Sayfa 1065/1230 İlkİlk ... 655659651015105510631064106510661067107511151165 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,513 - 8,520 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Ben de hisse senedi cephesinde temettuye cok onem veriyor hisseleri surekli biriktirmek bilancolar bozulmadikca hic satmamak uzerine bir strateji uyguluyorum... bu yuzden aksigorta... psdt... crdfa... alka...ismen (isyat)...fmizp gibi temettu verimi yuksek şirketlerin yaninda sadece logo ve selec biriktiriyorum... duzenli bir sekilde surekli alirsam ve temettuleri de ilave edersem katlanan bir getiri eldebilirim diye umuyorum....
    Insallah herkes kendi sisteminde kendi gonlune gore getiriler elde edebilir.. iyi aksamlar dilerim saygilar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Ben de hisse senedi cephesinde temettuye cok onem veriyor hisseleri surekli biriktirmek bilancolar bozulmadikca hic satmamak uzerine bir strateji uyguluyorum... bu yuzden aksigorta... psdt... crdfa... alka...ismen (isyat)...fmizp gibi temettu verimi yuksek şirketlerin yaninda sadece logo ve selec biriktiriyorum... duzenli bir sekilde surekli alirsam ve temettuleri de ilave edersem katlanan bir getiri eldebilirim diye umuyorum....
    Insallah herkes kendi sisteminde kendi gonlune gore getiriler elde edebilir.. iyi aksamlar dilerim saygilar
    Evet temettü için hisse biriktirmek güzeldir gelecek için de iyidir. Ancak yıllar öncede benzer yatırım mantığı ile yatırım yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim.Asıl hedefiniz karşılaştıracağınız bir enstruman (yıllık faizler, enflasyon veya kur) ile portföyünüzü sürekli takip etmeniz ve öncelikli hedefiniz bunları yenmek olmalı. Ara sıra aşırı şişen hisseleriniz olursa realize olup sabırla aşağıları beklemeniz. Bizim ülkenin krizi bitmez ve her hisse fırsat verir.
    Örneğin adam meşhur balon tarım hissesini 6 tl den almış, 15,50 görmüş oradan bariz dönmüş 14 lerde takılmış uzun süre satmamış, şimdi 11,xx lere gelmiş , maliyetim 6 onunda altına gelirse yine alırım satmam beklerim vs vs diyor. Halbuki sat 15 lerden veya 14 lerden geri aldığında maliyetin 4,x lere gelir. Bindir güçlükle elde edilmiş karını eritmiş yazık. Öte tarafta tüpraşcılar 200 olacak diye 130-140 lardan satmadılar, göz göre göre yabancı halka arz yaptığı halde. Şimdi 200 de olsa bir yıl önceki hisse değerlerini döviz cinsi ancak yakalarlar.
    Borsada fırsatlar bitmez, sermaye biter ...
    Bol kazançlar
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3. Soru şu 15.50den sattığınızda kime satmış oluyorsunuz?
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Soru şu 15.50den sattığınızda kime satmış oluyorsunuz?
    Bana sorduysanız eğer o an o fiyata alıcı olan kim var ise ona satmış olursunuz. Alıcı yoksa zaten satamazsınız fiyatta orada oluşmaz
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Evet temettü için hisse biriktirmek güzeldir gelecek için de iyidir. Ancak yıllar öncede benzer yatırım mantığı ile yatırım yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim.Asıl hedefiniz karşılaştıracağınız bir enstruman (yıllık faizler, enflasyon veya kur) ile portföyünüzü sürekli takip etmeniz ve öncelikli hedefiniz bunları yenmek olmalı. Ara sıra aşırı şişen hisseleriniz olursa realize olup sabırla aşağıları beklemeniz. Bizim ülkenin krizi bitmez ve her hisse fırsat verir.
    Örneğin adam meşhur balon tarım hissesini 6 tl den almış, 15,50 görmüş oradan bariz dönmüş 14 lerde takılmış uzun süre satmamış, şimdi 11,xx lere gelmiş , maliyetim 6 onunda altına gelirse yine alırım satmam beklerim vs vs diyor. Halbuki sat 15 lerden veya 14 lerden geri aldığında maliyetin 4,x lere gelir. Bindir güçlükle elde edilmiş karını eritmiş yazık. Öte tarafta tüpraşcılar 200 olacak diye 130-140 lardan satmadılar, göz göre göre yabancı halka arz yaptığı halde. Şimdi 200 de olsa bir yıl önceki hisse değerlerini döviz cinsi ancak yakalarlar.
    Borsada fırsatlar bitmez, sermaye biter ...
    Bol kazançlar
    Anlattığın yatırım tarzı, benim tarzıma benziyor. Ancak bu tarz nispeten piyasayı aktif takip eden ve teknik temel detaylı analizlere vakit bulan, piyasa Bilgi düzeyi nispeten yüksek kişiler için geçerli.

Zaten şunu kabullenmek gerek. Bir yatırım tarzı herkese uymaz, neden bu konuda ısrar ediyoruz. Ayrıca bahsettiğin tarzı doğru uygulatan, bu konuda başarılı olan biri, her yıl ortalama %50 kazanç sağlar, 10 yılda hatrı sayılır bir serveti olur. Yani bunu beceren zaten bence 1000 de bire girmiş olur başarı olarak.

Gelelim bahsettiğin hisselere. Elimde maliyeti 5 TL altında olan hektaş olsa ben de satmazdım. Çünkü bu bilanço kötü geldi. Benim uzun vade yatırımdan çıkış şartım iki bilançonun üst üste kötü gelmesi...14 diyorsun, 13 diyorsun...peki bilanço iyi gelse geri alım fırsatı vermese ne olacaktı, malı kaptırmış olacaktın....yani anlattığın tarzı becerebilen olabilir, yapabilene zaten saygı duyarım. Ben de iyi bir trader sayılmam zaten.

Ha hektaşa bu fiyatlardan Giriş yapar mıyım...hayır, son iki yıl olduğu gibi, buradan da giriş yapmam...niye sistemime göre grafik Pahalı olduğu için...sıfırdan giriş yapmam demek, elimde düşük maliyetten olsa satarım demek olmuyor.

Tüpraş ayrı hikaye.,,ama hepsi aynı yere varıyor...kişi yatırımcı profilini belirleyip, ona göre stratejisini belirlemeli.

Mesela, sana sorsam vadeli işlemlerde işlem yapıyor musun? Bu kadar piyasanın içinde ve trendleri bu kadar iyi yakalayabiliyorsan, 140 dan Tüpraş ta short yapsan, parayı koyacak yer bulamazdın...uyar mı sana?
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bana sorduysanız eğer o an o fiyata alıcı olan kim var ise ona satmış olursunuz. Alıcı yoksa zaten satamazsınız fiyatta orada oluşmaz
    Evet size sordum... Fiyat hareketlerinden para kazanma veya lot artırma işi çok güzel gözükse de inancım o ki çok yanlış... Zira büyük para kendi zararına işlem yapmaz veya kendi aleyhine işleme müsade etmez. Biz işlem yapıp portföy büyütüyorsak veya nakit rezervimizi artırıyorsak başka bir küçük yatırımcının da portföyü küçülüyor nakit rezervi azalıyor demektir. Zira psikolojik anlamda asimetrik üstünlüğe sahip olan büyük para kolay kolay yaş tahtaya basmaz. Yani başarılı bir sat al ile lot artırdığımız zaman ya da başarılı bir al-sat ile nakit ürettiğimiz zaman kendimiz gibi bir küçük yatırımcıyı zarara uğratıyor olmamız çok muhtemel... Bu nedenle hem para babalarına yem olmamak hem de ah almamak adına uzun zaman önce kısa vadeli al-sat ya da sat-al işlemlerimi durdurdum. Borsacılık üsulumü kademeli alım olarak belirledim ve adını vermeden bahsettiğiniz hektaşı da adını vererek sözünü ettiğiniz tüpraşı da belli periyotlarla alıyorum. Ben alıp tuttuğum için mal kaptırmak gibi bir korkum yok. Pahalı maliyetleniyor olsam da 5 yıl sonra bu şirketlerin geleceği yerleri kestirebiliyorum, bana ikinci bir emekli maaşı vereceklerini biliyorum ya da kesin konuşmayalım öngörebiliyorum. Tavsiye eder miyim? Kesinlikle tavsiye ederim. Ama sizin yaklaşımınızı benimseyip başarılı işlem yapmak için işin pro'su olmak gerekiyor ki bu topic'te bile çok fazla olduğunu düşünmüyorum.

Not: Hep kendimden bahsettiğim için forumdaşlardan özür dilerim ancak forumdaşlarımızın da "...adam meşhur balon tarım hissesini 6 tl den almış, 15,50 görmüş oradan bariz dönmüş 14 lerde takılmış uzun süre satmamış, şimdi 11,xx lere gelmiş , maliyetim 6 onunda altına gelirse yine alırım satmam beklerim vs vs diyor. Halbuki sat 15 lerden veya 14 lerden geri aldığında maliyetin 4,x lere gelir. Bindir güçlükle elde edilmiş karını eritmiş yazık..." tarzı acıma hissi dolu yazılar yerine ben olsaydım şöyle şöyle yapardım diye yazıp yargı ve takdiri okuycuya bırakmasını beklerdim.
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Anlattığın yatırım tarzı, benim tarzıma benziyor. Ancak bu tarz nispeten piyasayı aktif takip eden ve teknik temel detaylı analizlere vakit bulan, piyasa Bilgi düzeyi nispeten yüksek kişiler için geçerli.

Zaten şunu kabullenmek gerek. Bir yatırım tarzı herkese uymaz, neden bu konuda ısrar ediyoruz. Ayrıca bahsettiğin tarzı doğru uygulatan, bu konuda başarılı olan biri, her yıl ortalama %50 kazanç sağlar, 10 yılda hatrı sayılır bir serveti olur. Yani bunu beceren zaten bence 1000 de bire girmiş olur başarı olarak.

Gelelim bahsettiğin hisselere. Elimde maliyeti 5 TL altında olan hektaş olsa ben de satmazdım. Çünkü bu bilanço kötü geldi. Benim uzun vade yatırımdan çıkış şartım iki bilançonun üst üste kötü gelmesi...14 diyorsun, 13 diyorsun...peki bilanço iyi gelse geri alım fırsatı vermese ne olacaktı, malı kaptırmış olacaktın....yani anlattığın tarzı becerebilen olabilir, yapabilene zaten saygı duyarım. Ben de iyi bir trader sayılmam zaten.

Ha hektaşa bu fiyatlardan Giriş yapar mıyım...hayır, son iki yıl olduğu gibi, buradan da giriş yapmam...niye sistemime göre grafik Pahalı olduğu için...sıfırdan giriş yapmam demek, elimde düşük maliyetten olsa satarım demek olmuyor.

Tüpraş ayrı hikaye.,,ama hepsi aynı yere varıyor...kişi yatırımcı profilini belirleyip, ona göre stratejisini belirlemeli.

Mesela, sana sorsam vadeli işlemlerde işlem yapıyor musun? Bu kadar piyasanın içinde ve trendleri bu kadar iyi yakalayabiliyorsan, 140 dan Tüpraş ta short yapsan, parayı koyacak yer bulamazdın...uyar mı sana?
    Sorularınıza şöyle cevap vereyim, Halen aktif beyaz yakalı yönetici olduğum viop piyasasına zaman ayıramıyorum. Tek yönlü hisse yatırımı yapıyorum yani short ile işim olmaz şimdilik. Analizlerimi daha çok hafta sonları bilgisayar başında evde geçirdiğim zamanlarda yapabiliyorum.
    Tüpraşta short yapmadım doğru ancak tüpraşın düştüğü zaman içerisinde başka hisselerde yatırım yapıyordum. Ama göz göre göre düşen bir tahtada beklemem. Yatırım felsefeme ters. Zamana karşı portföyümü büyütme yarışı içerisindeyim.
    Hektaşa gelirsek nakit akış tablosunu inceleyen biri için 2020 3 aylık bilanço olumsuz sinyal üretmişti bence ve bu bilanço 2. üst üste gelen olumsuz bilanço . Sen bu bilançoyu baz alırsın kötüleşen olarak bende 2020 3 ü aldık. Piyasa hangimizin haklı olduğu gösterir zaman içerisinde. Yıllar önce daha muhafazakar şekilde kar edip daha yavaş büyürken bende hektaş yatırımcısı idim. Gelecekte büyüyeceğine inansam da bunu hızlı ve çok önden fiyatladı. Bunu fırsata çevirebilen ky için çok müthiş olaydı. Ciddi sermaye büyütme fırsatı verdi ky a. Ama 15 den alan kişiye aynı fırsatı sunar mı emin değilim.
    2016 sonunda emlak yatırımı için borsadan neredeyse tüm sermayemi çekmeme rağmen son 2017 başından bu güne kendime koyduğum yıllık %50 portföy büyümesi hedefimin üzerinde gidiyorum. Portföyü belli büyüklüğün üzerinde çıkarttığım günden itibaren de portföyüm %30 unu döviz ve dövize endeksli enstrümanlara çevirdim. Bu dengeyi hep korumaya çalışıyorum.
    Sana veya buradaki birçok kişiye uyar veya uymaz Türkiye borsasındaki şirketlerin %90 ı döngüsel işler yapan firmalardır.
    Örneğin,
    Çelik, metal, çimento, enerji saf döngüsel işlerdir uzun vade yatırıma uygun değildir. Çok iyi bir giriş çıkış stratejisi ile ancak para kazanılır bence.
    Otomobil, beyaz eşya, elektronik eşya gibi iş alanlarında ekonominin resesyonda olduğu veya ekonomik düzelme olduğu dönemlerde girilirse ciddi getiriler sağlanır.
    Öte yandan ilaç sanayi (eğer firmanın patentli ilançları varsa) döngüsel olarak çalışmadığı için uygun yerden alındıysa uzun vadeli yatırıma en uygun diye düşünüyorum.
    Kendi adıma düşük sermaye nedeniyle (ki hepimiz ky olduğumuza göre düşüktür) zamana karşı en iyi bileşik getiriyi elde etme yarışındayım. Bu hergün trade yapan bir day traderlık değil. Temel beklentilerini beğendiğim firmaya takas ve teknikte de hareketin başladığını tespit edersem girip ortalama enaz 3 ila 6 ay yatırımcısı oluyorum. Yanıldıysam da acımadan stop loss yapıyorum.
    Umarım fikrimi anlatabilmişimdir .
    Bol kazançlar

8. @pit,

Yazdıklarını, yatırım stratejini anlıyorum...zaten yazdıklarımı okusaydın, benim de %90 oranında benzer yatırım stratejisi ile hareket ettiğimi bilirdin. Hatta orta vade elimde sadece deva hissesi olduğunu da çoğunluk bilir...artık uzun vade değil de neden orta vade diyorum...çünkü BİST’in yatırım ufkunun en fazla 2-5 yıl olduğunu, daha uzun vadenin ülkemiz için verimli olmadığını düşünüyorum.

Yazılarındaki itiraz noktam şu...herkes senin yaptığın kadar derinlemesine işin içine girmeyebilir. Nasıl düşecek dediğin hisseyi short lamak sana uymuyorsa...senin ya da benim tarzım, pasif temettü yatırımı yapan, sadece alım yapıp biriktirme hedefinde olana da uymayabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 1065/1230 İlkİlk ... 655659651015105510631064106510661067107511151165 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •