Sayfa 1/1230 12311511015011001 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1 - 8 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Tekrar Merhaba,

Öncelikle başlık kapandıktan sonra özelden yazan ve pire için yorgan yakma diyen arkadaşlara, destekleyici mesajları için teşekkür ediyorum. Başlıkta aktif olan arkadaşlar yanında, önemli bir çoğunluğun da sessiz takipçi olduğunu görmüş olduk.

Bu başlık öğrenmeye aç, daha işin başında olan genç beyaz yaka arkadaşlar için açıldı. Dolayısıyla başlığın sahibi de onlar sayılır. Ben başlığı açan ve modere eden kişi olarak burada yer alıyorum. Yarın öbür gün yine başlığı sabote etmeye çalışanlar olabilir, bu durumda başlığa sizler sahip çıkmalısınız.

Kaldığımız yerden devam edelim.

2. Bir an önce faydalı paylaşımlarla devam edelim, bu nedenle tebrik vs ya da geçmiş tartışmalara dönük paylaşım yapmamaya özen gösterirsek sevinirim.

Bu vesile ile bir noktayı özellikle vurgulamak isterim. Forumda özellikle hisse başlıkları anonimdir, forum yönetimi başlığı açar ve herkes her şeyleri dilediği gibi yazar (forum kuralları içerisinde kalmak koşuluyla tabii ki). Bunun dışında belli bir misyon için açılan başlıklarda, konuyu açan kişinin belirlediği çerçeve mümkün olduğunca uymak erdemli bir davranış olacaktır.

3. Önceki başlıkta çok faydalı paylaşımlar olmuştu. Zaman zaman o başlıkta yazılan yazıları tekrar okumak faydalı olacaktır. Ayrıca bu başlıkta yeni aramıza katılan arkadaşların önce diğer başlığı okuması çok faydalı olacaktır. Devamlılık açısından önceki başlığın ilk bir kaç yazısını bu başlığa da alıntılayacağım.

italik kısımlar güncel olarak yapılan eklemeleri gösteriyor olacak.

4. Kendim de bir beyaz yaka olarak, işe yeni başlayan genç arkadaşlar için üzülüyorum. Yıllarca dirsek çürüt, sabahlara kadar ders çalış, yokluk içinde en gözde üniversitelerden birini bitir. Sonra iyi bir şirkette bile işe başlasan, aylık 3000 tl civarı bir paraya, sıfırdan hayatını kurmaya çalış. Evlen, yuva kur, çocukları yetiştir, iyi bir okula gönder vs. Emeklilik ise 65 yaşında, hayal edilemiyecek kadar uzakta.

Öte yandan, liseyi zor bitirmiş gencimiz, hasbel kader ailesinin, ya da siyasi ortamlarda bulunmanın getirdiği avantajla iş yapmaya başlamış...senin 40 senede kazanamayacağın parayı belki 4-5 senede kazanacak.

Açıkçası, adaletsiz bir durum var.Hayat mühendis, işletme, iktisat vs mezunları için çok daha zor olacak artık. Bu nedenle özellikle yeni yeni iş hayatına atılmış, 20 li yaşlardaki genç arkadaşlara yatırım-portföy stratejileri aktarmak, bir nevi abilik yapmak amacıyla bu başlığı açtım.

Başlık kapsamında, günlük hayatımızda nasıl tasarruf yapabiliriz. BES'e para yatırmalı mıyız, hisse senedi, döviz, arsa-tarla, konut vs gibi yatırım enstrümanlarını nasıl değerlendirmelyiz gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Amacımız, 50 yaşına geldiğinizde, kalmalı mı-emeklilik hayatı yaşamaya başlamalı mı kararınızı sadece sizin özgür iradenizle verebilmeniz...Maddi imkansızlıklar, zorunluluklar nedeniyle 50 den sonra da çalışmaya mecbur olmak çok acı..işten atılma korkusunu her performans döneminde yaşayıp, acaba sıra bana mı geldi diye beklemek hiç hoş bir deneyim değil.

Yterli tasarruf ve doğru yatırım stratejileriyle 50 yaşında emekli olmak mümkün, işler yolunda giderse emklilik yaşı 40 a bile çekilebilir. Bu biraz kısmet, biraz da sizin başarınıza bağlı olacak. Emeklilik derken de, hayattan emekli olmayı değil, kendi istediğin işlerde iştigal etmek, yaptığın işi hobi gibi yapıp, para kazanma zorunluluğu olmadan çalışıp yaşayabilmekten bahsediyoruz.

Hadi başlayalım.

5. Topiğin esas müşterileri neden beyaz yakalılar...Bir kere bu başlıkta kısa vadeli vur kaç hareketler değil, en az 5-10 yıllık yatırım stratejileri konuşacağız. Uzun ya da çok uzun vadeli yatırım hedefimiz, aslında tek kelime ile özetleyecek olursak 65 yaş SGK emekliliğini beklemeden 50 li, hatta 40 lı yaşlarda emekli olabilmek (emeklilikten kastımız maaşlı bir işte çalışma zorunluluğu olmadan yapılan birikimlerle hayatın kalan kısmında sıkıntı çekmeden yaşayabilmek)

Bu nedenle hali hazırda düzenli bir maaş geliri olan arkadaşlara daha çok hitap edecek başlık. Her ay düzenli olarak 200 tl yi hisse senedi alımına ayırmalı dediğimde, gelirim düzenli ya da yeterli değil ki bu miktarı her ay ayırayım demeyecek takipçim.

Ya da portföyde yatırım çeşitliliği sağlanmalı, BES e mutlaka bir miktar yatırım yapılmalı dediğimde...BES fonları çok kazandırmıyor, BES e para yatıracağıma, kendim hisse senedi alır, köşeyi dönerim demeyecek.

6. Baştan kapsamı iyi belirleyelim, hedefi doğru set edelim ki, sayfalar ilerledikçe amacımızdan sapmayalım. Yani başlık herkese hitap etmeyecek, belirttiğim kapsamda kalmaya çalışacağız.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,810
    Hayirli olsun.
    Karari destekliyorum.
    Katki yapmaya calisacagim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8. Dün ve bugün de üniversite sınavı vardı. Bu başlığı takip edip bu sene üniversite sınavına giren arkadaşlar varsa kendilerine hatırlatayım, tasarruf yapabilmek için önce kazanmalısınız. Çok tasarruf yapabilmek için de çok kazanmalısınız. Tercihlerinizi çok bilinçli yapın. Gerçi yaşınız ve reel hayat tecrübeniz gereği bunu yapabilmeniz çok zor ama yinede ciddiyetle konuyu düşünün.

Sayfa 1/1230 12311511015011001 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •