Sayfa 867/1230 İlkİlk ... 367767817857865866867868869877917967 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,929 - 6,936 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,108
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Pazar gününe yakışan bir video...syg.
    Stressiz ve yavaş akan hayat önemlidir.

Bunun icin 2040 vadeli eurobonda paralari gommus olmak lazim...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Borsamıza baktığımızda neredeyse borsaya açık şirketlerin %70-80 in döngüsel çalışan sektörlerden oluşuyor.
    demir çelik, petrol, kimya, otomotiv, dayanıklı tüketim malzemeleri vb.
    Döngüsel firmalarda karlılığın düşük, yatay ve yukarı yönlü gittiği evreler görülüyor. Global ticaretin etkisi ile yatay ve düşük giden bir döngüde hisseye giriş yaptıysanız ve stop yapmayan bir yatırım tarzınız varsa bu dönemde paranızı döviz kuru cinsinden eritirsiniz. Bu nedenle ülkemizin diğer risklerinin gözardı etsek bile halka açık şirketlerin çoğunun döngüsel sektörlerde faaliyet gösterdiğini düşünerek borsamızda al unut tarzı bir yatırım felsefesi olamaz. Bunun yerine ticari döngüsü pozitif olan sektör hissesinde (onu da iyi seçmek koşuluyla) yatırım yapıp döngünün negatif evreye geçme sinyallerini takip edip o hisseyle vedalaşmak gerekir. Burada bahsettiğim büyüme hisseleri değildir, karıştırmamak lazım.
    Örneğin tüpraş, fiyat grafiğinden ziyade favök bazlı karlılığına bakarak 2015-2018 yılları arasında karlılıklar artmış ve 2018 temettüsünün dağıtıldığı 2019 ilk çeyreğine kadar bu döngü sürmüş. Bu döngüde hissede yeni döngü başlayana kadar 4 yılda TL bazlı 4 kat fiyatlara ulaşmış. Ve 2019 da aslında tüpraşın yeni döngüsü başlamış uzun süre borsa yukarı giderken yatay ve aşağı seyretmiş. Sonrasında corona belasıyla tarihi diplerine gelmiş.
    Tüpraşı bir örnek olarak söyledim, benzer şeyler çelik sektöründe, otomotivde de oldu. Örneğin ttrak 4 yıl boyunca 46 bin adt ortalama traktör sattı ve o döngüyü bitirdi. O dönemi hissede geçirenler ciddi karlar yazarken. 2019 yılı aynı şirket için tam bir hüsran yılı oldu. Satışlar yarıya düştü. 2020 iyi başlamış gibi görünürken o anda da corona bazlı kriz yaşandı.
    Corona etkilerinin bir süre daha süreceği ve resesyon koşulları yaşanacağını da düşünerek, satışların artacağı, favöklerin iyi olacağı döngülerin başlama sinyallerine sektör bazında bakmak ov yatırımcılar için faydalı olacaktır.
    Çok doğru tespitler...al-unut şeklindeki pasif yatırım yerine, al-kontrol et- gerekirse revize et yöntemi diyorum buna...bu nedenle üst üste iki çeyrek kötü bilanço geldiğinde hisse ile yolları ayırıyorum.

aslında portföyümüzü uzun vade için oluşturuyoruz, ama hisse bazında olaya bakınca yaptığımız daha ziyade orta vade yatırım (1-5 yıl)...bu da bizim gibi gelişmekte olan ülke borsalarının gerçeği bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by zifige Yazıyı Oku
    Başta Cautionary ve konuya tüm katkı verenlere teşekkür ederim. Konunun başlarında Cautionary tarla yatırımını da öneriyordunuz. Şu korona günleri ufaktan kendimize yetecek tarla alımını da aklımkızda bulundurmalı sanki. Bölge olarak siz marmara da zeytinlik almıştınız sanırım. Yanlışta hatırlıyor olabilirim. Son görüşleriniz nedir ?
    Görüşlerimde değişiklik yok...hatta artık çok daha mantıklı bu tür hareketler...zeytinlik duruyor, zeytin-zeytin yağı ihtiyacını karşılayıp, az bir şey de parasal kazancı oluyor...göl manzaralı, doğa harikası bir yer...5-10 sene sonra prefabrik bir yapı düşünebilirim.

Daha kısa vadeli olarak Akyazı da bir dönümlük arazim var köyde...yine prefabrik düşünüyorum...bu yıl tarlada düzenleme yaptım...Mısır, fasulye vs ektim...10 Farklı aile ortak bir yer almıştık...8 kişi ev yaptı...ben de 1-2 sene sonra yapabilirim...şimdilik ekip biçme, meyve fidanı vs ön hazırlıkları yapıyorum diyebilirim.

Orhangazi deki yer Anadolu yakasındaki evimden 45 dk, Akyazı daki yer de kuzey maramara otoyolu bitince 1,5 saat mesafede olacak...haftasonları bağ bahçe işleri için buralara kaçmayı düşünüyorum....doğayı, bağ bahçe işlerini seviyorum..çocuklar biraz daha büyüyünce daha çok takılırım.

Ayrıca, baba ocağında köy evimiz ve 4-5 dönüm çay bahçemiz var...yılın 2-3 ayını da burada geçiriyorum...şu yasaklar çok bunalttı beni...normalde çoktan memlekette tarlamda çalışıyor olacaktım ( milyon verseler baba yadigarı bu yerleri vermem...manevi değeri çok yüksek...zaten ailemden sonra en Kıymet verdiğim şey köydeki bağımız bahçemiz...çok şanslı hissediyorum kendimi bu konuda).

Herkese, kolay gidip gelebilecekleri, çalışıp imar edebilecekleri bağ bahçe öneririm...en iyi uzun vade yatırımlardan biri de budur bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Görüşlerimde değişiklik yok...hatta artık çok daha mantıklı bu tür hareketler...zeytinlik duruyor, zeytin-zeytin yağı ihtiyacını karşılayıp, az bir şey de parasal kazancı oluyor...göl manzaralı, doğa harikası bir yer...5-10 sene sonra prefabrik bir yapı düşünebilirim.

Daha kısa vadeli olarak Akyazı da bir dönümlük arazim var köyde...yine prefabrik düşünüyorum...bu yıl tarlada düzenleme yaptım...Mısır, fasulye vs ektim...10 Farklı aile ortak bir yer almıştık...8 kişi ev yaptı...ben de 1-2 sene sonra yapabilirim...şimdilik ekip biçme, meyve fidanı vs ön hazırlıkları yapıyorum diyebilirim.

Orhangazi deki yer Anadolu yakasındaki evimden 45 dk, Akyazı daki yer de kuzey maramara otoyolu bitince 1,5 saat mesafede olacak...haftasonları bağ bahçe işleri için buralara kaçmayı düşünüyorum....doğayı, bağ bahçe işlerini seviyorum..çocuklar biraz daha büyüyünce daha çok takılırım.

Ayrıca, baba ocağında köy evimiz ve 4-5 dönüm çay bahçemiz var...yılın 2-3 ayını da burada geçiriyorum...şu yasaklar çok bunalttı beni...normalde çoktan memlekette tarlamda çalışıyor olacaktım ( milyon verseler baba yadigarı bu yerleri vermem...manevi değeri çok yüksek...zaten ailemden sonra en Kıymet verdiğim şey köydeki bağımız bahçemiz...çok şanslı hissediyorum kendimi bu konuda).

Herkese, kolay gidip gelebilecekleri, çalışıp imar edebilecekleri bağ bahçe öneririm...en iyi uzun vade yatırımlardan biri de budur bence.
    Kıymetli görüşleriniz için teşekkür ederim.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Benim düşüncem net. Aslında tepkinin bu noktalara kadar uzatacağını da düşünmüyordum... 95-98 bin arasından dönüş bekliyordum...bu zorlama harekette gerek dow un sağlam durması, gerekse nisan vadede en büyük oyuncu TEB yatırımın long kontratlarının da etkisi oldu bence..perşembe günü önceki vade sonlandı..sonuçta önümüzdeki hafta yurt dışı önderliğinde düşüş bekliyorum.

99 bin altına inersek, düşüş derinleşebilir.
    Benim küremde de yön duygusu nötr, hatta kısada hafif negatife döndü. Hedge açılmadı ama %70 nakit, beklemedeyim fırsatlar oluşacaktır. Bu arada mesaj alamıyorsun Cauti ağabey, herkese iyi haftalar bol kazançlar.

6.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Benim küremde de yön duygusu nötr, hatta kısada hafif negatife döndü. Hedge açılmadı ama %70 nakit, beklemedeyim fırsatlar oluşacaktır. Bu arada mesaj alamıyorsun Cauti ağabey, herkese iyi haftalar bol kazançlar.
    Ben kendime 3 bin puan kadar tolerans tanımıştım...hedge pozisyonlarını hala koruyorum...hisselerde de fazla çıkanlarda kademeli satışlarım oldu( mesaj kutusunu hallettim).

7. Merhaba, 2-3 gün konudan uzak kaldım. Biraz yanlış anlaşılma olmuş sanırım.

Öncelikle, benim uzun zamandan beri düzenli düzenli olarak takip ettiğim bir forum burası. Bilgisayarımda kısayol. Buradan çok şey öğrenmedim aslında, (borsa dışındaki) hemen hemen her şeyi biliyorum ve günlük hayatımda fazlası ile uyguluyorum. (İşim gereği)

Borsa ile çok yakından ilgilenmiyordum. Geçmiş dönemde, borsadan para kazandım totalde artıdayım. (eski yıllar için söylüyorum). Lakin, borsadaki hareketleri takip etmek için ciddi bir zamana ihtiyaç vardı. Ben de kasım ayından beri borsaya yeniden para yatırdım. Artıdaydık ama eksiye düştük herkes gibi. Sorun değil.

Bana buranın en büyük artısı, beni motive etmesi. Özellikle ilk baştan itibaren düzenli okuyorum konuyu. Benim gibi finansal planlama manyağı insanları görmek hoşuma gidiyor ve doğru yolda olduğumu hissetiriyor. 38 Yasındayım. 45 yasında kurumsal hayatı bırakmayı planlıyorum. Bugüne kadar planladığım her şeyi (kariyer anlamında) zamanından önce yaptım.

Benim de forum katılımcılarından 1-2 isteğim olacak.

1) Borsa içi konuşmalarda, cauti hocamızdan yükü alalım ve herkes beğendiği beğenmediği veya ilgilendiği sektör/hisseler hakkında bilgi yazsın. (alım satım tavsiyesi anlamında değil). Mesela, kruvaziyer sektörü , turizm sektörü içerisinde en son düzelen sektör olacak bu yüzden global yatırım holding'e mesafeliyim ya da liman sektör kar marjı çok yüksek bu yüzden global yatırım holding'i beğeniyle takip ediyoum gibi.

2) En önemlisi: Borsa dışı yatırımlar, ya da harcamalar: Mesela, arsa/konut/ofis alımları, Eurobond , emtea lar v.s. konuşmak isterdim.

Konuda emeği geçen herkese teşekkürler.

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Pazar gününe yakışan bir video...syg.
    Stressiz ve yavaş akan hayat önemlidir.

İnsan ulaşamadığı her şeyin delisi, ulaştığı her şeyin nankörüdür.

Sayfa 867/1230 İlkİlk ... 367767817857865866867868869877917967 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •