Sayfa 639/1230 İlkİlk ... 1395395896296376386396406416496897391139 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,105 - 5,112 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,047
     Alıntı Originally Posted by uzunihsan Yazıyı Oku
    %15 stopaj konusunda sizinle aynı fikirdeyim sayın Nosfecagri, zaten vergisi ödenmiş bir kâr üzerinden tekrar %15 vergi ödemek insana koyuyor.

(Bunun bir diğer sebebi de, kamunun toplanan vergileri çok verimli biçimde kullanmadığını düşünüyor olmam.)

Ama olaya şu açıdan da bakabiliriz. Yatırımcı büyümeyi mi önceliyor, yoksa temeli sağlam ve düzenli temettü ödeyen bir şirket alıp çok fazla ekran takibi yapmadan temettü ile geçinmeyi mi?

Şahsen belli bir portföy değerine 5-10 yıl içinde ulaşmayi hedefledigim için, temettü veren şirketlerden ziyade hızlı büyüme potansiyeli olan şirketleri bularak orta vade taşımaya çalısiyorum.

Belirttiğim sürede hedefledigim portföy değerine ulaşırsam, gayrimenkul-altin-hisse senedinden oluşan bir sepet yapmayı ve temettü ödeyen şirketleri de almayı planlıyorum. Böylece nakit akışını da sağlamis olacağım.
    Ben de ayni seyi temettu hisseleri + eurobond + altin ile yapmaya calisacagim.
    Gayrimenkulu sevmiyorum.
    Kiraci ile insan ile ugrasamam bu yasdan sonra.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Inşallah değerli ortağım, Arsan gibi her sene 2 tane bulsak zaten çok kısa sürede bahsettiğiniz değişikliği yaparsınız.
    İnşallah. Beklentim ve çalışmalarım bu yönde.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben de ayni seyi temettu hisseleri + eurobond + altin ile yapmaya calisacagim.
    Gayrimenkulu sevmiyorum.
    Kiraci ile insan ile ugrasamam bu yasdan sonra.
    Syg,
    Dudu Bey, benim de kafamda soru işaretleri var bu konuda. Insanlarla uğraşmak kolay değil. Hedef rakama ulaşırsam, tekrar düşüneceğim tabiki.

O zamana kadar finansal okuryazarlığımi da artırarak ideal sepeti olustururum İnşallah.

Eurobondu ise, doğrudan faiz içeren enstrümanlara yatırım yapmadığım için hiç düşünmüyorum. Ama kriz zamanlarinda, düzenli ödeme de içerdiği için çok mantıklı bir yatırım aracı.

Şu an için ev alabilecek durumda olmama rağmen, büyüme odaklı yatırım yaptığım için kirada oturmaya devam ediyorum. Eşimden ve ailemden gelen tüm baskıları göğüslemeye çalışıyorum.

Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Üstadlar çok beginner bir soru soracağım.

Temettü vermeyen bir hisse tam olarak ne işe yarar? 1 adet hissesine sahip olduğum X şirketinin hissesi talebe, çok iyi karlılığa vs yükseldi diyelim ve hiç temettü vermiyor. İnsanlar neden bu temettü vermeyen X şirketine (yani para kazandırmayan bir dükkana ortak olmak için) alım yaparak piyasa değerini yukarı çekiyorlar?

ben X şirketinin 1/ödenmiş sermaye oranında sahibi olarak tam olarak neye ortak olmuş oluyorum eğer şirketim bana nakit sağlamıyorsa?

Umarım kafamı karıştıran noktayı anlatabilmişimdir.
    ustad degilim, sorunuz da kesinlikle beginner bir soru degil ama dusundugumce yanitlayayim:

bir yatirim yaparken verdiginiz para(piyasa fiyati) piyasanin gelecekte o yatirim aracinin saglayacagi nakit akislarinin bugune indirgenmis degeridir. o yatirim araci da (sorunuzda hisse senediyle edinilmis sirket ortakligi) size uc sekilde nakit akisi saglayabilir:

1. ortaklik payinizi sattiginiz zaman aldiginiz parayla (gelecek fiyati)
    2. sirketin size kardan saglayacagi payla(temettu)

ortagi oldugunuz sirket bugun karpayi dagitmayabilir ancak dagitmadigi karini ve finansal kaynaklarini daha cok kar etmek amaciyla organik ya da inorganik yatirimlara ceviriyor olabilir. bu durumda sirket eger karli bir sirketse bilesiklendirme etkisiyle size bugun dagitmadigi parayi gecelekte cok daha buyuk karlara cevirip size dagitabilir. piyasa da cogu zaman bunu kotu algilamaz ve fiyat yukselir.

sirket cok istisnai durumlarda hic karpayi dagitmama ve devamli yatirim yapmaya karar almis olabilir. misal warren buffettin sirketi berkshire hathaway tam olarak bu sekilde bir sirket. hatta kendisinin sirketin tarihte dagittigi tek temettu olan 1967 temettusuyle ilgili "herhalde ben tuvaletteyken temettu dagitma karari alindi" demisligi var. ancak sirket devamli nakit bulundurur ve pd/dd orani 1.2'nin altina geldiginde hisselerini almaya yonelik taahudu vardir. bu durumda karliligi ve karini aktardigi karli yatirimlariyla ozkaynagi buyuyen bir sirkette pd/dd orani uzerinden buyuyen bir fiyat garantisi almis olursunuz.

ancak boyle bir geri alim taahudu olmayan ve karpayi dagitmayan sirkete neden ortak olunur, bir gun bu tarz bir sirkete kimin ortak olmak isteyebilecegini ben bilmiyorum acikcasi. malesef gerek yonetim gecmisi ve ortaklik yapisi nedeniyle yonetiminin degisme ihtimali dusuk olan ve finanal durumu nedeniyle temettu verme ihtimali dusuk sirketlere gercekten ortak olmayi anlayamiyorum.

gecmiste portfoyumun 80% civari, asla anlamli bir temettu dagitmayacak bir devamli buyume ve yonetim anlayisina sahip bir sirket ortakligindaydi. hisse fiyati temettu cipasi olmadan suruklendi gitti, ortakligima karsilik bagladigim paranin bana donusunun spekulatif (bir baskasinin ortakligima para verip almasina) bagli olmasi fikri beni cok rahatsiz etti. mevcut durumda yaklasimim temettu gelenegi olan sirketlere fiyatlari dusukken ya da buyume doneminde ve temettu vermeye meyilli durust yonetimlere sahip sirketlere yatirim yapmak yonunde.

tekrar edeyim sorunuz cok anlamli ve bir yatirimcinin kendisi acisindan yanitini kesinlikle bulmasi, en azindan aramasi gereken bir soru. piyasa degeri anlaminda terste kaldiginiz bor durumda bu sorgulamayi yapmak oldukca yipratici.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

5. İzninizle temettü konusuna mütevazi bir destek de ben sunmak isterim.
    Benden önceki yorumlara katılıyor olsam da temettünün bence bir orta vadeci değer yatırımcısı için değeri şudur ki: temettü veren/verme alışkanlığı olan bir şirketin piyasa değeri vermeyenlere göre piyasa tarafından çok çok daha az baskılanıyor.
    Bir örnek vermek gerekirse 2018 kasım ayında hisse fiyatı 11 TL olan vesbe.
    Bu tarihlerde vesbe’de öyle bir fırsat oluşmuştu ki yakalayan bir senede parasını neredeyse 3’e katladı.
    Karının %80’ini dağıtan/dağıtmak zorunda kalan vesbe’nin tahmini sene sonu karı 600 milyon TL civarındaydı.
    Yani 480 milyon TL Mayıs ayında temettü olarak dağıtılacaktı.
    Hisse başı 2,5 TL.
    Tam da bu tarihte 11 TL’den vesbe almış olsaydınız %23 temettü verimini de almış oluyordunuz ki mevduat faiziyle yarışıyordu o dönem.
    Piyasa bunu ancak Şubat ayında bilançosu açıklanınca anlayabildi ve hızla 20 liraları gördü vesbe Mart sonuna kadar.
    Mayısta hisse başı 2,5 TL temettü verdi, bugün 24,75 liradan işlem görmekte.

Bu sebeple temettü veren şirketlere öncelik veriyorum lakin bu, büyüyen ve hikayesi olan diğer şirketleri göz ardı ettiğim anlamına da gelmiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,707
    Temettü veren şirketlere hayranlık duyulması yada öncelik verilmesini doğru bulmuyorum. Buradan Temettü dağıtan şirketlere karşı olduğum anlaşılmasın. Temettü veren şirketlere seçici olmak kaydıyla yatırım yapılabilir ama;

Bakıyorum bazı şirketler hem yatırım yapıyor (bunun için bankadan faizle kredi kullanıyor ama sırf temettü dağıttım demek için) hem de temettü dağıtıyor. Ne gerek var?

Bence önemli olan Şirket sahibinin dürüst ve şeffaf bir yönetim anlayışına sahip olmasıdır..Bu olduktan sonra hissedarı olduğum şirketin bana temettü dağıtmasını hiç istemem.

Biz şirkete neden ortak oluyoruz? Yıldan yıla büyümesini artırsın,esas faaliyet karını artırsın,net karını artırsın, özkaynaklarını artırsın diye..Böylece şirketin piyasa değeri zaten otomatikman piyasa tarafından yükseliş yönünde fiyatlanacaktır.

Temettü dağıtımı matematiksel anlamda şirketten para ve kaynak çıkışıdır. Yok ben o verdiği temettüyü tekrar içeri koyacam eee koyarken stopaj da kesiliyor üstüne!!..ne kadar anlamsız bir iş..Ayrıca yüksek enflasyon olan ülkelerde temettü zaman kaybıdır..

Biz yatırım yaptığımız şirketin büyümesini istemiyor muyuz ?niye paralarını bize dağıtsın ki?! çok çok paraya ihtiyacın varsa ihtiyaç kadar hisse satarsın olur biter ..bırak paralar şirketin kasasında kalsın.. ihtiyaçlara kullanılsın..şirket niye zayıflasın ki?

Abilerim merhaba, geçmiş başlığı okuyordum ve birinin temel analiz için Yaşar ERDİNÇ'in videolarını tavsiye ettiğini gördüm ve bu 2 videonun hepsini izledim.
    https://www.youtube.com/watch?v=4DOby5w9jgs
    https://www.youtube.com/watch?v=xHdTBxFz_CI

Önemli gördüğüm her şeyi bir word dosyasına kaydettim ve yararlanmak isteyen olur diye burada paylaşmak istedim. Buyrun bu linkten indirebilirsiniz.
    https://drive.google.com/file/d/1ANi...ew?usp=sharing
    Hocanın videosundan bir kısmını buraya yazmak istiyorum, kendisine hisse önerisi sorulunca söyledikleri ;
    "Siz kendiniz bulun ben burada bir öneri yapmıyorum, sonra aa Yaşar hocam şu hisseyi söyledi herkes buraya hücum etsin orda hisse pazarlıyor diye hücum etsinler diye konuşuyorlar, öyle bir şey yok tabiki Yoksa canım feda insanlar para kazansın ama ben size bir şey söylüyorum siz para kazanıyorsanız, o zaman sizin sürekli bana ihtiyacanız var. Ben bana ihtiyacanız kalmaması için bu yayını yapıyorum"
    Vefat ettiğini öğrendim ve çok üzüldüm, Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Yaptıklarından da Allah razı olsun .
    İyi geceler

8.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Abilerim merhaba, geçmiş başlığı okuyordum ve birinin temel analiz için Yaşar ERDİNÇ'in videolarını tavsiye ettiğini gördüm ve bu 2 videonun hepsini izledim.
    https://www.youtube.com/watch?v=4DOby5w9jgs
    https://www.youtube.com/watch?v=xHdTBxFz_CI

Önemli gördüğüm her şeyi bir word dosyasına kaydettim ve yararlanmak isteyen olur diye burada paylaşmak istedim. Buyrun bu linkten indirebilirsiniz.
    https://drive.google.com/file/d/1ANi...ew?usp=sharing
    Hocanın videosundan bir kısmını buraya yazmak istiyorum, kendisine hisse önerisi sorulunca söyledikleri ;
    "Siz kendiniz bulun ben burada bir öneri yapmıyorum, sonra aa Yaşar hocam şu hisseyi söyledi herkes buraya hücum etsin orda hisse pazarlıyor diye hücum etsinler diye konuşuyorlar, öyle bir şey yok tabiki Yoksa canım feda insanlar para kazansın ama ben size bir şey söylüyorum siz para kazanıyorsanız, o zaman sizin sürekli bana ihtiyacanız var. Ben bana ihtiyacanız kalmaması için bu yayını yapıyorum"
    Vefat ettiğini öğrendim ve çok üzüldüm, Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Yaptıklarından da Allah razı olsun .
    İyi geceler
    elinize sağlık notlar ve videolardan yararlanacağım.

Sayfa 639/1230 İlkİlk ... 1395395896296376386396406416496897391139 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •