Sayfa 1196/1230 İlkİlk ... 196696109611461186119411951196119711981206 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,561 - 9,568 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

https://www.youtube.com/watch?v=4htp...%C4%9Fac%C4%B1

Aşı Olmalı mısınız? Ve Neden? Tüm Bunları Neden Yaşıyoruz?

Güzel video olmuş, zamanım yok diyenlere 19:20'den sonrası

Daha da kısasını gönder diyenlere 28:20'den sonrası

Saygılar

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Borsayı, hisse senetlerinizle aranızda oluşan duygusal ilişkiyi anlatan güzel bir yazı. Nobel ödüllü ekonomist Richard Thaler'in Nudge(Dürtü) kitabını daha önce de yazmıştım. Günümüz piyasalarını anlamak için çok faydalı.

https://www.paraanaliz.com/2020/bors...tisizmi-54262/
    Teşekkürler. Gayrimenkul topiğine daha çok yakışırmış. Aslında tersten bakıp kimden mal alınır veya alınmaz şeklindede yorumlanabilir.

https://m.youtube.com/watch?v=jU-cori12KU

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Borsayı, hisse senetlerinizle aranızda oluşan duygusal ilişkiyi anlatan güzel bir yazı. Nobel ödüllü ekonomist Richard Thaler'in Nudge(Dürtü) kitabını daha önce de yazmıştım. Günümüz piyasalarını anlamak için çok faydalı.

https://www.paraanaliz.com/2020/bors...tisizmi-54262/
    Benim gibi satma özürlülere göre değil bu yazı... Bir de bende salt trade amaçlı alınan hisselerle ilgiliymiş gibi bir intiba oluşturdu. Benim tarzım ise temettüler üzerinden bileşik getiri elde etmek ve ömrüm olur da çalışma hayatımı emeklilikle nihayete erdirmek nasip olursa yine temettülerle ek bir emekli maaşı geliri üretmek sonrasında bu dünyayı terk ettiğimde çocuklarıma, torunlarıma miras bırakmak... Bütün bunları yapabilmek için major bir sorun olmadıkça satmamak gerekiyor... Kanımca işin püf noktası satmamayı ve düzenli almayı başarabilmek... Traderlara lafım yok elbette, sonuçta kazanıyorsanız haklısınızdır.

Hesap edemeyeceğimiz şu faktörü de göz önünde bulundurmak gerekir tabii: İnsan plan yapar, Tanrı gülermiş.

Saygılar
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Benim gibi satma özürlülere göre değil bu yazı... Bir de bende salt trade amaçlı alınan hisselerle ilgiliymiş gibi bir intiba oluşturdu. Benim tarzım ise temettüler üzerinden bileşik getiri elde etmek ve ömrüm olur da çalışma hayatımı emeklilikle nihayete erdirmek nasip olursa yine temettülerle ek bir emekli maaşı geliri üretmek sonrasında bu dünyayı terk ettiğimde çocuklarıma, torunlarıma miras bırakmak... Bütün bunları yapabilmek için major bir sorun olmadıkça satmamak gerekiyor... Kanımca işin püf noktası satmamayı ve düzenli almayı başarabilmek... Traderlara lafım yok elbette, sonuçta kazanıyorsanız haklısınızdır.

Hesap edemeyeceğimiz şu faktörü de göz önünde bulundurmak gerekir tabii: İnsan plan yapar, Tanrı gülermiş.

Saygılar
    Dünya değişiyor. Bir şirket doğal tekel olmadığı sürece, insanlar gibi doğar, büyür ve ölür.
    Bu nedenle trend değiştiğinde sizinde değişmeniz gerekiyor. Bakın Koç holding bile zaman içinde değişti.
    Mesela ilk nesil bankacılığa uzaktı. İkinci nesil bankacı oldu adları ile özdeşleşen migrosu sattılar. Üçüncü nesil futbol külübü başkanı oldu.
    Artık zaman hızlı değişiyor. Sizde değişmek zorundasınız ama 10 yılda ama 30 yılda bir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5. Biraz TEFAS a baktım...Genel olarak fonlar pek başarılı değil ama öne çıkanlar da var.

Haydar Acun'un MAC fonu başarılı. Ama diğerleri o kadar kötü ki, başarılı olanlar parlıyor doğal olarak. BIST ile kıyaslayınca 5 yılda bist %100 artarken, MAC fonu %370 artmış..Göz kamaştırıcı gibi..Ama, yıllık %36 ya denk geliyor. Böyle bakınca da normal bir getiri gibi...Dediğim gibi rakipler o kadar kötü ki, iyiler inici gibi parlıyor.

Benim yatırım işinde baktığım iki temel konu var. Birincisi sürdürülebilirlik, yani yeterince uzun süre tatminkar getiri, ve getiriler arasında yıldan yıla fazla sapma olmaması. İkincisi ise, bu getiriler nasıl elde ediliyor. Yani sonuç iyi olabilir, ama bu sonuca giderken nasıl tercihler yapılmış.

Mesela MAC fonunda, en çok ağırlığı olan iki hisse ditaş doğan ve çelik halat...doğru dürüst kar üretemeyen, 300 milyon piyasa değeri olan, benim kolay kolay yatırım yapmayacağım küçük hiseler....üstelik 20 yıldır piyasadalar, yani gelecek vaadediyor demek de zor...20 yılda dolar bazında yerinde saymış hisseler. Kerameti nedir bu hisselerin?

Bu nedenle MAC fonu birinci kriter açısından iyi olsa da, ikinci kriterden sınıfta kalıyor bence.

Ata portföyü ve yöneticisi Mehmet Gerzi de beğeniyorum...Rize'li hemşerim olduğu için de bir sempatim var tabi Birinci kriterden geçiyor ata hisse fonları..ikinci kriter olarak da detay bilgim olmasa da...genelde sanayi ağırlıklı ve büyük hisselere yatırım yapıyorlar. Bu açıdan da sınıfı geçiyor.

Tabi yıl uzadıkça, yıllık %5-10 gibi piyasa üstü getiri farkı, çok farkediyor..mesela ata portföyde hisse yoğun fon 5 yılda %200 getirmiş, mac fonu %370.. mac fonu yıllık ortlama getiri %36 iken, ata da %25...bileşik getirinin gücü

Öte yandan bir de tacirlerin fonu var..5 yılda %500 yapmış ve yıldan yıla getirileri de dengeli..Ancak, bunlar da çok al sat yapıyorlar, sevmediğim bir tarz...vade uzadıkça trade başarısı, başarısızlığa da dönebilir..

Bir de dönemin avantajı nedeniyle başarılı gözüken pasif fonlar var...döviz çok arttığı için yabancı hisselere yatırım yapan fonlar, hele bir de teknoloji ağırlıklıysa zaten çok iyi getrmiş oluyor...ama bunlar da benim nazarımda pasif fon gibi, dönem değişir, getiriler çok düşebilir.

bu açıdan bakınca 2016 başında 100 tl iken aldığımız gramda 5 e katladı, %400 getirdi...ama bu dönemin avantajı işte..önümüzdeki 5 yılda böyle bir getiri imkansız gibi...buna da çok dikkat etmek gerekiyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku

Saygılar
    birazdan alındın sanki şaka bir yana, kendimiz farklı davransak da, bazılarının davranış şeklini anlamak da önemli...mesela spekülatif hisseye girip bir ayda %100 giden hisseyi satamayan adamın durumu..neden satamıyor, çünkü o hisseye kendini kurtaracak bir piyango bileti gibi bakıyor..bu nedenle %100 ü değil, %500 ü hayal ediyor..gerçi %500 gitse de satamayabilir
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. MAC fonunun buyuklugunu bılmıyorum ama bızdekı pıyasada hısse senetlerı agırlıklı olanlarda fon buyudukce endeks uzerı getırı saglamak da zorlasır... sahıs portfoyu gıbı degıl, bır gunde tutup yon degıstıremezsın, her hısseye gıremezsın, gırdıgınden oyle tek tusla cıkamazsın... mecbur ımkb 100 hatta 30 sırketlerıne yogunlasmak gerekır, o zaman da getırı endeks getırısıne yakınsar ıster ıstemez...

mevzuat ızın verıyor mu bılmıyorum... verıyorsa ve vıopta pay vadelılerde pozısyon alabılırlerse ordan ayrıstırabılırler kendılerını belkı bır mıktar.. ama lıkıdıte sorunu orda da var buyuk fonlar ıcın tabı, her ay vade sonu pozısyon tasıma problemı vs vs... kolay bır cozumu yok...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

8. MAC fonunun en begendigi iki hisse de bende yok, ama kendi babama MAC aldırdım çünkü Haydar bey tam olarak benim yapmak istediğim temel analiz sistemini yapmış, bitirmiş, oturtmuş, fonunu kurmuş bir analist. Nasıl sen beğenirken pgsus almadım ralliyi izledim, DITAS ve CELHA da da kriterlerime uymadığı için almıyorum ama için için de bir sonraki bilançosu oyle gelsin ki hemen açılışta fiyata bakmadan alayım istiyorum

Kendisi ile bir tanisikligim yoktur ama takip ettiğim kadarıyla boş iş yapma olasılığı benden kesinlikle daha düşük bir analist, özellikle borsa batağına cok bulaşmamış ve merak eden beyaz yaka için fonlar arasında bana göre en iyi alternatif MAC... Tabi herkesin kendi kararıdır.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Biraz TEFAS a baktım...Genel olarak fonlar pek başarılı değil ama öne çıkanlar da var.

Haydar Acun'un MAC fonu başarılı. Ama diğerleri o kadar kötü ki, başarılı olanlar parlıyor doğal olarak. BIST ile kıyaslayınca 5 yılda bist %100 artarken, MAC fonu %370 artmış..Göz kamaştırıcı gibi..Ama, yıllık %36 ya denk geliyor. Böyle bakınca da normal bir getiri gibi...Dediğim gibi rakipler o kadar kötü ki, iyiler inici gibi parlıyor.

Benim yatırım işinde baktığım iki temel konu var. Birincisi sürdürülebilirlik, yani yeterince uzun süre tatminkar getiri, ve getiriler arasında yıldan yıla fazla sapma olmaması. İkincisi ise, bu getiriler nasıl elde ediliyor. Yani sonuç iyi olabilir, ama bu sonuca giderken nasıl tercihler yapılmış.

Mesela MAC fonunda, en çok ağırlığı olan iki hisse ditaş doğan ve çelik halat...doğru dürüst kar üretemeyen, 300 milyon piyasa değeri olan, benim kolay kolay yatırım yapmayacağım küçük hiseler....üstelik 20 yıldır piyasadalar, yani gelecek vaadediyor demek de zor...20 yılda dolar bazında yerinde saymış hisseler. Kerameti nedir bu hisselerin?

Bu nedenle MAC fonu birinci kriter açısından iyi olsa da, ikinci kriterden sınıfta kalıyor bence.

Ata portföyü ve yöneticisi Mehmet Gerzi de beğeniyorum...Rize'li hemşerim olduğu için de bir sempatim var tabi Birinci kriterden geçiyor ata hisse fonları..ikinci kriter olarak da detay bilgim olmasa da...genelde sanayi ağırlıklı ve büyük hisselere yatırım yapıyorlar. Bu açıdan da sınıfı geçiyor.

Tabi yıl uzadıkça, yıllık %5-10 gibi piyasa üstü getiri farkı, çok farkediyor..mesela ata portföyde hisse yoğun fon 5 yılda %200 getirmiş, mac fonu %370.. mac fonu yıllık ortlama getiri %36 iken, ata da %25...bileşik getirinin gücü

Öte yandan bir de tacirlerin fonu var..5 yılda %500 yapmış ve yıldan yıla getirileri de dengeli..Ancak, bunlar da çok al sat yapıyorlar, sevmediğim bir tarz...vade uzadıkça trade başarısı, başarısızlığa da dönebilir..

Bir de dönemin avantajı nedeniyle başarılı gözüken pasif fonlar var...döviz çok arttığı için yabancı hisselere yatırım yapan fonlar, hele bir de teknoloji ağırlıklıysa zaten çok iyi getrmiş oluyor...ama bunlar da benim nazarımda pasif fon gibi, dönem değişir, getiriler çok düşebilir.

bu açıdan bakınca 2016 başında 100 tl iken aldığımız gramda 5 e katladı, %400 getirdi...ama bu dönemin avantajı işte..önümüzdeki 5 yılda böyle bir getiri imkansız gibi...buna da çok dikkat etmek gerekiyor.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 1196/1230 İlkİlk ... 196696109611461186119411951196119711981206 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •