Sayfa 1006/1230 İlkİlk ... 650690695699610041005100610071008101610561106 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,041 - 8,048 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. Tasarrufcu,

240 çarpanlı yani 20 fiyat kazançlı bir yatırımı geleceğe yönelik olarak 4 kaldıraç kullanarak kira(temettü) gelirlerini dikkate alarak yıllık ortalama %10-15 arası nominal getiri ile avantajlarını sayısal olarak değerlendirdiniz mi?

Örneğin 720k tutarında bir ev için brüt 3k (vergi sonrası 2.550) kira alıyorum. Evi alırken %25 peşinat cebimden çıkar. Kalan bedel için kredi gerekir. Bu bedele 22k+döner sermaye tapu harcı öderiz. 3k civarında banka masrafı çıkar. Ufak tefek masrafları ve sahibinden aldığınız varsayımı altında 25k komisyon harcanır.

%0.74 faiz ile 180 ay vadeli olarak 4834 tl para çıkışınız olur. Yıllık bazda bakarsanız 58k gider olurken ilaveten 5.4k vergi ve 1k civarında da emlak vergisi çıkar.

Yıllık ortalama %10-15 arası değerlenen bir varlığıa ilk etapta 265k yatırım yapıp ilave olarakta yaklaşık 29k (65k-36k) yatırım yapmak ne kadar mantıklıdır bilemiyorum. Kiranın ve vergilerin %10 arttığı varsayımı ile bu yatırımın pozitif nakit akımına döneceği ilk ay 70 ay sonradır.

Bu hesaplamada karşı taraf riski göz ardı edilmiş olup yanlışım var ise düzeltilirse sevinirim.
    Güzel hesaplama olmuş. yatırım yapanlar enflasyona oyunuyorlar. Enflasyonun hızlı yükselmesi durumunda ödenecek para azalırken, elde edilecek gelirini ve malın değerinin yükselmesini bekliyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Hissesine sahip olduğun şirket yatırım yapacağını açıklayıp, yatırımın geri dönüş oranının ortalama 10 yıl olacağını aciklasa hisseyi elinde tutmaya devam edermisin?

240 kira çarpanı ile yatırım bana hiç makul gelmiyor.

3. cauti, senin sektör hakkında daha net bilgin var... bugun ışık ökte deyince baktım ben de... tupraş/petkim oranının son 9 ayda 40'tan 20'ye düşmesi hakkında ne düşünürsün; burda tupraş al petkm sat gibi bir pair trade fırsatı var mı sence...

sen petkm için genelde daha olumlu yazıyordun diye hatırlıyorum ama aralarındaki marj 1 yıldan kısa sürede çok fazla açılmış gibi duruyor... petrol fiyatları da ufaktan kafayı yukarı kaldırmışken en azından önümüzdeki birkaç ayda sence tupraşın petkimden daha iyi performansı beklenebilir mi bu oranı 30 civarına çekecek şekilde mesela?
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Altın için stratejiyi temel analizle belirliyorum. Fed politikaları, faiz ve enflasyon seyri vs... buna göre karar veriyorum stratejiye.

Ama, satış noktası için tepeden en az %10 düşüş olmasını beklerim. Böyle bir düşüş gelmeden ya da makro çerçeve değişmeden satış düşünmüyorum.
    Tesekkurler.

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. Tasarrufcu,

240 çarpanlı yani 20 fiyat kazançlı bir yatırımı geleceğe yönelik olarak 4 kaldıraç kullanarak kira(temettü) gelirlerini dikkate alarak yıllık ortalama %10-15 arası nominal getiri ile avantajlarını sayısal olarak değerlendirdiniz mi?

Örneğin 720k tutarında bir ev için brüt 3k (vergi sonrası 2.550) kira alıyorum. Evi alırken %25 peşinat cebimden çıkar. Kalan bedel için kredi gerekir. Bu bedele 22k+döner sermaye tapu harcı öderiz. 3k civarında banka masrafı çıkar. Ufak tefek masrafları ve sahibinden aldığınız varsayımı altında 25k komisyon harcanır.

%0.74 faiz ile 180 ay vadeli olarak 4834 tl para çıkışınız olur. Yıllık bazda bakarsanız 58k gider olurken ilaveten 5.4k vergi ve 1k civarında da emlak vergisi çıkar.

Yıllık ortalama %10-15 arası değerlenen bir varlığıa ilk etapta 265k yatırım yapıp ilave olarakta yaklaşık 29k (65k-36k) yatırım yapmak ne kadar mantıklıdır bilemiyorum. Kiranın ve vergilerin %10 arttığı varsayımı ile bu yatırımın pozitif nakit akımına döneceği ilk ay 70 ay sonradır.

Bu hesaplamada karşı taraf riski göz ardı edilmiş olup yanlışım var ise düzeltilirse sevinirim.
    kiralarda vergi %15dir, ancak yanlış hatırlamıyorsam 4000lira gelirden sonra vergiye tabi. Ayrıca ödenen kredi faizlerini de buradan düştüğünüz için ilk 5-6 yıl neredeyse vergi vermiyorsunuz.
    Ortalama bir konut, kaldıraç kullanıldığı için 48-60 ay arasında masrafını çıkarıyor.
    Ondan sonra ki sürede hem konut değerlemesi, hemde kiralar kar olarak haneye geçiyor.

Konut, arsa,tarla, taksi, dolmuş plakaları da bir beyaz yakanın alternatif gelir kalemleri olabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    cauti, senin sektör hakkında daha net bilgin var... bugun ışık ökte deyince baktım ben de... tupraş/petkim oranının son 9 ayda 40'tan 20'ye düşmesi hakkında ne düşünürsün; burda tupraş al petkm sat gibi bir pair trade fırsatı var mı sence...

sen petkm için genelde daha olumlu yazıyordun diye hatırlıyorum ama aralarındaki marj 1 yıldan kısa sürede çok fazla açılmış gibi duruyor... petrol fiyatları da ufaktan kafayı yukarı kaldırmışken en azından önümüzdeki birkaç ayda sence tupraşın petkimden daha iyi performansı beklenebilir mi bu oranı 30 civarına çekecek şekilde mesela?
    Bu sektör uzmanlık alanım değil. Ortalama bir yatırımcı kadar bilgim var diyebilirim.

Ancak şu kadarını söyleyeyim. Işık okte nin son 1-2 yılda kafa yandı diye düşünüyorum. Tam ters indikator oldu. Psikolojisi iyi değil bence. Bu nedenle her söylediği ters etki yapıyor bende.

Tüpraş ve Petkim in sadece sektörleri benzer. Başka bir benzerlikleri yok. Star rafinerisi nedeniyle Petkim in de rafineri geliri var diyebiliriz. Yoksa iş modelleri de pek benzemiyor bence.

Pair trade, ya da ikili trade benzer iş modeline sahip firmalar arasında yapılır. THY-Pegasus, bim-şok, garan-akbank, Toaso-froto gibi.

Yoksa Tüpraş ve Petkim arasında tarihsel oranlara bakarak işlem yapmak saçmalık olur bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Pair trade, ya da ikili trade benzer iş modeline sahip firmalar arasında yapılır. THY-Pegasus, bim-şok, garan-akbank, Toaso-froto gibi.

Yoksa Tüpraş ve Petkim arasında tarihsel oranlara bakarak işlem yapmak saçmalık olur bence.
    peki onu geçtik o zaman... thy/pgsus oranı da 2019 başında 0.7 iken şimdi 0.23'te... thy al pgsus sat yapılır mı
    gerçi 2014'te de 0.2 imiş... buna uzun vadeli bir fair value biçmek zor gibi...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu sektör uzmanlık alanım değil. Ortalama bir yatırımcı kadar bilgim var diyebilirim.

Ancak şu kadarını söyleyeyim. Işık okte nin son 1-2 yılda kafa yandı diye düşünüyorum. Tam ters indikator oldu. Psikolojisi iyi değil bence. Bu nedenle her söylediği ters etki yapıyor bende.

Tüpraş ve Petkim in sadece sektörleri benzer. Başka bir benzerlikleri yok. Star rafinerisi nedeniyle Petkim in de rafineri geliri var diyebiliriz. Yoksa iş modelleri de pek benzemiyor bence.

hem de tam şaçmalık, tam ky kafası. üstelik petkim çok mu kazandırdı? dediğinde haklı çıkma ihtimali de gayet yüksek. zaten tüpraşı hangi hisse ile değiştirse kazanacak.

Sayfa 1006/1230 İlkİlk ... 650690695699610041005100610071008101610561106 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •