Sayfa 366/1230 İlkİlk ... 266316356364365366367368376416466866 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,921 - 2,928 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,927
    Esasinda amacim yurtdisi borsalari idi, her seyi de hazirladim, ama cagdisi vergi yasalarimiz nedeni ile tekrar vazgectim.

Orada %2 enflasyon var, ortalama temettu verimi %3-3.5

Her yil ortalama %5-10 kadar temettu artisi da var...

Ve her sey bize gore cok cok stabil.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    Temettü emekliliğinde hisse seçiminin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Yıllar çabuk geçiyor.
    syg.

https://twitter.com/ysf7779_/status/1132674545192710144
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Esasinda amacim yurtdisi borsalari idi, her seyi de hazirladim, ama cagdisi vergi yasalarimiz nedeni ile tekrar vazgectim.

Orada %2 enflasyon var, ortalama temettu verimi %3-3.5

Her yil ortalama %5-10 kadar temettu artisi da var...

Ve her sey bize gore cok cok stabil.

Syg,
    tek çare daha insani vergi sistemi olan bir ülke vatandaşlığı almak ama o da şahsen benim için imakansız ...
    Nil Satis Nisi Optimum

4. [QUOTE=Cautionary;3489251]Madem uzun vadeli yatırımcıyız... genel pozisyonumuz için de kısa vadeli düşünmeyelim...beyaz yaka belki de cumhuriyet tarihinin göreceli en kötü dönemini yaşıyor... sadece maddi olarak değil, sosyal olarak, gördüğü saygı açısından da böyle.

Bundan 20-30 sene önce beyaz önlüklü doktor yarı Tanrı pozisyonundaydı...öyle ya önce Allah sonra sen derdi büyüklerimiz... 60 yaşına gelmiş babamı gözü nemli görmemişim, kalp ameliyatına girerken gözlerinden yaş boşanır şekilde, doktora önce Allah sonra sen demişti...il birincisi olup mühendislik kazanınca, " ah oğlum, biraz daha çalışıp doktorluk kazanamadın" demişti babam...en iyi tıp fakültesine dahi puanımın yettiğini söylesem, evlatlıktan reddederdi herhalde... işin şakası bir yana, toplum nezdinde verilen değeri vurgulamaya çalışıyorum.

Şimdi, iki günde bir dövülen, saldırıya uğrayan doktor haberleri görüyoruz... toplumdaki en saygın meslek öğretmenlik bile içler acısı durumda...her gün velinin tartakladığı öğretmen, okul basan akrabalar haberleri var.

Maddi olarak, çok iyi okulları bitirmiş mühendis vs olmuş çocuklar...körelme pahasına devlet işine girme derdinde...neden, özel sektörde belki yıllarca emeği sömürülecek, asgari ücretten hallice maaşı ile, zam terfi için yırtınacak duracak...başlarım böyle işe diyor, bir de siyasi tanıdık ile en güzel konumları kapmış avantacılar olmasa.

Neyse, içinizi karartmayayım...şunu demeye çalışıyorum...beyaz yaka 1995-2008 arası lale devrini yaşadı...o günden bu yana da maddi-manevi-sosyal olarak dip arayışında...o zaman ne diyoruz, dipten alım zamanı genç beyaz yaka isen, işine sarıl...ünide isen, şu anki duruma bakıp moralini bozma, doktor ol, mühendis ol, öğretmen ol.

Bu ülke gelişecek ve kalkınacaksa genç beyinlerine ya değer verecek, ya değer verecek...başka yolu yok...10-15 yıl sonra beyaz yaka çok daha iyi konumda olacak bence...vasatların altın çağı son bulacak, tekrar çalışkanlar, yetenekli beyinler Gözde olacak.[/
    QUOTE]

Maalesef bu konuda sizin kadar iyimser olamıyorum, beyaz yakayı geçtim genel itibari ile tüm çalışanların değeri düşecek önümüzdeki yıllarda.

örneğin çok değil 50 yıl önce devletin şeker fabrikasına giren adam ihya oluyordu, fabrika müdüründen bile fazla maaş alıyor iş güvencesi ikramiye vs. i vardı emekli maaşı da sağlamdı.

30 yıl önce fabrikada çalışan mühendis işçinin 5 katı maaş ile işe başlardı.

25 yıl önce istisnasız tüm mezunlar bankacı olmaya çalışıyordu, banka prestij para her şey demekti.

Dijitalleşme dalgasını zaten biliyorsunuz internette gördüğüm bir sunumda çok vurucu bir grafik vardı, insan çalıştırmanın maliyeti yıllar geçtikçe artarken robot üretim ve yatırım maliyeti ise her yıl daha da düşüyor.

tabii ki yeni iş imkanları olacak ama sanki farklı bir döneme doğru giriyoruz.

Vakti olanlar için güzel bir yazı linki paylaşıyorum.

https://fularsizentellik.com/journal...el-temel-gelir

5. çok zor sorular: düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim..

Güncel index-senet fiyatlarının dip olduğunu düşünüyormusunuz.?

s400, doğu akdeniz, suriye iran ırak vb borsadaki fiyatların içindemidir..?

6.  Alıntı Originally Posted by adanadr Yazıyı Oku
    çok zor sorular: düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim..

Güncel index-senet fiyatlarının dip olduğunu düşünüyormusunuz.?

s400, doğu akdeniz, suriye iran ırak vb borsadaki fiyatların içindemidir..?
    Bu soruya, evet ya da hayır gibi net cevap veren adam bu işi bilmiyordur bence.

Hiç bir zaman bu sorulara net cevaplar verilemez... ama şöyle bir cevap verilebilir...mesela %80 ihtimalle, 2-3 senelik vadede dolar bazında %20-30 gibi makul bir kazanç elde edersiniz diyebilirim şahsen( u-30 hisselerinden oluşturulacak bir portföy ile).

Zira bubdan önceki 30 senede 1-1,5 cent arası oluşturulan bu portföyler belirttiğim vadede en az bu kadar kazandırmış... ama rasyonel insanlar olarak kesin yine kazandırır diyemiyoruz maalesef

7. [QUOTE=thron;3490148]
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Madem uzun vadeli yatırımcıyız... genel pozisyonumuz için de kısa vadeli düşünmeyelim...beyaz yaka belki de cumhuriyet tarihinin göreceli en kötü dönemini yaşıyor... sadece maddi olarak değil, sosyal olarak, gördüğü saygı açısından da böyle.

Bundan 20-30 sene önce beyaz önlüklü doktor yarı Tanrı pozisyonundaydı...öyle ya önce Allah sonra sen derdi büyüklerimiz... 60 yaşına gelmiş babamı gözü nemli görmemişim, kalp ameliyatına girerken gözlerinden yaş boşanır şekilde, doktora önce Allah sonra sen demişti...il birincisi olup mühendislik kazanınca, " ah oğlum, biraz daha çalışıp doktorluk kazanamadın" demişti babam...en iyi tıp fakültesine dahi puanımın yettiğini söylesem, evlatlıktan reddederdi herhalde... işin şakası bir yana, toplum nezdinde verilen değeri vurgulamaya çalışıyorum.

Şimdi, iki günde bir dövülen, saldırıya uğrayan doktor haberleri görüyoruz... toplumdaki en saygın meslek öğretmenlik bile içler acısı durumda...her gün velinin tartakladığı öğretmen, okul basan akrabalar haberleri var.

Maddi olarak, çok iyi okulları bitirmiş mühendis vs olmuş çocuklar...körelme pahasına devlet işine girme derdinde...neden, özel sektörde belki yıllarca emeği sömürülecek, asgari ücretten hallice maaşı ile, zam terfi için yırtınacak duracak...başlarım böyle işe diyor, bir de siyasi tanıdık ile en güzel konumları kapmış avantacılar olmasa.

Neyse, içinizi karartmayayım...şunu demeye çalışıyorum...beyaz yaka 1995-2008 arası lale devrini yaşadı...o günden bu yana da maddi-manevi-sosyal olarak dip arayışında...o zaman ne diyoruz, dipten alım zamanı genç beyaz yaka isen, işine sarıl...ünide isen, şu anki duruma bakıp moralini bozma, doktor ol, mühendis ol, öğretmen ol.

Bu ülke gelişecek ve kalkınacaksa genç beyinlerine ya değer verecek, ya değer verecek...başka yolu yok...10-15 yıl sonra beyaz yaka çok daha iyi konumda olacak bence...vasatların altın çağı son bulacak, tekrar çalışkanlar, yetenekli beyinler Gözde olacak.[/
    QUOTE]

Maalesef bu konuda sizin kadar iyimser olamıyorum, beyaz yakayı geçtim genel itibari ile tüm çalışanların değeri düşecek önümüzdeki yıllarda.

örneğin çok değil 50 yıl önce devletin şeker fabrikasına giren adam ihya oluyordu, fabrika müdüründen bile fazla maaş alıyor iş güvencesi ikramiye vs. i vardı emekli maaşı da sağlamdı.

30 yıl önce fabrikada çalışan mühendis işçinin 5 katı maaş ile işe başlardı.

25 yıl önce istisnasız tüm mezunlar bankacı olmaya çalışıyordu, banka prestij para her şey demekti.

Dijitalleşme dalgasını zaten biliyorsunuz internette gördüğüm bir sunumda çok vurucu bir grafik vardı, insan çalıştırmanın maliyeti yıllar geçtikçe artarken robot üretim ve yatırım maliyeti ise her yıl daha da düşüyor.

tabii ki yeni iş imkanları olacak ama sanki farklı bir döneme doğru giriyoruz.

Vakti olanlar için güzel bir yazı linki paylaşıyorum.

https://fularsizentellik.com/journal...el-temel-gelir
    Genel trend beyaz ya da mavi yaka çalışan aleyhine...bu abd den tut, Avrupa ya, Asya ya, bizde...yani her yerde böyle... çalışanların gmsh den aldığı pay, yani ücret gelirleri, 30-40 yıldır düşüş trendinde...bu globalleşmenin bir sonucu( sarı yelekliler vs Avrupa çapındaki huzursuzluğun kaynağı orta kesimdeki bu gelirden alınan payın azalması... pompalanan para, zenginlere ve aşırı yoksul kesimlere göreceli avantaj sağlıyor)

Benim kastettiğim göreceli olarak beyaz yakanın ülkemizde ilaveten kaybettiği zemin...yani zaten azalmakta olan paydan, ülkemizde çok daha az pay alıyor beyaz yaka... bir de sadece maddi olarak değil, gördüğü değer, sosyal statü vs hepsi azalıyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,927
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Temettü emekliliğinde hisse seçiminin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Yıllar çabuk geçiyor.
    syg.

https://twitter.com/ysf7779_/status/1132674545192710144
    Bu hesapta bir yanlislik olabilir..
    Benim kuzenimde de o donem 82.000 adet Tuprs vardi...
    700-800 bin dolar para yatirdigini hatirliyorum.
    6 sifir atilmadan onceki bir tarih oldugu icin daha dikkatli bakmak lazim bu gibi makbuzlara.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 366/1230 İlkİlk ... 266316356364365366367368376416466866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •