, bakalım yarın ne olacak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben dün ve bu sabah iki parça alım yaptım...10 parçaya böldüm planladığım alımları.

Dün DHMİ trafik verileri yine olumlu geldi, özellikle Pegasus İçin...Şubat verileri çok önemli olacak...eğer Şubat trafikleri, yani toplam trafikten aldığı pay ciddi oranda düşmezse...65 ler dip olarak kalır bence.
    öncelikle cevabınız için teşekkürler.. bugün öğleden sonra pegasus için çok niyetlendim ama elimdeki bazı pozları azaltamadığım için nasip olmadı. durumum uyarsa yarın bende ilk alımımı yapacağım..

6. HALK, diğer bankalara uymadı bu kez. ABD ile ilişkilerde yumuşama, HALK'a ne kadar yarar? Ben alıma başladım HALKBANK'da.

Yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    borsayı yakından takip etmeyen biri olarak nacizane bir gözlem paylaşmak istiyorum.

iş bankasına ait kağnı gibi yerinden oynamayan hisseler bile son bir yılda ikiye katlamış (İŞYAT , ANHYT)

benzer şekilde borçlarıyla nam salmış BRİSA da ikiye katlamış.

daha ufak çaplı hisseleri düşünemiyorum bile ,bunlar kısmen alıp sattığım hisselerdi.

gerçekten ülke ekonomisi çok iyiye gidiyor şirket karları katlanıyor da ben mi bir şey kaçırıyorum.
    sırf hisse portföyüm boş olmasın biraz motive olayım diye cüzi işyat almıştım, bir haftada 30% yaptı.

hiç bir şey anlamıyorum vallahi.

bu arada tüm dünyada borsanın artması için ön şart ekonominin iyi değil, çok kötü olması artık.

ekonomi kötü olacak ki para basılsın borsalar şahlansın.

tüm paradigmalar kayıyor.

8. Uzun vade yatırım evlilik gibi..birlikte çok güzel günler geçirmiş olabilirsiniz..hatta sana çok güzel yavrular vermiş olabilir...ama zamanı gelince, ayrılman icap ediyorsa, ayrılmayı da becerebilecek gerekir..üzücü, kalp kırıcı belki...ama birlikte devam etmenin iki tarafa da faydası yoksa artık...bye bye diyebilmek lazım.

Sayfa 654/1230 İlkİlk ... 1545546046446526536546556566647047541154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •