Sayfa 424/1230 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524924 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,385 - 3,392 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Aselsan bir bakın.

Türkiye borsası uzun vade al unut borsası değildir. Aslında borsa uzun vade ( 20 yıl ) al unut bir şey değildir. Sürekli takip analiz bilanço finansal okur-yazarlık ister, sizde bunlar varsa dolar faiz altın vb. De borsaya rakip değildir.

Cauti bu anlamda çok beğendiğim bir abimiz. Gaza gelmiyor kendi analizini kendi yapıyor. Ykb başlığını açın bakın hisse 1.50 iken 1 lira altı diye kafa şişiren tiplerle dolu benim maliyet 1.70 şu an Ykb 2.80 zorluyor. Var mı 7 8 ayda daha iyi getiri? Ne oldu 1.50 den sat girip başlığa da satın satın diye goygoy yapan gömlekci ler? Ben size söyleyeyim şimdi Borsa kumar diyorlardır. Borsa kumar değil sen kumarbazsın demek lazım.
     Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    Peki dolar bazlı düşününce kazandıran hatta 20 yıl sonra da kazandırabilecek kağıt var mı ki Bence tüm kağıtlar dolar bazda çaresiz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Tabiki hangi kağıt olursa olsun hedefe gelince ayrılmak lazım. O yüzden hep denir ya borsada kağıtlarla evlenmeyin diye. Şuan uzun vadecilerin göz bebeği olan 3-5 hisse bile 3-4 sene evvelki fiyatlarında. Dönem dönem fırsatları değerlendirmek gerek al unut olayı türkiyede tutmaz o konuda hemfikiriz

3. Buradaki arkadaşlar belirledikleri kriterlere göre hisse tercihi yapıyordur, bu nedenle herkesin kararına saygı duymak lazım.

Mesela benim portföyün göz bebeği Pegasus...pek çok arkadaş, şirket geçmişi nedeniyle, patron faktörünü de düşünerek, güvensiz bulduklarından bir kalemde üzerini çizdiler.

Kimseye, neden böyle düşünüyorsun diyecek halim yok.

Öte yandan ben de prensip olarak finans ve gyo kağıdı almıyorum( banka, her türlü portföy yönetim şirketi vs)..bu prensip olmasa büyük ihtimal ykb alırdım bedelli döneminde....şimdi gitti diye üzülecek halim yok, sonuçta prensipler çoğu zaman zarardan, beladan korumuşsa, bazen güzel karlardan da edebilir....önemli olan prensiplerin uzun vadede nette ne getirilip ne götürdüğü.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Buradaki arkadaşlar belirledikleri kriterlere göre hisse tercihi yapıyordur, bu nedenle herkesin kararına saygı duymak lazım.

Mesela benim portföyün göz bebeği Pegasus...pek çok arkadaş, şirket geçmişi nedeniyle, patron faktörünü de düşünerek, güvensiz bulduklarından bir kalemde üzerini çizdiler.

Kimseye, neden böyle düşünüyorsun diyecek halim yok.

Öte yandan ben de prensip olarak finans ve gyo kağıdı almıyorum( banka, her türlü portföy yönetim şirketi vs)..bu prensip olmasa büyük ihtimal ykb alırdım bedelli döneminde....şimdi gitti diye üzülecek halim yok, sonuçta prensipler çoğu zaman zarardan, beladan korumuşsa, bazen güzel karlardan da edebilir....önemli olan prensiplerin uzun vadede nette ne getirilip ne götürdüğü.
    Evet burası da çok önemli. Herkes için kazandığı yöntem doğrudur. Mesela genelde benzer düşünüyoruz ama ben Pegi almadım siz YKB almadınız mühim değil onları da alanlar kazansın demeyi bilmek lazım.

Aklınıza yatmadan alsanız, Stop loss denen para tuzağına düşmeniz an meselesi olabilirdi.

Bu arada bu da tek yöntem değil, mesela teknikle para kazanan aktif stop loss uygulayan ve memnun olanlar da var, o da bana gelmiyor mesela. Özetle, her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olur.

5.  Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    Peki dolar bazlı düşününce kazandıran hatta 20 yıl sonra da kazandırabilecek kağıt var mı ki Bence tüm kağıtlar dolar bazda çaresiz

Tabi ki dolar bazında bile kazandıran şirketler var. Mesela portföyümde yer alan EGEEN bunlardan birisi. Bir iki hisseyi çekip kanıtlama amacında değilim. Portföyümün büyük çoğunluğu EREGL için bakalım ne olmuş? Dolar bazında şu sıralar Ağustos 2009 ile aynı durumda. Doları yenememiş belki ama ezilmemiş. Üstelik Şubat 2018 de dolara fark atmış kazançta. Son kur ataklarıyla bu durumda. ISYAT kur atağı olmasa dahi dolara karşı ezilmiş zaten.

6. Faiz kararından sonraki tablo hakkında ne düşünüyorsunuz ? Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

7.  Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    Faiz kararından sonraki tablo hakkında ne düşünüyorsunuz ? Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Beklenti ne kadar 250 baz puan dense de, bence 400 filandı...( bazen beklentilerle, gönülden geçenler karışabiliyor)...425 baz puan beklentiye paralel diyebiliriz,,.bu nedenle dolartl, piyasa faizi ve borsa üzerinde trend belirleyici bir etkisi olmaz.

Esas 31 Temmuz daki fed faiz kararı ve ileriye dönük vereceği Mesajlar önemli olacak...buradan bizim gibi piyasalar için olumsuz algılanabilecek Mesajlar çıkarsa trendlerde değişimler olabilir.

Ahmetg Guest
    Sunu cok merak ediyorum

10 sene boyunca isc eregli yada aselsan elinde tutan bugun icin dolara oranla dahami cok kazanmistir?

Sayfa 424/1230 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524924 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •