Sayfa 1192/1230 İlkİlk ... 192692109211421182119011911192119311941202 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,529 - 9,536 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Hakkatten altından güzel bir sopaa yedim kasım ayında.
    Borsa ve TL değer kaybına karşı hedge bağışıklığımız yüksek. Doların düşmesi koymuyo keşke 2 3tl olsa. Ama altına karşı hazırlıksız yakalandım.
    Altın için de aslında elimdeki altını satmak yerine yazın bir ara yıl sonu vade hedge amaçlı shortlamıştım burada da yazmıştım ama kısa süre sonra geri kapadım. Aşı haberleri üzerine de yapılabilirdi short ama yapmadık ders olmuş oldu

Neyse 2020nin en önemli dersi sağlık, her zaman başka fırsat çıkıyor.
    +borsa çökünce vs ortalmalarda kriz hissetmiyorsun ama altın göçünce teyzeler amcalar bile husursuzlaştı milletçe kasım ayında terste kaldık

YTD
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    2020 bitse de kurtulsak...pandemi, deprem vs derken çok yorulduk.

Üstüne son haftalarda portföyümdeki gram altın ve deva da hayal kırıklığı oldu. Gerçi deva üçe katladı sayılır bu yıl, ama 10 kat artmayan kağıt iyi gitti denmiyor

Onsa gelirsek...şu pahalı vs laflarına kıl oluyorum. MB Bilançoları patlamış, bir sürü belirsizlik, sıkıntı. Coin ler bile kaça katladı bu yıl. ABD borsalarında bedava gibi hisse alımları devam ediyor...onsa gelince para yok��

Gerçi, bu hareketler bıktırma gibi geliyor bana. 2015 de 1050 lerden yükseliş trendi başlamış, 2100 görülmüş. Bu donemde Kasım en kötü aylardan, genelde Kasım da yılın düşüğü görülmüş, sonraki 4-5 ayda kuvvetli yukarı trendler oluşmuş. Detaylı bakmadım ama, muhtemelen Kasım son 5 yılda ortalama getirisi en düşük ay, Aralık en iyi ay olabilir.

Üstelik genelde Kasım ayında en dipten kapanmış, sonra Aralık ayı başlayınca topuklamış( bir yıl istisnası var bunun). Kesin jp morgan gibi küresel çakalların parmağı vardır bu fiyat oluşumlarında.

2. Altının yükselmesinin beyaz yakanın çoğuna aslında zararı var.
    Birikmiş altını olanlar çin belki faydası var ama çoğu için bu yükselişler zarar.
    Birçok beyaz yakalı birikimlerinin bir kısmını altına yapıyor.
    Maaşlar aynı oranda artmadığı için dün kenara 2gr atan kişi bugün 1gr atmış oluyor.
    O yüzden düşüncem şudur ki, iş hayatının başında veya ortasında olan beyaz yakalılar için altının düşmesi daha hayırlıdır

3. Sermaye piyasaları yükselis ve düsüstede kazanç sunması açısından rakipsiz diğerlerinde herzaman yükselecekki para kazanasın..tarla shortlama araba shortlama gibi bir durum yok

Araba al sat işinde ise bu işi yapan esnaf memur galerici üçgeninde bir süredir adı konmamış tezgah üstü futures piyasası oluşmuştu sistemin getirmiş olduğu "fırsatdan faydalanarak" para kazanıyorlardı.

vergisiz fiyatı 120-130K aralığında araba alıyorlardı tabi almak için araba 110K ken yazılıyorlardı bunlara gelene kadar 125K oluyor. Dolar nasılsa yükseliyor devamlı bir kaç hafta sonra da 130u geçiyor sonra vergi matrahı %50den %80e çıkıyor.
    125K vergisiz araç 230Ksatış fiyatı oluyor.
    131K olunca 280K satış fiyatı oluyor.
    Aradaki farktan kar elde ediliyordu.

Henüz yansımaları olmadı ama dolar gerileyince kredi faizleri de artmaya başlayınca bu piyasada stok devir hızı şimdilik etkilendi.

YTD
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Gereksiz tüketimden, gösteriş için israftan kaçırarak, hak etmediği hayati yasamaya çalışmayarak beyaz yaka bir nebze olsun giderler kısmını en azından toparlayabilir abi senin de burada ısrarla belirttigin gibi. Ama gelir korkunç düştü ona elimiz kolumuz bağlı malesef. Dolar bazlı maaşlar yerin dibinde.

Beyaz yaka olmak geçinmeye yetmiyor eskiden memurlar gece taksiye çıkardı onun gibi beyaz yaka gece 2. İşle uğraşacak ben borsaya böyle bakıyorum 2. Bir gelir kapısı oluşturmak istiyorum başkası saat alıp satıyor başkası arac alıp satıyor başkası arsa alıp satıyor mutlaka bir nakit kaynağı daha oluşturmak zorundayız maaşlara en fazla yaşamak mümkün birikim yapayım filan bitti. Ki orta kademe yönetici 15 yıl tecrübeli olarak ben böyle isem yeni giren kardeşimin Allah yardımcısı olsun diyebiliyoruz sadece...

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben de fazla kişi takip etmiyorum. 100 olmadım hiç. Kesinlikle fazla kişi takip edilmemeli. Kimisi kurum menfaatlerini gözetiyor, kimi kendi pozisyonunu...belki benim için de böyle düşünülüyordur, ama benim elim belli en azından.

Gokhan uskuay bir hafta öncesine kadar çok negatifti, hatta baya saydırıyordu hükümete vs...son bir haftadır aşırı olumluya döndü, tam 180 derece dönüş yaptı.

Şu ayrımı yapmak lazım. Teknik alda, kısa-orta tüm vadelerde alda. Ama benim makro beklentilerim olumsuz. Bu ortamda, borsalar konusunda aşırı pozitif yorum yapamam..bu kendime ihanet olur...sonuçta daha bir yıl olmadı biz koca ABD borsalarının taban olduğunu, işlemlere ara verildiğini gördük.

Covid hiç zarar vermedi desek bile borsalar o seviyeleri çoktan aştı. Şimdi herkes çok bilmiş bilmiş para basılıyor diyor ya, taban olurken borsalar para bastığı basacağı bilinmiyor muydu?

Mevzu pozisyonel yani, o zamanlar mal almaları gerekiyordu, şimdi maldalar, yukarı sürüyorlar. Yeterli mal verildikten sonra, büyük düşüşler olursa, bu sefer de niye düşüyoruz onu izah edecek uzmanlar.

Gokhan Uskuay'in yorumlarina ben de cok deger veririm ama fikri takipi iyi yapmiyor.Dikkat etmek lazim. Ornegin ABD secimlerinden sonra ortaligin karisacagini, insanlarin hangi beklentiyle borsala akin ettigini anlamadigini yaziyordu sonrasinda Trump'in beklendigi gibi bir karmasa yaratamayacagi ortaya cikinca en azindan kenarda bekleme seklindeki gorusunun degistigini yazmasini beklerdim.Onemli donus noktalarinda bir yone dogru tahminin yaziyor ama fikrinin degistigini yazmayi atliyor. Sen Gokhan Uskuay borsada olumsuz diye biliyorken bir bakmissin trende katilmayan yerliye laf sokmaya baslamis

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    Beyaz yakalara ithafen..

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

DHMİ yine hava trafik kontrolörü alıyor inglizce şartı var ve kpss sınav şartı var çevrenizdekilere söyleyebilirsiniz çalışma sistemi mükemmel 8 günde 2 gündüz 2 gece çalışıyorsunuz uyku düzeni sağlayan 8 günde 6 gündüz boşa çıkar maaşları idare eder bedava yurt dışına içi ve dışı bilet alabiliyorsunuz

7.  Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    https://in.reuters.com/article/china...-idUKL1N2ID0GA

Çin bankaları, insanların artık altın hesabı açmasını yasakladı. daha önceden bunun uyarısını yapmışlar, bugün uygulamaya koymuşlar.
    Mevcut hesabı olanlar alım satım yapabilecekmiş, sanırım fiziki alımda yasak değildir.

Haberi nasıl yorumlamak gerek? Çok enteresan geldi bana

Saygılar
    Petrol vadelileri sıfırın altına düşünce de bir benzeri karar alınmıştı

https://global.chinadaily.com.cn/a/2...0a3d18838.html
    --Kişisel görüşlerim olup, yatırım danışmanlığı tavsiyesi değildir

8. Endeks hakkındaki yorumunuz nedir? Ben yıl sonuna kadar son bir yeni zirve, tekniktedede negatif uyumsuzluk. Sonrası selale bekliyorum

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 1192/1230 İlkİlk ... 192692109211421182119011911192119311941202 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •