Sayfa 1094/1230 İlkİlk ... 945949941044108410921093109410951096110411441194 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,745 - 8,752 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Yazılarda kendi işini kurma/ticarete atılma konusuna yer verilmiş, yakın zamanda iki olumsuz girişimim olduğu için tecrübe olması açısından başımdan geçenleri paylaşmak istedim.

Yaklaşık 11 yıldır beyaz yakalı olarak çalışıyorum, neredeyse en baştan beri tasarruf tutarım %50 altına belki de %60 altına düşmemiştir. Kısa sürede evimi ve arabamı aldım, yaklaşık 10 yıl önce borçlanarak bu ikisini almak çok daha kolaydı, sonrasında ise finansal piyasalarda yatırımlarım hep devam etti.

Birikimleri değerlendirmek adına 2017 yılında ticari ortaklık yaptım, bu girişimim halende devam ediyor ama kendini ancak çeviriyor, bana maddi anlamda zararı yok diyebilirim fakat bu iş, stres anlamında çok zorlayıcı bir üç yıl geçirmeme sebep oldu. Fırsat maliyeti de yüksek oldu çünkü işe yatırdığım paranın tamamı yp idi. Geçtiğimiz aralık ayında tekrar bir girişimim oldu; eşiminde içinde bulunduğu bir işti, getirisi ve garantisi yüksek bir iş olmasına rağmen pandemi ve sonrasında devletin yaptığımız işi geçici askıya alma kararı vermesi bizi çok zorda bıraktı ve yakın zamanda kapatmayı planlıyoruz.

Kısacası, benim gibi beyaz yakalı arkadaşlar ticari faaliyeti sürdürmek isterlerse çok iyi düşünmemeliler, finansal özgürlüğü kazanma yolunda zaman kazanmak amacıyla giriştiğim işler bana çok ciddi zaman ve para kaybına sebebiyet verdi. Bu yazıyı asla girişimciliği baltalamak için yazmadım, sadece işe girişim yapmadan önce müteşebbisliğin özellikle karakterinize uygun olup olmadığına dikkat etmeniz amacıyla yazdım. Çünkü buradaki arkadaşların çoğu finansal özgürlüğünü kazanmak isteyenlerden oluşuyor ve çoğumuz belki de zamanla yarışıyoruz, amacımız hayatımızdan kaybolan zamanı minimize etmek iken ticaret biraz zaman ve belki de kayıp isteyen bir süreç, o yüzden özellikle yaptığınız iş oturana kadar finansal özgürlük kafasına uygun olmayabilir, hele de para kaybetmeye başladığınızda emek emek biriktirdiğiniz paraların kaybolması sizi daha fazla strese sokabilir ve kayıplarınız artabilir.

2. Sn Cautionary, sanirim ozel mesaj kutunuz dolmus durumda. Temizlemeniz mumkun mu acaba?

3.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Sn Cautionary, sanirim ozel mesaj kutunuz dolmus durumda. Temizlemeniz mumkun mu acaba?
    Tamamdır,,
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Merhaba,
    Üstadlara bir sorum olacaktı.
    Bazı kaynaklarda şunu okumaktayım, ema100, ema200, ema30, ...aşağı kırarsa sat, yukarı kırarsa al gibi buna benzer metodlar var.
    Uzun vade düzenli alımlarda, şu mantık doğru mudur?
    Eğer hisse fiyatı, belirlediğimiz ema200, ema100, ama50 gibi ortalamaların altında olursa al, üstünde olursa bekle.
    Çünkü uzun vade için, bu malın ucuzladığı anlamına gelmez mi?
    Bilmiyorum yanlış mı yorumluyorum

5.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    sayin forumdaslar gelecekte ulkemizde ve dunyada (ayri ayri olabilir) getirisi yuksek meslekler neler olabilir sizce?

kisinin kendi isini yapabilmesi acisindan ben avukatlik, doktorluk ve finans alanlarinin cazip olacagini dusunuyorum.
    Selam,
    Dediginiz alanlar direk olarak yapay zekanin issiz birakacagi alanlar. Bunlardan ziyade "derin ogrenme", "yapay zeka kodlama" gibi alanlara yonelmeli gencler. Yapay zeka cok kucumsenecek birsey degil; cok feci carpacak ki bu COVID sureci hizlandiriyor diyebiliriz.
    Butun global eski toprak sirketler dijitallesme surecine girdi. Dijitallesme sureci ilerledikce cogu rutin pozisyon yapay zeka ile degistirilecek. Yine beyaz yaka direk topun ucunda yani, mavi yaka cok etkilenmeyecek bu degisimden.

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Üstadlara bir sorum olacaktı.
    Bazı kaynaklarda şunu okumaktayım, ema100, ema200, ema30, ...aşağı kırarsa sat, yukarı kırarsa al gibi buna benzer metodlar var.
    Uzun vade düzenli alımlarda, şu mantık doğru mudur?
    Eğer hisse fiyatı, belirlediğimiz ema200, ema100, ama50 gibi ortalamaların altında olursa al, üstünde olursa bekle.
    Çünkü uzun vade için, bu malın ucuzladığı anlamına gelmez mi?
    Bilmiyorum yanlış mı yorumluyorum
    Uzun vade alım için öncelikle hissede uygun fiyatlardan maliyetlenmek gerekir. Yani alacağınız hisse uygun fiyatlara geldikçe alım yapılabilir. Hareketli ortalamaların kullanılması geçerli bir sistemdir. Ama vadenize göre hangi ortamaları kullanacağız, günlük mü haftalık mı bakacağınız değişir.
    Ben uzuncuyum her fiyattan alırım mantığı sağlıklı değildir. Yüksek fiyattan başlangıç yapmak hem stres yaptırır hemde olası düşüşte hisseyi sorgulamanızı ve soğumanızı sağlar.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    Uzun vade alım için öncelikle hissede uygun fiyatlardan maliyetlenmek gerekir. Yani alacağınız hisse uygun fiyatlara geldikçe alım yapılabilir. Hareketli ortalamaların kullanılması geçerli bir sistemdir. Ama vadenize göre hangi ortamaları kullanacağız, günlük mü haftalık mı bakacağınız değişir.
    Ben uzuncuyum her fiyattan alırım mantığı sağlıklı değildir. Yüksek fiyattan başlangıç yapmak hem stres yaptırır hemde olası düşüşte hisseyi sorgulamanızı ve soğumanızı sağlar.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Merhaba Emre bey,
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    10-15 yıllık bir düzenli alım planında, hangi ortalamaları kullanmak daha mantıklı olur ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,995
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 1094/1230 İlkİlk ... 945949941044108410921093109410951096110411441194 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •