Sayfa 638/1230 İlkİlk ... 1385385886286366376386396406486887381138 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 5,097 - 5,104 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Teşekkürler...yavaş yavaş beni anlayanlar, ya da katılanlar çoğalacak diye düşünüyorum.

Çok temel sorunlarımız var. Mesela bundan 5 yıl önce Brezilya, güneyafrika vs ile paralel bir fiyatlamamız vardı...fk larımız yakındı...şimdi ise Rusya ile paraleliz..neden, yönetim anlayışımız ve dünyaya bakışımız paralel...Rusya düşük faize rağmen yollardır 5-6 fk larla işlem görüyor...biz de maalesef 5-6 fk lara alışmak zorundayız...bşr ara faizler 20 ye zıpladı, bunun etkisi var dedik...ama 10 a düştük hala fk larımız 5-6 ( endeks fk larını değil...belli başlı hisselerin ortalama fk sını kastediyorum...yoksa öyle saçma hareketler oldu ki fk sı 30-40 olan bir sürü şirket var..bu balonlar gün gelir patlar, ama patlayana kadar da ortalama fk ları etkiler).

Ne oluyor peki...yabancı güven duymuyor...ve ne hisselerimize ne de tahvillere yatırım yapmıyor...İran, Suriye, Irak, Libya...hemen her ülkede ABD ve AB ile karşıt taraftayız...Rusya bile batıdan desteğimizin azaldığını görünce, artık pek yüz vermiyor bize...Suriye de ve Doğu Akdeniz de kaale almıyor bizi artık. Arap dünyası yönetimleri zaten içten içe diş biliyor.

Özetle, kimse güçlü Türkiye istemiyor...zaten kimse güçlü Rusya, Çin de istemiyor...bunu bilip çok akıllı hareket edip, boyumuzdan büyük işlere girişmememiz gerekiyordu...biraz kabuğumuza çekilip, içeride düzeni sağlayıp ekonomik olarak güçlenmemiz gerekiyor...yoksa İran durumuna düşer, tamamen tecrit ediliriz...halkta fakir ama gururlu takılmaya devam eder.

Mevcut yönetimin girdiği yoldan dönmesi zor, yeni bir anlayış yeni bir yönetim ile sağlanabilir bence...bu nedenle borsada reel olarak güçlü primler için seçim gündemi ve iktidar değişimi şart gözüküyor...( 125 bin konusunu açmam gerekti...lütfen konuyu fazla dallandırıp siyasete girmeyelim. Bu başlığı siyasetten uzak tutmaya çalışıyorum).
    Bu kadar dalgaya rağmen doların 6’yı geçmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz.
    Kabuğumuza çekilmemizi destekliyorum. Özellikle elazığ depremi bir kez daha hatırlattı ki ülke içinde yapmamız gereken çok iş var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bu kadar dalgaya rağmen doların 6’yı geçmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz.
    Kabuğumuza çekilmemizi destekliyorum. Özellikle elazığ depremi bir kez daha hatırlattı ki ülke içinde yapmamız gereken çok iş var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Doların 6 yı geçememesi de kabuğumuza çekilmemiz kaynaklı işte. Swap piyasasını bitirdik. Cds piyasamız yoğun bakımda. Bu şu demek, tl managed float denen, yönetilen-yönlendirilen serbest kur... devlet isterse swap piyasanda olduğu gibi serbest piyasayı boş verip spekülasyon yapanın canını yakar.

Peki bunun neresi kötü derseniz. Kur umuz dışarıdan speküle edilmez...ama dışarıdan para da gelmez, yatırım da gelmez. %2-3 ortalama büyümeye razı olursan olur...ona da bizim ülkeye yetmez. 2020 de yönetilen kur, enflasyon ve faiz ile %5 büyümeye çalışacağız...baz etkisi ile %4 belki mümkün ama..,%5 olsun diye zorlanırsa, bir yerler patlar,,, yeni bir krize gireriz.

Baz etkisi bittiği icin seneye en fazla %3 büyürüz. Dış dünyadaki gelişmelere göre ortalama %2-3 arası bir büyüme ortalaması tuttururuz.

Şunu unutmayın..,enflasyon gibi volatilitenin de düşüğü makbuldür...çok düşüğü iyi değildir. Neden gelişmiş ülkeler %0-1 Olan enflasyonlarını %2 olsun istiyor.

Tl nin son 2-3 aydır volatilitesi erdeyse euro usd den bile az...Çin in parası bile daha serbest. Yani gizli bir yönetilen kur, ya da dirty float denen olay var... bu yönetim bir süre devam eder, bir yerde patlayana kadar...belki 1 yıl, belki 3 yıl sonra patlar... pek çok parametreye bağlı. Aslında 2000 krizi öncesindeki sistem...yeni bir şey keşfetmiş değiliz

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ahmet MERGEN de 8.5 dolar hedefini dile getirirken bu degisimi ima ediyordu, acik acik soylemiyordu ama ima ediyordu..

Syg,
    Onlar da haklı, ekrana çıkıyorlar, herseyi rahat rahat konuşamıyorlar.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Esasinda soru beginner sorusu filan degil, uzerinde surekli tartisilan bir konu.
    Ben de esasinda temettu icin ortaklik yaparim ama sirket bana derse, ben daha karli calisacagim, yeni yatirim yapip buyuyecegim bu nedenle bana belli bir sure musaade edin, temettu vermemeyim derse konuyu ciddi sekilde arastiririm. Aklima yatarsa beklerim yatmazsa temettu vermeyen sirketi satar vereni alirim.
    Gecmiste yuksek temettu veriyor/verecek diye bir kac cimento sirketi almistim, bir de Isyat yuksek temettu veriyor diye girmistim, ama sonra baktim fiyatlar hep yerinde sayiyor, hisseler artis yapmiyor, bana verdikleri temettuler hep ayni seviyelerde hatta dusuyorlar, hepsini bastim ciktim.

Syg,
    Isyat sonra ihya etti ama temettü de cabası, bu sene maliyet 0 olacak, ama Hektas ta size eşlik edemedik. Uzun vadeye geldiğinde hepsi ortalamaya yakınsıyor, temettü verimi + Özkaynak artışı - enflasyon

Sent from my iPhone using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

5. Tam olarak firmanın öz değerinin piyasa tarafından olması gerekenden bugün düşük değerlendiğini veya gelecekte intrinsic değerin çok artarak hisse fiyatını da yukarıya çekeceğini satın alıyorsunuz. Her iki durumda da beklentiyi satın alıyorsunuz. Firma, katma değer yarattıktan sonra, bu katma değeri sizinle paylaşırsa adına temettü deniyor.

Ben istisnalar ayrı tutulmakla beraber temettü veren şirketleri pek sevmem. Demek ki büyümesi bitmiş, demek ki nakiti olsa bile yapacağı çok bir şey yok ki al nakitimi ben yatırıma dönüşemiyorum sen dönüştür diyor. Temettü vermeden sürekli yüksek büyüyen şirket ise zaten temettü verenden çok daha yüksek bir içsel değere ulaşma yönünde adımlar atıyor. Hadi hepsi tamam, bu bir tercihtir diyelim saygı duyalım. Şirket değer kazanınca satıp 0 lira vergi ödemek varken, aldığım temettuden ise %15 vergi ödüyorum. Yani sürtünme kaybı oluşuyor. Bu durumda zaten tartışmaya gerek yok her ikisi de aynı oranda vergilense yine tartışalım ama mevcut durumda temettü çok saçma oluyor.
     Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Sn. Dudu cevabınız için teşekkürler.

Aslında sormak istediğim şu, ortak olduğum şirket bana nakit döndürmeyecekse, hisse senedi olarak tam olarak neyi satın alıyoruz?

Yani X firması çok karlı, öz kaynağını büyütmüş, arsaları şahlanmış, yeni teknoloji geliştirmiş olsun. İyi de ben tam olarak T adet hisseye sahip olmakla bu yukarıda saydığım varlıkların neyine ortak olmuş oluyorum eğer bu karlılıktan bana net olarak dönen bir şey yoksa?

Ortaklık = Karlılıktan pay alma ya da zarara ortak olma değil midir?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,990
     Alıntı Originally Posted by kaucuk Yazıyı Oku
    Isyat sonra ihya etti ama temettü de cabası, bu sene maliyet 0 olacak, ama Hektas ta size eşlik edemedik. Uzun vadeye geldiğinde hepsi ortalamaya yakınsıyor, temettü verimi + Özkaynak artışı - enflasyon

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Grafik o zaman pahali idi.
    Simdi cok daha pahali.
    Grafik temettu veriminin artmasi ile ucuzlar mi acaba?
    Yoksa duserek mi ucuzlar?
    Kismet deyip bekleyecegim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Tam olarak firmanın öz değerinin piyasa tarafından olması gerekenden bugün düşük değerlendiğini veya gelecekte intrinsic değerin çok artarak hisse fiyatını da yukarıya çekeceğini satın alıyorsunuz. Her iki durumda da beklentiyi satın alıyorsunuz. Firma, katma değer yarattıktan sonra, bu katma değeri sizinle paylaşırsa adına temettü deniyor.

Ben istisnalar ayrı tutulmakla beraber temettü veren şirketleri pek sevmem. Demek ki büyümesi bitmiş, demek ki nakiti olsa bile yapacağı çok bir şey yok ki al nakitimi ben yatırıma dönüşemiyorum sen dönüştür diyor. Temettü vermeden sürekli yüksek büyüyen şirket ise zaten temettü verenden çok daha yüksek bir içsel değere ulaşma yönünde adımlar atıyor. Hadi hepsi tamam, bu bir tercihtir diyelim saygı duyalım. Şirket değer kazanınca satıp 0 lira vergi ödemek varken, aldığım temettuden ise %15 vergi ödüyorum. Yani sürtünme kaybı oluşuyor. Bu durumda zaten tartışmaya gerek yok her ikisi de aynı oranda vergilense yine tartışalım ama mevcut durumda temettü çok saçma oluyor.
    %15 stopaj konusunda sizinle aynı fikirdeyim sayın Nosfecagri, zaten vergisi ödenmiş bir kâr üzerinden tekrar %15 vergi ödemek insana koyuyor.

(Bunun bir diğer sebebi de, kamunun toplanan vergileri çok verimli biçimde kullanmadığını düşünüyor olmam.)

Ama olaya şu açıdan da bakabiliriz. Yatırımcı büyümeyi mi önceliyor, yoksa temeli sağlam ve düzenli temettü ödeyen bir şirket alıp çok fazla ekran takibi yapmadan temettü ile geçinmeyi mi?

Şahsen belli bir portföy değerine 5-10 yıl içinde ulaşmayi hedefledigim için, temettü veren şirketlerden ziyade hızlı büyüme potansiyeli olan şirketleri bularak orta vade taşımaya çalısiyorum.

Belirttiğim sürede hedefledigim portföy değerine ulaşırsam, gayrimenkul-altin-hisse senedinden oluşan bir sepet yapmayı ve temettü ödeyen şirketleri de almayı planlıyorum. Böylece nakit akışını da sağlamis olacağım.

8. Inşallah değerli ortağım, Arsan gibi her sene 2 tane bulsak zaten çok kısa sürede bahsettiğiniz değişikliği yaparsınız.
     Alıntı Originally Posted by uzunihsan Yazıyı Oku
    %15 stopaj konusunda sizinle aynı fikirdeyim sayın Nosfecagri, zaten vergisi ödenmiş bir kâr üzerinden tekrar %15 vergi ödemek insana koyuyor.

(Bunun bir diğer sebebi de, kamunun toplanan vergileri çok verimli biçimde kullanmadığını düşünüyor olmam.)

Ama olaya şu açıdan da bakabiliriz. Yatırımcı büyümeyi mi önceliyor, yoksa temeli sağlam ve düzenli temettü ödeyen bir şirket alıp çok fazla ekran takibi yapmadan temettü ile geçinmeyi mi?

Şahsen belli bir portföy değerine 5-10 yıl içinde ulaşmayi hedefledigim için, temettü veren şirketlerden ziyade hızlı büyüme potansiyeli olan şirketleri bularak orta vade taşımaya çalısiyorum.

Belirttiğim sürede hedefledigim portföy değerine ulaşırsam, gayrimenkul-altin-hisse senedinden oluşan bir sepet yapmayı ve temettü ödeyen şirketleri de almayı planlıyorum. Böylece nakit akışını da sağlamis olacağım.

Sayfa 638/1230 İlkİlk ... 1385385886286366376386396406486887381138 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •