Sayfa 396/1230 İlkİlk ... 296346386394395396397398406446496896 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,161 - 3,168 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Bence seçilen şirketler gayet güzel. 20 yıl olmasa bile daha kısa süreli getiri elde etmek için yatırım yapılabilir. Ama 20 yıl gibi çok uzun bir vade de neler olabileceğini bilemeyebiliriz..
    Gelecekte keşfedilebilecek yeni teknolojiler, farklı enerji kaynaklarının daha popüler olması, daha ucuza maliyetli ürünleriyle yeni ve güçlü rakiplerin ortaya çıkması vs vs bu şirketlerin birinin yada çoğunun zaman içersinde düşük getiri ve performans sorunu yaşamasına yol açabilir..hatta iflasını bile gündeme getirebilir.. Şunu bilmek lazım:gelecek zaman içerisinde Dünyada ve Türkiyede iflas etmeyecek şirket yoktur..
    Bu yüzden şahsi kanaatim çok uzun vadede hangi hisse ne olur diye düşünmeden riski düşük alım için bankaların yada aracı kuruluşların bist 30 fon larına yatırım yapılması daha uygun olacaktır. Handikapı ise anlık al sat olmaması(ama vademiz zaten çok uzun) ve fondan yapılacak fon kesintileri.İyi tarafı ise hisseyi/leri takiple uğraşmak zorunda kalınmadan hisse bazlıya benzer getiri performansının sağlanması,alım yapmanın rahatlığı..
    Bende sizin gibi düşünüyordum. Ancak bizim milyonlarımız yok dolayısıyla trend değişirse hisse senetlerini kolayca değiştirebiliriz. Bu tür konular koç ailesinin sorunu. Bu noktada bilançoyu incelemek ve kötü gidişe dair emare alınca yerine yenisini koymak yeterli.
    Bunun istinası yurtdışı borsalar zira onların vergi mevzuatı uzun vadede bireyin aleyhine gelişiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Ünlü maymun deneyinde maymunların yatırımcılardan, hatta fon yöneticilerinden daha isabetli hisse seçimi yaptıkları kanıtlanmıştır. Ben de bist100 hisselerini alıyorum, gözümü kapatıp 5 tane seçiyorum. Geçmişe göre şu an daha başarılıyım.

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bende sizin gibi düşünüyordum. Ancak bizim milyonlarımız yok dolayısıyla trend değişirse hisse senetlerini kolayca değiştirebiliriz. Bu tür konular koç ailesinin sorunu. Bu noktada bilançoyu incelemek ve kötü gidişe dair emare alınca yerine yenisini koymak yeterli.
    Bunun istinası yurtdışı borsalar zira onların vergi mevzuatı uzun vadede bireyin aleyhine gelişiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O yüzden al-unut diye bir şey olamaz ülkemizde...çeyrektik bilanço bazlı değerlendirmeler yapıp, diğer parametreleri de inceleyip ona göre hisse kalmalı mı gitmeli mi kararı verilmeli.

Yani al-unut yok...al-takip et var.

Öte yandan u-30 fonu biriktirme stratejisi uygun olabilirdi...olabilirdi diyorum, çünkü u-30 uzun vade performansı maalesef yeterli değil..dth yapıp dolar bazlı %2-3 kazanç daha mantıklı olabilir...zira dolar bazlı yıllık ortalama getirisi ancak bu kadardır u-30 un..,üstelik dth çok daha az riskli ve düzenli bir getirisi var.

Ben hisse ile uğraşamam, hem ilgim hem de yeterli bilgim yok diyen şunu yapabilir....u-100 20000 usd altındayken her ay düzenli bir şekilde mesela 50 usd lik u-30 fon alımı yapılabilir...geçmiş istatistikler gösteriyor ki borsamız en geç 5 yıl içinde 20000 usd altından dönmüş ve 35000 usd yi görmüş...son 20 yılda her zaman(4-5 kez)gerçekleşmiş bu yöntem.

%100 garantisi yok tabii ki...ama büyük ihtimal yine gerçekleşir..5 yılda en az %50 civarı usd bazlı getiri mümkün gözüküyor bu yöntemle.

4. Altın, ne güzel bir uzun vade yatırım.

Şunu unutmayalım ama...altın 5 yıllık periyotlarda çok güzel kazanç sağlar...uzun vade derken 5 yıllık düşünmek lazım...vade çok uzadıkça getiri faizin altına iner.

2015-2020 gram altın için çok güzel bir dönem oluyor, olacak gibi...(ons ayrı hikaye, dolar bazlı altın fiyatları çok daha farklı dinamiklere sahip)

5. konuyu tekrar açmak kaşımak istemiyorum ama adamı o kadar aptal yerine koyuyorlar ve insanlar bilinçli bilinçsiz öyle destekliyorlar ki yine kendime söz geçiremedim.

bildiğiniz gibi BES fonlarına zorunlu bist payı getirilmişti, sebebi nihayet belli olmuş. borsadan kaçmaya çalışan katarlıların hisselerini bize itelemişler, resmi rakam şimdilik 4,6 milyar TL.

şirket katkılı olanlar hariç BES yapan, parasını iç edilmesini göze almıştır.

şahsi BES yaptıran tüm arkadaşlara poliçelerini iptal etmelerini ısrarla öneriyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    konuyu tekrar açmak kaşımak istemiyorum ama adamı o kadar aptal yerine koyuyorlar ve insanlar bilinçli bilinçsiz öyle destekliyorlar ki yine kendime söz geçiremedim.

bildiğiniz gibi BES fonlarına zorunlu bist payı getirilmişti, sebebi nihayet belli olmuş. borsadan kaçmaya çalışan katarlıların hisselerini bize itelemişler, resmi rakam şimdilik 4,6 milyar TL.

şirket katkılı olanlar hariç BES yapan, parasını iç edilmesini göze almıştır.

şahsi BES yaptıran tüm arkadaşlara poliçelerini iptal etmelerini ısrarla öneriyorum.
    Biraz komplo teorisi gibi geldi bana...sence yöneticilerimiz bu kadar mı .....?

7. Merhaba,
    Oncelikle kendimden biraz bahsedeyim.Yasım 25, forwarderlik yapan bı lojııstık fırmasında operasyon sorumlusu olarak beyaz yaka karıyerıme devam etmekteyım.Bu baslıgı uzun zamandan berı takıp etmekteyım ve ınternet uzerınde karsılastıgım en guzel baslık oldugunu da gonul rahatlıgıyla soyleyebılırım.Ilk baslık kapandıgında cok uzulmus hatta Sn.Cout. beye ozel mesaj atmıstım baslıgı tekrar aktıf etmesı ıcın.Ben borsaya 2018'ın Subat ayında gırmıstım 120bın sevıyesınden bu sevıyelere dususune kadar bır mıktar para kaybettım fakat okulda,kursta v.b. de ogrenemeyecegım bır tecrube edındıgımı dusunuyorum.Baslıgın sahıbı ve onde gelen isimlerine burdan verdıklerı katkılardan dolayı tekrar tekrar tesekkur edıyorum.Forum sakını arkadaslar sızlerden tek rıcam bu baslıgı tartısma ortamı olarak kullanmak yerıne okuyucu arkadaslara faydalı olacak yazılar ve bılgılerle doldurmanızdır.Bende atık sessız takıpcı olmak yerıne aktıf olarak elımden geldıkce bıldıgım seylerı paylasmak ve sızlerdende yenı bılgıler ogrenmek ıcın elımden gelenı yapacagım.Bıraz uzun oldu kusura bakmayın.
    Herkese bol kazanclar.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Biraz komplo teorisi gibi geldi bana...sence yöneticilerimiz bu kadar mı .....?
    tarihimizde iç edilmiş bu kadar fon varken bu iyimserliğiniz gerçekten beni şaşırtıyor, en güncel örnek işsizlik fonu ne kadar birikti nereye kullanılıyor kısa bir google ile bulabilirsiniz diyecem ki zaten benden iyi biliyorsunuzdur.

azıcık geriye gidersen KEY,Nema şu bu; OYAK harici tüm sandık yardımlaşma vs.. kurumları.

yöneticilerimize güvenmiyorum, koltuklarını korumak için yapabileceklerinin bir sınırı olmadığını son İstanbul seçimlerinden bu yana gün be gün görüyoruz.

ayrıca güven denen şey hukukun olduğu yerlerde olur, hukuk yoksa güvende yoktur.

diğer yandan yaşı nispeten genç beyaz yaka arkadaşlara en büyük yatırım önerim kendilerine yatırım yapıp yurtdışına gitmeleridir.

bu dakikadan sonra kim gelirse gelsin fark etmez, ülkede işe yaramaz milyonlarca insan var.

tüm partilerin bu işe yaramaz yığınlardan oy almak için birilerinden çalıp, ki bu birileri tabii ki zenginler veya fakirler değil orta direkt yani beyaz yaka olacaktır.

mültecileri falan kastetmiyorum bu arada sırf bu konu bile yönetime güvenmemek için tek başına bir sebep adamlar benim emekli maaşı için yatırdığım sgk yı mültecilere harcıyorlar.

sürçü lisan ettiysem affola, topiği kirletmemek adına bu konuda son mesajımdır.

Sayfa 396/1230 İlkİlk ... 296346386394395396397398406446496896 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •