Sayfa 1022/1230 İlkİlk ... 22522922972101210201021102210231024103210721122 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,169 - 8,176 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,998
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Benim yazılarımı okumak zorunda zorunda değilsiniz .

Devrik Cümle yazmış olabilirim ama Biraz kıvrak ve pratik zeka sonra anlatım ihtiyacı olmazdı .

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Zaten uzunca bir zamandir red listemde idin.
    Bir sans daha vereyim dedim ama anladim ki red listemde kalmaya devam edeceksin bu ozgun yazim turun ile.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Klavye ile yazı yazmak zaman kaybıymış ,bu kadar insan senin cümlelerini anlamak için zaman kaybedecek, o önemsiz tabi,nasılsa senin zamanın değil.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Zaman değişiyor. Spek hisselerinin hareket tarzı bile çok değişti.

Ben değer yatırımcısıyım, value stock dedikleri tür. Belki bu tür lot toplama, baskılama vs işleri growth stok denen hisselerde oluyordur. Ama her durumda şirket sahibinin, dolayısıyla şirketin karakteri önemli. O yüzden hisse alırken patronun karakter analizini de yapıyoruz.

Mesela Tüpraş tipik bir value hissesi iken, deva tipik bir growth hissesi..value hisseleri eninde sonunda değerini bulur. Growth hisselerine ise çok güvenmek, gerekirse 1-2 sene sabredebilmek gerekir.

Tüm dünyada şu an value vs growth stock tartışması var. Growth/value stock rasyosu diye bir şey var, bu şu an en yüksek düzeyde...hatta saçma yüksek düzeyde. Bu value hisselerinin düşük değerlemesinden ziyade, growth hisselerin saçma yüksek değerde olmasıyla alakalı.

Growth hisselerini cash cow gibi düşünebiliriz, ya da temettü hisseleri gibi..iş modeli belli, büyümesi stable, riskleri az hisseler.

İşin geldiği çılgınlık noktası şu...tesla nerdeyse tek başına Toyota hariç, diğer tüm klasik otomobil firmalarının ederi kadar piyasa değerine sahip ( vw+ford+fiat+psa+bmv+ mercedes)... o tesla ki daha yeni yeni operasyonel kara geçmiş durumda...net kar edemeyen bir firma.
    Hocam,

Value vs growth stock tartışması bana Türkiye için ilginç geliyor. Yurt dışında bazı yatırım fonları bunları doğrudan value ve growth pazarlıyor ama içlerinde genelde gelişen piyasa şirketleri olmuyor.

Örneğin Tüpraş değer hissesi ama büyümüyor mu? (Büyüme birim bazında satış)
    Her değer hissesi olarak düşünülen şirket bir şekilde büyüme sağlıyordur gibi düşünülünce value vs growth stock tartışmasında hangisi değer hangisi büyüme hissesi olduğuna dair somut bir ayrım bulamıyorum.

Her değer şirketi de bir şekilde büyüyor gibi geliyor

Bu konuda nasıl bir ayrıma gitmeliyiz? Örneğin TTRAK büyüme hissesi ancak FROTO değil mi? Hisse isimleri elbette çoğaltılır ama sayısal bir çözüm olsa formülize edebiliriz
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Yanlıs yapmıyorsunuz ama Yeni gelenlerin büyük çoğunluğunun amacı yatırımcı olmak değil sende dedin enflasyon üstü getiri desek haftada %50 olanı söyle diyecekler diye.
    Tasaarufumu makul getiriyle değerlendireyim diyen adam için tüm imkanlar var. Bir kaç google aramasıyla hertürlü bilgiye erişebilir.
    bende bu yollardan geçtim. Bu forumdaki diğer sayfaları okudum 1ay sonra borsa hesabı açmışımdır, ozamanlar twitter böyle değildi şimdi twitterda var vs.

Şuan Borsa da olmasalardı zaten başka mecralarda milli serveti harcıyor olurlardı.

Mesela borsa gibi yükselen bir varlık altın, geçen hafta müge anlıya kuyumcu mağdurları çıktı benim aklım almadı
    millet gidiyormuş kuyumcuya altın olmadığı halde 50gram altın alacak kadar parayı veriyormuş (piyasanın biraz altına) kuyumcu bir hafta 2hafta sonra altının hazır diyip parayı alıp yolluyormuş.
    Bazıları kasa olarak da kullanıyormuş. 500gram altını kuyumcuya emanet ediyor adam belge olarak kartın arkasına tükenmez kalemle yazıyor.

https://youtu.be/PCyc7AXuyhU

YTD
    aga saat 12 civarıydı formu girdim,birazda geriden okuyayım dedim...hayatta hiç müge anlı programı izlememiştim sayende izledim...bu arada kuyumcunun sahipleri de yakalanmış...)
    psikolojinizin kaldıramayacağı pozisyonlar açmayın...en güzel pozisyon gece yatakta rahatça uyuduğununuz pozisyondur...

5.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam,

Value vs growth stock tartışması bana Türkiye için ilginç geliyor. Yurt dışında bazı yatırım fonları bunları doğrudan value ve growth pazarlıyor ama içlerinde genelde gelişen piyasa şirketleri olmuyor.

Örneğin Tüpraş değer hissesi ama büyümüyor mu? (Büyüme birim bazında satış)
    Her değer hissesi olarak düşünülen şirket bir şekilde büyüme sağlıyordur gibi düşünülünce value vs growth stock tartışmasında hangisi değer hangisi büyüme hissesi olduğuna dair somut bir ayrım bulamıyorum.

Her değer şirketi de bir şekilde büyüyor gibi geliyor

Bu konuda nasıl bir ayrıma gitmeliyiz? Örneğin TTRAK büyüme hissesi ancak FROTO değil mi? Hisse isimleri elbette çoğaltılır ama sayısal bir çözüm olsa formülize edebiliriz
    Bu biraz şirketlerin hangi döngü seviyesinde olduğu ile alakalı sanırım.

Yani olgunlaşmış bir şirket elbette büyüyor olabilir ama sınırlıdır.

Yani Tüpraş da büyüyor olabilir ama %3-4 büyüyordur. Olgunlaşan şirketler sonunda ülke ekonomisi ne kadar büyüyorsa o kadar büyüyebiliyor gibi bir bağ var aralarında. INA değerlemesinde mesela terminal değeri olarak adlandırılan kısım için büyüme oranı ülke büyüme oranı olarak 2-5 arası alınabiliyor.

Ancak growth şirketlerin satışları çift haneli rakamlarda ivmeli büyüyor, örneğin aselsan, satışlar %30-40 artıyor, hektaş vb.

6. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    hissenin tahta yapıcısı 10 sene hapis cezası yer ne hikmetse cezası bitipte duşarı çıktıktan hemen sonra devasa karlar açıklayıp temettü
    Canavarı oluyorlar yersen kırşen işte .

Herkesinde temettü uzun vade hisselerine giriyordu birde .

Diyorum ben ürküteceğim sen berkiteceksin arkadan olay kısaca bu özetle yoksa kazanç oluyor .

En azından 6 ,7 haneli ve üstü girişlerde portföylerde

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Eski zamanlar bir hissenin tahta yapıcısı hapse girer .

Ne hikmetse şirket hep zarardadır yada çok cüzii kar eder .

10-15 yıl sonra hapisten çıkana kadar devam eder bu süreç adam hapishanedekine çıkar

şirket bir anda tahsilat sıkıntısı çözmeye çok yüklü sipariş almaya başlar .

Karlar 5 10 katlar temettü verir herkes temettü veriyor tüm uzun vadeliler ile alır ve süper şirket diye överken dipten 1 e 10 yapmıştır bile .

İşte temettü yatırımı başlangıçı bir tahta yapıcının hapiste çıkmasıyla başlar o hisse ile aynı akıbeti olan konusuda geyeoda aynen öyle idi o yüzden Belki bilenler vardır diye bu anekdotu diye paylaşmıştım

Gyo daki ekibide biliyorum tanıyorum arkadaşına değil öz kardeşine kazık atan kişilerdi .

Belki bu açıklamayı okuyabilecek kapasiteniz vardı meşhur kişiniz kim ise ben tanımıyorum ona anlatın belki oda anlar

ürküterek berkitmek deyimdir 6-7 haneli portföy bir hisseye giriş yaparsanız eğer bu taktik önemlidir demek istedim .

Diğer yazı gibi anlık üslüpa spontane gelişti denizde yüzme arası verirken düzeltme zamanı geçince okuma özrü olduğumu belirtene cevap olarak yazmıştım .

Benim Türkçe zayıf edebiyatım zayıf kompozisyon zayıf ne yaparsın cahelez işte
    Son düzenleme : Pscyokinesis; 26-07-2020 saat: 16:36.

boşuna az gelişmiş ülke değiliz demiştim ya, bir anımı anlatayım da, hisse yönetimlerine ve bist yöneticilerine neden güvenmeyeceğinizi daha iyi anlayın:
    çok yıllar önce , gs hissesi borsaya açılmıştı, sadece gelirler vardı, hiçbir gider yoktu. bu şartlarla fiyat biçip halka açtılar. büyük oranda yabancıya satıldı. bir iki yıl sonra alıma başladım, kısa sürede tüm paramı gs ye yatırdım. az bir rakam değildi, öyle ki takas da 4. sıradaydım. neden almıştım, temettüsü için, % 30 üzeri temettü verimi vardı, 3-4 yıl temettüsünü aldım. büyük para kazandım mı? hayır, enflasyon % 50-60 idi. sonra tüzüğü değiştirdiler, giderleri de dahil ettiler. o ara satıp çıktık. tecrübesi yanımıza kar, ara sıra çocuklarıma anlattığım anı olarak kaldı, bu arada ailecek gs liyiz.

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Klavye ile yazı yazmak zaman kaybıymış ,bu kadar insan senin cümlelerini anlamak için zaman kaybedecek, o önemsiz tabi,nasılsa senin zamanın değil.
    Zaman kaybı tabii ki Teknolojiyi afiyetle yemek varken

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 1022/1230 İlkİlk ... 22522922972101210201021102210231024103210721122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •