Sayfa 1100/1230 İlkİlk ... 10060010001050109010981099110011011102111011501200 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,793 - 8,800 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku
    Bu konuda sık sık finansal özgürlük kazanmak ve kendimizi finansal olarak güvende hissetmek için yapılması gereken birikim miktarından bahsediliyor.

Cehaletle sulanmış topraklarda akıl sahibi insanlarının güvende hissetmesini sağlayacak bir kapital tanımlı değildir.

Yapılması gereken tek yatırım, aklı, adaleti ve vicdanı içselleştirebilmiş insanların yaşadığı bir coğrafyaya göç etmek.

"Benden geçti" demeden.
    Kendimizi düşünmesek bile, çocuklarımızın, torunlarımızın insan gibi yaşam standartlarına sahip olması için.

LM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Amin Maalouf, Doğu'dan uzakta adlı kitabında bu konuyu çok güzel işlemiş idi. Lübnan iç savaşında ülkesini terk ederek Fransa'ya yerleşen roman kahramanı savaştan sonra ülkesine döner ve eski arkadaşları ile yüzleşir, geçmişiyle hesaplaşır.

Kitaptaki "Her insanın gitmeye hakkı vardır, onu kalmak için ikna etmesi gereken ülkesidir" cümlesi ise romanın özeti gibi aklımın bir köşesinde yerini almıştı.

2.  Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku
    Bu konuda sık sık finansal özgürlük kazanmak ve kendimizi finansal olarak güvende hissetmek için yapılması gereken birikim miktarından bahsediliyor.

Cehaletle sulanmış topraklarda akıl sahibi insanlarının güvende hissetmesini sağlayacak bir kapital tanımlı değildir.

Yapılması gereken tek yatırım, aklı, adaleti ve vicdanı içselleştirebilmiş insanların yaşadığı bir coğrafyaya göç etmek.

"Benden geçti" demeden.
    Kendimizi düşünmesek bile, çocuklarımızın, torunlarımızın insan gibi yaşam standartlarına sahip olması için.

LM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    maalesef o kadar haklısınız ki.

liyakatsizlik artık standart, torpil ve yolsuzluk bir tartışılmaz hak olmuş bu ülkede.

yaşa bakılmaksızın kendine ve yeteneklerine güvenenler bu konuyu kendine hedef edinmeli.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    kesinlikle , herkesin kendi yaşamıyla kesişen bir yazı.
    hele o yazıda geçen , asgari ücretin 6 katına işe girilmesi bile beyaz yakanın güncel durumunun ne kadar sıkıntılı olduğunu ortaya koyuyor. 2013'ten itibaren çöküşte...
    Geçen hafta bir arkadaşım daha eski bankamdan ayrıldı. 10 yıllık uzman (net 5.5k), Avrupaya yazılım (bx design) öğrenmeye gitti.
    5.5 bin TL'ye primler de dahilse ulkenin en buyuk bankalarindan birinde 10 yillik uzman icin skandal denilebilecek bir seviye..

Yuksek lisanstan yakinda mezun olacak bir ogrenci olarak beyaz yakalarin cok kotu bir ekonomik cikmazda oldugunu dusunuyorum..

5. Kerem Rota’nın yazısındaki dönemde çalışıyordum, halen çalışmaya devam. Yaş 47. O dönemdeki birikim ve kariyerin faydasını görüyorum. Özel sektörde üst düzey yöneticiyim. 35 hatta 40 yaş altı beyaz yaka için hayat çok zor maalesef.

6. Amma moral bozduk yahu...ülkemiz de borsamız gibi...git gellerimiz çok. Enseyi karartmamak lazım. Genç arkadaşlara düşen, çok çalışıp alanında en iyilerden olmak. Yapabildiğinde tasarruf, bir de makul reel getiri elde etmeye çalışmak.

Ülkemiz 10 yıl sonra çok daha iyi bir durumda olabilir, o zaman geldiğinde biz hem işimiz ile, hem de birikimlerimizle hazır olmalıyız.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2007-2008 yıllarıydı ülkenin en büyük holdinglerinden birinin şirketinde çalışıyorum.Kıdemli uzman pozisyonundayım. Maaşım gayet tatminkardı ama benden o yıllarda 13-14 yaş büyük olan müdürüm benim aldığım maaşın 4 katını alıyordu. 2009 yılında emekli olduğunda o yıl vakıf sandık, özel primler, tazminat vb ile eline 800.000 TL geçmişti. 2009 yılı için muazzam bir paraydı. Zaten çalışırken 3-4 dairesi ve bodrumda yazlığı vardı kendine ait. Ona bakıp ne şanslı derdim. Şimdi sanırım bizden 13-14 yaş küçük olanlar bizlere aynını diyorlardır.
    Şuan maalesef birçok beyaz yakanın hayali yurt dışına çalışmaya gitmektir. Bizim çoğumuzda o hissiyat oluşmamıştı. Krizlerde çıksa sonrasında mutlaka toparlanma olup maaşlar vs olması gerektiği yerlere geliyordu. Günümüzdeki erozyon yoktu. Ancak şuanki bu erozyon sadece ekonominin bozulmasından değil ülke kaynaklarının adilce dağıtılmamasından da kaynaklanmakta.
    Ama birgün düzelir umudunu yitirmeden çalışmak hiç düzelmez beklentisi ile de tasarruflu yaşamak, birikitrmek lazım
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8.  Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Amin Maalouf, Doğu'dan uzakta adlı kitabında bu konuyu çok güzel işlemiş idi. Lübnan iç savaşında ülkesini terk ederek Fransa'ya yerleşen roman kahramanı savaştan sonra ülkesine döner ve eski arkadaşları ile yüzleşir, geçmişiyle hesaplaşır.

Kitaptaki "Her insanın gitmeye hakkı vardır, onu kalmak için ikna etmesi gereken ülkesidir" cümlesi ise romanın özeti gibi aklımın bir köşesinde yerini almıştı.
    Bu adamın 3 kitabını okudum. Derin etkiler bıraktı bende. Anlatım dilini çok sevdim. Semerkant zaten şaheser bence. Okumayan varsa şiddetle tavsiye ederim.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 1100/1230 İlkİlk ... 10060010001050109010981099110011011102111011501200 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •