Sayfa 1198/1230 İlkİlk ... 198698109811481188119611971198119912001208 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,577 - 9,584 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    birazdan alındın sanki şaka bir yana, kendimiz farklı davransak da, bazılarının davranış şeklini anlamak da önemli...mesela spekülatif hisseye girip bir ayda %100 giden hisseyi satamayan adamın durumu..neden satamıyor, çünkü o hisseye kendini kurtaracak bir piyango bileti gibi bakıyor..bu nedenle %100 ü değil, %500 ü hayal ediyor..gerçi %500 gitse de satamayabilir
    Alınma filan yok üstadım... Siz burada epey üst düzey bir yatırımıcısınız ve sadece benim tarzım değil pek çok yatırımcı profiliyle karşılaşıp tecrübe biriktirmişsiniz. Bir de mesleğiniz bu zaten... Küçük çaplı slow trade yaptığım oluyor bazen, yani trade psikolojisini de az biraz yaşıyorum. Trade psikolojisi ile temettü emeklisi psikolojisinin yatırım enstrümanlarına yansıması elbette farklı olacaktır. Ben kendi adıma hisse senetlerinden başka bir enstrümandan anlamadığım için sadece bu alandan tecrübe veya örnek paylaşabilirim. Fiyat hareketlerine oynayan kişi hisseye aşık olursa hata eder. Benim gibi UV temettü portföyü oluşturan kişi eli yüzü düzgün firmaların paylarını iki tavan yaptı diye satarsa hata eder... Alınganlık yok yani... Haddimizi biliriz... Sürç-i lisan ettiysek affola...
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Haydar Acun'un anlattigi kadariyla piyasadaki temel analistlerden farklilastigi temel bir nokta var. Insanlar genel olarak finansal raporlarin icerisinde gelir tablosu ve gelir tablosunun gelecek senaryolarini modellemeye calisirken, Haydar bey bilancoya odaklandigini soylemisti. Benim gordugum kadariyla bu bircok kisinin yapmadigi bir husus.

Hedge denedim, yapamadigimi gorunce vazgectim; insan yonetemiyorum, dolayisiyla yonetmeye calismiyorum mantigi benim hosuma gitmisti, farkinda olmasi ve yapamadigi seyleri zorlamamasi guzel bence.

Ata Yatirim'i bu siralar cok begeniyorum, siteleri haric. Portfoyumu hicbir hizmet alamadigim Garanti'den buraya tasimayi planliyorum.
    ata yatırıma alışmadığın için olabilir...kullandıkça, bir şekilde benimsiyorsun...ama, web üzerinden, ana sayfadan işlem yapmayı kastediyorsan, çok zayıf..hele işlemlerin hızı arttığında bazen hiç işlem yapamıyorsun..ama orada da app üzerinden işlem yap diyorlar.

öte yandan şu an iki kurumla çalışıyorum..biri ata yatırım...zaten 99 da bu işlere ata online ile başladım..hala hesabım duruyor yani..cal center ı kalitelidir, arayınca düzgün temsilcilerle muhatap olursun...bence kalitesini her zaman belli bir seviye üzerinde tutabildiler..en azından 21 yıllık deneyimim bu yönde.

HA nın viop u beceremedik itirafı güzel..en azından ego sorunu olmadığını anlıyoruz...zaten becerememesinde aşırı boğa ruhlu olmasının etkisi var bence, hep hisseler daha da yükselmeli modunda olan birisi, portföyü hedge yaparak getirisini arttıramaz yoksa, atla deve değil hedge işi, biraz kafası çalışan, biraz da piyasayı bilen adam çok rahat yapar..HA gerçekten istese kralını yapar.

benim o iki hisseyle alakalı takıldığım esas unsur..aşırı küçük olmaları...fon büyüklüğü ve hisse oranlarına bakınca, piyasadaki lotların %30 u bu fonda..büyük risk..patronla anlaşman yoksa, bir bedelli açıklar mahveder seni...likit olmadığı için de elinde patlar mallar...yani iki durumda da kötü...patronla anlaşmalıysa etik değil, anlaşmamışsa bu sefer de çok riskli bir iş yapıyor demektir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Profesyonel olarak kendi portföyümü yönetmeye başladığımdan bu yana, aktif işlem yaptığım portföy 3 yılda ortalama yıllık %45 getirmiş..Bu yıl pandemi dengemi bozana kadar, getirim çok daha iyiydi, bu yıl ortalamayı düşürdü bir miktar.

öte yandan, hiç bir şey yapmadan, yatış pozisyonundaki gram altın hesabım da 3 yılda yaklaşık %45 getirmiş yıllık...mevzu zaten sürdürülebilir olması getirilerin...altın iyi getirdi diye 10 yıl daha altında kalacak halimiz yok...konu hep burada tıkanıyor zaten.

mesela, mac fonu son 5 yıldaki getiri ortalaması olan %36 yı yine getirecek deseler, paramı bu fona yatırır..kendim uğraşmam..çünkü %10 civarı bir fark için, bu riki almaya, bu emeği harcamaya değmez bence...ama konu hep önümüzdeki 5-10 yıl boyunca ortalama getiri ne olacak sorusunda düğümleniyor.

aslında şu pandemi ortamı, gerek hayat, gerekse piyasalardaki keyfimi bozdu..yoksa, gayet mutlu mesut piyasalarda takılıyorduk...bir de az çok temel analiz ile giden hisseler bulunabiliyordu...artık iş iyice kumara döndü, nerede çer çöp hisse, hepsi uçtu kaçtı..giden büyük kağıtlarda dönemel hareketlerle gidiyor, o dönmde hissede değilsen yandın...endeksin %1 gittiği, hisse özelinde bir haberin olmadığı yerde ereğli tavan oldu...görülmüş iş değil...saçma işler bunlar...ya da paralı bir tarder giriyor, bakıyorsun petkim gibi bir hisse tavan oluyor...sevmiyorum ben böyle işleri.

Ben de Mart 2017 itibariyle kendi fonumu aktif yönetmeye başladığımda, , tefastaki yatırım fonlarının izahname ve portfoy dağılımlarını örnek alarak yön vermeye başlamıştım.
    İlk başlarda temel-teknik analizlerle "tahmin edilebilir" ortam oluşuyordu. 2019 yılından sonra piyasadaki serseri para her şeyi değiştirdi. Ne alırsan ikiye-üçe katlar piyasası oldu. Tabi burda bir çok kişinin gözden kaçırdığı "USD" bazında da portfoyleri korumak/artırmaktı.
    Bu dönem her zaman olmaz.
    --
    Bakalım 2020'yi USD ve TL bazında nasıl kapatacağız. Rakamlar anlık günceldir
    Dağılımım :
    %66 Hisse
    %15 Eurobond
    %18 Bono
    %1 BES

takip ettiğim fonlar; MAC, GSP (2 kez temettü öder), AFT (dönemsel takipte) ,NNF, TKF
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Alınma filan yok üstadım... Siz burada epey üst düzey bir yatırımıcısınız ve sadece benim tarzım değil pek çok yatırımcı profiliyle karşılaşıp tecrübe biriktirmişsiniz. Bir de mesleğiniz bu zaten... Küçük çaplı slow trade yaptığım oluyor bazen, yani trade psikolojisini de az biraz yaşıyorum. Trade psikolojisi ile temettü emeklisi psikolojisinin yatırım enstrümanlarına yansıması elbette farklı olacaktır. Ben kendi adıma hisse senetlerinden başka bir enstrümandan anlamadığım için sadece bu alandan tecrübe veya örnek paylaşabilirim. Fiyat hareketlerine oynayan kişi hisseye aşık olursa hata eder. Benim gibi UV temettü portföyü oluşturan kişi eli yüzü düzgün firmaların paylarını iki tavan yaptı diye satarsa hata eder... Alınganlık yok yani... Haddimizi biliriz... Sürç-i lisan ettiysek affola...
    ne demek...her türlü katkıya açığız..keşke herkes kendi durumuna göre yolunu net bir şekilde belirleyebilse.

zaten, beyaz yakalı, işinde gücünde olan çoğunluk, bence senin yaptığını yapmalı..yani düzenli, aylık alımlarla, sürekli alma şeklinde.

burada yapabileceğim tek öneri...2-3 yılda bir de olsa...dönemsel hareketler nedeniyle hisseler arasında ağırlık artır, azalt şeklinde işlem de yapılmalı bence...mesela, havacılık yerlerde şu an, önümüzdeki 1 yıllık dönemde otomotivin ağırlığını %5 düşürüp, havacılık %5 arttırılabilir. (otomotiv %35-->%30 a, havacılık %10-->%15 e gibi)

1,5 sene önce de pegasus şov yaparken otomotiv sürünüyordu...doğuş otomotiv 5 tl civarındayken çok muhabbetini yapmıştım...hatta burun kıvıranlar olmuştu, şimdi 25-30 tl lerde...türk traktör daha bir yıl önce 25 tl leri görmüşken, şimdi 150 tl lerde...onu da çok konuşmuştuk buralarda.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku

Ben de Mart 2017 itibariyle kendi fonumu aktif yönetmeye başladığımda, , tefastaki yatırım fonlarının izahname ve portfoy dağılımlarını örnek alarak yön vermeye başlamıştım.
    İlk başlarda temel-teknik analizlerle "tahmin edilebilir" ortam oluşuyordu. 2019 yılından sonra piyasadaki serseri para her şeyi değiştirdi. Ne alırsan ikiye-üçe katlar piyasası oldu. Tabi burda bir çok kişinin gözden kaçırdığı "USD" bazında da portfoyleri korumak/artırmaktı.
    Bu dönem her zaman olmaz.
    --
    Bakalım 2020'yi USD ve TL bazında nasıl kapatacağız. Rakamlar anlık günceldir
    Dağılımım :
    %66 Hisse
    %15 Eurobond
    %18 Bono
    %1 BES

takip ettiğim fonlar; MAC, GSP (2 kez temettü öder), AFT (dönemsel takipte) ,NNF, TKF
    yaklaşık %40 yıllık bileşik getiri, gayet başarılı, tebrikler...bence 3-4 yıl gibi dönemlerde usd getiriye odaklanmaya gerek yok..5 yıl üzerinde usd ye bakmak doğru olur...benchmark olarak aynı dönemde bist ortalama getirisi ve ortalama enflasyon artışı baz alınabilir.

bir de şu yanılgıya düşmeyelim...fon yöneticileri iyi kazandırdı, biz de iyi kazandık ya..bist 100 dışı uçanları bir kenara bırakalım. bist 100 içinde bile dönemsel çok iyi getiriler oluyor...yani bist100 %30 gitmişken %60 kazanmak çok zor değil...çünkü bu dönemde pek çok bist100 hissesi %100 den çok artmış oluyor...yani banka almasan, sanayi hisselerinden bir portföy yapsan bist100 ü ikiye katlamak çok zor olmazdı.

buna değinen fon yöneticisi pek görmedim..iyi performasta bu konu çok etkili bence.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    ata yatırıma alışmadığın için olabilir...kullandıkça, bir şekilde benimsiyorsun...ama, web üzerinden, ana sayfadan işlem yapmayı kastediyorsan, çok zayıf..hele işlemlerin hızı arttığında bazen hiç işlem yapamıyorsun..ama orada da app üzerinden işlem yap diyorlar.

öte yandan şu an iki kurumla çalışıyorum..biri ata yatırım...zaten 99 da bu işlere ata online ile başladım..hala hesabım duruyor yani..cal center ı kalitelidir, arayınca düzgün temsilcilerle muhatap olursun...bence kalitesini her zaman belli bir seviye üzerinde tutabildiler..en azından 21 yıllık deneyimim bu yönde.

HA nın viop u beceremedik itirafı güzel..en azından ego sorunu olmadığını anlıyoruz...zaten becerememesinde aşırı boğa ruhlu olmasının etkisi var bence, hep hisseler daha da yükselmeli modunda olan birisi, portföyü hedge yaparak getirisini arttıramaz yoksa, atla deve değil hedge işi, biraz kafası çalışan, biraz da piyasayı bilen adam çok rahat yapar..HA gerçekten istese kralını yapar.

benim o iki hisseyle alakalı takıldığım esas unsur..aşırı küçük olmaları...fon büyüklüğü ve hisse oranlarına bakınca, piyasadaki lotların %30 u bu fonda..büyük risk..patronla anlaşman yoksa, bir bedelli açıklar mahveder seni...likit olmadığı için de elinde patlar mallar...yani iki durumda da kötü...patronla anlaşmalıysa etik değil, anlaşmamışsa bu sefer de çok riskli bir iş yapıyor demektir.
    Ata Yatirim sitesinde aslinda problemim tasarim kaynakli degil, arayuz bende cok yavas calisiyor. Neden bilmiyorum, farkli tarayicilarda deneyecegim.

O iki sirket ozelinde bence de haklisiniz, bakis acinizin mantikli oldugunu dusunuyorum.

Ayrica, hem akademik hem de pratik yonunden isin icinde biri olarak surdurulebilir bir 50% getiri hedefinin oldukca iyi bir hedef oldugunu dusunuyorum. Zaten fon performanslari da bunu gosteriyor; yonettikleri paranin buyuklukleri, ve SPK duzenlemeleri nedeniyle manevra kabiliyetlerinin biraz daha limitli olabilecegini kabul ediyorum, fakat arastirma ve bilgiye anlik erisim olarak da bizden cok ondeler. Dolayisiyla, surdurulebilir bir 50% gayet iyi bir hedef bence.

7. Bu arada pandemi yüzünden erken emekliliğin keyfini süremiyoruz pek..dışarı çıkamıyoruz, dışarda yiyip içemiyoruz..tipik bir çalışan beyaz yaka olduk...teknoloji şirketlerinde çalışan arkadaşlarımın çoğu evde artık...aynı durumda sayılırız...böyle olacağını bilsem devam ederdim maaşlı çalışmaya

şaka bir yana...eşim dahil(öğretmen), iki çocuk da evde..özel okulun da pek avantajı kalmadı..herkes evde ve online dersteler...herkese bir oda...ben de boş neresiyse orada oluyorum...2+1 evde olsak, hepten kafayı yerdim herhalde. yapı olarak kalabalığı sevmem, evde kimse yokken daha rahattım...şimdi ev çok kalabalık geliyor

evde çok takılınca, ister istemez tv açık, genelde bloonberght deyiz...o uzman, bu uzman..uzmanlardan gına geldi...çoğu da ya boş konuşuyor, ya da tv de pek yararı bir şey söylemiyor bilerek, niye para eden bilgi verelim diye düşünüyor olabilirler.

bir de hayal kırıklıklarım oldu..tuncay turşucu, sevdiğim, uzun vade portföy yönetimi açısından görüşlerine değer verdiğim biriydi...önce deva yı bilanço sonrası pahalı buldu..fk sı 8 filan ve ilaç şirketi..sürekli büyüyen firma..ama sasa yı pahalı bulmadı, tutulabilir dedi.sasa bildiğin sanayi firması ve yatırımları var..ama finansmna gideri yazıor, fk sı 383..pahalı değil.

geçen hafta sasa geri alım açıkladı...şirket acayip borçlu, güçlü favök e rağmen finansman giderleri yüzünden net kar eksi geliyor...yani deli gibi borcunu azaltması, finansman giderini düşürmesi lazım...işte bu firma geri alım açıklıyor...üstelik son 4 yılda 20 ye katlamış bir firma...geri alım kim açıklar, piyasa koşulları nedeniyle hissen çok düşmüştür, küçük ortakları da korumak için böyle bir karar alırsın..kasanda da para vardır..mesela tav açıkladı, pandemideki havacılık krizi ve çok düşen hisse fiyatları nedeniyle.

şimdi, tucay efendi bu geri alımı destekledi, güzel karar, firma hissesine sahip çıkıyor diyor...sanki patron cebinden para koyup alıyor, hisse üstelik fezaya çıkmış...yoksa, hissenin çoğu kendi eş dostunda...bu nedenle çıktıkça çıksın istiyor, el altından veriyorlardır, başkaları da geri alımı görünce satmaktan vazgeçmiştir....bence düpedüz bir suistimal var, ve buna temel analizci geçinen önemli bir uzman, ne güzel diyor.

işte bu tür durumlar, iyice soğutuyor beni, karakteri biraz düzgün dediğimiz adam bile bunu yapıyor, öbürlerden hiç bahsetmeye gerek yok zaten.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Ata Yatırım özelinde beğenilmesi ve tercih edilmesi arasında ters bir durum var sanırım. Belli başlı hisselerde takas analizinde gerilerde bulunmasının nedenini pek anlayamadım. Mesela garanti bankası takasında 34 aracı kurumdan sonra gelmesinin tek sebebi komisyon oranı mıdır acaba?
    A1 – İnfo- Tacirler- Gedik – Global gibi aracı kurumlardan bile geride 35. Sırada bulunması acaba müşteri seçme gibi kriterler mi var diye düşünmeme sebep oldu. Yabancı yatırımcıya hizmet vermek belki de ilk tercihleri olduğu için böyle bir sonuç ortaya çıkmış olabilir.
    İyi bir aracı kurumun faydaları ile orantılı olarak daha çok tercih edilmesi gerekir gibi bir mantık yürütmeme sebep olduğu için değerli düşüncelerinizi merak ettim açıkçası.

Sayfa 1198/1230 İlkİlk ... 198698109811481188119611971198119912001208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •