Sayfa 1063/1230 İlkİlk ... 635639631013105310611062106310641065107311131163 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,497 - 8,504 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Tekrardan iyi akşamlar, yardımci olabilecek birisi var mi acaba, saygılar
     Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku
    Selamlar bende bu tarz bir çalışma yapıyorum. Kafama takılan soru şu belkide cevabı çok basit ama,Örneğin 01 Ocak 2020'de pörtföy büyüklüğüm her şey dahil(borsa,bes,altın) 100 bin diyelim.

Aylık belli miktarda eklemeler yapiyorsun hepsine. Misal 1000 er lira bes,borsa,altın yatiriyorsun.
    Ve 01.08.2020 portföyün 150 bin diyelim.

Sene başından beri ekledigin tutar 24 bin oluyor.

Şimdi ben 2020 yılı performansımı nasıl ölçeceğim ?

Portföyümüz 50 bin büyümuş ama bunun yarısını ben eklemişim. Kalan 26 binlik kısmı bu senenin kârı olarak mı görmeliyim ? Birisi bana bunu basic seviyede (dolar altın enflasyonla ilişkili şekilde) anlatabilirse çok memnun olurun teşekkürler.

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Tekrardan iyi akşamlar, yardımci olabilecek birisi var mi acaba, saygılar

eklediğin para ile enflasonu aylık senelik vs düşeceksin bu kadar basit.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

3. Ben söyle yapıyorum. Excel de tüik den aldığım aylık enflasyon endeksi ( 2003 = 100 ) değerlerini her bir ay için tek tek tutuyorum. Diyelim ki 2020 ocak ayında 100 bin liram var ve enf. Endeksi kolay olsun diye 200. 2020 ağustos ayına kadar mart ve nisanda 10 ar bin tl para koydum martta enf. Endeksi 225 nisanda ise 250 olsun. Temmuz ayı en. Endeksi de 300 olsun.

Bir kere zarar / kar hesabı için benim sene başındaki 100 bin liram kesinlikle 150 bin lira olmuş olmalı ki başabaş noktasına gelsin üstü kar altı zarardır. Ekledigim paraları da enf. Endeksine göre bu günkü değerine artırırım yani nisan ayında koyduğum 10 bin şu an eğer 12 bin olmadı ise zarardayım demektir. 100 binim vardı nisanda buna 10 bin eklerken o para nisandaki değeri 125 olmuştu, bu şekilde sürekli paranın değerini zamana göre indirgeyebilir ve hesap kitap yapabilirsiniz.

Son düzenleme : nosfecagri; 14-08-2020 saat: 20:09.

4.  Alıntı Originally Posted by Kahraman19 Yazıyı Oku

para piyasası fonları enflasyon/mevduat faizini neredeyse birebir takip ederler ce fiyatları günlük açıklanır, bu tür performansı ölçümleri için yani reel kazanç hesabı için çok uygundur, tedaş sitesinden geçmişe dönük fon fiyatları da bulunur. büyük bir bankanın bu tür fonunu seçin, Bir excel dosyasına kaç parayı hangi tarihte yatirdiysaniz o günkü fon fiyatiyla not edin, istediğiniz günkü mevcut portfoyunuzun fona göre olması gereken değeri hesaplatirsiniz ve mevcut değerle karşılaştırıp kendinizi ölcersiniz.

ister yeni para olsun, isterse önceki tasarruflar, çok ince hesaplara girmeye gerek yok. yol uzun , yorulursunuz. fonlar için hesap tutmaya gerek yok, hisseler için her için ayrı excel sayfasında alım satımları yazın ki maliyetinizi bilin. 3 ayda bir toplam birikiminizi bir deftere not edin, yeter.

bir diger method excelde tarih bazinda cebinizden cikan ve cebinize giren tutarlari her bir satira girin. Cebinizden cikanlari - seklinde, cebinize girenleri + seklinde. En alta da XIRR formuli ile yillik getirinizi hesaplattirabilirsiniz.

XIRR formulunu incelerseniz, hemen ogrenirsiniz.

7. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Rus bir arkadaşım ile aşı hakkında konuştum
    Kızıma aşı vurdurdum konusunda, Rusça'da bir kelime var Türkçe tam karşılığı yok ama haber kanalları o kelimeyi farklı bir yöne çekmişler.
    Aşı için uygulanması gereken 3 faz aşamanın 2 si yarım yamalak yapılmış. 3. faz devam ediyormuş.

Biden seçilirse Türkiye için fazlasıyla negatif olacak. Adam daha seçilmeden konuşmaya başlamış ..

https://twitter.com/oztrk_aydnTR/sta...11633508147200

Saygılar

Sayfa 1063/1230 İlkİlk ... 635639631013105310611062106310641065107311131163 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •